AVCIYA HİZMET VEREN ESNAFLAR > ÖZEL AVLAK VE AV HAYVANI ÜRETİCİ LİSTESİ

KENDİ AVLAKLARINIZDA ..KEKLİK AVLAMAK ....İSTERMİSİNİZ???

(1/6) > >>

Selman ÇELEBİ:
ARKADAŞLAR KONU BAŞLIĞINI BİRAZ DİKKAT ÇEKMET İÇİN BU ŞEKİL ATTIM.BEN BU İŞTEN ANLAYAN ARKADAŞLARDAN FİKİR ALMAK İÇİN

BUNU YAZDIM.KENDİ AV SAHALARIMIZ İÇİN SÖYLÜYORUM.BU SENE BAHARDAN BU YANA KEKLİK YUVALARINI TAKİP ETTİK.HER 10 YUVANIN

9  U  MALESEF YIRTICILAR TARAFINDAN ÖZELLİKLE ......SANSAR......SONRA  ......TİLKİ.....TARAFINDAN TELEF OLMUŞTUR.ARKADAŞLAR ESKİ

ZAMANDA BU HAYVANLARIN DERİSİ İYİ PARAEDER TİCARETİ YAPILIRDI.ŞİMDİ YASAK.BUNLAR OKADAR ÇOĞALDI Kİ.BIRAKIN SİZ DAĞDAKİ

KEKLİĞİ EVDE KÜMES HAYVANI KALMADI.BEN İL AV KOMİSYONU ÜYESİYİM.NE YAZIK Kİ BUNU HERYILKİ TOPLANTIDA TEKRAR EDERİM VE

HEP AYNI CEVABI ALIRIM........ BİZİM KONUMUZ AÇIK AV KAPALI AV SAHASI VEDE LİMİTLER......YAHU ABİCİM BU SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIK

İÇİN YETER DEĞİL Kİ...............YANİ SÖZÜN ÖZÜ: BU YIRTICILAR İLE BAŞA NASIL ÇIKARIZ????.......

Volkan KÖYDEMİR:
Yırtıcılar eskiye göre çoğalmış mı demek istiyorsunuz? Ama av komisyonu bu konulara girişmiyor ve yırtıcıyla nasıl başa çıkacağız? Bu şartlarda başa çıkılmaz.

Eğer komisyonlarda yırtıcı popülasyonu için gündem yoksa kim yapacak? Dünyada bunu avcılar yapıyor ki, doğrusu da bu. Ancak bunun da bilinçli yapılması gerekir. Bizim de içimizde dünya avcılarında olduğu gibi ekosistem konusunda bilgili avcılar var. Neyse lafa buradan devam edersem uzun sürer.

Bir zamanlar yırtıcı sayısını sınırlamak için bir yöntem öğrenmiştim. Mesela sanırım özel işletilen avlaklarda bu uygulanıyormuş ve bu yöntemle yırtıcı sadece makul seviyede tutulabiliyormuş. Bu yöntemde sansar gibi hayvanlar için araziye kafes kapanlar bırakılıyor. Eğer yırtıcı çoksa zaten yakalanıyorlar. Kafesler boş kalmaya başladığında sayıları yeterince düşmüş kabul ediliyor.

Bu kafeslerin şekli şemali nasıl bilmiyorum. İlaveten kafeste, çevresinde insan kokusu olmaması için de gayret etmek gerekli. Bu iş tamamen hile. Belki internette böyle kafeslerin neye benzediği konusnda resim ve bilgi de olabilir. Eskiden Fransız av kanalında ilginç kafesler görmüştüm. Fakat bu işi avcılar kafasına göre yapmıyorlardı. Bölge görevlisinin kontrolünde yapılıyordu. İşte bu işin doğru yapılması için ekosistem ve avcılık ve özellikle yırtıcı popülasyonu üzerinde deneyimli ve bilgili olması lazım. Yoksa bu sefer başka türlü dertler ortaya çıkabilir.

Bence yırtıcı kontrolü konusnda da bilgilenmemiz lazım. Sonra komisyonlarda da bunun gündeme gelmesi gerekir.

Selman ÇELEBİ:
keklik populasyonu en çok sansardan etkileniyor.çok var sansar bizim bir numaralı rakip.ne yumurta bıraktı ne yavru ne anaç keklik.kurt nanıl koyunları katlediyor ise sansarda kekliğe aynısını yapıyor.bizim keklik bu yüzden tükenme seviyelerine geldi.eğer buna çare bulamazsak keklik anılarda kalacak............bence en doğrusu derisini pazarlamak.......... anca bu şekil temizlenir yokmu deri alacak.köylü belki bu şekil sansarları temizler.yoksa keklik yok olacak.

Suat ÇALIŞKAN:
komisyon ilgilenmiyosa kim ilgilenecek.belki sağlık bakanlığı ilgilenir.ne kadar saçma şeyler ya.arada bir seyreltme operasyonu yapmak lazım

Ahmet ŞAKİROĞLU:
Selman Bey

İşin içinde kekelik yada av hayvanlarımız denildiği zaman biraz daha olaylara nefsi yaklaşıyoruz.Sonuçta doğanın bir dengesi var.Güçlü güçsüzü yiyecek.Yaratılan her canlının bir vazifesi ve bir hikmeti var.YILANLARI ÖLDÜRMÜŞLER FARELER ÇOĞALMIŞ.Bu ve bunun gibi hikmetini bilmediğimiz deneme yanılma yöntemiyle doğada göreceğimiz çok fazla denge var.Benim kümesime sansar girse ben vururum.Ama çiftliği olan arkadasım köpek besliyo onada rızık kapısı oluyo.Kontrollü bir sekilde nasıl domuz ciftciye zarar verince canı acıyınca avlıyoruz,bunun gibi denetimli kontrollü bir çalışma olursa haklısınız ama herkez olaylara sizin gibi biz avcılar gibi adaletli davranmıyor.

Kayseri felahiye ilçesi, 60 ADET TİLKİ.siyanürle avlandı
Kayseri erkilet ilçesi,6 ADET TİLKİ.siyanurle avlandı.
Kayseri yılanlı dağı,10 AD TİLKİ.siyanürle avlandı.Bunlar Jandarmanın ve Orman müdürlüğünğn verdiği resmi rakamlar.Ve bu sadece resmi olan rakamlarki bu siyanürü yiyen ve ölen ne kadar hayvan var.Eğer derisi para ederse yarın bir gün bu TABİAT DÜŞMANLARI  tilki le başlarlar,sansar,vaşak,kurt, böylece devam ederler..........

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git