Gönderen Konu: Benelli 828 U Hakkında Kullanıcı Yorumları.  (Okunma sayısı 4555 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet KARATAŞ

• *
  • Bazen Dağlar Çağırır, Gitmek Gerekir...
Benelli 828 U Hakkında Kullanıcı Yorumları.
« : 18 Aralık 2018, 20:57:31 »
Arkadaşlar Benelli  828 U Kullanıp Avda + / - Leri  Gözlemleyeniniz Varmı ?

• Benelli Raffaello Powerbore DeLuxe .
  • Beretta S56 E
  • KIRIKKALE MKE
  • Browning B725 Hunter.
Av Savaşın Okuludur . . !

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Benelli 828 U Hakkında Kullanıcı Yorumları.
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2018, 21:00:16 »
Ejektör problemi var cogunda.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ahmet KARATAŞ

• *
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2018, 21:03:31 »
Kullanıcımısınız Gökhan Bey Sizin Başınızamı Geldi ?
  • Beretta S56 E
  • KIRIKKALE MKE
  • Browning B725 Hunter.

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2018, 22:12:02 »
Hayır bende benelli tüfegine verilecek tek kuruş yok.... Ama şunu söyliye bilirim ki Türkiye genelinde cok bayi tanıdığım var bir cok kişi beni tanır bir ahbabım bayidir ve 14 adet satış yaptı bu tüfek ten ve 12 si ejektör sorunu yüzünden geri geldi. YouTube den sonra bakabilirsiniz videolar mevcut.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2018, 12:57:02 »

Muhterem Ahmet Bey, Gökhan Bey,

Benelli 828U modellerinde, ejectörler atım yatağı içinde kovan gövdesine yaslanan mini pistonlardan hareket komutu alırlar.
Ateşlenen fişekler bu elemanı iterek tetikleme mekanizmasına yol verirler. Böylece tüfek dolu kovanları, bunun yanında, boşa
tetik düşürmede  uzun süre kullanılabilecek "Snap Cap"ları atmadan sadece çıkarırken ateşlenerek boşalmış olanları fırlatarak
uzaklaştırır.

Kullanılmış, plastiği sert, karton ve benzeri kovanlarla ejectör mekanizması iyi çalışmayabilir. El kitabında sadece fabrika dolusu
fişeklerin kullanılması gerektiği bildirilmiştir. Bundan mütevellt ejectör arızalarında üreticinin yapabileceği bir şey yoktur.

Saygılar.
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Gökhan AKDOĞAN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2018, 17:53:32 »
Merak ettim şimdık fabrika dolusu fişekler derken tam olarak neyi kastettınız..? Kullanıcılar kendi doldurduğu fişek lerdemi sorun cıkarıyor bu tüfek.. Yok sa yerli markalar yaf zuber vsvvs fabrikasyon sayılmıyormu?
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

The following users thanked this post: Tarık EFE

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2018, 19:03:28 »

Muhterem Gökhan Bey,

"Fabrika Dolusu" kullanım kitabının basıldığı ülkelerdeki markaları kapsıyor olmalı. Bizde yapılanlar,  en azından
"Fabrika Dolusu " ambalajdan çıkma plastik kullanıyorlarsa onların da aynı kategoride " mütalaa edilmesinde
mahzur olmayacağını ifade edebiliriz.

Saygılar.
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2018, 19:17:45 »
Bu bana mantıklı gelmedi. Bugun yerli üreticilerin kovanın dan tutun kapsul tapa cogu ithal kovana bakınca bile ustun de fioochi vvs yazıyor.... Neyse cokta uzatmaya gerek yok..alan hayrını görsün.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

The following users thanked this post: Sercan YAŞIN

Çevrimdışı Ahmet KARATAŞ

• *
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2018, 21:46:52 »
S.Alper Bey Yazdıklarınızı Baştan Aşağı Okudum Ama Bana Da mantıklı Gelmedi. Gökhan Beyin De Dediği Gibi Hemen Hemen Her Yerli Fişeklerimiz’ Kovanlarımızı Tapalarımızı Barutlarımızı Ve Kapsüllerimizi Hep İthal Ve Sadece Kurşun Ve Dolumu Türkiye’de Sağlanmaktadır. Kendi Payıma  20 Bin Tl Gibi Rakamlar Ödeyip De Bu Şartlardaki Fişeklerle Enjektörü Sorun Çıkaran Bir Tüfeği Gönül Rahatlığıyla Alacağımı  Sanmıyorum.
  • Beretta S56 E
  • KIRIKKALE MKE
  • Browning B725 Hunter.

Çevrimiçi Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2018, 22:04:44 »
Bu bana mantıklı gelmedi. Bugun yerli üreticilerin kovanın dan tutun kapsul tapa cogu ithal kovana bakınca bile ustun de fioochi vvs yazıyor.... Neyse cokta uzatmaya gerek yok..alan hayrını görsün.
Bana da mantıklı gelmedi.
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2018, 23:11:28 »

Muhterem arkadaşlar,

Benelli markasının  savunucusu değilim. Sadece 828U modelinin özelliklerini bildiğim kadarı ile soru
sahibi ve mahzur ifade eden forumdaşlara izah etmeğe çalışıyorum. Her tür fişekle problemsiz hizmet
veren onlarca orta halli çifte varken kalkıp da adeta yıkım nedeni olabilecek bir meblağı  daha tam
güvenirliği kanıtlanmamış yeni bir modele yatırmayı ben de mantıklı bulmam.

Ancak sevmek, beğenmek ayrı, takdir etmek ayrı kavramlardır. Benelli 828U modelinin tasarımını, değişik
mekanik yaklaşımını takdir eder, ayrı bir kefeye koyar, yetebilinirse sahip olunmasına olumsuz bakmam.

828U modelinin ejektör yapılanması, silahın bütününe entegre bir yaklaşımdır. Tasvip bulmasa da kolayca
değiştirilemez. Bu nedenle, alınıp kullanılacaksa, problem yaratmıyacak fişeklerle devam edilmesi akılcı
olacaktır.

Üzerinde ne yazarsa yazsın, yerli, yabancı, pazarımızdaki çoğu fişek, kırma plastik malzemeden, elastıkiyeti
sınırlı olarak yapılmıştır. Her kırma, yani, boşların toplanıp granül  makinalarından geçirilip yeniden baskıya
alınmasıyla kırılganlık daha da artar. İthal dahi olsa, sürekli ikinci kalite malları ucuza alıp standart fiyatından
bizlere sunan çoğu esnafımızdan bunu beklemek hatalı olmaz.

Benelli 828 kendine özgü farklı bir tüfek. Alınacaksa  usulüne uygun kullanılmalıdır.

Saygılar.

1944-Istanbul

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ

Çevrimiçi Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 01 Ocak 2019, 18:43:01 »

Muhterem arkadaşlar,

Benelli markasının  savunucusu değilim. Sadece 828U modelinin özelliklerini bildiğim kadarı ile soru
sahibi ve mahzur ifade eden forumdaşlara izah etmeğe çalışıyorum. Her tür fişekle problemsiz hizmet
veren onlarca orta halli çifte varken kalkıp da adeta yıkım nedeni olabilecek bir meblağı  daha tam
güvenirliği kanıtlanmamış yeni bir modele yatırmayı ben de mantıklı bulmam.

Ancak sevmek, beğenmek ayrı, takdir etmek ayrı kavramlardır. Benelli 828U modelinin tasarımını, değişik
mekanik yaklaşımını takdir eder, ayrı bir kefeye koyar, yetebilinirse sahip olunmasına olumsuz bakmam.

828U modelinin ejektör yapılanması, silahın bütününe entegre bir yaklaşımdır. Tasvip bulmasa da kolayca
değiştirilemez. Bu nedenle, alınıp kullanılacaksa, problem yaratmıyacak fişeklerle devam edilmesi akılcı
olacaktır.

Üzerinde ne yazarsa yazsın, yerli, yabancı, pazarımızdaki çoğu fişek, kırma plastik malzemeden, elastıkiyeti
sınırlı olarak yapılmıştır. Her kırma, yani, boşların toplanıp granül  makinalarından geçirilip yeniden baskıya
alınmasıyla kırılganlık daha da artar. İthal dahi olsa, sürekli ikinci kalite malları ucuza alıp standart fiyatından
bizlere sunan çoğu esnafımızdan bunu beklemek hatalı olmaz.

Benelli 828 kendine özgü farklı bir tüfek. Alınacaksa  usulüne uygun kullanılmalıdır.

Saygılar.

Yani şimdi bu adamlar tüfeğe o kadar para veriyor el dolusu fişeklerle sorun yaşayıp sorunun fişekten olabileceğini düşünmeyip tüfeğe mi kusur buluyor diyorsunuz? Piyasadaki  tüm fişekleri el dolusu olarak addetsek ve bunun da sorun sebebi olduğunu varsaysak kaç tane tüfek arızasız çalışabilirdi? Özetle suçu sadece  fişekte aramanın bence bir mantığı yok. O kadar yaygın  yaşanan bir ejektör arızası varsa benim o tüfekle işim olmaz. El dolularıyla bile çalışabilen nice tüfekler varken o kadar parayla alınmış tüfekle rezil olup fişektendir sözlerini duymak bana anca tebessüm ettirirdi.
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

Çevrimdışı Mehmet GÖK 48

• *
« Yanıtla #12 : 01 Ocak 2019, 19:38:26 »
Benim anladigim el dolusu bos kovanin kalibre edilmemis kivirma islemi yapildiginda fisegin kivrilan kismi genis kaliyor ve namluya sıkısik bir sekilde girip cikiyor. Yada bir kovani birden fazla doldurma. Lakin fabrikalardaki fisek dolum makinalari bunlari kontrol ederek dolum yapiyor. Yani sterlink yaf gibi fisekler fabrikasyon dolu olarak geciyor benim izlenimim bu:)
1988-MUĞLA