Gönderen Konu: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi  (Okunma sayısı 619055 defa)

0 Üye ve 42 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi
« Yanıtla #1375 : 02 Kasım 2018, 00:10:54 »
Bu Jet tuttuğuna CSB koyuyor galiba yada ben mi yanılıyorum ?
@Tuncay KAHRAMAN hocam fiyat / performans açısından iyi bir barut olduğu için yerlide sıkça tercih ediliyor.
Her yola gideri var, mesela 28 gr dan 34 grama kadar dolum yapılabilir bu barutla :)
Esasında, maxam firması 32 grama 1,72 önermiş.. Tabi malumunuz kovan, tapa, kapsül veya baskı tipi kombinasyonlarıyla basınç ve hız değiştiği için firmalar barut miktarını da ona göre ayarlıyorlar.
Firmalar için dolumda "standart" kabul edilen ve aşılmaması gereken bazı aralıklar varmış.
Örneğin 34 gr için değerlerin 600-650 bar arası ve ortalama 400 ms olması gerekiyorsa, bu değerleri ellerindeki barutun hangi ölçüsünde yakalayabiliyorlarsa o şekilde kullanıyorlar.
Tapa çapını genişletip baskıyı sıkınca, ayrıca yine hızlı yanan kapsüllerle de, daha düşük miktar barut kullanıp bu değerler yakalanabilir. Çoğu yerli firma için önemli olan da bu değerleri tutturmak.. Av performansı sonraki mesele  :)

Ben de uygun fiyata CSB1 bulunca klasik tadında dolular hazırladım. 32 grama 1,75 kullandım, denemelerde sonuç mükemmel çıktı.
Barutu olması gerekenden fazlaca koymak da iyi bir şey değil ama hakkını verdiğiniz zaman gerçekten performansa ciddi etkisi var...

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Tevfik GÜN, Refık ULUSAL

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #1376 : 02 Kasım 2018, 00:47:57 »
Kıymetli Akdeniz,
Ondan sonra -20  de o sıkışma ile elde edilen barlar kayboluyor , Çuff diye bir patlama sesi ve düşmeyen ördekler , tahtalılar....
-17 derece sıcaklıkta Porsuk barajında 15-20 cm karda avdayız, sabah karanlığında  mühre üzerinden geçen ördeklere 34 g 5 No F2 yolladı ortak , Plombbb diye ses çıktı fişeklerden , zor mekanizma yaptı efsane Urika Gold...
O gün iyi ki RC JK6'lar, MB Long Range'ler ve Mirage Caccia Reale 36 g'lar vardı.Poyrazla birlikte hissedilen sıcaklık onlarca kez avlandığım Ağrı/Muş/Erzurum ve Erzincan dağlarından beterdi.
Güneş yükselip hava nispeten ısınana ve poyraz yatışana dek 4 ve 3 no harici fişek koymadım tüfeğe..
20 m yandaki ekibin diğer kısmından Silah zoru ile saklı saklı içtikleri termos çayını kokudan farkederek karanlıkta gidip gasp etmem de hala güldüklerimizden.

