Gönderen Konu: TAVŞAN AVI ( İKİ FİŞEK BİR EŞŞEK )  (Okunma sayısı 14077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: TAVŞAN AVI ( İKİ FİŞEK BİR EŞŞEK )
« Yanıtla #25 : 03 Mart 2013, 19:14:47 »
yunanistan bólgesi  bólgeyi bakinca eski rum tas evleri ve ninenin giydigi kiyafetten belli,,yunanistanda  túrkler  gibi zagarlarla tavsan  avi yapan avci cok górúlúyor.  evet  arkadaslarin dedigi gibi túfek aya, ispanyol. cúnkú yúksek bantli túfekler, ispanyol ve alman túfeklerinde górúlúyor  genelde, yarim  bant yarim cukur bant tam cukur bant, túfekler, genelde ingiliz, firansiz belcika túfeklerde oluyor,

eski bóyúklerim gibi  tavsan avina atlarin heybesine koyarlardi  zagarlari túfeyide  atin terfesine atip ava giderlerdi,

tavsan esseyi cok sever tavsan essek kumlu yerde anlanmayi cok sever, tavsanda kumda anlanmayi debelenmeyi sever,esseyin debelendigi anlandigi topragi mutlaka  gelir  esseyin anlandigi yerde tavsan yatar anlanir, mutlaka gelir tavsan, dedede  bunu iyi bilen bir avci,
esseyin kokusuna cok sever tavsan,  dedede  bunu iyi bilen bir avci,
cok sógledik  ava iki fisek atiyorsaz túfekle ters giden birseyler var demektir diye,  bes on fisek olurdu ústúmúzde, úc fisekle ava gitdigime hatirlarim, simdiki gibi ordu  gibi fisekle ava gitdigime hic hatirlaman,  bes on kursun onuda domuz avi olursa, keklik avinda  on onbes fisek,tavsan avinda on fisek  hic fazla fisek tasimazdim,

daha avciligi yeni yeni ógreniyorum cocuk yasinda  tavsan avlayamadigimdan tuzak kurardim,  agaclarin cúrúmús  yapraklariyla toprakla tuzagi gizlerdim, hic bir tane tavsan yakalayamadim,  gitdim  eski yaslilari sordum olmuyor neden dedim, bana dedilerki,  iyice kurumus  saman olmus samana dónúsmús essek at  diskisi koy tuzagin ústúne ve toprakla kapat dediler, ve bir kac tavsan yakaladim,  ondan sonra  yaptigim arastirmalarda  tavsanlarin essek  kokusuna karsi bir hassaseyeti olduguna ógremdim,

bence tavsanin essekten  kortmamasi veya esseyi karsi bir hassasiyeti olmasi tavsanin her  iki hayvanin kulak yapisi górúnús sekli ayni  kokulari bir benzerlik olmasi bundan  dolayi olabilir bunu lapotuvar  gibi bir yerde arastirmak gerek, ilginc bir doga olayidir,
« Son Düzenleme: 03 Mart 2013, 20:38:05 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda