Gönderen Konu: AVBİS YÜRÜRLÜĞE GİRDİ  (Okunma sayısı 13350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
AVBİS YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
« : 13 Ağustos 2013, 19:33:51 »
Avbis Yürürlüğe Girdi
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

Avbis Yürürlüğe Girdi
"Türkiye'nin av yaban hayatında yeni dönem

Avcılar artık Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi ile avlanma kotalarını ve avlanma izin belgelerini internet üzerinden alarak belirlenen koşullarda avlanacaklar.

Türkiye’deki binlerce avcıyı ve av hayatını yakından ilgilendiren Avlak Yönetim Bilgi Sistemi yürürlüğe girdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Özyanık, Türkiye’de av ve yaban hayatı kaynaklarının doğru kullanılmasını amaçladıklarını söyleyerek, “Yeni sistemle birlikte kota sistemine geçilecek ve avcı sayısı azalırken, avlaklarda verim arttırılacak” dedi...

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık; ülkemizde 1937’de yürürlüğe giren ve 2003 yılına kadar uygulanan 3167 sayılı mülga Kara Avcılığı Kanunu’nun birçok av hayvanı türünün nesillerinin bazı yörelerde tükenmesine, bazı yörelerde de tehlike altına düşmesine neden olduğunu anımsattı. Genel ve devlet avlaklarının tesisiyle ilgili faaliyetlerin 2010 yılında başlatıldığını ifade eden Özyanık, “Bu tarihten günümüze kadar olan süre içerisinde 90 genel avlak ve 139 devlet avlağı olmak üzere toplam 229 avlak tesis edilmiştir. 2013-2014 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu (MAK) kararında ilan edilen 229 avlak yaklaşık 5.7 milyon hektar alan kaplamakta ve ülkemizde avlanmaya uygun olduğu tahmin edilen 60 milyon hektarlık alanın yüzde 9.5’ine tekabül etmektedir. Ülkemizde avcılığa elverişli alanların geri kalan 54.3 milyon hektarlık kısmında avcılık MAK’ın belirlediği ava açık sahalarda ve günlük avlanma limitleri çerçevesinde devam etmektedir” dedi.

- Kotalar kadar hasata izin

Ahmet Özyanık, söz konusu avlaklarda avcılığın tür bazında belirlenen yıllık avlanma kotaları çerçevesinde düzenlendiğini kaydetti. Özyanık, “Herhangi bir av hayvanı türünün av döneminde kaç adet avlanacağının belirlenmesi amacıyla o av hayvanı türünün avlak sahasında kullandığı alan büyüklüğü, popülasyon yoğunluğu, üreme potansiyeli ve yaşama oranları gibi popülasyon dinamiğine ilişkin bilgiler ile ekosistem taşıma kapasitesini temel alan bir formül kullanılmaktadır. İlan edilen genel ve devlet avlaklarında avına izin verilecek türler ve bu türler için günlük avlanma limitleri, avlanma süreleri ve zamanlarının belirlenmesinde MAK kararları esastır. Genel ve devlet avlaklarında herhangi bir av dönemi için belirlenen kotalar kadar hasat yapılmasına izin verilmektedir” diye konuştu.

- AVBİS programı geliştirildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, 2010 yılından beri yapılan bu uygulamada, ilan edilen avlaklarda avlanmak isteyen avcıların il şube müdürlüklerinden avlanma izin belgesi alarak tercih ettikleri avlaklarda avlandıklarını da hatırlattı. Özyanık, “Ancak, avcılarımızın il şube müdürlüklerine başvurmadan avlanma kotalarını ve avlanma izin belgelerini internet üzerinden alabilmelerini sağlamak için Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi (AVBİS) adlı bir program geliştirilerek 2013-2014 av döneminde uygulamaya konmuştur. Avcılık belgesi olan ve avlanma izin kartı alan avcılarımız avlanma izin belgesini AVBİS aracılığı ile internet üzerinden alarak MAK kararında ilan edilen genel ve devlet avlaklarında belirlenen koşullar çerçevesinde avlanabilecektir” dedi.

- Yeni avlanma şartları

Söz konusu sistemle birlikte ilan edilen genel ve devlet avlaklarında haftanın 7 günü av yapılabileceğini anımsatan Genel Müdür Özyanık, sistemin getirdiği diğer değişiklikleri şöyle sıraladı: “Herhangi bir avcı gün içerisinde yalnızca bir avlakta avlanabilecek, her bir avlakta bir gün için en fazla toplamda bir kanatlı ve bir memeli veya 2 kanatlı ya da 2 memeli tür avlayabilecektir. İl geneli avlanma izin kartı alan avcıların ilan edilen genel ve devlet avlaklarında avlanacağı gün sayısı her bir avlakta en fazla 12 gün olarak belirlenmiştir. Ülke geneli avlanma izin kartı alan avcıların ilan edilen genel ve devlet avlaklarında avlanacağı gün sayısı ise her bir avlakta en fazla 6 gün olarak belirlenmiştir. Herhangi bir tür için belirlenen kotanın en az yüzde 50’si en fazla yüzde 70’i il geneli avlanma izin kartı alan avcılara kullandırılacaktır. Geri kalan kotalar ülke geneli avlanma izin kartı alan avcılar tarafından kullanılacaktır.”

- Avcılar için kanun değişikliği

Avcıların av kaynaklarına sahip çıkmasının büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Ahmet Özyanık şöyle devam etti:
“Özellikle kaçak avcılıkla etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi ve yasal avcılarımızın avlanma haklarının korunması maksadıyla uygulamaya konulan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın üzerinde titizlikle durduğu genel ve devlet avlaklarının tesisi, planlı, kontrollü ve kotalı avcılığın ülkemizde gerçekleştirilmesi avcı kuruluşlarımızın işbirliği ve desteği olmadan mümkün görülmemektedir. Ülkemizdeki avcı kuruluşlarının Bakanlığımızın çalışmalarına yapmış oldukları katkılar her geçen gün artmaktadır. Yaban yaşam alanlarının yönetimi ve işletilmesinin avcılara emanet edildiği gelişmiş batı ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde sürdürülebilir avcılığın sağlanabilmesi için avcılarımızla işbirliği içerisinde çalışmak onlara güvenmek durumundayız. Bu nedenle de avcı kuruluşları ile daha etkin işbirliği yapılabilmesi için yasal engellerin kaldırılması maksadıyla 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun bazı maddelerinin yeniden düzenlenmesi yönünde girişimler başlatılmıştır. Teklif edilen yeniliklerden bir tanesi avcı kuruluşları ile avlakların işletilmesi hususunda işbirliği yapılabilmesidir. Bu teklifin kanunlaşması durumunda tescil edilen avlakların avcı dernekleri ile işbirliği içerisinde işletilmesi planlanmakta ve türler bazında belirlenen kotaların somut veriler olması itibariyle işbirliğinin temelini oluşturacağı düşünülmektedir.”
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: AVBİS YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2013, 22:09:57 »
yani avcılığa yeni başlayacak olan birisi bu adresten mi belge alabilecek
  • dede yadigarı huğlu kop 16 cal tek kırma
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
  • Fabarm l4s grey hunter 71 namlu
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2013, 00:19:26 »
Benim tek anladığım artık il geneli pul almak daha mantıklı 6 nerde 12 nerde hayırlı olsun
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2013, 00:33:32 »
yani avcılığa yeni başlayacak olan birisi bu adresten mi belge alabilecek
hayır daha önceden il müdürlüklerine dilekçe ile başvurup ayrıca avlanma izni aldığımız devlet avlaklarına izinin internet üzerinden alınıp gereksiz bürokrasi ile uğraşmamızın önüne geçilmiş.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

HİKMET KAVLAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2013, 02:01:09 »
Avbis: avcıları bitirme sistemi, helal olsun onuda buldular :)

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2013, 07:15:03 »
hayır daha önceden il müdürlüklerine dilekçe ile başvurup ayrıca avlanma izni aldığımız devlet avlaklarına izinin internet üzerinden alınıp gereksiz bürokrasi ile uğraşmamızın önüne geçilmiş.
anladım tşk ederim bilgilendirme için ümit abi ...
  • dede yadigarı huğlu kop 16 cal tek kırma
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
  • Fabarm l4s grey hunter 71 namlu
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Murat ÖZCAN 39

• *
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2013, 08:06:39 »
Avbisten avlanma izin kartı aLan var mı.Bende bilgileriniz eksik uyarısı çıkıyor.Dilekçeyle başvurdum 2 gün oldu ordan da cevap yok .
Murat ÖZCAN
1978 İstanbul/Avcılar/Lüleburgaz

05323775933

Çevrimdışı Gürkan ZAN

• *
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2013, 08:18:10 »
Slm Murat Önce bağlı bulunduğun orman bölgeye gidip bilgilerinin sisteme işlendiğini kontrol et daha sonrada klübünden av pulunun bilgilerini sisteme attır. kullanıma hazır
GÜRKAN ZAN
1974 SAKARYA
Ey Türk Oğuz Beyleri! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe bil ki Türk ulusu, Türk yurdu, Türk Devleti, Türk töresi bozulmaz. EY ÖLÜMSÜZ TÜRK ULUSU! KENDİNE DÖN! SU GİBİ AKITTIĞIN KANINA, DAĞLAR GİBİ YIĞDIĞIN KEMİKLERİNE LAYIK OL! ''Bilge Kağan''

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #8 : 14 Ağustos 2013, 09:01:38 »
TC kimlik no ile pul numarasını giriyorum neden sisteme girmiyor bilgisi olan varmı acaba
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Gürkan ZAN

• *
« Yanıtla #9 : 14 Ağustos 2013, 09:08:02 »
Kemal bağlı bulunduğun orman bölgeye gidip bilgilerinin sisteme işlendiğini kontrol et daha sonrada klübünden av pulunun bilgilerini sisteme attır. kullanıma hazır
GÜRKAN ZAN
1974 SAKARYA
Ey Türk Oğuz Beyleri! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe bil ki Türk ulusu, Türk yurdu, Türk Devleti, Türk töresi bozulmaz. EY ÖLÜMSÜZ TÜRK ULUSU! KENDİNE DÖN! SU GİBİ AKITTIĞIN KANINA, DAĞLAR GİBİ YIĞDIĞIN KEMİKLERİNE LAYIK OL! ''Bilge Kağan''

Çevrimdışı Süleyman AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 14 Ağustos 2013, 10:07:54 »
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık BEY  MASA BASINDE ALIN KARARLARINIZI HAKKIM HARAM OLSUN...
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 14 Ağustos 2013, 10:33:45 »
Tam bir komedya...Yahu sisteme girsek ne olacak şimdi ben üyelerimin pul no larını kayıt edeceğim...fakat bu sistem üzerinden sitedeki kotalara göre seçim yapacak olsanız tamamen keklenmiş oluyorsunuz. Nerede hangi av kuşu türü yaşamıyorsa o avlakta en çok kota, olmayan ava türüne göre verilmiş. Allahın dağının tepesinde sık çalılıklar ve dikenlikler içine hiç bir şekilde göl, gölet, sazlık vs olmadığı halde ördek,sakarmeke gibi bir çok su kuşu türünün avı için bol bol kota verilmiş.Gerçekte tam bir domuz avlağı olmasına rağmen 36 adet domuz kotası ile de sınırlandırılmış...Ayıptır yazıktır bu avlağın nasıl bir yer olduğunu bilmeyen bir avcı bu tuzağa sürüklene bilir...Düşündürücü olan bura da bu işin sorumluları her kimse onlarda bu işin nasıl olduğunu bilmiyor..Fakat imkanım el verir ise yanıma bir akademisyen ve bir noter alıp bu avlakta su kuşlarının olmadığını ve yaşamadığını ya da  yaşayamayacağını tespit ettirip noter kanalı ile tuzağa düştüğümüzü ve nitelikli olarak dolandırıldığımızı kanıtlayacağım.

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 14 Ağustos 2013, 10:41:42 »
Tam bir komedya...Yahu sisteme girsek ne olacak şimdi ben üyelerimin pul no larını kayıt edeceğim...fakat bu sistem üzerinden sitedeki kotalara göre seçim yapacak olsanız tamamen keklenmiş oluyorsunuz. Nerede hangi av kuşu türü yaşamıyorsa o avlakta en çok kota, olmayan ava türüne göre verilmiş. Allahın dağının tepesinde sık çalılıklar ve dikenlikler içine hiç bir şekilde göl, gölet, sazlık vs olmadığı halde ördek,sakarmeke gibi bir çok su kuşu türünün avı için bol bol kota verilmiş.Gerçekte tam bir domuz avlağı olmasına rağmen 36 adet domuz kotası ile de sınırlandırılmış...Ayıptır yazıktır bu avlağın nasıl bir yer olduğunu bilmeyen bir avcı bu tuzağa sürüklene bilir...Düşündürücü olan bura da bu işin sorumluları her kimse onlarda bu işin nasıl olduğunu bilmiyor..Fakat imkanım el verir ise yanıma bir akademisyen ve bir noter alıp bu avlakta su kuşlarının olmadığını ve yaşamadığını ya da  yaşayamayacağını tespit ettirip noter kanalı ile tuzağa düştüğümüzü ve nitelikli olarak dolandırıldığımızı kanıtlayacağım.

SERHAT BEY NE GEREKİRSE DESTEGE HAZIRIM. KUŞ AVINI BIRAKIR ZALİM AVINA ÇIKAR, KANUNSUZLUKLARLARI AVLARIZ... BİRLİK OLDUKMU KİM TUTAR BİZİ
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Hamza CİVİL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 14 Ağustos 2013, 11:25:07 »
Kemal bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
1983 ANKARA

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #14 : 14 Ağustos 2013, 12:26:40 »
Kemal bey bilgilendirme için teşekkür ederim.

Sağolun Hamza bey atmacayla ilgili bir ara yazışmıştık heralde doğrumu hatırladım:)
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Raşit DİNÇ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 14 Ağustos 2013, 15:03:04 »
Arkadaşlar kimse sisteme girmesse bu iş başarısız olur dolayısıyla ben pulumu aldım ve istediğim yere gideceğim ,interneti açıpta kesinlikle bir yere giriş yapmayacağım bence kimsede girmesin...
KAFKAS AV MARKET-RAŞİT DİNÇ ADANA TEL:3225000011 www.kafkasav.com

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 14 Ağustos 2013, 15:43:06 »
Arkadaşlar kimse sisteme girmesse bu iş başarısız olur dolayısıyla ben pulumu aldım ve istediğim yere gideceğim ,interneti açıpta kesinlikle bir yere giriş yapmayacağım bence kimsede girmesin...
Aynen katılıyorum...Vergi dediler verdik pul dediler aldık daha ne yaaaa..Bukadar da insanın üzerine gelinmezki...Zorla kaçak avlanın üzerinize gelen görevliyide vurun diyorlar tövbe tövbeeeeeee...
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 14 Ağustos 2013, 20:02:20 »
Yumurta zamanı kekliğin yumurtasını toplayan, yavru zamanı yavrularını yakalayıp satan, kışın 7+1 y.otomatik tüfeği ile limitsiz avlanan, gece traktörle tavşan avına çıkan vatandaşlar da AVBİS'e baş vuracaklarmı?
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN

Çevrimdışı Hamza CİVİL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 15 Ağustos 2013, 08:15:18 »
Kemal bey merhaba tahtalı avı ile ilgili yazışmıştık diye hatırlıyorum selamlar..
1983 ANKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 15 Ağustos 2013, 10:47:49 »
SÜPERRRR . AYNEN BENDE VARIM..
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 15 Ağustos 2013, 10:48:38 »
SÜPER . AYNEN BENDE VARIM..
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #21 : 15 Ağustos 2013, 10:51:18 »
Süleyman Bey bu çözüm değil ayrıca 217-TL yetkisi sınırlandırılmış yerlere girenlere para cezası var.

Kitapçığı okuyun
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Ufuk EVCİ

• Müdavim Üyemiz
  • ufuk09
« Yanıtla #22 : 15 Ağustos 2013, 11:25:03 »
Yumurta zamanı kekliğin yumurtasını toplayan, yavru zamanı yavrularını yakalayıp satan, kışın 7+1 y.otomatik tüfeği ile limitsiz avlanan, gece traktörle tavşan avına çıkan vatandaşlar da AVBİS'e baş vuracaklarmı?

+1
Ufuk EVCİ   
1977 ÇİNE / AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 15 Ağustos 2013, 16:56:06 »
osman bey kıtapçıgı okudum yaladım yuttum . ama bır turlu avcı camıası tek yurek olamıyor ses getıremıyor .benım zoruma gıden masa basında alınan kararları sındıre sındıre  hayata gecırıyorlar . artık bu av baronların avı olacak . en fazla 2 yıl surer .. saygılarımla...
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

Çevrimdışı Hasan ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 15 Ağustos 2013, 17:15:22 »
birlik ne kelime, kimse girmesin çöksün diyoruz, adam giremedim diye yardım istiyor ,yol gösteren akıl veren hepsi aynı konuda topiklenmiş,ne birliği ne beraberliği av camiası gemisini kurtaran kaptan dır  anlayışıyla daha ne avbislere gebe kalır......
  Hasan ÖZTÜRK-EDREMİT/1974