« Son Düzenleme: 02 Kasım 2018, 00:49:32 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1377 : 02 Kasım 2018, 01:05:38 »
Kıymetli Akdeniz,
Ondan sonra -20  de o sıkışma ile elde edilen barlar kayboluyor , Çuff diye bir patlama sesi ve düşmeyen ördekler , tahtalılar....
-17 derece sıcaklıkta Porsuk barajında 15-20 cm karda avdayız, sabah karanlığında  mühre üzerinden geçen ördeklere 34 g 5 No F2 yolladı ortak , Plombbb diye ses çıktı fişeklerden , zor mekanizma yaptı efsane Urika Gold...
O gün iyi ki RC JK6'lar, MB Long Range'ler ve Mirage Caccia Reale 36 g'lar vardı.Poyrazla birlikte hissedilen sıcaklık onlarca kez avlandığım Ağrı/Muş/Erzurum ve Erzincan dağlarından beterdi.
Güneş yükselip hava nispeten ısınana ve poyraz yatışana dek 4 ve 3 no harici fişek koymadım tüfeğe..
20 m yandaki ekibin diğer kısmından Silah zoru ile saklı saklı içtikleri termos çayını kokudan farkederek karanlıkta gidip gasp etmem de hala güldüklerimizden.
Değerli Hocam hız testini yaptığım barutlar içerisinde muadillerine göre  en düşük hız verisini elde ettiğim barut csb-1 çıktı 0 ve eksi sıcaklıklarda açıkçası ben tavsiye etmem ama 5 derecelere kadar fiyat performans açısından her türlü kullanılabilir.
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2018, 01:13:49 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Emrah AKDENİZ, Bilal AYDIN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #1378 : 02 Kasım 2018, 01:26:06 »
Sn.Gün,
Bilgi için çok teşekkür ederim, bu sene üveyik ve bıldırcın avlarında hatırı sayılır miktarda fişek atmak nasip oldu.
İki farklı renk (yeşil-beyaz) kovanlı Jet 28 g'lardan epey kullandım, serin bir memlekette bile patlama ve tepme hissinden rahatsız oldum.
Sterling 28 g'lar ise en beğendiğim fişekler oldu yerli sektörden.
Fişek fiyatları artmadan önce erken davranıp kalabalık bir ekiple 10 bin adetten fazla Sterling aldık ve üveyik , bıldırcın (Bendeniz keklik avında yerli fişek atmam) ve keklik tavşan avlarında başarıyla kullanıyoruz.
34 g Exclusive serilerini de ördek ve tahtalıda deneyeceğiz Mevlam nasip ederse, benim için yerli fişek kültürü henüz çok yeni merakla bekliyorum.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1379 : 02 Kasım 2018, 09:16:26 »
O bahsettiğiniz hava sıcaklıklarında 1,60-1,70 gr barutlu fişeklerin iş yapma şansı neredeyse hiç yok. Okadar soğuk olmasa da yine kar ayazı -9 lar hissedilen -14 ler, nem %95 lerde iken aynı şekilde plombbb veya coff gibi sesleri ben de çok duydum :D BP F2 ler, o havada bile etkisiz kalmıştı..
Sonra da vay efendim neden 36 gr 40 gr atıyorsunuz, ne gerek var, fil mi deviriyorsunuz falan diye tepki oluyor  ::)
Kim ne derse desin, soğuk havada iyi fişek / uygun cins yüksek barut haddi / güçlü fişek şart..
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2018, 09:18:17 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1380 : 02 Kasım 2018, 12:24:17 »
Kıymetli Akdeniz,

Av bayilerine gidince Avrupa fişekle ,yerli fişekler arasında hiç bir fark yok diyen bir sürü kendini bilmezle karşılaşıyorum.
CSB barutu ithal fişeklerde Maxam grubunun üreticilerinden RİO kullamakta.
Başka üreticilerde kullansada RİO gerçekten  hakkını vererek kullanıyor.
34 g fişeklerde 1.78g  CSB barut mevcut.
Keçe tapa 32 g bir fişeğinde yanııyorsam 1.95 g CSB barutu görünce gözlerim faltaşı gibi açılmıştı.😀
Kısacası hakkını vererek kullanılırsa -5 lere kadar kesinlikle yabana atılacak bir barut değil.

Ancak 36 g bir Long Range veya 36 g bir JK6  dolumlu fişeklerde 1.80   g kullanılan  özel barutların yanında  1.70 g CSB bir barutlu 36 g yerli bir fişeği bir tutmak en basit ifadeyle saflık ve cahillik olur.
Ilıman iklimlerde bu fark  pek hissedilmesede nem oranı yüksek ,poyraz fırtınası ve -5 dereceden daha soğuk bir deniz kenarında şahsen ben riske girip bu yerli fişekleri atmam.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İlhan GÜNEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Kadir YAMAN

• *
« Yanıtla #1381 : 03 Kasım 2018, 10:10:03 »
Yerli olarak csb kullanan birde meca firmasi vardir ki 33 gram bior tapa fiseginde 1.80 csb ye rastladiktan sonra stok yapmisligim vardir

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• 12 cal Armsan Phenoma Carbo 66
  • 12 cal Huğlu Koop 103 DE
  • 12 cal Huğ-San 191 A
  • 16 cal Huğlu Koop 202 B fix şok
  • Česka Zbrojovka CZ 75 B 9×19 mm
1998 - Kastamonu - Edirne

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1382 : 04 Kasım 2018, 09:49:41 »
1,75 gr CSB1 barutla 32 gr 6 numara hazırladığım power tapa dolularla bu sabah 3 tahtalı aldım. Hava sıcaklığı 10 dereceydi. Ortalama 35 metrelerde, kuşlar sanki havada duvara çarpmış gibi durdular. Hazır 32 gr yerli fişekler de kullanıyorum ama gerçekten fark ediyor bu şekilde.
Barutun hakkını verince fişek harika oluyor. Bir kez daha tecrübe etmiş oldum..
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2018, 09:51:27 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Ahmet HOŞGÜN

• *
« Yanıtla #1383 : 04 Kasım 2018, 12:40:23 »
Emrah kardeşim fotodaki dolularda keçe tapa var sanırım onlar başka dolular
  • frankı Otm.
  • Yıldız Alt Üst
Ahmet HOŞGÜN
1966-SİNOP/ANKARA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1384 : 04 Kasım 2018, 16:22:16 »
1,75 gr CSB1 barutla 32 gr 6 numara hazırladığım power tapa dolularla bu sabah 3 tahtalı aldım. Hava sıcaklığı 10 dereceydi. Ortalama 35 metrelerde, kuşlar sanki havada duvara çarpmış gibi durdular. Hazır 32 gr yerli fişekler de kullanıyorum ama gerçekten fark ediyor bu şekilde.
Barutun hakkını verince fişek harika oluyor. Bir kez daha tecrübe etmiş oldum..
Tebrikler Emrah.Rast gele.
Demek istediğimiz de buydu zaten.CSB kötü bir barut değil.
Sadece yerli üreticiler biraz daha cömert olmalı.
Özellikle 34 g a kadar az bir barut arttırımıyla harika fişekler yapılabilir.
Şöyle 34 g bir fişek ve 1.80 csb barut ile nefis şeyler olabilir diye düşünüyorum.
Türkiyede ki her iklimde - 5 -10 lara kadar duman attırır.

BİGA/1979

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1385 : 04 Kasım 2018, 17:37:20 »
Emrah kardeşim fotodaki dolularda keçe tapa var sanırım onlar başka dolular
Ahmet abi keçe tapa olanları akşam bekinde kullanmak için doldurdum onlar ayrı. Grupman denemelerini görsen keçe tapa demezsin :) Etki tesir çok güzel. İnşallah av vurmak nasip olur.
Keçe dolumları bitirince saçma az kaldı, onu da zayi olmasın diye power tapayla 8-10 fişek çıkarmıştım. Onlardan kullandım bu sabah.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Burak IŞIK

Çevrimdışı Emre GÜLCÜ

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #1386 : 06 Kasım 2018, 19:35:40 »
AQUİLA 36 gr 02 no

"Bir avcıyı nasıl isyankar ettirebilirsiniz" adlı eserden birkaç kare

• YILDIZ SPZ MX TRAP 76
  • AKDAŞ AH-212 66
Edirne/keşan

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1387 : 06 Kasım 2018, 20:17:05 »
AQUİLA 36 gr 02 no

"Bir avcıyı nasıl isyankar ettirebilirsiniz" adlı eserden birkaç kare

Bu tarz sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsan
Hem malzeme ,hem dolum,hem piyasada bulunabilme ve hakkını vererek dolum yapan en iyi firma
RC dir benim gözümde.
Bu firma tebrik ve takdiri sonuna kadar hakediyor.O kadar fişeğini inceledim hiç bir tane kusurlu ürününü görmedim.
Özellikle saçmaları muhteşem ve aynı standarlarda.
Barutları da oldukça tatminkar...

