Gönderen Konu: huğlu çifte ustaları lütfen yardım  (Okunma sayısı 12312 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
huğlu çifte ustaları lütfen yardım
« : 06 Haziran 2016, 20:43:52 »
Merhaba ustalar,
Üç hafta önce, ilk görüşte aşık olduğum, ilk göz ağrım,  Huglu 201 horuzlu 51cm namlu cifte aldim.
İki haftadir deneme amacli atislar yapiyorum. Gecen hafta, çesitli marka ve gramajda 74 adet mermi
attim. İki defa namlu açılmadı. Fişeklerin dibindeki metal kısım cok hafif şişti (parcalanma deforme olmadı sadece hafif sisme )ve namlu dize vurarak ancak acildi.Diğer atıslarda sorun olmadı. Bu hafta 68 adet cesitli marka ve gramajda mermi attim 1 defa sıkıştırma daha yaptı namlu kas gücüyle acilamadi dize vurarak ancak açılabildi.Tahminim sol namlu sag namluya göre biraz dar gibi cünkü sıkisma yapan fisek sag namluya çok sıkışmadan girerken, sol namluya sıkışarak girdi bu tespit tecrübesiz bir kullanıcının tespitidir yanılıyor olabilirim.
Bugün fabrika ağrıza bölümünü aradım, ustalarının izinde olduğunu bayramdan sonra aramam gerektiğini söylediler. Huğlu'da 1 tane usta olmasi beni sasirtti.
Ustalarım bu benim ilk tüfeğim. Bu sebeple olumlu olumsuz bir yorum yapamıyorum tüfeğin böyle sıkısması normal midir(toplam 3 sefer namluyu elimle acamadim dizimle actim ve fisekler farkli marka ve gramajdi 1-yaf 9 lu sevrotin 2-yaf tek kursun 3-steeling sacma) Allah göstermesin, oldu lazım oldu 2 tane attık sonra sıkıştı tüfek oldu bana sopa, bana güven vermedi ne yapmalıyım. Çifteye güvenemiyoz kime güvenecez. Böyle bir sey yasayan ustalarımdan lütfen yardım. Fabrikalık bir durum mu normal mi? Saygılar iyi forumlar.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2016, 20:59:06 Gönderen: Arif DOĞUER »
1983 ankara

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: huylu cifte ustalari lutfen yardim
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2016, 20:52:35 »
Direk fabrikalik bide namlu 71  yaptırın. 51 namlu çifteyle av zor olur.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Arif DOĞUER

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: huğlu çifte ustaları lütfen yardım
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2016, 20:59:46 »
Av yok bende ustam. Kucuk kibar arabada evde bulundurmak amacli, saglam olacagini dusunup almistim.Cevabiniz icin tesekkur ederim. Saygilar.
1983 ankara

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2016, 21:14:59 »
Arif bey merhaba,
Bahsettiğiniz sıkıntılar sert mermiden ve kurşun basıncının yüksekliğinden kaynaklanabilir.
Benimde Rus malı bir çiftem var,bildiğim kadarıyla iç çapı dar olanlardan.Dolayısıyla 32 gr fişek atarken bile tüfek dinamit gibi patlıyor.Sizin tüfeğin namlu iç çapını bilemiyorum ama anlattıklarınıza göre tüfeğin kilitlenip açılmaması bence Ard arda atılan tek kurşunlar ve ağır gramlar olabilir.
Siz fabrika en kısa sürede tüfeği Fabrikaya yollamaya çalışın.
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2016, 21:42:13 »
Aynen Atagan bey üst üste yaptim atıslarimi hep. Tek kursun da çok kullandim. İnşallah fabrika çok fazla sevrotin, tek kursun atmayın demez. Sorunu çözer gönderir. Çünkü savunma amaçlı bi tüfek olmasını istiyordum. İlginiz için çok teşekkür ederim. Saygılar.
1983 ankara

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2016, 21:58:49 »
Savunma amaçlı bir tüfek istiyorsanız bence Slug namlulu 47-51 cm namlu uzunluğundaki yarı otomatik yada pompalı av tüfeklerine bakmanızı öneririm.
Daha fazla mermi kapasitesi,daha seri atışlar...
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2016, 22:21:18 »
Otomatiklere güvenemedim ustam. Saglam olsun çifte olsun dedim. Ona da guven yokmus. Forumu arastirdım bi standart yok ayni tufek ayni marka kimi cok memnun kiminin cektigi rezilligin bini bin para. Malum ithal tufeklere de paramiz yetmiyo. Gazli mi alacan kinetik mi ata mi, akkar mi, akdas mi,armsan mi derken kafam iyice karisti.Pompali ayri bi ustalik istiyo ama oneriniz cok dogruymus bi otomatik alirdik  en fazla iki defa fabrikaya gider gelir duzelirdi. Ugrastigimiza degerdi. Av bayileri de elinde ne varsa onu ovuyo. İkinci tüfek otomatik olacak gibi haklisiniz biraz daha okuyalim arastiralim bakalim. Tavsiyeniz kulagima kupe oldu. Tesekkur ederim. Saygilar.
1983 ankara

Çevrimdışı Kenan ÇITAK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2016, 22:52:42 »
Cifte tufekle domuz kursunu hic atmadim atilmasinida tavsiye etmem cifte avci tufegidir hatta kuş tufegidir.Siz gorusun mutlaka yardimci olacaklardir..
1978 istanbul

Çevrimiçi Yağız KAYA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 06 Haziran 2016, 23:36:40 »
bazı tüfeklerin fişek yatağı normalden biraz daha dar oluyor.. kimi tüfek kendi attığı fişeğin boşunu bile fişek yatağına tekrar almazken kimisi de tekrar doldururken ağız kısmı şişmiş fişekleri bile rahatça alabiliyor fişek yatağına.
önünüzde iki seçenek var; ya avrupa fişek kullanacaksınız ya da tüfeği fabrikaya yollayıp durumu çözmelerini isteyeceksiniz..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 06 Haziran 2016, 23:52:10 »
Merhaba Arif Bey.
Yeni av tüfeklerinde,parçaların birbirine alışma zamanı vardır,bilhassa Süperpoze ve Çiftelerde bu zaman uzun sürebilir.Açılıp kapanma sırasında bunu daha çok hissederiz.Kilitlenmeyi bu durumun da tetikleyebileceğini düşünüyorum.Tüfek çalıştıkça bahsettiğiniz zorluklar ortadan kalkabilir.
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 07 Haziran 2016, 08:50:05 »
Çok kıymetli tavsiyeleriniz için, herkese sonsuz teşekkürler. Bayramdan sonra fabrika yolunu tutacak tüfeğim. Yaşayıp görecez bakalim.
Kenan bey tüfeği almadan bayi ve ankara tandoğandaki bölge müdürlüğüyle görüstüm. Namlunun şoksuz olduğunu tek kurşun ve şavrotin atımına uygun olduğunu soylediler. Tabi ki kullanıcı yorumları benim için çok kıymetli. Teşekkür ederim.
Şoksuz ,51 cm  namlu çiftede neden tek kurşun kullanmamalıyım ?
Saygılar.
1983 ankara

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2016, 09:29:26 »
Amaç keyif ve fantazi atışlarıysa , idealini en uygununu kullanma gerekliliğinin tartışılması bile gereksiz bence, istediğinizi istediğiniz fişekle kullanırsınız.

Ama satır aralarında, bu tüfeği savunma amaçlı aldığınızı okudum. Açıkçası bu horozlu çifte tüfek savunma amaçlı olabilecek tüfekler arasında en uygunu listesi yapılsa en sonlarda yer alırdı. Bir kere neden horozlu? Savunma amaçlı tüfeklerde güvenlik de çok önemlidir. Horoz kuruluyken bir yere değse ya da takılsa Allah korusun patlar tüfek. Ve neden klasik çifte modeli? Klasik çifteler fiziki tasarımları gereği , bazı yabancı markalarda ve yivli modellerinde olduğu gibi ekstra güçlendirilmediyse, nispeten ağır doluların atımına karşı birazcık daha hassas ve narindirler :) Attığınız fişekler de slug fişekler ki klasik çifte tasarımlı tüfeği çok döver, bir de namlu 51cm , daha çok döver. Kısa namlulu tüfeklerde , hele de bu kadar kısasında, tüfeğin deformasyonu daha fazla olur çünkü tüfeğin patlaması daha sarsıntılı olur, çıkan ses de kulaklar açısından daha fazla olur.

(Bu arada slug namluların tek özelliği kısa olmaları değil, namlu et kalınlıkları da genellikle daha fazla olur, daha kalın üretilirler)

Bu tüfeği muhtemelen kısa namlusuyla çulluk tüfeği bıldırcın tüfeği diye satarız şeklinde düşünerek yapmışlardır... Tahmin ediyorum...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: M.Ali TÜRER, Atagan YILDIZ, Arif DOĞUER, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 07 Haziran 2016, 09:57:07 »
Amaç keyif ve fantazi atışlarıysa , idealini en uygununu kullanma gerekliliğinin tartışılması bile gereksiz bence, istediğinizi istediğiniz fişekle kullanırsınız.

Ama satır aralarında, bu tüfeği savunma amaçlı aldığınızı okudum. Açıkçası bu horozlu çifte tüfek savunma amaçlı olabilecek tüfekler arasında en uygunu listesi yapılsa en sonlarda yer alırdı. Bir kere neden horozlu? Savunma amaçlı tüfeklerde güvenlik de çok önemlidir. Horoz kuruluyken bir yere değse ya da takılsa Allah korusun patlar tüfek. Ve neden klasik çifte modeli? Klasik çifteler fiziki tasarımları gereği , bazı yabancı markalarda ve yivli modellerinde olduğu gibi ekstra güçlendirilmediyse, nispeten ağır doluların atımına karşı birazcık daha hassas ve narindirler :) Attığınız fişekler de slug fişekler ki klasik çifte tasarımlı tüfeği çok döver, bir de namlu 51cm , daha çok döver. Kısa namlulu tüfeklerde , hele de bu kadar kısasında, tüfeğin deformasyonu daha fazla olur çünkü tüfeğin patlaması daha sarsıntılı olur, çıkan ses de kulaklar açısından daha fazla olur.

(Bu arada slug namluların tek özelliği kısa olmaları değil, namlu et kalınlıkları da genellikle daha fazla olur, daha kalın üretilirler)

Bu tüfeği muhtemelen kısa namlusuyla çulluk tüfeği bıldırcın tüfeği diye satarız şeklinde düşünerek yapmışlardır... Tahmin ediyorum...
İbrahim hocam neresinden bakarsanız bakın nostalji haricinde bu tarz tüfekler bence hiç bir av için bile uygun değil.
Bıldırcın hadi neysede çulluk ta da olmaz.
Büyük risk arz eder.

Böyle bir av odası yada değişik bir mekan da görsel bir süs olarak kullanılabilir.
Ayrıca bence çokta gereksiz bir model.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Arif DOĞUER

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 07 Haziran 2016, 09:58:42 »
Birde konuçu (fişeğin dip sarı kısmı) kısa fişek kullanın fabrikaya göndrmenize gerek kalmayabilir.
Uzun konçlu fişeklerde sıkışma daha çok olur.

reeder_P9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 07 Haziran 2016, 12:03:26 »
İbrahim bey merhaba,
Öncelikle değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
İlk bakışta horozlu bir çiftenin savunma amaçlı (Arac savunmasi gibi dar alanda ve evde yakinimda) kullanımı bana mantıklı gelmişti
Çünkü;
1- küçük, araba icinde pratik kullanımı kolay istediğiniz gibi elinizde oynarsınız.
2-horozlu cunku, horozsuz çiftede namluya mermi surup kapattiginizda tufek kuruluyor.Kazaya cok musait. Huğlu  hrz de ise namluyu kapattiginizda tufek kurulmuyor, elinizle horozu kuruyorsunuz. Horuzu cektim silahi bir yere carptim veya ne bileyim ayagim takildi tufegin ustune dustum ve horoz dustu tufek patlamiyor, horozun igneye ulasmasi icin parmagimin tetige basiyor olmasi gerekiyor. Bunlarin haricinde, kullanmayı düşünmüyorum ama horozlar cekiliyken emniyeti acsam tetige basilmiyor ikinci bir emniyet bu.Evimde iki mermi surup horozlari cekmeden (Horozlari çekik de olsa horoz dussede patlamiyor) ve namluyu guvenli bir yere cevirmem kaydiyla, yakinimda bulundurmam guvenli.
3-bu çiftede çift patlama imkansiz,bunun olmasi icin, iki parmagimin da tetige basiyor olmasi gerekir(Çift tetik) atışda ikinci horoz dusse de patlamaz horuzu tekrar cekip atis yapilabilir.
4- Görünüsü cazip geldi menevis, horozlu bir cifte cok asil.
5- otomatik kararini verememis olmam.
a-Hangi marka nisangahini duzgun oturtabilmis, saglikli bir mekanizma, uretim standarti ve satis sonrasi hizmette de bir sıtandart yok.ayni tufek ama kimisi memnun kimisi memnun degil.
b-yerli fisek ureticilerimizin ayni kutudan cikan farkli fisekleri :( standart uretim yapamamalari.
c-gazli mi, kinetik mi?
d-yerli mi, yabanci mi? Derken kafa karisikligi sebebiyle çifteye yöneldim.
Huğlunun sorunumu çözecegine inaniyorum.En fazla 300 atim sorunsuz gecince emekliye ayirip, butcemi ayarlayip, yerli bir otomatik almayi dusunuyorum.
Herkese ilgisi ve bizlerden esirgemedigi bilgisi icin sonsuz teşekkurlerimi sunuyorum.
Saygilar.
1983 ankara

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 07 Haziran 2016, 12:23:54 »
Ben teşekkür ederim.

Maddeler şeklinde devam edeyim ben de o zaman :)

1) Savunma silahının küçük olması tabii ki avantaj ve istenen bir şey. Bunda bir şey yok. Ben kısa namlunun savunmada dezavantaj oluşturacağını söylememiştim aslında, daha fazla sarsıntıdan dolayı "klasik çiftenin mekanik tasarımı" için bir dezavantaj oluşturacağını söylemiştim.

2) Eğer horozun tetik çekme harici düşmesiyle iğneye vurma gerçekleşmiyorsa "intercepting safety sear" denilen güvenlik mekanizmasına sahip demektir tüfek, bu güzel.

3) Çift tetikten dolayı, imkansız demeyin, ne çift tetik tüfekler gördüm çift patlatan :) Ancak, "intercepting safety sear" bu konuda da riski düşürür. (Markası, modeli, üretim yeri ne olursa olsun, hiç bir ateşli silahın hiç bir mekaniğine güvenlik anlamında yüzde yüz güvenilmemeli. )

4) Görüntüsü konusunda bir şey diyemem, zevk, keyif ve beğeni konusu...

5) Bu konuda ben de sizinle aynı durumda sayılırım... :D Bir bakıma yani... Ancak savunma silahında, kaliteli bir pompalı daha iyi olabilir yarı otomatiklerden. Yine de siz bilirsiniz tabii.

a,b,c ve d şıkları için, forumda ciddi bir geçmiş ve arşiv var, zira bunlar yıllardır bir türlü kesin yanıtını bulamamış tartışma konuları, faydalanabilirsiniz bu geçmişten.

Selamlar.

İbrahim bey merhaba,
Öncelikle değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
İlk bakışta horozlu bir çiftenin savunma amaçlı (Arac savunmasi gibi dar alanda ve evde yakinimda) kullanımı bana mantıklı gelmişti
Çünkü;
1- küçük, araba icinde pratik kullanımı kolay istediğiniz gibi elinizde oynarsınız.
2-horozlu cunku, horozsuz çiftede namluya mermi surup kapattiginizda tufek kuruluyor.Kazaya cok musait. Huğlu  hrz de ise namluyu kapattiginizda tufek kurulmuyor, elinizle horozu kuruyorsunuz. Horuzu cektim silahi bir yere carptim veya ne bileyim ayagim takildi tufegin ustune dustum ve horoz dustu tufek patlamiyor, horozun igneye ulasmasi icin parmagimin tetige basiyor olmasi gerekiyor. Bunlarin haricinde, kullanmayı düşünmüyorum ama horozlar cekiliyken emniyeti acsam tetige basilmiyor ikinci bir emniyet bu.Evimde iki mermi surup horozlari cekmeden (Horozlari çekik de olsa horoz dussede patlamiyor) ve namluyu guvenli bir yere cevirmem kaydiyla, yakinimda bulundurmam guvenli.
3-bu çiftede çift patlama imkansiz,bunun olmasi icin, iki parmagimin da tetige basiyor olmasi gerekir(Çift tetik) atışda ikinci horoz dusse de patlamaz horuzu tekrar cekip atis yapilabilir.
4- Görünüsü cazip geldi menevis, horozlu bir cifte cok asil.
5- otomatik kararini verememis olmam.
a-Hangi marka nisangahini duzgun oturtabilmis, saglikli bir mekanizma, uretim standarti ve satis sonrasi hizmette de bir sıtandart yok.ayni tufek ama kimisi memnun kimisi memnun degil.
b-yerli fisek ureticilerimizin ayni kutudan cikan farkli fisekleri :( standart uretim yapamamalari.
c-gazli mi, kinetik mi?
d-yerli mi, yabanci mi? Derken kafa karisikligi sebebiyle çifteye yöneldim.
Huğlunun sorunumu çözecegine inaniyorum.En fazla 300 atim sorunsuz gecince emekliye ayirip, butcemi ayarlayip, yerli bir otomatik almayi dusunuyorum.
Herkese ilgisi ve bizlerden esirgemedigi bilgisi icin sonsuz teşekkurlerimi sunuyorum.
Saygilar.

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #16 : 07 Haziran 2016, 13:43:02 »
Bir de herhangi bir durumda başınızın derde girmemesi için kauçuk özellikli şevrotin kullanın.

Mazallah ülkemizde meşru müdafaa kanunları geçerli değil. :)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 07 Haziran 2016, 13:44:43 »
Forum gecmisini daha fazla arastıracağım. Pompalı düşünmüyorum, kendimi o sınıfta geliştirebileceğimi sanmıyorum.Yerli, 47 cm slug namlu, ayarli gez ve arpacığı olmayan,gazlı bi otomatik alcaz gibi, bakalım şansımız yaver gidecek mi.Teşekkür ederim.
Saygılar.
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2016, 13:58:00 Gönderen: Arif DOĞUER »
1983 ankara

Çevrimdışı Arif DOĞUER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 10 Temmuz 2016, 14:12:55 »
Bu haftasonu kullandığım ithal marka 36gr fiseklerde, tüfek sıkışma yapmadı, çok rahat çalıştı. Arkasından kullandığım yerli fisekte ilk denememde sıkıştırdı. Ben de tüfeğin yanına sorunsuz çalışan fiseklerden birkaç kutu bırakıp, tüfeğimi emekliye ayırdım. Siz değerli forumdaşlarımın tavsiyesi üzerine otomatik tek kurşun atmaya müsait bir tüfek arayışına girdim. Yardımlarınız için, herkese sonsuz teşekkürler, saygılar.
1983 ankara