Gönderen Konu: Savunma amaçlı tüfek seçimi  (Okunma sayısı 57643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan AKSOY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Savunma amaçlı tüfek seçimi
« Yanıtla #50 : 08 Kasım 2014, 23:25:26 »
Görüşleriniz ve cevabınız için teşekkürler Savaş bey
1978 - İstanbul / Bolu

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #51 : 09 Kasım 2014, 01:21:29 »
Savunma amaçlı bir tüfek alacak olsaydım, SuperNova Ghost-Ring'i düşünmeden alırdım. Teknik yeterlilikleri ve geçtiği testler falan bir tarafa. Onlar da var ama asıl sebep onlar değil... 

Sanırım çok fazla Amerikan filmi izleyen bir kuşak mensubu oluşumdan dolayı Amerikan tarzı law-enforcement tarzının fazla etkisinde kalmış olabilirim :) Allah korusun, ihtiyacını göstermesin ama acil bir güvenlik sıkıntısı durumunda bu tüfeği yüzleyince kendimi SWAT falan gibi hissederim herhalde. :)

Tüfek öyle bir tüfek... :)

Fully-Rifled shotgun silahları yasaklıyorlar da, bu 45 santim namlulu, tamamen taktik amaçlı tasarlanmış ve üretilmiş silahı nasıl av tüfeği olarak sattırıyorlar şaşırıyorum :) Yanlış anlaşılmasın, satılmasından memnunum ama fully-rifled namlulu tüfekler kadar tehlikeli ve ava hiç bir şekilde uygun olmayan tüfekler bunlar. Av yapılmaz mı? İdeal silahı olmasa da, domuz avı vs yapılabilir tabii ama bunları av tüfeği olarak kabul etmek bana saçma geliyor.

taktik bir tüfeği tam yerinde kullanmak için bir miktar eğitimini görmek gerekiyor bence.
tamam hayalet gezi mezi olabilir cafcaflıda görünebilir ama bu iş ateşinle destekle, fire in the hole
işi değil. ben bir avcıyım sürekli tüfek kullanıyrum buna rağmen gezli bir tüfekle çömez gibi olurum
 ama elimde bi kısa namlu gezsiz bir tüfek olursa olay değişir. gündüz gece loş flaş farketmez
hedefi anlık görüp tüfeği yüzlemem yeterli ne gez ararım ne gezin arasından arpacığı bulmaya çalışırım
bencede taktik silah taktik eğitim almadan kullanılmaz yani kullanılır ama ya tam gerektiği anda
eline yüzüne bulaştırırsan o yüzden. sade basit kullanımlı bir tüfek evi korumak için daha iyidir.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 09 Kasım 2014, 03:30:23 »
Gez yivli tüfekte 250 metreden çatışmak için ayar yapmak için var . 50 metreye atan yivsizde olması o kadar da şart değil. Ordan nişan almak için ayrı bir zaman lazım. Yakın mesafede karşılaşılan hedefte o zaman yok.

Savunma için horozlu çifte + kısa namnulu pompalı ya da gazlı otomatik iyi bir kombinasyon oluşturur.

Bİr de deprem, doğal afetler iç savaş gibi durumlarda çok hızlı hareket etmek bulunan binayı hiçbir şey alamadan hızla  tahliye etmek , aylarca sokakta kalmak gerekebilir, motorlu aracınız varsa onun bagajında çalınmasına fazla üzülmeyeceğiniz uygun fiyata alınmış bir pompalı ya da otomatik ve biraz fişek  bulundurabilirsiniz. Oturduğunuz yer güvenli değilse bulundurmayınız.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2014, 03:32:13 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 09 Kasım 2014, 18:23:22 »
BENİM DÜŞÜNCEM 2 ÖZELİĞİ BİR ARADA BULUNDURAN ARTEMİS A1012 ALMANDIR ABİCİM HER KONUMDA KULANA BİLİRSİN TUTUKLULUK SORUNU OLMAYAN İYİBİR SİLAH HAKINDA HİÇ KÖTÜ BİR YORUM DUYMADIM VE BENELLİ M3 KLONUDUR HEM KİNETİK OLMASIDA GAZLI TÜFEKLERE GÖRE GÜÇ OLAYI FAZLA VE 2 TÜFEK YERİNE TEK TÜFEK GAYET BAŞARILI BİR İŞCİLİK VE DENGELİ BİR TÜFEK BENCE 51 NAMLU SAVUNMA AMACLI FİŞEK SEÇMEYEN GÜÇLÜ BİR TÜFEK 2 KONUMDADA KULANIRSIN ABİ HİÇ PİŞMAN OLMASIN
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #54 : 09 Kasım 2014, 20:19:08 »
tüfek dediğin sade olacak çok oynak parçadan oluşmayacak.
elinden düştümü hoplayan zıplayan parça olmayacak.
tüfek işgörmemezlik yapmayacak.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #55 : 09 Kasım 2014, 23:18:01 »
Ben herşeyin bir yedeği olmasını düşünürüm hep, dünyanın bin türlü hali var, yivsiz 12 numara olduktan sonra 2 tüfek fena olmaz.uzağa pompalıyla tek kurşun,  yakına otomatikle şevrotin  atılabilir .....onun yeri ayrı onun yeri ayrıdır, hanım/kuma gibi
1978-İZNİK

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 11 Kasım 2014, 21:06:52 »
ev savunması için safir t 14 yada çatüs olmazmı bunlar daha ideal gibi en garanti tüfek pompalı birtane alacağım stoeğer almayı düşündüm ama oda 4+1 bana 7+1 lazım sarsılmaz nasıl acaba
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #57 : 11 Kasım 2014, 21:41:49 »
ben leblebi atan tüfeğe evimi emanet etmem.
kodunmu oturtacak yerden kaldırmayacak.
garanti olacak. hadi tek kurşun oldu diyelim.
benim tüfeğimden safirin attığı kurşunlar gibi
tek seferde 9 tane birden fırlıyor.

onlarla anca panayırda balonlara kurşun atılır.
panayır tüfeği.....
1978 Bursa

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #58 : 11 Kasım 2014, 22:38:35 »
Ben çatüsü 47 cm namnuyla almış arabanın bagajında tutuyordum. Şarjörü de küçüktü, onu da direksiyonun altında kapaklı bir cep vardı oraya koymuştum, aslında 36nın şevrotini de atabildikten sonra adamı etkisiz hale getirir de çatüs safir bunlar pek güvenilir silahlar değil. Özellikle safir.

GÜvenlik için 12 numara daha iyi 12 numara .pompalıyla plastik şevrotin bile atsan  adamı yıkarsın. Bir iç karışıklık çıksa 12 numara fişek her yerde var ama 36 kolay bulunmaz. Güvenlik amaçlı alınca onu bile düşünmek lazım.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2014, 22:45:59 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #59 : 11 Kasım 2014, 22:53:29 »
savaş abi senin catüs vursan huğlu çok güzeldi ben çok beğeniyorum çok temizdi ama 36 cal lar genelde çoçuk ölçülerinde dipçikleri kısa baya avrupa tüfekte olsa çocukları için alıyorlar bence tam bir tabanca gibi bir tüfek düşnecen ve bence eksikleri var ama daha üstlerinde çalışmaları lazım saygılar

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 11 Kasım 2014, 22:58:16 »
kocaman domuzu deviren 12 no adamı ne yapar ikiye böler helede pompalı yakın mesafeden sakın şevrotin veya sıfır no saçma atmayın ben kol kalınlığında ağaca attım agacı kesti attı tabi sonra çok üzüldüm bir fidan dikmişliğimiz bile yok ağacı mahvettik ama denemede yapmış olduk video kayalara atış mesafe tahmini yapan varmı kaç metre bana 70-80 gibi geldi

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2014, 23:01:10 Gönderen: Yavuz YILDIZ »

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 11 Kasım 2014, 23:01:06 »
Ben otomatikten yana hep şanslıydım iyi çalışan tüfekler  denk geldi de çatüsün isabeti çok kötüydü, 200 civarında atışımdan bir tanesinin bile nereye gittiğini anlamadım.

