Gönderen Konu: Tüfeğin Tesir gücünü arttırabilir miyim,  (Okunma sayısı 9597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
Tüfeğin Tesir gücünü arttırabilir miyim,
« : 08 Ocak 2013, 20:22:32 »
mrb avcı arkadaşlar,ben de sarsılmaz boeing camo s gazlı sistem bir tüfek var,30-35 metre ölçtüğümüz mesafelerden şişeye 5-6 kez atış yapıldığında saçmaların şişeye çarpma sesi geliyor fakat şişe kırılmıyor,32 gram 6 numara saçma kullanıldı.Ancak süper pozeyle aynı mesafeden aynı fişekle toz oluyor resmen,acaba gramajı 36 ya çıkarsam faydası olur mu tesire,sizin bir öneriniz var mı,teşekkür ederim.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Tüfeğin Tesir gücünü arttırabilir miyim,
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2013, 20:28:19 »
O kadar fark nasıl oluyor. Olmamalıydı bence. 36 g deneyin bakalım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2013, 20:41:33 »
volkan bey ben de olmamalıydı dedim,başka gazlı tüfekleri bilemem ama süperpozeye göre baya zayıf kaldı,avı da düşürmüyo o yüzden o mesafelerde ama 15-20 metre mesafede 2 tane tavşan vurmuştum,ama hep mesafelerde mi av yapacağım,şu süper speed fişekleri hiç denemedim ve long range yazanları belki onlar tüfeğe iyi gelir,bir de yazın da mı yüksek gramaj atayım anlamadım gitti,tüfeği mi seviyorum yüze gelişi ağırlığı güzel o yüzden bir kerwsinde satmaya çıkardım ama vazgeçtim sonra hala gözüm gibi bakıyorum ava gitmesem de hafta da bir çıkarır temizlerim,çaresini bulucam inşallah.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2013, 20:45:02 »
tüfekteki şok kaç? baktın mı hiç? bence 5 şok takılı olabilir
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

The following users thanked this post: Ferudun KIR

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2013, 20:55:55 »
namlu uzunluğu ve şok numarasına bakın derim isabet eden saçma azsa kırılmayabilir.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2013, 21:14:15 »
gazlı tüfekleri bu yüzden pek sevmem.kinetik tüfekler daha iyi...saçma numarasını 4-5 şok full deneyin..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2013, 21:35:56 »
genel de 3 nolu şok takılı ama full taksam da aynı probl

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #7 : 08 Ocak 2013, 21:44:49 »
aynı tüfeği kullanan arkadaşım var. 32 gram 6 no da gayet güzel delicilik elde ediyorlar. evet grupman değeri benim yıldız çifteye göre oldukça düşük(nerdeyse yarı yarıya) ama deliciliği gayet başarılı. bu arada atışlarda biz 3 numara şok kullandık.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2013, 21:48:27 »
tavsiyeleriniz için teşekkür ederim,bir kaç çeşit yüksek gramaj deneyecem olmazsa 66 cm namlu yaptırıp keklik ve bıldırcında kullanırım,mekanizması gayet güzel büyük ihtimal manludan kaynaklanıyordur,sizce 66 cm namlu problemi çözer mi

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 08 Ocak 2013, 22:02:16 »
tüfekte oring çonta varmı varsa doğru yerdemi takılı...?
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 08 Ocak 2013, 22:04:53 »
tüfekte oring çonta varmı varsa doğru yerdemi takılı...?
MÜCAHİT bey bahsettiğiniz şu şey light heaviy yazan piston mu,öyle bir şey var ama ne işe yaradığını ben daha çözemedim,

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Ocak 2013, 22:11:39 »
o ring bazı  gazlı tüfeklerde gaz  kaçagını  önlemek ve tüfeğin düzgün otomatik yapması için  yapılmış lastik conta...sizin tüfeğinizin orjinalinde var mı bilmiyorum ama çoğu gazlı otolarda özellikle yerlilerde genelde oluyo...

sizin bahsettiğiniz pistonlar ise ligh adı üstünde hafif fişekler için
heaviy agır ve basınçlı fişekler için mesela  36 gr ve üstü fişeklerde kullanılan piston..
siz hangi pistonu hangi fişekle kullanıyosunuz..?normelde her zaman üzerinde ligh takılı olması gerekir...heaviy pistonla atılan normal fişeklerin basıncı  yarı yarıya düşecektir..soğuk havalarda tüfek otomatikte yapmayabilir..
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 22:39:12 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 09 Ocak 2013, 08:07:41 »
grupman başarısı iyi olmayan mobil şoklu tüfeklere ben bir de başka uyumlu olan silahın şoklarını denemesini öneriyorum.daha önce böyle kıntı yaşayan biri ithal silah şokları ile çok iyi sonuç almıştı.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Fehmi TUNCER

• *
« Yanıtla #13 : 09 Ocak 2013, 15:49:34 »
selçuk kardeşim mücahit kardeşimiz gayet piston hakında gayet güzel açıklık getirmiş bende jaws modelini kullanıyorum 71 namlu namlu çapı 18.33  yani pistonları aynı 40  grama kadar ligh  yazılan yerin yönü mekanizmaya duğru bakacak yani tüfeği omuzlarken ligh yazılan bölüm sana duğru olacak 40 gramdan sonra ligh yazılan bölüm namlu tarafına bakacak şekilde olacak  al bir 71 namlu her avda kullan her fişeğide kullana bilirsın  mesala ben bu güne kadar en fazla 34 grama kadar kullanmışım en randıman aldığım fişekler  armusa rc meca imperil  ceddite winchester federal lambro vs gramlar 30 32 34  çok suğuksa 36 kullanabilirsın sık sık deneme  atışlarını yapmanı öneririm tesir gücünü ancak kullanacağın fişeğe ve şoka bağlı birde polat beyin  dediği gibi başka tüfek markaların şoklarıyla da deniyebilirsın ancak önce kendi tüfeğinin şoklarını denemeni isterim bazıları aldığı tüfeği ilkin beğenmezler sonrada tüfeğe alıştımı bırakmak istemez inşallah sende bırakmazlardan biri olusun
Fehmi TUNCER
1959 antalya/hakkari

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 09 Ocak 2013, 16:14:43 »
fehmi bey bilgilendirmeniz için teşekkür ederim,şimdi okuldayım eve gidince öncelikle pistona bakacağım,büyük ihtimal ben de heavy olan taraf takılı ve gaz kaçağı büyük oluyor,inşllah böyledir de problem çözülür hepinize duacı olurum,:)

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 12 Ocak 2013, 00:34:43 »
Merhaba Selçuk Hocam.Öncelikle şişelerin kırılmaması tüfeğinizin avda etkisiz olacağı anlamına gelmiyor.Şişe ve av hayvanı farklı şeyler,aynı olay benim de başıma gelmişti.Bence tüfeğini farklı fişekler ile deneyip grupmanını görmeli, sonra da avda denemelisin.Şişeyi kırmaması çok önemli değil.Bu olay biraz da kullandığın fişeğin basıncının tüfeğine uymamasından kaynaklanıyor olmalı.RC S4 fişeğini özellikle bir denemeni tavsiye ederim.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 12 Ocak 2013, 08:13:20 »
Merhaba Selçuk Hocam.Öncelikle şişelerin kırılmaması tüfeğinizin avda etkisiz olacağı anlamına gelmiyor.Şişe ve av hayvanı farklı şeyler,aynı olay benim de başıma gelmişti.Bence tüfeğini farklı fişekler ile deneyip grupmanını görmeli, sonra da avda denemelisin.Şişeyi kırmaması çok önemli değil.Bu olay biraz da kullandığın fişeğin basıncının tüfeğine uymamasından kaynaklanıyor olmalı.RC S4 fişeğini özellikle bir denemeni tavsiye ederim.
teşekkür ederim mehmet bey önerdiğiniz fişeği denerim,saygılar

Çevrimdışı Halil KARADENİZ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 12 Ocak 2013, 09:45:08 »
Selçuk kardeşim ayni gram ve ayni no fişeği birde kinetik tüfekler deneyin sadece süperpozeyle değil gazlı ile kinetik arasındaki farkı göreceksiniz gazlı tüfekler patlama anında çıkacak olan barut gazı basıncının 3'te 2'ye yakın bir bölümünün tüfeği otomatik yaptırmak için harcıyor bu yüzden gazlı tüfeklerin vuruş gücü düşüyor kendi yaptığım bir denemede 30 metrye zeytinyağ tenekesi koydum üzümlü otomatikle atış yaptım teneke delindi saçmalar içinde kaldı sonra bu atışı stoeger kınetik bir otomatikle yaptım şaçmalar tenekeyi deldi geçti fark ortada
Halil KARADENİZ 1982-ORDU

resim

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 12 Ocak 2013, 10:52:02 »
Selçuk kardeşim ayni gram ve ayni no fişeği birde kinetik tüfekler deneyin sadece süperpozeyle değil gazlı ile kinetik arasındaki farkı göreceksiniz gazlı tüfekler patlama anında çıkacak olan barut gazı basıncının 3'te 2'ye yakın bir bölümünün tüfeği otomatik yaptırmak için harcıyor bu yüzden gazlı tüfeklerin vuruş gücü düşüyor kendi yaptığım bir denemede 30 metrye zeytinyağ tenekesi koydum üzümlü otomatikle atış yaptım teneke delindi saçmalar içinde kaldı sonra bu atışı stoeger kınetik bir otomatikle yaptım şaçmalar tenekeyi deldi geçti fark ortada
halil bey kesinlikle katılıyorum ama bazı gazlılarda çatır çatır düşürüyor,acaba gaz delikleri arasında fark olabilir mi benim tüfeğinkiler biraz geniş gibi geldi bana,benim de hayalimde stoeger var inşlh önümüzdeki sezon elim de olacak,rastgele size

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 12 Ocak 2013, 12:05:30 »
delik tüfeklerden uzak durun :)   şaka bir yana ama kinetik tüfekler her zaman gazlı tüfeklerden daha iyi sonuçlar vermektedir.hakim görüş budur.özellikle mesafeli atışlarda kinetik tüfekler daha üstün konumdadır...ben gazlı tüfekte kısa namlu geniş şok tercih ederim.kinetikte ise daha serbestsin özellikle 71 cm namlu full şok ile imkansız atışlar yapılabilinir..akdaşın çıkardığı ak-212  stoeger bu konuda en başarılı örnekler.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 12 Ocak 2013, 12:39:28 »
hala aynı şeyler tartışılıyor kinetik gazlıdan tesirli yok şu yok bu. benelli dışında nerdeyse bütün otomatikler gazlı.  beretta, remington ve daha birsürü dünya devi marka kullanmazdı herhalde tesiri az olsa. ben bu konuya katılmıyorum. yerli tüfeklerin çoğunu bu işin içine katmayın çünkü yerli tüfeklerde gaz deliklerinin neye göre yapıldığı muamma. iyi bir gazlı otomatik ile kinetik arasında bence fark yoktur. olsa bukadar üretici üretmezdi.
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 12 Ocak 2013, 13:51:33 »
Hakan seçkin bey zaten sıkıntı yerli tüfeklerde..bizde üretim taklit üretim bilhassa gazlı tüfeklerde hassas bir üretim gerekiyor..gazlı otomatik yerlide şans işi..ben bu yüzden yerlide kinetik öneriyorum.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 12 Ocak 2013, 13:59:23 »
Hakan seçkin bey zaten sıkıntı yerli tüfeklerde..bizde üretim taklit üretim bilhassa gazlı tüfeklerde hassas bir üretim gerekiyor..gazlı otomatik yerlide şans işi..ben bu yüzden yerlide kinetik öneriyorum.

polat bey bende zaten yerli tüfeklerin çoğu hariç diye belirttim yazdığımda
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• *
« Yanıtla #23 : 15 Ocak 2013, 22:04:22 »

Halil kardeşim SELAMLAR  gazlı tüfeklerin gaz basıncının 3 te 2 ye yakını mekanizma yapsa idi attığınız fişeğin saçmaları muhtemelen 20 metre tesir edemezdi.  tüm tüfek haklarını kinetikten yana kullanmama ragmen gazlı ile kinetik arasında kayda değer büyük farklar olduğunu düşünmüyorum buna ragmen tercihim psikolojik olsa gerek kinetikten yana,  iki tüfeğin birbirine üstün geldi noktalar var hatta son izlediğim video da back bored namlu browning ile benelli namlu çıkış hızları karşılaştırılmış sonuç  neredeyse aynı, ama size hem gazlı olup hemde bir çok tüfekten daha iyi delicilik yapan bir tüfek söyleyeyim hemde yerli ata cy mp bore ata neo 12 den daha iyi grupman ve delicilik yaptı ya alan kişiye tesadüf güzel namlu denk geldi yada adamlar yapmış abi :) ayrıca yıllara meydan okuyan en basit çalışma konuşunda istikrarlı grupman ve delilcilik gayet başarılı beretta 303 veya remington 1187 ler bunlar kinetik değil ama çoğu zaman kinetikten daha iyi sonuçlar alabiliniyor.. tüm bunları kinetik tüfek hayranı ben kabul ediyorum. :)  birde  kinetik tüfekler gazlı tüfeklerden daha hasas yapılmak zorundadır bu böylemedir bilimiyorum ama şu  acılardan düşününce  fişek yatağının veya icra yayı eğiminin veya icra yayı tansiyonun, mekanizma döner kafasının veya mekanizmanın zamanlamasının bunların hepsi başlı başına  mühendislik gerektiren konular diye düşünmeden edemiyorum gazlılarda  durum birazda kabaca halledile biliniyor çalışmadımı gaz portlarını genişlet..gazı fazlamı kacırdı piston değiştir vs... :)

Selçuk bey delicilik problemi zamanında yer yer karşılaştım browning goldumda extented carlsons şoklatüfeğin resmen çehresini değitirmiştim yerli özel yapım tüfeğimde de bu sorunu farklı bir marka extented şok ile çözmüştüm.. fakat  extented şok lar kışın avantaj olsada sıcak havalarda dezavantaj olduğunu kuşu deldiğini defalarca gördüm avın yarısında şoklarla çok boğuşmuşluğum var..size tavsiyem eğer bulabilirseniz bu tüfeğe uyan  extented şokları denemeniz..
   b
   SAYGILAR RASTGELE
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2013, 22:13:37 Gönderen: Ferhat DEMİRCİ »
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]