Gönderen Konu: breton hakkında paylaşım...  (Okunma sayısı 9300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• *
  • aw tedevisi olmayan bir hastalıktır
breton hakkında paylaşım...
« : 04 Temmuz 2013, 03:24:01 »
arkadaşlar bretonlar hakkında çok fazla bilgiye ulaşamadım hep aynı şeyler yazıyor min boyut max iş duydusal hayvan gbi sadece 2-3 cümle bana yeterli gelmiyor ırkın av özellikleri av için eğitim teknikleri vs. konularda elinizde olan bilgileri yazıları paylaşırsanız sewinirim ülkemiz de daha yeni yayılan bir ırk ve bilgi toplamak çook zor şimdiden herkese teşkkrler...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Osman KOCABIYIK

• *
Ynt: breton hakkında paylaşım...
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2013, 07:22:20 »
Az yakar çok kacar tabirine uygun müthiş caliskan köpekler buyil arkadasim aldi culluk avinda  muthis isler cikardi ekonomik bir yapiya sahip olduğu icin bence cok kullanışlı köpekler.
Osman KOCABIYIK
1977 - SAKARYA

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2013, 09:03:54 »
Cihan Bey;
Bu yazıyı bir kaç yıl önce Breton ırkı yetiştirmeye karar veren Dostlarımıza faydalı olması için yazmıştım ,
Sizler yetersiz görünce acaba ne ekleyebilirim diye tekrar  gözden geçirip revize ettim ,
Diğer Breton Besleyen Dostlarda birkaç ekleme yaparlarsa Sizin gibi  bu ırkı beslemek isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz.

Breton  ırkı hakkında bizzat edindiğim tecrübeleri  Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Breton Hakkında Kısa Bilgiler ;

Yaklaşık 20 yıldır  (Upland ) kopekli kuş avı yapıyorum, Pointer ,irlanda setteri, Kurzhar,Drahthar ,İngiliz Setter derken Epagneul Bretonla tanıştım.
İlk  Bretonum Reks ile avlandım,daha sonra Darne ,Deven ,Lady , Bella , Efe isimli bretonlarımla avlanmaya ve yavru yetiştirmeye  devam ettim.Şuan Ülkemin bir çok ilinde verdiğim yavrular faal avcıdır.
Bu ırk oldukça çalışkan, çalı çırpı dinlemeden tam gün avda performansını koruyabilen Setterden daha az suya gereksinim duyan biraz daha az tüylü ,fermalı,iyi aport yapan bir ırk. Kısaca minimum ebatta maksimum performansı almak isteyenlerin tercihi olmalıdır. Bir av köpeği Avcının beklentilerini karşılayıp,köpekle av yapma keyfi veriyorsa kocaman kocaman kopekler beslemenize gerek yok diyorum.:)))

Bugüne değin Epagneul Breton kopeklerim avcılıkta  son nokta değil ama çok iyi durumda av yapan ırk standartlarında Bretonlar besledim , avlandım ,yavruları da istisnalar dışında anne babaları gibi avcı oldular verdiğim Dostlardan hep teşekkür aldım.Breton ile avlanmak  ,aramasını stilini izlemek büyük keyif,merada bana müthiş bir görsel seramoni sunuyorlar.

Breton hakkında kopeğimi merada avlanırken sıkta çalıda iyi aradıgını gördükten sonra Avcı bir kardeşimin tespiti <<Abi cep komandosu bunlar>> diyor.Aynen arkadaşımın söylediği gibi dağcı komando gibiler, çalı çırpı arasında burgu gibi alttan üstten   aşmayı  ,yamaca, sarpa  tırmanmaktan resmen keyif alıyor bu ırk resmen  kendine eziyet çektirmekten keyf alıyorlar.

Avcilik ve av kopegi yetistiriciliginde Benim icin safkan ,av yapan her av kopegi degerlidir  ,fakat ben  Breton ırkı icin ayri bir parantez actim .Bu irki beslemem icin ,sevmem icin daha cok nedenim var. Bu irkin fanatigi degilim ama objektif olarak degerlendirdigimde ;Oncelikle cok akilli ve cabuk ogreniyorlar,Surekli belirli bir tempoda arama, avda tam gün performans  super,Caliya, sika,pislige giriyor hirsli ve mucadeleci,soya girdiginde o mukemmel hizli kopek agirlasiyor kedilemeleri(cat walk)harika, avi sikistiriyor kusu iyi firlatiyor  havaya.avda sahibi ile iletişimi çok iyi alıp başını gitmiyor sürekli sahibiyle irtibat halinde.Aport var,minik yasadigi yerden,yediginden ,kesinlikle kardasiniz.

En onemli benim gordugum Dezavantaji ise,asiri hareketli, hiperaktif,olması daha yavruluğunda sabirla sese gurultuye ve kalabalik ortamlara ,insan ve araç trafiğine sokup sosyallestirilmesi gerekiyorlar.Cengaver gibi cesur goruntulerinin ardinda korkaklik ve urkeklik var. Ama sabirla ava alistirdiginizda aniden süper avcı oluveriyor.calida sikta avi aramasi, gezmesi çok güzel merada çalıda zor şartlarda resmen dans eder gibi arama stilli ile izlemek bile gerkcekten cok keyif verici.

Her ırkın eğitiminde  pozitif kopek eğitimi yöntemini benimsiyorum , Fakat Bu yöntem Bretona daha uygun,pozitif pekiştirme ,cezasız ödülün ve sevginin ön planda oldugu yöntem Breton ırkında çok faydalı ve kesin sonuç vereceğini düşünüyorum.Bu eğitim Yöntemi hakkında internette çok detaylı bilgiler bulabilirsin.Uzun yıllar Avrupada yaşamış Sevgili Sinan AKYIL agabeyin bu yazdıkları kesin Sizlere ziyadesiyle faydalı olacaktır.

Breton Köpekle yapılan tüm kuş avlarında kullanılabilir, tavşanavı  için söyleye bileceğim,Bretondan önce yıllardır  aynı merada avlandığımız  yerlerde pek  tavşan bulamazdık şimdi sezonda çulluk ararken bir kaç tane vurmak nasip oluyor. Üstelik tavşanı yada dört bacaklıyı kaçırdıgında peşinden havlıyor.Hatta çulluk avında Karacaya bile ferma verdiğine şahit oldum.

Nacizane bu yazdıklarım tamamen  kendi gözlemlerim ve fikirlerimdir,
Faydalı  olması dileklerimle , Selamlar.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2013, 09:34:13 Gönderen: Vedat DURAN »
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Kadir YILMAZ 43

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2013, 10:24:25 »
Bende dezavantajını söyliyeyim tavşanı bumu getirecek, yaralı tavşan  bunu alır götürür,benim köpek bunu tavşanla birlikte aport eder gibi espirilere maruz kalabilirsin :)  drahtaar için benim köpeği yemesin bu dedikleri gibi  meyve veren ağaç taşlanır kardeşim sen işine bakacaksın
Kadir DUYMAZ
1982 Kütahya/Emet

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• *
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2013, 12:37:32 »
ilginize ve paylaşımınıza çok teşekkür ederim arkadaşlar ufak bi kaç soru arazide avdayken en fazla kaç metre açılılıyor duyduğuma göre tüfek altı köpek olarak geçiyorlarmış sanırım...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2013, 12:48:04 »
Breton aslında bu kadar da kısa gezmiyor , sadece zekasıyla sahibini hemen buluyor,alıp başını gitmiyor ,merada sahıbiyle iletişimi pek kesmiyor,
ben kopeklerimin hemen önümde aramasını asla istemem , sagımda solumda önümde derinlemesine sıkta çalıda avı aramalı düdük, ıslık vs ile seslendiğimde gelmeli ,av olma ihtimali oldugunu tahmin ettiğim bölgeye sevk edip aratabilmeliyim.Sıka çalıya kopeğim girmeli ben daha atışı müsait açıklık ve patikalardan yürümeliyimki verimli av olsun...birde en önemli kıstas kopek fermada sabırlı olmalıdır....
Açılma konusunda 50-100-150 mt açıklıkta gezen kopek benim gözümde makbuldur, arada daha fazla açılabilir ama çagırdıgımda gelmelidir,
meralarımız çullukta sık ve engebeli oluşundan iki -üç çatak ötede ferma vermiş kopek çokta makbul değil.
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• *
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2013, 13:04:58 »
açık arazide veya sık arazide arama mesafesini değiştiriyor mu ? ortalama 1 sene önce bn de bir breton sahibi oldum ilk geldiğnde silah sesinden korkuodu bıldırcında sadece arabayı bekledi bn hiç eğitim falan vermedim zaten korkuo iyice sıkmıyım dedim keklik sezonun başında önünde bi tane keklik vurdum oymuş şimdi nerde silah atılırsa orda fakat problemim köpeğin çook açılması aramada fermada aportta sıkınti yok fakat acılıyor ferma veriyor bn gidene kadar kuş beklemiyor bu problemimi gecen senede yazmıştım fakat çözüm bulamadım köpek çook fazla hırslı merada başka köpek avcı olduğunda dahada acılıyor kıskanıyor ne yaptıysam beceremedim sanki uzaktan kumanda 20 mt den sonra söz dinlemiyor kapsama alanından çıkmış gbi şok tasması diyorlar onuda bn kullanmak istemiyorum tavsiyeleriniz olrsa can kulağıyla dinliyorum...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Erdem SERİN

• *
  • AV LİMİTLERİNİ UNUTMAYALIM!!!!!
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2013, 13:26:52 »
vedat abim yazmış zaten gerekenleri sık ava çıkan birisi için değil sadece köpek sevğisi için beslemek içinde yeterli bir köpek ... abierimde tecrübelerini aktarılırlar ama köpeğinizin çok açılma sebelerinde biri mera harici köpeğinizi muhtemelen gezintilere çıkaramıyorsunuz tek çıkın öncelikle sık sık köpek uzaklaşacak diye boş yere yanınıza çağırmayın muhtemelen köpeğinizde gençtir benim ki bu yıl 2 yaşına girecek vedat abinin köpeğinin yavrularından dır merada iletişimi on numaradır uzaklaştığında benle mesafesi kontrol eder sık sık her zaman yardımcı oluruz ararsanızda telden yardımcı oluruz

Erdem SERİN
1983-BALIKESİR/BURHANİYE 05556752053

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• *
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2013, 13:29:28 »
yardım istediğim haylaz...

Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• *
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2013, 13:39:13 »
erdem bey her gün çıkarmaya çalısıyorum özellikle arabaya binip ormanda yürüş yollarına gidiyorum ki raht gezsin diye en az 45 dak beraber geziyoruz bnde istemem dizimin dibinde aramasını o zmn köpeğe ztn gerek kalmazdı ama 50 60 mt üstü avdayken sıkıntı fermalarına yetişemiyorum keklik beklemiyor artı arka derede veya bnm göremediğim bi yerde çoban denk gelir diye de korkuyorum köpeğim su anda 15 ayının içinde erkek acaba yaş itibarıyla mı böyle davranıyor hani 2-3 yaşına geldiğinde daha oturaklı olur diyorum ama ya olmazsa sonra önüne geçmek daha zor olucak nasıl alışırsa öle gidicek   
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Erdem SERİN

• *
  • AV LİMİTLERİNİ UNUTMAYALIM!!!!!
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2013, 13:45:01 »
kendine deyil size avlanmayı öğretmeniz gerek ama sabır öncelikli

Erdem SERİN
1983-BALIKESİR/BURHANİYE 05556752053

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2013, 14:06:31 »
bütün av köpeği ırklarında istisnası olsa da söyle  bir genelleme yapmak mümkün,
avcı ilk yıl kopeğinin açılmasını bekler, ister,
2.3 yaşında  biraz açılmamasını ister,
avcı sabrederse 3 yaşından sonra olgun kopekle verimli ava devam eder.
av kopekleri genelde açık arazide fazla açılır,
altı piren dolu  meşelik, pırnal ,sık çamlık  vs de biraz daha az açılır kopek ,hatta av hırsı olmayan pek sıka çalıya bile girmek istemez:))
Benim anlamadıgım Siz önce Breton ırkı için tüfek altı kopek yanı kısa arayan ırk terimi kullandınız fakar kopeğinizi tarif ederken fazla açılma problemi oldugunu anlıyorum.
Anlattıgınıza göre kopeğiniz de biraz itaatsizlik var , kopeğinize bekle , hayır ,ve gel komutunu en azından öğretmeniz gerekli,
Kopeğinizin açılma sebebi, av hırsından da olabilir özellikle tüfek sesine gitmesinden bunu anlıyorum.
Av gününde önünde başarılı birkaç atış yapabilirseniz ,ferma, aport vs .den sonra daha verimli av yapabilirsiniz.
Kopeğiniz daha genç bu yıl dogru düzeltme ile diğer sezonlarda daha verimli avlar yapabilirsiniz.
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2013, 15:06:17 »
Arkadaşlar ve ustalar gereğini yazmışlar, hiç bir ırk he men istediğiniz moda girmeyebilir, bu biraz köpeğinizi genetiğinden birazda sizin eğitim ve katkılarınızla değişebilir. eğitilmeyecek köpek yoktur, isteyin kagalla bile av yaparsınız. Breton beslemenin her zaman avantajı vardır. kısacası (min.hacim max. performans. )  Bunlar teknolojinin son harikları dır.
ben daha fazla bir şey yazmayayım aynı Avlak'daki tecrübelerimi anlatan link i aşağıda aktarıyorum.
 Zaten forum E.BRETON kısmında aradığınız her şeye cevap var..

http://avlakforum.com/forum/epagneul-breton/e-breton'-a-dogru/
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• *
« Yanıtla #13 : 04 Temmuz 2013, 17:55:17 »
vedat bey yazdığım gibi 7 aylıkken bana geldi bıldırcına götürdüm ve tüfek sesinden korktu arabaya kaçtı ben de hiç sıkmadım ve kendi haline bıraktım hem korktuğu için hemde benim moralim bozulduğu için bilirsiniz çok büyük bir problem geri dönşü zor taaki keklik acılıp önünde keklik vurana kadar bu sebepten dolayı itaatsizlik mevcuttu ama 2 aydan beri üzerinde çalışıyorum hayır otur bekle yat %70 civarında var fakat dediğim gibi 20 30mt mesafeyi geçtiği zaman gel komutu hafızasından siliniyor çok hırslı ve kıskançlıkta var ben birazda buna bağlıyorum tabi tecrübe olarak ben üstün biri olarak siz daha ii bilirsiniz...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

Çevrimdışı Aydın URCAN

• *
  • acımasızca av yapanın tüfeği ateş almasın inşallah
« Yanıtla #14 : 08 Temmuz 2013, 11:25:49 »
Arkadaşlar e.b.eğitildikten sonra her avı yapar.erdunay beyle tanıştığımda bana kendi çektiği videoları izletti.yok böyle bir köpek domuz avı yapıyor görmeniz lazım domuzun üstüne çıkıp avı sahipleniyor domuzcu köpekleri ava sokmuyor.dahası orman tavuğunu vuruyorlar ama kanat kırığı gidiyor,bırakıyorlar  e.b.takipte arkadaşları seninki gitti gelmez artık diye takılıyorlar bir süre sonra tavuk ağaçların arasından çıkıp bunlara doğru geliyor :) arkadaşları yine takılıyor tavuk geliyor senin köpek kayboldu diye :) yaklaşınca e.b. gözüküyor.
 aport ederken avın arkasında gözükmüyor ama işini yapıyor.boyuna bakıp yorum yapan yanlış yapar.aslında soru işareti kalmasın diyen arkadaş avını görecek mümkünse sonrası yeni bir partner avda evde süperler.rastgele.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2013, 11:32:20 Gönderen: Aydın URCAN »
AYDIN URCAN.TEKİRDAĞ. 1977 5325279059