BİGA/1979

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1388 : 06 Kasım 2018, 20:22:46 »
Ahmet abi keçe tapa olanları akşam bekinde kullanmak için doldurdum onlar ayrı. Grupman denemelerini görsen keçe tapa demezsin :) Etki tesir çok güzel. İnşallah av vurmak nasip olur.
Keçe dolumları bitirince saçma az kaldı, onu da zayi olmasın diye power tapayla 8-10 fişek çıkarmıştım. Onlardan kullandım bu sabah.
Biz tapalara biraz fazla takılıyoruz.Eski avcıların hepsi keçe tapa kullanıyordu.
Av mı vuramadılar ? Hayır.
Tabiki aralarında farklar vardır.Hepsi aynı olacak değil.
Ancak ben Emrah ın da videolarını izliyorum.
Tapa farkı farklı bişey.
Vurabimek farklı bişey.
Vurabilen adamda her türlü vuruyor.O Allah vergisi bir yetenek.

BİGA/1979

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1389 : 13 Kasım 2018, 20:24:11 »
Winchester X3 Plus Fiber 28 gr 8 Numara

Saçmalar gayet düzgün, az bir kısmı da mat renk ve sanki farklı bir alaşım gibi..
Barutu ilk defa gördüm. Topaçlanma yaptığına göre çift bazlı bir tür olabilir ama cinsini bilmiyorum.
Tapa 18,85 mm ve alttaki plastik gaz kesici de 18,40 mm çapında.
Fişek, başarılı ve kaliteli bir model. Fakat kutu fiyatı yüksek.

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Sefa KOYUNCU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1390 : 13 Kasım 2018, 20:31:13 »
B&P MB Dual Power 36 gr 7+4

Merak ettiğim bir modeldi..

7 numara saçmalar nikel. Yumuşak ve çabuk eziliyorlar. Tapanın alt kısmında ilk onlar var.
4 Numara saçmalar da üstte. Fakat 4,5 numara ayarındalar. Hepsi de düzgün yapıda.
Barut MB*36 cinsi ve 1,85 gr geldi. Tapa BP Z2M modeli 18,45 mm çapında.
Malzeme olarak Long range modelin aynısıymış, sadece saçma kombinasyonu farkı var..
10 luk kutusu 60 tl ye satılıyor.. ::)

Kendim fişek dolumu yaparken bazı denemelerimde az miktar kalın saçmayı alta koyup güzel randıman almıştım..
Burada ince saçma altta kalın saçma üstte nasıl bir performans verir bilemiyorum..
Soğuk hava ve mesafeli atışlarda alttaki nikel 7 numaraların pek bir espirisi olacağını sanmıyorum doğrusu ama yine de tecrübe etmek gerek..
Takdir sizlerin...

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2018, 20:32:38 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Sefa KOYUNCU

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1391 : 14 Kasım 2018, 10:03:37 »

Saçmalar gayet düzgün, az bir kısmı da mat renk ve sanki farklı bir alaşım gibi..

Kişisel deneyimlerim, saçmalardaki bu tarz matlaşmaların saçmanın bir şekilde ıslanması ya da yüksek nem alması sonucu oksitlendiği daha sonra oluşan oksitin (beyaz tabaka) saçmaların birbine sürtünmesi sonucu dökülmesi ile oluştuğu yönünde.
1980 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #1392 : 14 Kasım 2018, 12:50:19 »
B&P MB Dual Power 36 gr 7+4

7 numara saçmalar nikel. Yumuşak ve çabuk eziliyorlar. Tapanın alt kısmında ilk onlar var.
4 Numara saçmalar da üstte.

Kendim fişek dolumu yaparken bazı denemelerimde az miktar kalın saçmayı alta koyup güzel randıman almıştım..
Burada ince saçma altta kalın saçma üstte nasıl bir performans verir bilemiyorum..
Soğuk hava ve mesafeli atışlarda alttaki nikel 7 numaraların pek bir espirisi olacağını sanmıyorum doğrusu ama yine de tecrübe etmek gerek..
Takdir sizlerin...

Emrah Kardeşim,

Nikel kurşuna göre daha sert bir malzemedir, kolay ezilmemesi gerekir. Kurşun üstü nikel kaplama olabileceklerini düşünüyorum.

İnce-kalın saçma, altta-üstte meselesine gelince, bence B&P nin yaptığı (kalın saçma üstte ince saçma altta) balistik açıdan daha doğru.

Kalın saçmanın balistik katsayısı, ince saçmadan iyidir.  Teorik olarak İnce saçma önde olursa çabuk hız kaybedecek, menzile giderken arkadan gelen kalın saçma öne geçeceği ile ince saçma ile karışacak ,dağılım artacaktır.

Oysa ki kalın saçma önde olursa daha iyi balistiğe sahip olarak önde giderken, arkadaki ince saçmalar kalın saçmanın hava direncini daha kolay yenmesi ile arkasında sürüklenecektir. Aynı zamanda daha uzun bir saçma dizini (shot string) oluşturacaktır, önleme iyi yapılırsa ava her halükarda saçma isabeti teorik olarak mümkün olacaktır. Ancak uzun saçma dizininde de ava isabet eden saçma sayısı düşecektir.

Her ne olursa olsun yaygın olmayan bu farklı saçma kombinasyonlarını balistik açıdan ben çok mantıklı bulmuyorum. Ama sizin saha tecrübeleriniz, av esnasında ne diyor, onu da merak ediyorum

Saygılar
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2018, 13:46:28 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Fuat ARANMAZ, Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1393 : 14 Kasım 2018, 14:00:51 »
Emrah Kardeşim,

Nikel kurşuna göre daha sert bir malzemedir, kolay ezilmemesi gerekir. Kurşun üstü nikel kaplama olabileceklerini düşünüyorum.

İnce-kalın saçma, altta-üstte meselesine gelince, bence B&P nin yaptığı (kalın saçma üstte ince saçma altta) balistik açıdan daha doğru.

Kalın saçmanın balistik katsayısı, ince saçmadan iyidir.  Teorik olarak İnce saçma önde olursa çabuk hız kaybedecek, menzile giderken arkadan gelen kalın saçma öne geçeceği ile ince saçma ile karışacak ,dağılım artacaktır.

Oysa ki kalın saçma önde olursa daha iyi balistiğe sahip olarak önde giderken, arkadaki ince saçmalar kalın saçmanın hava direncini daha kolay yenmesi ile arkasında sürüklenecektir. Aynı zamanda daha uzun bir saçma dizini (shot string) oluşturacaktır, önleme iyi yapılırsa ava her halükarda saçma isabeti teorik olarak mümkün olacaktır. Ancak uzun saçma dizininde de ava isabet eden saçma sayısı düşecektir.

Her ne olursa olsun yaygın olmayan bu farklı saçma kombinasyonlarını balistik açıdan ben çok mantıklı bulmuyorum. Ama sizin saha tecrübeleriniz, av esnasında ne diyor, onu da merak ediyorum

Saygılar
Teorik olarak dedikleriniz gayet mantıklı. Ben dolum yaparken farklı denemeler yapmıştım. Fakat böyle BP gibi gramaj eşitlemesi yapmadım hiç.  Onlar 36 gramı yarı yarıya 18 gr 4 no ve 18 gr 7  no şeklinde yapmışlar.

Ben bazı 36-40 arası dolularımı, tapanın zeminine duruma göre 5 ila 7 gr kadar ortalama 15 adet civarı 1-2 numara kalın saçma koyup üzerini normal kullanacağım 5 veya 6 numara saçma ile doldurmuştum. ( 5 gr 1 numara ve 33 gr 5 numa şeklinde 38 gr yarı magnum gibi )
Hedefte standart 36 metre denemelerde fişeğin içine koyduğum az sayıda kalın saçmaların hepsini 3 farklı atışta 76 cm daire içinde düzenli şekilde gördüm. Bu fişeklerle de 4-5 kez av vurdum. Vurulanların vücudunda diğer saçmaların yanında en az 1 adet de kalın saçma isabeti vardı. Artık şans ya da nasip, ne derseniz.. Bu da avın kaçma şansını bana göre neredeyse sıfıra indiriyor. Zira 3 adet 6 no saçma yiyen bir ördeğin yaralı gidebileceği bir pozisyonda +1 kalın saçma isabeti olayı tamamen değiştiriyor..  Benimki av üzeri gözlemdir. Öbür türlü işin teorisi fiziği faklı şeyler söyleyebilir.
Bu sezon benzer fişeklerden yine doldurdum. Eğer aklıma gelirse veya denk gelirse av üzeri sonuçları inşallah görsel olarak da paylaşabilirim..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1394 : 15 Kasım 2018, 14:05:32 »
B&P'nin kalın saçmayı neden alta koymadığını ya da saçmaları neden karıştırıp dolum yapmadığını merak ediyordum, teşekkürler Sabri Bey.
1980-Antalya

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1395 : 16 Kasım 2018, 03:09:37 »
STERLİNG TORPEDO PALLA
Kurşun ağırlığı: 26.7 gram(tapa dahil)
Barut: 1.83-1.85 gram A0
Kapsül: Nsi 688
Tepme neredeyse yok gibi,Ateşçi üretimine benziyor kalıp hataları yok denecek kadar az yapısı fosteri andırsada baş kısmında brennekelerde olduğu gibi dairesel bir çıkıntı mevcut.
Hız ve grupman testi yapma imkanım olmadı.

1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Fuat ARANMAZ, Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1396 : 16 Kasım 2018, 10:31:19 »
STERLİNG TORPEDO PALLA
Kurşun ağırlığı: 26.7 gram(tapa dahil)
Barut: 1.83-1.85 gram A0
Kapsül: Nsi 688
Tepme neredeyse yok gibi,Ateşçi üretimine benziyor kalıp hataları yok denecek kadar az yapısı fosteri andırsada baş kısmında brennekelerde olduğu gibi dairesel bir çıkıntı mevcut.
Hız ve grupman testi yapma imkanım olmadı.

Elimde nekadar sterling kurşun ve şevrotin varsa hepsini bozup A0 barutları dolumda kullandım :D
36 gram için okadar uygun bir barut ki, iklimden midir nedir bilmiyorum ama müthiş randıman veriyor..
1,90 A0 ile 36 gr dolusu piyasadaki hazır 36 gr modellerin çoğundan daha iyi oluyor...resmen ilaç gibi..

Bu arada bu kurşunu da target amaçlı yapmışlar zaten. Öyle duymuştum.. Paylaşım için teşekkürler..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Fuat ARANMAZ, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1397 : 19 Kasım 2018, 08:35:38 »
Elimde nekadar sterling kurşun ve şevrotin varsa hepsini bozup A0 barutları dolumda kullandım

Emrah Bey, peki elinizde kalan tek kurşunları hangi barut ile dolduruyorsunuz?
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1398 : 20 Kasım 2018, 12:43:29 »
Emrah Bey, peki elinizde kalan tek kurşunları hangi barut ile dolduruyorsunuz?
Çekirdek ve tapa toplamı 30-31 gramı geçmediği için onları 1,50 gr AS barutla doldurup hedef atışlarında keyfe keder kullanıyorum.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1399 : 26 Kasım 2018, 13:41:07 »
Malum fişek pahalılığı vurmadan önce %90 mirage ve rc kullanırdım ama son zamanlarda yerli fişeklerde de bir alım çabasına girdim.Bugün de sterling 34 gr 5 numara fişek aldım.Saçmaları gayet düzgün tane olarak biraz ağır diğer 5 nolara göre,barut oranından memnun kalmadım daha cömert olabilirlerdi.Bu konuda bir standardı olmalı firmaların tapası saçması barut cinsi ve miktarında gramaj ve tutarlılık hem biz avcılara manevi hemde firmalara maddi kazanç olarak geri döner ne diyelim hayırlısı cümleten rastgele...

1988-Denizli

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN