Gönderen Konu: HELE ŞÜKÜR KAMİL ABİ....  (Okunma sayısı 4178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
HELE ŞÜKÜR KAMİL ABİ....
« : 14 Şubat 2013, 16:36:13 »
avcılar arasında epey zamandır dillenerek heryere yayılan belgeleri iptal ettirme eylemi ses vermiş olacakki kamil abi buna ilişkin bir yazı yayınlamış..  bende duymayan bilmeyen vardır diyerek bu konuyu buraya acıyorum.. hele şükür diyorum çünkü herkes bunu bekliyordu...bakalım bakanlık bizim başkanımıza ne diyecek....

“Benim Belgem Yok, Bize Her Şey Serbest”

Kamil Üçbaş
[email protected]

Geçen hafta arası Ankara’dan Elmadağ’a giderken yolun kenarında avlanan bir kişiyi gördüm. Arabayla yanına yanaştım. “Bugün av günü değil, bölge ava da yasak, üstelik meskun mahal ve karayolunda av yapıyorsun. Yasak değil mi” diye sordum. “Abi benim belgem yok, bize her şey serbest” dedi. Bir an duraksadım, diyecek bir laf bulamadım. Adam çekip gitti.

Bizim yazarlarımızla birlikte yıllardır bakanlığa anlatmak istediğimizi, bakanlığın yıllardır anlamak istemediğini adam bir cümle ile anlattı.

Şu an ülkemizde yasal sorumluluklarını tamamlamış yaklaşık 120 bin belgeli avcımız var. Bu avcılarımız eğitime katılmış, sağlık raporunu ve adli sicil belgesini almış, harçlarını ve vergilerini ödemiş, her yıl bedelini ödeyerek avlanma pulunu almış ayrıca yasalara ve etik kurallar uyarak avlanmış. Diğer yandan ülkemizde sayısı kesin olmamakla birlikte 5.5 milyon kayıtlı tüfek bir o kadarda ruhsatsız tüfek olduğu söyleniyor. Bu tüfeklerin çoğu avda kullanılıyor. Bakanlığın belgesiz avcıları sisteme sokma konusunda hiçbir çalışması yok. Belgesiz avcılar doğru dürüst denetlenmiyor. Denetlenen avcıların büyük bölümü belgeli avcılarımız. Bu durumu gören Kırsal kesimdeki belgeli avcılar artık avcılık belgelerini iptal ettiriyorlar. Belgesiz avcıları sisteme sokmanın yollarından biri eğitim çalışmasıdır. Diğeri de pul ve harçların bedelinin düşürülmesidir. Maalesef bakanlık avcıları müşteri gibi görüyor. Sürekli zam yaparak, bedelleri yükselterek belgesiz avcıları tamamen ürküttükleri gibi belgeli avcıları da sistemin dışına itiyorlar. Bir an önce bakanlığın bu seslere kulak vererek önlem almasını umuyoruz.

Önümüzdeki sezon tüm avcılarımız örgütlenerek avcılık belgelerini iptal ettirmeyi düşünüyorlar. Bizden söylemesi. Bakanlık 2+1 konusunda sınıfta kalmıştır. Devlet ve Genel Avlaklar konusunda da durum aynı. Birçok sorun yaşanıyor ve ileride daha büyük sorunlar yaşanacak. Bakanlık, Devlet ve Genel Avlaklarını hem kendi kadrosuna hem de avcılara anlatamadı. Hiç kimse ne olacağını bilmiyor. Biz dergi ve federasyon olarak bilmediğimiz bu projeye destek vermiyoruz.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu geçen ay “Av koruma kontrolleri ülke genelinde etkin şekilde yürüten Bakanlık, 2003 yılından günümüze kadar yaklaşık 30 bin tutanak düzenledi. Düzenlenen bu tutanaklarla ise son 6 yılda 11 milyon 340 bin TL’si idari 6 milyon 450 bin TL’si ise tazminat olmak üzere yaklaşık 18 milyon TL idari para cezası uygulandı.” diye bir açıklama yaptı.

Bence 18 milyon TL değil de 18 milyar TL para cezası kesilse yinede belgesiz avcıları, kaçak avcılık yapanları bitiremezsiniz. Çünkü sistem yanlış. Siz aldığınız kararlarla avcıları yasadışılığa itiyorsunuz. Çünkü bakanın gündeminde avcılık yok. Bir bilimsel envanter çalışma yok. MAK’da alınan kararlar demokratik değil. Daha ülkemizde kaç adet av tüfeği var o bilinmiyor. Sayın Bakan avcıları sadece ceza kesilecek bir kitle olarak görüyor. Biz diyoruz ki; kanunlar, yöneltmelikler ve kararlar uygulanabilir olmalı. Cezalandırarak değil eğitilerek insanlar sistemin içine sokulması lazım. Bakanlık öyle bir sistem kurmalı ki cezalarla övünmemeli Bunu bir başarı olarak görmemeli. Aslında bakan çıkıp, öyle bir sistem kurduk ki, doğayı avcılarla birlikte koruyor ve yönetiyoruz. Artık belgesiz avcı kalmadı, en aza indirdik. Demesini özlemle bekliyoruz.

Sevgi ve saygılarımla.

Kamil ÜÇBAŞ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: HELE ŞÜKÜR KAMİL ABİ....
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2013, 16:31:38 »
Güzel ifade etmiş. Avcıları kurdukları(kuramadıkları) yarım yamalak düzenden de uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Bir yandan da önümüzdeki senelerdeki avlakların özelleşme süreci geri sayımda. Beceremiyorlar bu işi. Çünkü üzerine düşmüyorlar. Nitekim avlakları özelleştirdikten sonra üzerlerindeki yükü birilerine yükleyip, en fazla onları denetler gibi yapıp, bir de onlara ceza kesip akçe toplama çaresini buldular mı sorumlulukları bitecek mi?

Avcılarla beraber yapalım diyorlar ama canları sıkılınca, canları istediği için 2+1 değildir, o 1+1 dir diyebiliyorlar. Avcıyı gerçekten önemsiyor gibi görünüyorlar mı?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2013, 19:04:07 »
evet ..hiçte önemsiyor gibi görünmüyorlar... avcılığı da önemsemiyorlar ...gelirleri önemsiyorlar... geröekten ve cok ciddi olarak cok saçma bir yere doğru gidiyor avcılık...

yasak sahalar..
örnek avlak
genel avlak
devlet avlağı
YHGS(YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI)
MİLLİ PARK SAHASI
TABİAT KORUMA ALANI
TABİAT ANITI
TABİAT PARKI
YHYS YABAN HAYATI YETİŞTİRME SAHASI
ÖZEL ÇEVRE KORUMA ALANI...

parasını verecek bunların dışında kalan avlakda avlana bilecek artık nerde avlanacaksa...
parasını vermeyen adam bunların hepsinde avlanır...
rahat avlanalım diye ödenen paralar nekdar ksıtlanmamıza neden oluyor...
 gerçekten yaksa biz enayimiyiz....

Çevrimdışı Muharrem ÇEVİK

• *
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2013, 09:29:25 »
Geçmiş yıllardaydı, Mudurnu Avcılar Kulübü olarak verdiğimiz bir yemekte Milli Parklar Şube Müdürü ile burada bulunan Orman işletme şeflerinden bir tanesi gözümüzün önünde tartıştılar, birisi 'bölge sizin bölgeniz ormancılar denetlesin' diyor ötekisi de 'bana ne kardeşim avcılardan! senede şu kadar metreküp ağaç kesimi yapmam lazım bide onun tutanağıyla cartı curtuyla mı uğraşacam'  diyor. Velhasıl olan belgeli avcıya oluyor, enayi durumuna düşüyor.
Buradan yetkililere sesleniyorum; Eğer tersini söyleyen varsa buraya lütfen yazsın, Türkiye'nin en önemli tabiat parklarından olan Aban Tabiat Parkı da buradadır, 4 senedir Mudurnu'dayım bir kez olsun yol çevirip avcı kontrol etmişler mi? Köylülerden onca ihbar almalarına rağmen bir kez olsun gece avcılarını kontrole gitmişler mi? Bizim Milli Parklara ödediğimiz hava parası ve verdiğimiz vergilerden dolayı aldıkları maaşlar ve döner sermaye payları haram olsun..
  • Sarsılmaz Concorde S
Muharrem ÇEVİK
1978-Nallıhan/ANKARA
İkamet BOLU

Çevrimdışı Ahmet VAROL

• *
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2013, 00:43:36 »
     Bu şartlarda kaçak avcılık önlenemez.Sistem sanki ( ruhsatlı avcı olmayın,kaçak avlanın)diyor.“Benim Belgem Yok, Bize Her Şey Serbest”denilmesine artık alıştık.Dahası (siz enayi siniz ,v.s.) sözleri sohbetlerde magazinsel durma geldi.
      Sahi avlanma belgeleri; kırsal alanda avlakları korumaya çalışan yerel avcılara (Ben T.C. Vatandaşıyım,işte de belgelerim) diye fiyaka taslamak için mi kullanılmaktadır.Avcı sitelerinin birinde avcı kardeşimiz birazda idoolojik olsa da imzasında (Ferman padişahın,dağlar bizimdir.) diyordu .Her çamın,her çakırganın,her ardıç veya meşenin dibine bir görevli dikemiyor sanız;dağlar kaçak avcıların dır.
      Ne yapmalı:
      1-Avcıyı müşteri (ya da yolunacak kaz) olarak görmekten vaz geçmeli.
      2-Avlanma belgesi ve vergi giderleri sembolik duruma çekilmeli.
      3-AV-Avcılık eğitimi (Gerçekçi olarak) sağlanmalı.
      4-İhbar meselesi yeniden tartışmaya açılmalı.İhbarın ispiyonculuk olmadığı,bilhassa yasa ve kural tanımamazlık la mücadele olduğu anlatılmalı,ihbar alan yetkili; ihbarı yapan kişiye kimlik,tel,adres gibi bilgiler sormamalı. alan yetkili; ihbarı yapan kişiye kimlik,tel,adres gibi bilgiler sormadan ihbarı değerlendirmeli.
        Tabii ki  uzatabiliriz.Ama deneyimlerim bana bunları konuşurken ve yazarken çizmeyi aşmamayı da öğretti .
         Sevgi ve selamlar.....

Ahmet VAROL
1943 ANKARA / Nallıhan

Çevrimdışı Sinan UÇAK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2013, 14:20:21 »
Bu konuyla ilgili söylenecek o kadar çok şey var ki ama en basit bir kaç örnek ele alınmış bide mesela av kursları var tamam eğitim iyi bir şey ama katılımcı sayısını tamamlamak adına 6 ay 1 yıl 1,5 yıl beklendiği oluyor böyle bir saçmalık olabilir mi? Adam yasal avcı olmaya niyet ediyor milli parklara başvuru yapıyor bekliyor da bekliyor av sezonu başlıyor daha kurs yok başlarım kursuna diyerek kaçak avcılığa devam ediyor.Bizde çok uzun süre bekledik.Bu işlemi de çok basit hale getirmeleri gerekir.Tabi büyük şehirlerde belki böyle değildir çok sık kurs oluyordur benim söylediğim ilçeler için.
Benim burda bildiğim çok fazla insan var belgesiz ve inanın ava doyuyor adamlar her gün av yapanları var yıllardır da bu şekilde av yapıyolarmış.Sordum birine abi hiç yakalanmadınız mı ceza yemediniz mi diye ne cezası ne için ceza yiyecez diyor yani adamın belgeden puldan filan da haberi yok o kadar rahat yani.Özellikle kendi köy meralarında kesinlikle ihbar söz konusu olamaz.Buda güven veriyor tabi.
1983-Ereğli/Konya

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2013, 23:02:53 »
Belgesiz kaçak avcıya maalesef  sezon açık olsun veya  olmasın her gün gece gündüz av açık. Belgeli avcıya sezonda av açık  ama sadece av günlerinde oda  limitler dahilinde.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Kaan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2013, 23:27:18 »
Devlet hersene belgeye harca zam koyucagına daha da aşşagı ceksin ondan sonra herkes belge alsın , sembolik rakam olarak söylüyorum 5 kişiden  500 tl kazanacagına 5 milyon kişiden 25 er liradan hesaplayın artık kaç milyon tl yapıyor onu kazansın herkes bilgilensin üstelik , devlet anca bu belgeliler enayi ben bunları yolayım diye düşünüyor belgeler önceki sene 130 tl idi bu sene 150 olmuştur puluda il geneli kulube kayıtlı için 50 tl idi  75 olmuştur ne diyelim gene kazığı yiyen belgeli avcı ...
file:///C:/Users/Cas/Desktop/24022013142.jpg

Çevrimdışı Tuncay SÜKAN

• *
  • Gelecek Nesil İçin Bilinçli Avlan
« Yanıtla #8 : 20 Nisan 2013, 17:05:54 »
Bu Sene Neler İle  karşılaşacagız  dört gözle  merak içerisine  bekliyoruz ....
İllede Pointer İllede  Pointer
1984-Sivas