Gönderen Konu: toy kuşu ve kafkas bizonu hakkindaki kişisel görüş ve düşünceler  (Okunma sayısı 4244 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
                                                                Kafkas bizonun  rusyanın ve gürçitan sınırda miliiparklarda mevcud ülkemize yakın habitatlarda bu konuda çalışmaları var ve Ukrayna ve polanyada aynı şekilde  bizede aramız iyiken rusyadan 5-6çift getirilip üretilip  :)  salına bilir yok olan bir hayvanımız geri kazandırılmış olur ilerleyen yıllarda turizme ve kotalı ava açılır vs ayriten yerli kara sığırı ,doğu anadolusu sığırı gibi  veya angus vs gibi vecil sığırlarla melezlenebilir.hastalılara iklime çok dayanıklı  iri yapısna rağmen çok uysal ve uyumlu kolay bir hayvan olduğu söyleniyor ayriten evcil inekle melezlerinde kaliteli çok et verimi olduğu söyleniyor. ayriten doğası gereği sütçü olmamasına rağmen protenin katı madde oranı yüksek besleyici süt verdiği söyleniyor                                                                        ms:3 yüzyıla kadar anadaolu ve Avrupa evcil yarı evcil yoğun beslenmiş 3.yüzyıldan sonra başta çeşit sığırlar yönelim olmuş ondan sonra hızla nüfüsü düşmeye başlamış yapılan araştırmalara göre bizde 1810 yılında nesli tükenmiş bizim bütün karadeniz sahil ve iç kesimi kuzey doğu Anadolu Ardahan kars platosu ve iç anadolunun kuzeyi sivas yıldız ve Yozgat ,çankırı kuzey sarı karacam ormanları başlıca yaşam alanı idi ayritten bolu civarı uluağaya  uzanan kısım  yoğun yaşamışlardır tarihte                                                                    Kafkas bizonuna: benzer çalışmaları Amerika bu çalışmaları 100- 150 önce yaptı  (beefalo)adında bir sığır ırkı oluşturcu oldukça verimli bir sığır ırkı  bir  rusyada yapıyor günümüzde  kırmızı et sıkıntı olduğu günlerde devlet desteği ile yapılacak çalışmalar karcabey haraları bandırma tesisleri gibi  kaplasamlı yapılar oluşturup çalışmaları yapılması ıvedilikle lazım bence doğaya salınacak saf ırklar içinse düzlerçamı alageyik üretim tesisleri benzeri bir yapı kaçkar miliipark alanı veya yakın bölgeye kurula bilir üretim ve salım yapılabilir   
Beefalo:
 Yüksek protein, düşük yağ ve düşük kolesterol içeren etiyle ünlüdür. Amerikan yaban sığırı (Buffalo) ile evcil sığırın melezlemesi sonucu elde edilmiş, mera besisine uygun bir ırktır. Evcil sığır olarak etçi ırklardan biri seçildiğinde et kalitesi, kaba yemden yararlanma yeteneği gibi özellikleri çok üstün hale gelir. Beefalo kolay idare edilebilen, fertilitesi ve aynı zamanda sütçü yeteneğiyle öne çıkmış, heterozigot melezlemeler için uygun bir etçi ırktır. Beefalo 3/8 Buffalo (Bison), 5/8 evcil sığır oranına sahiptir
                                                                                                                                                 toy kuşu :çok büyük ve gösterişli hayvanlar etlerinde çok lezzetli olduğu söyleniyor .belki nüfüsları bu kadar azalmadan keklik gibi evcil yarı evcil yetiştirilseydi.v veya daha geç olmadan acil mudale edilimeli sonuçta büyük ekonomik değere sahip olurduk.her türlü yönden türkiyeye faydası olacak bir tür gerek yurt içi ve yurt dışında ekonomik değeri  yüksek olacağı kanısındayım nerde o günler.peh :-\ gerek av turizmi gerek canlı kuş satışı olarak bizim burda çok sayıda keklik sülün üreticisi var hatta tam rakamları anımsayamıyor kiriçi köyünden bir yetiştirici tanesi deli fiyata 2000-4000 adet  veya dağa fazla toplu keklikler sattı arap şehlerine her zaman türkiye kazanır doğal zenginliklerimiz yok olmadan değerlendirmek vatan millet hizmetidir. bir nevi

TOY KUŞUsandığım kadarı ile pek bir çalışma yapmıyor. sadece avlayana ceza kesmekten başka tütenmesini bekliyorlar .5-6 kaldımı alageyik gibi üretim sahasına alırlar . 40 sene uğraşırlar . 300 -500 çıktımı sayısı başarı diye millete yutturulmaya çalışır . bundan sonraki  2-3 nesilde ancak hayvantbahçesi vs de parasıyla seyredir. herhalde genelde bu şekilde işliyor bizim devlet makenizması böyle konularda ne yazıki :)üretecek kadar toy bulup bulmadıklarıda muama gibi özel bir araştırma yapmadım dışardan gördüğüm bu

« Son Düzenleme: 16 Ekim 2016, 17:05:05 Gönderen: Selim UYGUN »

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
     Yıllardır forumu takip ediyorum. Avcıların en temel meselesi olan "av hayvanlarının korunması, üretilmesi ve yaşam alanlarının korunması" konularında yeterli paylaşım ve ilgiyi maalesef göremedim...

Şimdi sizin değerli paylaşımlarınızı görünce bazı konularda ümitlenmeye başladım. Bu konulardaki araştırmalarınızın ve çalışmalarınızın devamını diliyorum.. Sizi de gönülden destekliyorum..
1980-Antalya

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Hüseyin bey ne yazikki  böyle bir durum var en temel olması gereken bir konu gerçeten avcı olan için bana ne denimiyecek avcılığı sürdürülebilmesi için öncelikle av hayvanların bol olması gerekir yoksa av olamazsa avcıda olamaz . yok oluruz hebimiz yaşayan tarih oluruz. bu konu bu kadar basit artık mağara çağında deyiliz . anadolunun  nüfüsda bir kaç bin kişide deyil .bu konu avcı çamiyasının günümüz ve gelecekte var olabilmesini belirleycek konudur. her avcı istesede istemese bu bilinççe ulaşmak zorundadır .yoksa hep bebaber yok olmaya tarih olmaya gidiyoruz .yani av hayvanları tarih olursa avcıda tarih olur.her avcının bunu bilinç içersinde olmasımı  ümit etmekteyim.çünkü yaptımız her fırsatçılık her uyanılık zanlı ile yapılan her benzeri haraket bu işleri yapan kişiye ve gelecek nesline bumearag gibi geri döner   kendine yapmış oluyor aslında zeki insan bunu ön görebilmelidir .url=http://ibb.co/mkr3fa][/url]

free picture upload

free image hosting

upload pic

free image hosting

host images

img upload

post img

temporary image hosting

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 19:26:24 Gönderen: Selim UYGUN »