KARA AVCILIĞI:---TÜRÜNE GÖRE AVLAR VE AVCILARI--- > KARGA, SAKSAĞAN İLE DİĞER KUŞ AVLARI VE AVCILARI

kuş türü yardım?

<< < (2/3) > >>

Mustafa YAKAR:
ardıç kuşu ciklada deniyor birkaç boy olanları var en buyuk boyları çok lezzetli şuan yasak galiba avı bölgesel avlanılıyor sanki

Yavuz YILDIRAN:

--- Alıntı yapılan: Mustafa YAKAR - 20 Eylül 2019, 00:14:50 ---ardıç kuşu ciklada deniyor birkaç boy olanları var en buyuk boyları çok lezzetli şuan yasak galiba avı bölgesel avlanılıyor sanki

--- Alıntı sonu ---

youtube da birkaç video izledim sesine baktım %99 fotoğraftaki kuş evet... av listesinde genel olarak ardıç kuşu geçiyor olabilir hepsi günlük 3 adet sanırsam.. bolşanslar ...

Sefa KOYUNCU:
Çok uzun bir süredir görmedim ama biz de bu kuşa ''Çırnık'' diyoruz. Tarifinize tam uyan ve daha okurken gözümde canlanan bir tür oldu. Hatta yine okurken bir kaç şey canlandı gözümde mesela baza büyüklükte olanlara ''Pür Çırnık'' daha büyük olanlara ise ''Sürgün Çırnığı'' diyoruz. Fakat türünün tam olarak ne olduğunu ben de bilmiyorum.

Rıza BOZOKLU:

--- Alıntı yapılan: Yavuz YILDIRAN - 19 Eylül 2019, 22:51:42 ---herkese selamlar , konuyu yanlış yere açmış olabilirim lise yıllarımda avladığım bir kuşun  bilimsel veya kayıtlara geçmiş ismini bulamıyorum bilen birileri vardır umarım , av yerim ordu ünye idi kuş kış sonu gibi 5-10 lu sürüler halinde olurdu uyanık bir türdü yüksek ağaçlara csayırlara konardı ....ardıç kuşuna benziyor (bozail,botak ) gibi biraz daha büyük ve rengi daha griye çalıyor ... bizim yöresel verdiğimiz isim calcav- cakcak  tır mutlaka avlayan olmuştur cak cak diye çok güzel ötüşü vardır... herkese rastgele....

--- Alıntı sonu ---
Muhtemelen bahsettiğiniz  kuş  cıkcık  bakalı veya Mart sürüsü de  denilen, kışın çok kar yağıpta   dağlardaki meyveleri  bitirdiği için  kış sonuna  doğru yerleşim yerlerine   20-30' lu  gruplar halinde  inen,  ardıç kuşuna benzeyen ama ardıç kuşundan  biraz  daha irice  koyu grimsi renkli bir  kuştur.Ötüşü de  ardıç kuşundan  farklı olarak  cık cık... cık cık cık  şeklindedir.Çok kar yağmayınca  yüksek dağlardan kolay kolay inmez. Bazen nadiren  tek başına da  görüldüğü olur. Bu genellikle  bağlı olduğu sürünün  avlanması sonucu  tek kalan kuşlardır. Biz  bu kuşu çok  kar yağınca  yabani hurmaların tepelerine  sürü halinde geldiği  zaman 3-4 tanesi   bir araya gelsin diye  bekleyip  atardık ki o zamanlar  fişek  az olduğundan  bir atışta  birden fazla   kuş vurmaya çalışırdık.Muhtemelen bahsettiğiniz kuş bu kuştur.Latince ismi "TURDUS PİLARİS"  imiş.Bana  eski  günlerimi  hatırlattığınız için teşekkürler.
.

https://amatorbiologen.wordpress.com/veckans-fagel/2013-2/veckans-fagel-apr-maj-2013/bjorktrast/
https://radnorshirebirds.wordpress.com/2013/01/28/field-fare-today-a-m/

Ertuğrul GÖRÜŞÜK:

GAGA: Sarı turuncu, üst gaganın bir bölümü ile ucu kahverengimsi siyah.
GÖZ: Koyu kahverengi.
KAFA: Alın ve tepe: Grimsi mavi, ok şeklindeki desenleri siyahımsı.
Lore: Siyah. Göz altında bulunan bölüm: Siyah.
Kaşlar: Gri beyaz. Kulak bölgesi: Bulutumsu açık gri.
Boyun ve tepe arkası: Grimsi mavi.
SIRT: Manto ve kanat örtüsü: Koyu kahverengi, kenarları daha açık.
SAĞRI: Grimsi mavi.
Kuyruk üstü örtüsü: Kahverengi.
ÇENE-BOĞAZ: Sarı- kahverengi kırmızı, desenler ok şeklinde siyahımsı.
GÖĞÜS: Sıcak kahverengi, üzeri siyah, geniş mızrak ucu şeklinde desenli.
KARIN: Beyazımsı.
BÖĞÜR: Sıcak kahverengi, geniş mızrak ucu şeklindeki desenleri siyah.
KANAT: Telekler: Siyah kahverengi, dış tüylerin kenarları grimsi.
İkincil uçuş tüylerinin ucu beyazımsı.
KUYRUK: Kahverengi siyah, kenarları açık, dış kuyruk tüylerinden ikisinin kenarları daha çok açık.
AYAK-PARMAK: Kahverengi.
TIRNAK: Koyu kahverengi.

DİŞİ: Erkeğe benzese de gri rengin yerini dişilerde kahverengi alır. Baştaki siyah desenler daha küçüktür. Böğürleri kahverengimsidir.

Bilezik ölçüsü: 5,00 mm.

Arkadaşlar başka bir bakış açısı sunmak istedim.

Ülkemizde Türkiye kanarya ve kafes kuşları federasyonunun Dünyada ise Dünya ornitoloji konfederasyonunun düzenlediği yarışmalarında Avrupa faunasına dahil kuşlar kategorisinde tekler ve takımlar halinde yarışırlar.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git