GÜvenlik amaçlı tüfek olabilecek en kalitelisi olmalı.  Ata ,armsan, gibi. Fişek olarak plastik mermi aldım ama henüz denemedim. Bakacağız ona. Çok çok hafif otomatikle peşpeşe atmaz.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2014, 23:02:55 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #62 : 13 Kasım 2014, 16:59:30 »
Husan al güvenlik için alicaksan ...10 yıl garantili sağlam firma
güvenlikte caydırıcılıkta önemli ışıklı , lazerli vs.... görünüş önemli. ..
Saygılar. ..
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #63 : 13 Kasım 2014, 19:43:33 »
Güvenlikte görüntü caydırıcılık açısından biraz önemli olabilir. Bir polis arkadaş da derdi bunu .........ama asıl sorunsuz çalışması çok daha nemli.  Yani çok güzel ama sağlıklı çalışmayan tüfek yerine tipsiz ama sağlıklı çalışan silah tercih edilmeli.

HUsanı inceledim ama kalitesini bilemem. Piyasada çok yeni. Şarjörlü otomatik bana göre şarjörsüz otomatiğe göre kıyaslanamayacak kadar sorunsuz ve pratik. bir olay anında mermiyi sür ver coşkuyu.

Şarjörsüz otomatikte dolu da tutsan pime basıp hazneden fişek bırakman lazım, sonra fişek sürmen lazım.  Boşaldığı zaman yenisini doldurman lazım silahlı saldırı altındaysan yeniden doldurana kadar gittin. Şarjörlüde dolum kolaylığı var,  tek kurşun , şevrotin birkaç şarjör hazır tutabilirsin hedef yakın ve birden fazlaysa şevrotin, uzak ve tekse tek kurşunu çakarsın.

Şarjörlüde kaşık sistemi yok, mekanizmayı öne bırakan teşkilat yok, hazneden fişek bırakan teşkilat yok. Şarjörsüze göre çok daha  az parça var. Ama kalitesizse  alınmaz, şarjörsüz ata armsan al daha iyi. Önce kalite.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2014, 19:45:11 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #64 : 13 Kasım 2014, 20:28:22 »
Kaliteli malzeme istiyorsan bu şarjörlüler içinde Husan ı tavsiye derim .
Çalışma ma gibi bir sıkıntısı yok . Kalite olarakta ata vs  armsan üretim olarak yanlarına yaklaşamaz.
Az çok çelikten demirden anlarım adamlar geçerkten güzel işler yapmaya çalışıyorlar ve yapıyolarda..
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Selim BÜYÜKKARACA

• *
  • _Mein ehre heißt treue_
« Yanıtla #65 : 13 Kasım 2014, 21:26:52 »
Romayı yeniden Keşfetmenin alemi yok. Savunma amaçlı yivsiz tüfek istiyorsanız rüştünü ispat etmiş marka ve modeller belli. Bakarsanız amerikan kolluk kuvetleri ve diger ülkelerin askerinin polisinin tercihleri bunlardır ;  Mossberg A500 , 590A1 , Remington 870 , winchester 1300 defender. Yerli markalarda armsan evet iyi ama bir armsan fiyatına 2. El bir maverick 88 almak herzaman daha mantıklıdır.
1987 Almanya

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #66 : 14 Kasım 2014, 00:01:03 »

tavsiyem pompalı ise yerli bir tüfek alman.
sonuçta evini korumak adına 90.000 veya 150.000
fişek atmayacaksın.

armsandan, stoegere, hatsandan, akkara pompalı
kaliteli tüfek üreten firmalarımız var ve hepsi şıkır şıkır
100.000 fişek atar hatta hiç temizlemeden yağlamadan.

sen tüfeğin tipini kullanım rahatlığını daha çok düşün.

3000-5000 lira ithal tüfeğe verip sağını solunu kurcalarken kırıp
parça bulamayacağıma yerli bir tüfek alırım ufak bir sorunda
2 güne parçası gelir ve ucuza gelir.

burada görüyoruz adamın berettası geçen kış gitmiş servise
italyaya bu kış gelmiş. bi yığında masraf. :):):)

2 tane armsan pompalı tüfeğim var biri p-612 diğeri rs-x2
ikisininde bütün parçaları birbirine uyar kundakmı kırıldı
iğnemi kırdı yedeği diğer tüfekte vardır. hem avda hem evde
her işimi görür. ayrıca saka marka tüfeğime daha çok güvenirim
bizim üzümlü malı. elimden mi düşmedi bide üzerine benmi düşmedim
(sonuçta avcıyız herşey geliyor başımıza) attığım fişek cinslerinin
hatti hesabı yok armsanın yarı fiyatı sapa sağlam alet. armsan daha
kibar ama daha hafif. neyse sen güzel bir marka al pompalı al
bak keyfine.
1978 Bursa

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 14 Kasım 2014, 09:23:26 »
yabancı tüfekte parça ve servis olayı gerçekten sıkıntı. ben de bugüne kadar o yüzden biraz bulaşmadım.

aynı tüfekten birden fazla bulundurursan biri ötekine yedek parça olur. o da konunun başka bir önemli ayrıntısı evet.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2014, 09:24:33 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Mehmet SARMIŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #68 : 14 Kasım 2014, 09:29:50 »
site üyelerinden tunç bey ve halil karadenizde vardı satılık ulaş onlara güzel aletlerdir halildeki vursan 95 hem otomatik hem pompalı düğmeye bas pompalı olsun düğmeye bas otomatik olsun birde tunç beyde saka vardı çift namlu hem canın sıkıldığında ava git hemde evde kullansın diğer namluyu tak ekstraları filanda vardı yedek dipçik vs fiyatı uygundu çok aynısından bende var 2 tane biri arabada biri evde duruyo ne olur ne olmaz die çok fişek sıktım hiç de başımı ağrıtmadı fişek secmedi ayrıca yay var üzerinde çekdinmi bırakırsın mekanizma kitler sakada tırna basmadan acılmaz emniyetlidir güzeldir
  • ARMSAN PHENOMA 66 CM
  • ATA NEO 12 71
  • HUĞLU 76 NAMLU ÇİFTE
  • ÜZÜMLÜ ÇİFTE 16 NUMARA EMEKTAR
  • HUĞLU 103 DE POZE
  • BENELLİ SÜPER NOWA POMPALI
1984-Kütahya

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #69 : 14 Kasım 2014, 09:31:46 »
tuncun sakayı gördüm ben , gayet güzel.
1978-İZNİK

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #70 : 14 Kasım 2014, 16:07:57 »
saka biraz bakıldığında remington gibi el kundağı güzel yerli tüfek fiyat kalite oranında alınır parçada işçilikte sıkıntı yaşamasın saygılar

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #71 : 14 Kasım 2014, 17:40:11 »
Değerli  arkadaşlar...ramazan bayramından sonra evde olmadığımız bir sırada (akşamla yatsı arasında  ) eve   hırsız girdi ve 2 adet bilezik, 1 çeyrek altın, çocuğumun kumbarasındaki 100 lira civarı para  ve hanımın cüzdanından  bir  miktar para  çalındı..Polis geldi  eldiven filan kullanıldığı için  parmak izi bulunamadı.
Şimdi dikkatinizi çekerim.Hırsızlık  iki türlü oluyor.
A) Sizin  evin çok yakınında olan  hısım- akraba veya  komşularınızdan  sizin,   Tatile, Köye, Alışverişe, Düğüne, Ava, Cenazeye v.s, v.s  gitmenizi  kollayıp  hırsızlık yapanlar.Bu hırsızlık türü   inanın  tüm hırsızlıkların   belki % 70-80 ini  oluşturuyor.
Yani   hırsız çoğunlukla   yakınınızda (  hısım-akraba dahil)   oluyor  ve sizi analiz ediyor. Sizin için "ne yiyor", " ne içiyor", "ne kadar kazanıyor",  "ne kadar harcıyor",  "eve neler neler  alıyor", " nasıl giyiniyor",  "hobileri  neler"  şeklinde   sizin ve  ailenizin  hakkında zamanla bilgi sahibi oluyor. Ne kadar paranız, altınınız, birikiminiz vs olduğunu  asla hısım-akraba ve arkadaş ve komşularınızla paylaşmayın. Eşinizde   komşu kadınlarıyla  paylaşmasın. Çünkü  o konuşulanlar  yayılıyor ve  er geç  zor durumdaki  birilerinin kulağına  gidip   sizin hakkınızda plan yapmasına neden olabilir.  Yok yere eşeğin aklına karpuz kabuğu koymanın  alemi yok yani.
Böyle hırsızlıkta tüfeği ancak  hırsız evde iken siz elinizde tüfekle  avdan dönmüş  olarak eve giripte    hırsızla karşılaşınca  veya hırsız  panikle  bir köşeye saklanıpta ( yatak altı veya gardrop gibi)  eve  hırsız  girdiğini de sizin anlayıp hırsızın hala evde  olabileceğini düşündüğünüz zaman kullanabilirsiniz.(Tabii avdan gelince eve girmeden  fişekleri  boşaltmış olacağınız için   bomboş tüfekle evde aniden  hırsızla  karşılaşmakta var...  artık tüfeği   kazma sapı niyetine mi kullanırsın  yoksa boş tüfeği dolu imiş gibi  sert bir ses tonu ile  "yat yere"  diye mi bağırır sınız  orası size kalmış.:)

B) Sizin evde olup olmadığınız takip edemeyen( büyük ihtimalle   yaşadığı yer sizin evinize uzak olduğu için fırsat kollayamıyordur) kişilerin  siz evde iken       
    derin uykuya dalmanıza   güvenerek hırsızlık yapanlar.

1-Benim olayda hırsız bunların  tamamını yatak odasından  çalmış. Demekki siz  ev  savunmanız için  en önce yatak odanızdan başlamalısınız.
   Hırsız benim  tüfekle  motorsikletime  atlayıp akşam domuz beki avına,  hanımın da  çocukla  birlikte  düğüne gittiğini  gördü ki   fırsat bu fırsat diyip         
   akşamla yatsı arası  eve banyo penceresinden girmiş. Demekki   alt kattaki, üst kattaki, yanlardaki insanlardan fırsat  kollayan insanlar olabileceğini 
   düşünüp  " RİSK ANALİZİ "  yapmanız gerekiyor.Yani  şöyle anlatayım. "şu adamın  çok borcu var, icrası  hacizi var, bu adam  kumarbaz üstelik  hanımı da   
  savurgan, bu adam bizim bir yerlere  gitmemizi fırsat  bilip   evime  girebilir gibi....
2-Siz evde iken  evinize  giren hırsız için   siz yatakta uyurken  bir tıkırtı, patırtı ile  uyanınca  veya hanımınız , çocuğunuz uyanıpta  çığlığı basınca  tüfek hemen karyolanın  yanında   haznesi dolu olarak hazır olmalı ki    ani  cevap verilebilsin. Şimdi düşünün siz bir uyanıyorsunuz hırsız  ayakta elinde de bıçak sizin 71 veya 76 namlulu tüfeğiniz  dolapta ise  fişekler  başka yerde ise  nasıl  ulaşacaksınız o tüfeğe ve fişeğe... Onun için  47-51  namlulu sentetik otomatik veya pompalı(tercihen bence 28 gramı bile çalıştıran otomatik ve mümkünse 7+1  ) tüfeğin  yatak odasında ya  karyolanın başında   duvara dayalı olacak  yada  karyola ile duvar arasındaki 20-30 cm lik aralıkta olacak bunun için sizin  duvar tarafında  uyumanız lazım. Duvar tarafında eşiniz  yatarsa  tüfekte  o tarafta ise hanımın üzerinden doğru tüfeğe ulaşmak trajikomik olur :)  ama bana göre  karyola ile duvar arasında  (zemine yakın  yatık vaziyette) olursa  hem silah daha gizli olur ve  siz silahı birden  çıkarınca  hırsız şok yaşar.Öteki türlü  karyolanın yanında duvara dikerseniz silah  hem çoluk çocuk tarafından görülür. ayrıca hırsız tarafından da görülür. bu sizi sıkıntıya sokabilir.Ruhsatsız dahi olsa 7,65 veya 9 mm tabanca   daha  kullanışlı olabilir   tabii tutturabilirseniz. Hırsıza tüfek tabanca doğrultunca  bağırarak çok sert bir ses tonu ile   yere yatmasını  aksi halde  ateş edeceğini  söylemelisiniz .Yumuşak ses tonu   hırsızı cesaretlendirebilir.
Fişek olarakta   ev içinde  07-05-03-0-1-2-3-4-5  gibi  iri taneli saçmalar isabeti  artırır. En iyisi  0/7 veya 0/5 miskettir. Kurşunun  duvarı delip  yan odadaki  anne- baba- çocuğunuzu  veya  ( özellikle ahşap zeminli evlerde  alt kattaki, üst kattaki  yan binadaki komşunuzu   vurma ihtimali var .. Bunu da sizin  analiz etmeniz lazım.. hatta  yakın mesafeden  tüfek çalıştırırsa 28 gr. 11 no saçma bile iş  görür. Birde çok ince saçma bile  yakın mesafede  toplu gittiği için kurşun etkisi yapar   girdiği yeri  oyar.. 4-5 metre  mesafeye     atış yapıp ne demek istediğimi  anlayabilirsiniz..
Ama  ev savunmasının   adli yönüde var ruhsatlı silahla  ruhsatsız silah bile  sizin  az yada çok ceza  almanızda etkisi olur.  Giriş kapısının  önü ile  yatak odasının   içi bile farkeder.  Şimdi dikkat edin kanunlar hırsızdan yana. yani sizin  evinize  girilip  5000 liranız çalınınca   adam   yakalansa  bile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılır. Alacağı cezada  o adamı  caydırmaz. Ama siz adamı  yaralayıp   adama 5000 TL.lik  hastane  masrafı  çıkarınca  adam yaralamaktan hırsızın alacağı cezadan daha ağır ceza  alabilirsiniz.Başarabilirseniz adamı tabanca tüfekle etkisiz hale getirip  kızılcık dayağı ile    eşek sudan gelinceye kadar  güzelce  dövüp  polise teslim etmek daha  akılıca olur. En azından  adamın bi  yerlerine kurşun saçma girmemiş olur.:)
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 14:38:35 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #72 : 14 Kasım 2014, 18:58:38 »
Rıza beye tamamen katılıyorum.
47, Bilemediniz 51 cm namnulu bir silaha plastik mermi basıp yatak odasında kapıya ters tarafa yatmak ve silahı da yatağın kapıya ters tarafında yere koymak lazım. Hırsız içeri girse de silahı görememeli.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2014, 19:00:11 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #73 : 14 Kasım 2014, 19:47:35 »
Bosna ve azerbaycanda 20 yıl önce yaşanan çatışma ile ilgili yüzlerce resim ve görüntü izledim. İki olayda da savaşı kaybeden taraflar savaşmakla , askerlikle hiç alakası olmayan insanlar,  ruhen çok hazırlıksız yakalanmışlar.

Hocalı katliamını yapan,  ermenistanın arabo isimli birliği , bu görüntüdeki karadır kaşların ferman yazdırırı söyleyen it de onların komutanlarından manvel eginazaryan. Youtube da sürüyle görüntüsü var. Adamlar savaşa zaten ruhen çok hazır belli yani.

Suriye halkı da , ordusu da cihadistlerin işgaline çok hazırlıksız yakalanmış.  Bize birşey olmaz gevşekliği yüzünden kaybettiler. Barut fıçısı gibi bir bölgedeyiz. Herkesin en azından yaşadığı bölgeyi , özellikle de su kaynaklarını iyi bilmesi lazım.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2014, 20:34:57 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #74 : 14 Kasım 2014, 20:12:12 »
iyide kaliteli pompalı tüfeklere bakıyorsun hep 4+1 birazda 7+1 seçeneği olsa iyi olur
suriyeli lere ilk başlarda üzülmüştüm ama çoğu hayvan gibi ne terbiye var ne görgü var ne edep var ne haya var iş hanından öğlen poydosunda çıkmışlar kaldırımda oturuyor bir suruyeli genç yanına kız geldi oturdu ama kaldırıma değil
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2014, 20:18:52 Gönderen: Yavuz YILDIZ »