Gönderen Konu: Armsan phenoma bakım?  (Okunma sayısı 1716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cengiz DUMAN 34

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Armsan phenoma bakım?
« : 19 Ekim 2015, 20:39:19 »
Sevgili abilerim kardeşlerim bir phenoma carbo kullanıcısı olarak tüfeğin bakımı hakkında bilgilerinizi bekliyorum hangi yağı kullanmalıyım ve tüfeğin parçalarını yağlımı kurumu bırakmalıyım bakımı nasıl yapılmalı yorumlarınıızı bekliyorum
1988 istanbul

Çevrimdışı İsmail METE

• *
Ynt: Armsan phenoma bakım?
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2015, 21:20:22 »
Cengiz bey,
Her atıştan sonra tüfeğini güzelce söktükten sonra,gaz pistonu ve namludaki gaz deliklerini güzelce temizle.Tüfeğin bütün parçalarını temiz ve yağlı bezle mekanik aksamlarını sil ve kurula.Namluda kurşun sıvaması yoksa bir kez bakır harbini kullan,sonra barut pisliği gelmeyene kadar sil.Bakımını her seferinde yaparsan,seni yolda bırakmaz.
WD40 kullanıyorum.Birde browning yağ kullanıyorum.Bu ikisi benim tercihim.Yoksa  yağ ve koruyucu çeşidi çok.Kolay gelsin.
İsmail METE
1981 DENİZLİ

Çevrimdışı Engin ÜLGER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2015, 22:10:48 »
Ben her atıştan sonra gaz pistonunu silip, gaz pistonu, yayı, iğneyi ve namlu içini yağlıyorum hafif yağlı kalmasına dikkat ediyorum. Phenomaların farklı bir namlu boyası var avda çizilmiş görüntüsü alan namlu boyasını katsısız bir yağ ile silerseniz beyaz kılcal çiziklerde kayboluyor. Şokları pek değiştirmeyen biriyseniz ara ara çıkarıp temizleyin uzun kurşun atışlarından sonra sıkışma yapabilir. 
1990 ankara

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2015, 22:54:50 »

Her derde deva.  :)
Armsan kullanıcıyım. Gazlı olmasına rağmen bir sezon başında birde sezon sonunda tüfeği temizlerim. Sezonda 300 - 350 fişek atarım. Fisek sıkıştırması gibi problem yaşamadım.
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2015, 13:51:05 »
tüfeği komple sök. namlu içi hariç heryerine balata spreyi sık. ince dar yerleri diş fırçası ile temizle. daha sonra yine namlu içi hariç her yerini istediğin bir yağ ile yağla.
namlu içine hiç bir zaman yağ sıkma. atışdan sonra namlu içini bakır telden yapılmış harbi fırçasıyla fırçala. sonra kuru bezle sil. temizlenmediyse tekrar fırçala. tekrar bezle sil. temizlendikden sonra tamamdır.

http://www.e-temin.net/stil-crin-64a-bakir-uc-2122

ben aynen böyle temizliyorum. namlularım pırıl pırıl.

tetik ve mekanızma aksamına ben ayrı yetten sprey (sıvı) gres de sıkıyorum. çok faydasını gördüm. buda isteğe bağlı olarak tercih edilebir.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli