Gönderen Konu: MONOBLOK-DEMİBLOK  (Okunma sayısı 72065 defa)

0 Üye ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa ÇAKIR 35

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
MONOBLOK-DEMİBLOK
« : 30 Nisan 2015, 21:52:02 »
Merhabalar;fuarla birlikte merakımı arttıran bir konu var.baktığımda rahatça seçmeme rağmen monoblok demiblok namluluların birbirlerine avantajlarını dezavantajlarını tam kavrayamadım.özellikle yerli tüfeklerde çokta populer bir marka olmayan bir üreticinin dışında(adını hatırlayamadım) hemen hemen her poze de monoblok sistemi var.çiftede bir kaç demiblok namlu görmüştüm akus gibi..ama ondada genelinde monoblok baskın.avrupa tüfeklerde ise demiblok kullanımı yerlilere göre daha yaygın.benim çıkarımım monoblok daha geniş kullanım alanı olan ve bana birazda fabrikasyona uygunluğu açısından maliyeti,üretimi daha basit olan,demiblok ise biraz daha üst seviyelerdeki tüfeklerde kullanılıyormuş izlenimi verdi.bu iki çeşit arasındaki fark sadece namlunun fişek yatağıyla tek parça yada fişek yatağı  kısmı ayrı namlu ayrı olmasımıdır?teknik açıdan bu farklılık tüfeğin performansını etkiler mi?saygılar...
İZMİR-KÜTAHYA/TAVŞANLI

Huğlu-104A////ATA Freelander

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• *
Ynt: MONOBLOK-DEMİBLOK
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2015, 22:45:26 »
Demiblock

Monoblockta namlu ve kilit alanı+fişek haznesi ayrı üretilip iç içe geçirilir...
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Mustafa ÇAKIR 35

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2015, 22:53:27 »
teşekkürler tolga bey.fakat benim anlamadığım hangisi daha iyi .yani metod dışında avcıya sağladığı yara-zarar var mı ?yani ben demiblok yada monoblok kullandığımda hangisi daha iyi olacak?
İZMİR-KÜTAHYA/TAVŞANLI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2015, 23:06:03 »
Türkiye'de demibloc üretebilen ne usta var, ne fabrika var, ne de böyle bir namlu bugüne kadar üretebilmiş bir firmamız oldu. Akus da dahil, Huğlu da vs hiç biri üretemedi daha.

Avrupa tüfeklerin de çok azında  (sadece Best Guns ligine girebilecek olanlarda) kullanılan , daha sağlam, daha kaliteli, daha zarif ve hafif tüfek üretebilmeye imkan tanıyan, buna karşın gerek kullanılması gereken malzemenin çok daha pahalı olduğu gerekse işçilik maliyetinin çok daha fazla olduğu ve tabii ki üretimi için bilgi-tecrübe ihtiyacının daha fazla olduğu, "lüks" olarak tanımlayabileceğimiz bir metod.

Monobloc ise İtalyanların elinin kiri :)

Uzun konu, nereden başlansa nasıl anlatılsa, konu uzar...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Mustafa KARAGÖZ, Mustafa ÇAKIR 35

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2015, 23:08:19 »
Ayrıca fuarda merakınızı nasıl artırdığını da merak ettim. Fuardaki yüzlerce tüfek içinden bir tane demibloc tüfek yoktu, nasıl merak ettiniz ?

Birisi "bizim namlumuz demibloc" mu dedi ? :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Mustafa ÇAKIR 35

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2015, 23:31:35 »
Kim demiş yok diye,

ithal ikinci el avrupa tüfekler vardı 5-6 tane orada vardı. :)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Mustafa ÇAKIR 35

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2015, 23:40:48 »
Ucuz adi sıradan olanlar monoblok oluyor.Bütün yerli üreticiler gibi....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2015, 23:43:53 »
Söyle marka ve modelini, söyleyeyim namlularının ne olduğunu 😃

Kim demiş yok diye,

ithal ikinci el avrupa tüfekler vardı 5-6 tane orada vardı. :)
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #8 : 30 Nisan 2015, 23:45:37 »
Aya lar(ve çoğu İspanyol) tamamen demiblok sanki, emin değilim ama.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2015, 23:56:07 »
Orada 2-3 tane İngiliz vardı.

Şimdi 2 saat araştırıp yazma.

Uyduruk Pieper değildi.:)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 30 Nisan 2015, 23:59:00 »

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 01 Mayıs 2015, 00:04:14 »
Soldaki chapuis sanırım.O da demiblok mudur.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 01 Mayıs 2015, 00:22:26 »
Ayrıca fuarda merakınızı nasıl artırdığını da merak ettim. Fuardaki yüzlerce tüfek içinden bir tane demibloc tüfek yoktu, nasıl merak ettiniz ?

Birisi "bizim namlumuz demibloc" mu dedi ? :)
İbrahim Bey;herkesin tüfekleri tanıtırken monoblok kelimesini sık telafuz etmesiyle oluştu yani önceden de bildiğim için tüfekler zaten monoblok üretiliyordu yani yeni bişey görememe rağmen bişeyler kaçırmış olabilirmiyim merakı benim merakım.
İZMİR-KÜTAHYA/TAVŞANLI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2015, 00:24:44 »
Türkiye'de demibloc üretebilen ne usta var, ne fabrika var, ne de böyle bir namlu bugüne kadar üretebilmiş bir firmamız oldu. Akus da dahil, Huğlu da vs hiç biri üretemedi daha.

Avrupa tüfeklerin de çok azında  (sadece Best Guns ligine girebilecek olanlarda) kullanılan , daha sağlam, daha kaliteli, daha zarif ve hafif tüfek üretebilmeye imkan tanıyan, buna karşın gerek kullanılması gereken malzemenin çok daha pahalı olduğu gerekse işçilik maliyetinin çok daha fazla olduğu ve tabii ki üretimi için bilgi-tecrübe ihtiyacının daha fazla olduğu, "lüks" olarak tanımlayabileceğimiz bir metod.

Monobloc ise İtalyanların elinin kiri :)

Uzun konu, nereden başlansa nasıl anlatılsa, konu uzar...
dediğim gibi sadece görünce diyebiliyorum oda birleşme izine göre yorum yapıyordum.yani çok ayrıntılı bilmediğim içinsoruyorum. yani arada o ince çizgi olmasada monoblok yorumu yapabilirmiyiz?
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2015, 00:30:07 Gönderen: Mustafa ÇAKIR 35 »
İZMİR-KÜTAHYA/TAVŞANLI

The following users thanked this post: Kamil SELCİK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 01 Mayıs 2015, 01:14:54 »
Monobloc türkçe bir kelime olmadığı için çok özel bir şey miş gibi söyleniyor.Yerli tüketiciyiz ya bişeyden anlamazlar mantığı.Daha fenalarını da gördük.Süperpoze kelimesini bütün üst alt çiftelere kullanarak Browning firmasının bir şaheserini(Superposed) i ele ayağa düşürdüler.Bu kadar kolay malesef.Merak ettiğim bizim süperpozelerin el kundağı çıkmayanı var mı acaba ? Nereden tutmaya başlasak bişeyler hep elimizde kalıyor.Taklitle şaheser yaratmaya çalışan ender toplumlardan biriyiz....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #15 : 01 Mayıs 2015, 01:19:27 »
AKUS' un Süperpozelerinde monoblok yazıyor ama çiftelerde böyle bir ibare yok. Namlularda demiblok gibi, tasarım lump platform yazıyor ...
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2015, 01:22:00 Gönderen: Cüneyt ESMER »
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #16 : 01 Mayıs 2015, 01:43:39 »
Kamil Bey, AyA firması, Best Guns ligine çok fazla sayıda tüfek sokmayı başarmış bir firma. Dolayısıyla üst düzey tüfekleri çok fazla.

Model1'lerin tamamı, Model2'lerin tamamı, Model4'lerin sadece bir kısmı ile Model4 varyantlarının sadece bir kısmı demibloc.

Aya lar(ve çoğu İspanyol) tamamen demiblok sanki, emin değilim ama.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #17 : 01 Mayıs 2015, 01:46:44 »
Osman Abi, sahibi iddia ediyorsa, namlu altını (ekstraktörleri tamamen geride olacak şekilde) fotoğrafını gönderebilirse bakalım, özel yapımsa milyonda bir ihtimal.

Watson Brothers'ın boxlock modellerinin hiç biri (özel siparişle özellikle istenmediyse) demibloc değil.

Tıpkı fuardaki standart model Merkel Sidelock gibi, o da demibloc değil.

1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #18 : 01 Mayıs 2015, 01:51:16 »
Monobloc namlu övünülecek bir şey değil ki, neden bunu kullanmışlar acaba ?

Monobloc namlusu olduğunu bir övünç malzemesi olarak kullanmaya çalışan bir firmamız olabileceğini düşünmek bile istemem... Öyle bir firma varsa, hiç kusura bakmasın , lamı cimi yok, acınacak haldedir...

Şu olabilir mi: "Bizim monobloc'lar, 1040 vs değil, 4140 çeliktendir , namlu mili gibi vs"... denmiş olabilir mi ?

Bunu anlarım, malzemesinin daha kaliteli olduğunun altını çizmek istemiş olabilir.

İbrahim Bey;herkesin tüfekleri tanıtırken monoblok kelimesini sık telafuz etmesiyle oluştu yani önceden de bildiğim için tüfekler zaten monoblok üretiliyordu yani yeni bişey görememe rağmen bişeyler kaçırmış olabilirmiyim merakı benim merakım.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Mustafa ÇAKIR 35

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #19 : 01 Mayıs 2015, 01:57:39 »
Akus, elinden geldiğince en doğrusunu yapmaya çalışıyor, eksiklerini gidermeye çalışıyor, çok eksikleri var hala ama çabalarını takdir ettim, hala da ediyorum. Şu çiftelerin modellerinde , kalitesinde bir atılım gelirse, bir yenilik gelirse Akus'tan bekleyeceğiz bunu, bu kesin.

Akus'un da hiç bir tüfeği demibloc değil. Üst/Alt çifteleri monobloc, klasik çifteleri platform lump...

Yıllar önce bu konuları da konuşmuştuk kendileriyle, katalog ve sitelerinde kullandıkları tüm terminolojiyi elden geçirip düzelttiler. Örneğin: web sitesi ve tüm kataloglarında "süperpoze" kelimesi yerine  "Üst/Alt Çifte" ifadesini kullanan tek yerli üreticimizdir Akus :)

AKUS' un Süperpozelerinde monoblok yazıyor ama çiftelerde böyle bir ibare yok. Namlularda demiblok gibi, tasarım lump platform yazıyor ...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ, Mustafa ÇAKIR 35

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #20 : 01 Mayıs 2015, 02:16:52 »
Monobloc'ta mutlaka birleşme izi vardır. Browning grubu tüfeklerde bu izi zor görürsünüz, zira bu izi ince tesviye ile, çok zor görünecek hale getiriyorlar.

Browning'in 325'e kadar olan tüfekleri demibloc, ondan sonrakilerin tamamı (425,525,625,725,Cynergy vs) monobloc'tur ama İtalyanlar gibi kalın kalın iz bırakmaz. Uzaktan namlu birleşim izi yokmuş gibi görürsünüz, dikkatlice yakından baktığınızda izi görürsünüz.

Bir de Merkel'in bazen uyguladığı bir metod var... Sadece Merkel bu metoda demibloc diyor, başka diyen yok :) Şöyle ki: Merkel bazı modellerinde, (bazı yivli modellerinde gördüm bunu) namlu milleri fişek yatağına geçme ama monobloc değil. Çünkü fişek yatakları da ayrı ayrı, monobloc gibi birleşik değil. İki ayrı fişek yatağını birbirine sanki demibloc birleştirir gibi birleştiriyorlar, daha sonra namluları da ucuna geçiriyorlar ve Merkel'in kendi terminolojisinde bu da demibloc olarak geçiyor. Kimse itiraz edemiyor çünkü fişek yatakları tek parça değil, iki fişek yatağı da ayrı :)

Bu metodu sadece Merkel'de gördüm, diğer hiç bir üreticide böyle bir şeye rastlamadım.

Merkel az da olsa monobloc üretim da yapıyor. Ancak tüfeklerinin bir çoğu shoe lump metoduyla üretilmiştir.

Gerçek demibloc (true chopper lump) standart üretimlerinde yoktur, ancak yaptıkları zaman onu da sıfır toleransla mükemmel bir şekilde yapabiliyorlar. Kataloglarındaki tüm klasik çifte tüfekleri (40E, 45E, 60E, 61E, 65E) shoe lump'tır. Özel olarak sipariş edilirse ek ücret karşılığında true chopper lump yapıyorlar.

Benzer şekilde, kataloglarındaki tüm Üst/Alt çifteler monobloc'tur. Lüks serisi 303E modelleri, GDR (German Democratic Republic) döneminde demibloc olarak üretiliyordu ve tamamının üstten iki noktadan Kersten kilidi haricinde , alttan iki kilidi (double bottom bite) de vardı. Maalesef piyasa şartlarından dolayı, 303E modelini dahi monobloc'a çevirdiler. Alttan iki kilidi özellikle istenmediğinde yapmıyorlar 303E'de. Sadece üstten Kersten.

Üst/Alt çifte modellerinin alt modelleri 2000 serisinde ise tamamı monobloc. Hatta 2000 serisinde, sidelockların bazılarında V yay yerine , helezon yay da kullanmaya başladılar. Bir de, bence en kötüsü, 2000 serisi Üst/Alt çifte modellerinde, kubuzu kundağa kuyruktan üç noktadan vidalamak yerine, İtalyanların sıkça yaptığı gibi, arkadan uzun saplama miliyle tutturmaya başladılar ki, bu hiç Merkel stili bir metod değil, biraz dengesiz fazla sıkılırsa , tetik tablasını kasıyor, mikronluk toleranslarla birbiriyle temas halinde bulunan bütün parçaların dengesi bozuluyor ve eğer tüfek tek tetikse çift patlatma sorunuyla bile karşılaşabiliyorsunuz. Tüfek 2000 serisiyse, saplama miline , Merkel'in kendi ustasından başka kimse dokunmamalı bu yüzden, tüfek anında çift patlatma canavarına dönüşebilir. :)

vs vs.. çok uzattım kusura bakmayın.

dediğim gibi sadece görünce diyebiliyorum oda birleşme izine göre yorum yapıyordum.yani çok ayrıntılı bilmediğim içinsoruyorum. yani arada o ince çizgi olmasada monoblok yorumu yapabilirmiyiz?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Mustafa KARAGÖZ, Mustafa ÇAKIR 35

• Expert Üye
« Yanıtla #21 : 01 Mayıs 2015, 02:19:54 »
Akus demiblok namlu yapsa maliyeti bir yerli tüfek için nerelere gelir ve kaç tane İbrahim Aysu bulur potansiyel müşteri olarak.Sanıyorum düşündüğü konu budur.Yoksa şugünkü imkanlarla yapılmaz bir şey olmasa gerek.Royalin de royali olur o model.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2015, 02:21:15 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #22 : 01 Mayıs 2015, 02:33:11 »
Akus, demibloc namlu yapsa, sadece işçilik maliyeti değil, namlu çeliğini de değiştirmek zorunda kalacağından maliyeti çok fazla artar...

Söylediğinizde haklısınız, Türkiye'deki pazara bunu anlatamaz, anlatmak için çok çaba sarfetmesi gerekir, tüfeğin maliyetlerinin neden yükseldiğini maalesef anlamaya da çalışmaz bu pazar...

Bununla birlikte, hemen yapılabilecek bir şey değil. Demibloc namlu yapmak, sidelock mekanizma yapmaktan çok daha zor. Demibloc işçilikle, namluları kastırmadan ve nacaklarda sıfır tolerans olacak şekilde iki namluyu belli bir noktada sıfırlayabilmek (örneğin 35metre gibi) bu metod üzerinde uzun yıllar staj yapmaktan geçiyor.. Yani sidelock çakmağı yapmaktan çok daha zor ve maliyetli bir iş.

Yani av vurmak için çok gerekli mi? Değil tabii ki...

Ama benzer mantıkla baktığımız zaman Best Guns ligine girmek de çok büyük bir gereklilik değil :)

Akus demiblok namlu yapsa maliyeti bir yerli tüfek için nerelere gelir ve kaç tane İbrahim Aysu bulur potansiyel müşteri olarak.Sanıyorum düşündüğü konu budur.Yoksa şugünkü imkanlarla yapılmaz bir şey olmasa gerek.Royalin de royali olur o model.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #23 : 01 Mayıs 2015, 02:37:43 »
Bu arada royalin de royali demişsiniz, hoşuma gitti bu ifade :)

Ama oraya gidebilmek için yol uzun :)

Demibloc namlunun yanında, namlu içi işleme metodları, tüfeğin gaz tahliyesiyle ilgili teknik özellikleri, kubuz sökülmeden değiştirilebilir iğne seti, değiştirilebilir menteşe pimi, özel üst düzey blueing-blacking-browning teknikleri vs vs... Yol uzun :)

Çok gerideyiz.. İnanın çok gerideyiz... Öyle böyle değil, inanılmaz geriden geliyoruz. 

Royalin de royali olur o model.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #24 : 01 Mayıs 2015, 02:50:56 »
4140 kaynak tutmuyor mu hocam :)(affınıza sığınarak aklıma bu geldi neden acaba derken ve demibloc un çok eski bir teknik olması hasebiyle).Bunu ilk defa duyuyorum,demibloc için çeliğin de farklı olması gerektiğini.Biraz detaylandırma imkanınız varsa çok sevinirim,gerçekten bizler için bulunmaz bir bilgi kaynağısınız,yukarıda Merkel ile ilgili söyledikleriniz de hiçbir yerde bulunamayacak çok değerli bilgiler.Varolun.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU