Gönderen Konu: Genel ve devlet avlakları için belirlenen kotaların kullandırılması ve avcılık  (Okunma sayısı 20982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Genel ve devlet avlakları için belirlenen kotaların kullandırılması ve avcılığın düzenlenmesi

Genel ve devlet avlaklarında avına izin verilecek türler ve bu türler için avcı başına avlanma limitleri, avlanma süreleri, günleri ve zamanlarının belirlenmesinde MAK kararları esas alınır. Genel ve devlet avlaklarında herhangi bir av dönemi için tanzim edilen GENEL/DEVLET AVLAĞI YILLIK AVLANMA KOTALARI BİLDİRİM FORMU’nda belirlenen kotalar kadar hasat yapılmasına izin verilmektedir. İl şube müdürlüklerimiz tarafından tescil edilmiş genel ve devlet avlakları için belirlenen kotalar bölge müdürlüklerimizin resmi web siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Web sitelerinde yayınlanan kotaların kullanımı il şube müdürlüklerince takip edilmekte ve genel veya devlet avlaklarında avına izin verilen bir türün herhangi bir av dönemi için belirlenen kotasının tamamının kullanılması durumunda o tür için MAK kararlarında belirlenen avlanma süresi sona ermemiş olsa dahi avlakta o türün avı kapatılmaktadır.

Avlanma kotalarının kullanımını kolaylaştırmak için AVBİS (Av Yönetimi Bilgi Sistemi) adlı bir program geliştirilmiştir. Avcılık belgesi olan ve avlanma izin ücreti (Ülke GeneliAvlanma İzin Kartı veya İl GeneliAvlanma İzin Kartı alan avcılarımız) ödeyen avcılarımız avlanma izin belgesini internet üzerinden alarak MAK Kararında ilan edilen genel ve devlet avlaklarında aşağıda belirtilen koşullar çerçevesinde av yapabileceklerdir.     

1-     Her bir avlakta avlağın büyüklüğü ve avlanılacak türün özellikleri dikkate alınarak avlağa günlük girebilecek avcı sayısı 100 veya 250 hektara bir avcı olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Sulak alan vasfındaki genel avlaklarda avlağa girebilecek avcı sayısı 100 hektarınaltında da bir avcı olacak şekilde olabilecektir.

2-     İl Geneli Avlanma İzin Kartı alan yerli avcıların ilan edilen genel ve devlet avlaklarında av sezonunda avlanacağı gün sayısı her bir avlakta en fazla 12 gün olarak belirlenmiştir.

3-     Ülke GeneliAvlanma İzin Kartı alanyerli avcıların ilan edilen genel ve devletavlaklarında av sezonunda avlanacağı gün sayısı her bir avlakta en fazla 6 gün olarak belirlenmiştir.

4-     İlan edilmiş genel ve devlet avlakları için belirlenen kotalar AVBİS üzerinden avlanma izin belgesi alınarak MAK Kararında belirtilen avlanma süreleri ve limitleri dâhilinde haftanın 7 günü kullanılabilecektir. İnternet erişimi olmayan avcıların avlanma izin belgeleri il şube müdürlükleri tarafından AVBİS üzerinden düzenlenerek avcılara verilecektir.

5-     Herhangi bir tür için belirlenen kotanın İl Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcıların sayıları göz önüne alınarak en az % 50’si en fazla % 70’i İl Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcılara kullandırılacaktır. Geri kalan kotalar Ülke Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcılar tarafından kullanılacaktır.

6-     Herhangi bir avcı her bir genel ve devlet avlağında bir gün için en fazla toplamda bir kanatlı ve bir memeli veya 2 kanatlı ya da 2 memeli tür avlayabilecektir.

7-     Herhangi bir avcı gün içerisinde yalnızca bir avlakta avlanabilecektir.

8-     Avcılar, ülke geneli avlanma izin kartı ile avlanacağı tarihinden en erken 3 gün önce, İl geneli avlanma izin kartıylaise avlanacağı tarihinden 1 gün öncesindenAVBİS üzerinden birbirini takip eden iki gün için Avlanma İzin Belgesi alabilecektir.

9-      Avlanma izin kartı alantüm avcılar AVBİS’e kaydedilecektir. Bu kayıtta avlanma izin kartı alan avcıların;
Kullanıcı Adı: T.C. Kimlik No, Şifresi: İl geneli/Ülke geneli avlanma izin kart no olacak böylece avcının il şube müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden Avlanma İzin Belgesini alması sağlanmış olacaktır.

10-  Avcıların eğitim durumu,  mesleği, üye olduğu dernek, silah ruhsatı,  iller arası nakil, av kabahati bilgisi ve harç bilgisi gibi bilgilerin AVBİS’e girilmesiyle bir veri bankası oluşturulması ve ülkemizin avcı profilinin çıkarılması hedeflenmektedir.

11-  Genel ve devlet avlaklarında avlanacak avcılar günlük ve dönemsel olarak AVBİS üzerinden sorgulanabilecek ve tercih ettikleri av hayvanı türleri belirlenebilecektir. Bu tür istatistiki bilgiler av yönetimi faaliyetlerinin geliştirilmesinde kullanılacaktır.   

Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Yukarıdaki yazı resmi bir açıklamamıdır bilmiyoruz, AYHAK yada MİLLİ PARKLAR sitelerinde göremedim YABAN TV sitesinden alıntıdır onların yalancısıyım :)
http://www.yabantv.com/haber/14632-avlaklarla-ilgili-cok-onemli-aciklama

ilginç bir not mesela BAFRA ballıca genel avlağı için yazayım :

Toplamı ; 25793 hektar
Yazıya göre : Sulak alan vasfındaki genel avlaklarda avlağa girebilecek avcı sayısı 100 hektarın altında da bir avcı olacak şekilde olabilecektir.
Yani :
Bafra ya bir günde 25793 / 100 = 26 Avcı girebilecektir....
2013-14 av seoznunda 17hafta *7gün*26 avcı = 3094 AVCI girebilecektir; Bunun %50 yada %70 e kadar olanı İL avcısı gerisi il Dışı olacak;
Samsunda belgeli toplam 2000 civarı avcı olduğuna göre SENEDE BİR GÜN avlanma hakkımız olacak :)
ama bazı kişiler bizden önce 12 hakkını kullanırsa ve ben aralık ayı sonunda ördek avına gitmek istersem MÜMKÜN olmayacaktır :)
Başka değişik hesaplar da var ama bu ile yeter yani acele etmezsem senede bir gün bile avlanamayabilirim ilgililere duyurular :(

« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2013, 16:41:25 Gönderen: Tuncay KANDEMiR »
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Muhammet SAT

• *
Tuncay hocam bu uygulamayı bu sene yaparlarsa benim belge işi biter önümüzdeki sene kendileri kullanır artık
 >:( >:( >:( >:( >:(
A Rh  -  1982 Terme SAMSUN

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
2016 yılında devreye girecek diye duyumlar aldım hakkımızda hayırlısı
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Mustafa ÖZKOL

• Müdavim Üyemiz
  • Mustafa ÖZKOL 07.07.1977 KAYSERİ 532 776 89 56
10-  Avcıların eğitim durumu,  mesleği, üye olduğu dernek, silah ruhsatı,  iller arası nakil, av kabahati bilgisi ve harç bilgisi gibi bilgilerin AVBİS’e girilmesiyle bir veri bankası oluşturulması ve ülkemizin avcı profilinin çıkarılması hedeflenmektedir.

yukardaki maddeye gelir durumu da eklense cuk oturacakmış....ama mesleği sormuşlar...meslekten gelir

durumunu hesaplarlar....günlük şu kadar kazansa ayda şu eder av gününe şu kadar vermeli diye bir hesap koyarlarsa önümüze şaşırmayın....
  • Akus 20 ga çifte
  • Beretta 686 silver pigeon 12 ga
  • Benelli s90 12 ga
  • Radentis Queen Setter 6 yaşında

Çevrimdışı İ.Emre ARMAN

• *
Duruma tepki olarak Türkiye avcıları vergilerini ödemiş olsalar dahi avlanma pulu almamış olursa kuluplerde pul satamaz ise bu veri tabanına ve bu avbis kota sistemine hangi pul numarasını girbilecekler acaba deneme yanılma yönemiyle bir taraftan yaparken bir taraftanda birşeyleri yıkıyorlar. Tuncay hocamın dediği gibi  ben vergi verip pul alıp senede 5 kez bile istedidğim avlağa ve ava gidemez olduktan sonra ne pul alırım nede vergi verip avcılık yaparım doğrusu!!!!!!!!!!!!!!!!!

İlhan Emre ARMAN [email protected]
O Rh + 1976  SAKARYA/MERKEZ
05353482001

Çevrimdışı Turgay BEGİT

• Müdavim Üyemiz
s.a. neden bir kişi çıkıpta bende avcıyım deipte bizlerin haklarını koç gibi savunmuyor anlamış deyilim.insanın ne pul ne vergi ödeyesi geliyor.geçen günde avlaklar haritasına baktık..ben çorum sungurludan yazıyorum.sungurlu komple kotalı ve keklige kota yok ....vermeyeceklermiş.bıldırcın 3..defa gittim köpekleri gezdirmek için 3 haftaada toplam gördügüm kuş 4 ördek zaten avlayamıyoruz .valla tek çare kalıyo oda kaçak avcılga yönelmek abilar haksızsam siz söyleyin..benim aklım ermiyor şu mubarek günde yada açlıktan akıl tahtalarım eksik geliyor.......
Turgay BEGİT
1979 Sungurlu ÇORUM

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
abicim bende bu yazıyı okudum orman yüksek mühendisi yazmışşş kesinlikle sizde konuyu baştan sona okuyun...tuncay beyin hesaplamaları ortada..
avcılık 2.3 sene içerisinde bitecektir... belgelerini iptal ettirir bu avcılar,,, hersene  iptal olayı biraz daha artar,,,
denetim yok benim avcım işinibilir....
ben mesela buseneye kadar kurallar konusunda cok hassas olmama rağmen bu sne o hassaslığı tamamen bırkacağım...

« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2013, 18:21:45 Gönderen: Musa KARAKUŞÇU »

Çevrimdışı Fatih EROL

• Müdavim Üyemiz
malesef düzen bu. insanı mecbur bırakıyorlar.
denetim yok benim avcım işinibilir....
Fatih EROL
1983 istanbul

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
Dün milli parklardaydım Tuncay hoca'nın dediği gibi aktardılar.Beklemek ve görmek lazım daha ne süprizlere gebe olduğumuzu.Bizde ki Mesudiye devlet avlağını örnek vereyim toplam da 40 adet domuz kotası vermişler.Avcıyı bıraktık Mesudiye Çiftçisi duysa ayağa kalkar.Anlaşılır gibi değil

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Ayranımız yok içmeye .... misali kucağımıza bıraktılar.

Bu duruma aşırı tepki vermezsek daha kötü olacak.

Koyun gibiyiz vesselam biz de vatandaşlık bilinci yok. Birlik olamıyoruz,tepki gösteremiyoruz hakkımızı alamıyoruz.

Kurulan federasyonları,konfederasyonu falan es geçin onların bizim tarafımızdan katılımı olmadığı için bir hükmü yok zaten.

amaç 125.000 pul olan belgeli avcıyı da caydırıp rahat etmek.

Hadi hayırlısı
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Hep aynı olaylar...Tepki verelim ayağa kalkalım birşeyler yapalım...Falan filan..
Aynı konuyu geçtiğimiz sene gündeme getirdiğimizde yine aynı kişiler olmak kaydıyla birkaç kişinin dışında kimsenin umrunda değildi..Şimdi bakıyorum yine aynı kişilerin haricinde kimsenin umrunda değil...
Geçtiğimiz sene Ballıca avlağı için bir yerlerimizi yırttık..Samsunlu avcılara Milli parklara gidip izin almayın, kendinizi bu sisteme dahil etmeyin dedik..Kendi çabalarımla hazırladığım genel avlak sistemi hakkında bilgilendirme yayınını av bayilerine ve av kulüplerine dağıttım...
Sonuç ne peki ? ? Yüzümüze gülüp destek verenler sezon açıldığında izin almak için sıraya girdiler..Biz daha kendi içimizde birliği sağlayamıyoruz kaldı ki sisteme karşı çıkalım..
Ben bundan sonra avcıların bazı şeyleri yaşayarak öğrenmesi taraftarıyım..Hocanın da dediği gibi aralık ayı geldiğinde ben ördeğe gideceğim deyip izin verilmediğinde göreceğim ben o yurdum avcılarını...
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

musa karakuşçu

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
Millet daha uyanmadı bence :)

Vergisini yatırıp, pulunu alıp, av mevsiminde, yasal limitler dahilinde avlanırken "yakalanıp" cezayı yediği zaman uyanacaklar.....

Nasıl mı?
Av belgelerinin hepsi tam ve yasal günde ava gittin, AVBİS den izin almadıysan ya da alamadıysan yersin cezayı.
Avbisten de izin aldın gittin meraya 1 çulluk, 1 tavşan, 1 keklik vurdun yersin cezayı........
Meraya girdin av yok, yan tarafdaki meraya girersen yersin cezayı :)

Bu sistemi yapan Ey Allahın Kulları.....
Hiç avcı tanıdığınız yok mu bir sorsaydınız, biz böyle yapmayı düşünüyoruz, siz ne düşünüyorsunuz diye :)
Birileri uygun lisanla size en kalbi hislerimizi anlatırdı :)

Bu bizim İl temsilcileri vardı,
Bölge temsilcilerimiz vardı,
Federasyon Başkanlarımız vardı,
Konfederasyon başkanlarımız vardı.....
Gören duyan var mı onlar ne diyor bu işe?
Neler yapıyorlar kimlerle görüşüyorlar?

Bilgisi olan var mı?
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Ufuk EVCİ

• Müdavim Üyemiz
  • ufuk09
Millet daha uyanmadı bence :)

Vergisini yatırıp, pulunu alıp, av mevsiminde, yasal limitler dahilinde avlanırken "yakalanıp" cezayı yediği zaman uyanacaklar.....

Nasıl mı?
Av belgelerinin hepsi tam ve yasal günde ava gittin, AVBİS den izin almadıysan ya da alamadıysan yersin cezayı.
Avbisten de izin aldın gittin meraya 1 çulluk, 1 tavşan, 1 keklik vurdun yersin cezayı........
Meraya girdin av yok, yan tarafdaki meraya girersen yersin cezayı :)

Bu sistemi yapan Ey Allahın Kulları.....
Hiç avcı tanıdığınız yok mu bir sorsaydınız, biz böyle yapmayı düşünüyoruz, siz ne düşünüyorsunuz diye :)
Birileri uygun lisanla size en kalbi hislerimizi anlatırdı :)

Bu bizim İl temsilcileri vardı,
Bölge temsilcilerimiz vardı,
Federasyon Başkanlarımız vardı,
Konfederasyon başkanlarımız vardı.....
Gören duyan var mı onlar ne diyor bu işe?
Neler yapıyorlar kimlerle görüşüyorlar?

Bilgisi olan var mı?

Ramazan Hocamın yazdıklarına noktasına, virgülüne aynen katılıyorum...
Ufuk EVCİ   
1977 ÇİNE / AYDIN

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yukarıdaki yazı resmi bir açıklamamıdır bilmiyoruz, AYHAK yada MİLLİ PARKLAR sitelerinde göremedim YABAN TV sitesinden alıntıdır onların yalancısıyım :)
http://www.yabantv.com/haber/14632-avlaklarla-ilgili-cok-onemli-aciklama

ilginç bir not mesela BAFRA ballıca genel avlağı için yazayım :

Toplamı ; 25793 hektar
Yazıya göre : Sulak alan vasfındaki genel avlaklarda avlağa girebilecek avcı sayısı 100 hektarın altında da bir avcı olacak şekilde olabilecektir.
Yani :
Bafra ya bir günde 25793 / 100 = 26 Avcı girebilecektir....
2013-14 av seoznunda 17hafta *7gün*26 avcı = 3094 AVCI girebilecektir; Bunun %50 yada %70 e kadar olanı İL avcısı gerisi il Dışı olacak;
Samsunda belgeli toplam 2000 civarı avcı olduğuna göre SENEDE BİR GÜN avlanma hakkımız olacak :)
ama bazı kişiler bizden önce 12 hakkını kullanırsa ve ben aralık ayı sonunda ördek avına gitmek istersem MÜMKÜN olmayacaktır :)
Başka değişik hesaplar da var ama bu ile yeter yani acele etmezsem senede bir gün bile avlanamayabilirim ilgililere duyurular :(

eyvahhhh , ki ne eyvaahhhhh . belgeli pullu avcılık tarih olur bu doğruysa . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
yaban programa katılmaya davet etmiş pazartesi günü yabanda cnalı program var.. bence dernek başkanlarından o program katılmasılazım....

Çevrimdışı Özgür ŞENOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ARKADAŞLAR...BEN YILLARCA SÖYLEDIM YINE SÖYLUYORUM.... IMKANLARIM EL VERIRSE YABAN TV GITMEYI KONUŞMAYI ÇOK ISTIYRUM...BEN ÇÖZUM OLARAK 250 300 BIR RUHSATSIZ TÜFEK ALACAĞIZ....NE KOTA NE LIMIT NE YER SIKINTISI NE PUL PARASI NE HARÇ NE VERGİİİİ VS....YAKALANIRSAK DAHA DOĞRUSU YAKALAYABILIRLERSE CEZAMIZI CEKERIZ SENEDE BIR KEZ BILE YAKALANMA ŞANSIMIZ YOK BU MASRAFI YOLA AVCI GÖZCÜ DIKERIZ BIZDE BOHCACILAR GIBI ASALNLAR GIBI AV YAPARIZZZ...BU Ş.......R AVCIYLA UYRASACAKLARINA DAĞDAKI PEZEVENKLERLE UĞRASSINLAR ONLARA AF VAR BIZE CEZA NEDEN ...ÇÜNKÜ BIZ TC VATANDAŞIYIZ ....VERGİ VERIYRUZ KOYUN GIBI GUDULMEYI SEVIYRUZ..ASKERIMIZE POLISIMINE DEVLETIMIZE VATANIMIZA SAHIP ÇOIKIYORUZ...ONLARA BAŞ KALDIRMIYRUZ...VSSS..SUÇ BIZDE.....AVCI AYAKLANMADIKTAN SONRA ..DIKELMEDIKTEN SONRA BIZI KIMSE ANLAMAZ VE SESSIMIZI DUYMAZZZZ..BIR GEZI PARKINA BINLARCE KIŞİ GITTI ÖLDÜ..ÖLDURULDÜÜÜSAVAŞTI HAKKINI ARADI...BIZ..UYUMAYA DEVAMMMEDELIM...
1986 AYDIN SÖKE

Çevrimdışı Kerem BİBER

• *
arkadaşlar yanlış anlamayın ama ben evrakları geçen sene yani bu ocakta başında iptal ettirdim. bu işlerin böyle olacağı üç yıl önceden belliydi. bakanlık her bölge müdürlüğüne yazı göndermişti. avlaklarınızı tescilleyin, envanterini çıkarın diye. o zamandan böyle yapacağını söylemişti. geçen iki yılki av hayvanı yokluğu da üstüne eklenince dedim ki buraya kadarmış yasal avcılık. şimdi evraklarım yok. hep kızdığımız bohçacılardan oldum ben de. yakalanma korkum yok. çünkü daha bir kez bile devlet görevlileri ile karşılaşmadım dağda. eski bir tüfek alıp gezerim meralarda. belge ile de çok vurmazdım zaten  limitlere uyardım. şimdide uyarım. ama belgeli  iken hep dağdaydım. sezonda elli atmış keklik avlardım. şimdi de elli atmış avlayacağım. iyi ki belgelerimi iptal ettirmişim 250 liram cebimde kaldı ve bize her yer açık
Kerem BİBER
1980 KAHRAMANMARAŞ HATAY

yükle resim

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
arkadaşlar yanlış anlamayın ama ben evrakları geçen sene yani bu ocakta başında iptal ettirdim. bu işlerin böyle olacağı üç yıl önceden belliydi. bakanlık her bölge müdürlüğüne yazı göndermişti. avlaklarınızı tescilleyin, envanterini çıkarın diye. o zamandan böyle yapacağını söylemişti. geçen iki yılki av hayvanı yokluğu da üstüne eklenince dedim ki buraya kadarmış yasal avcılık. şimdi evraklarım yok. hep kızdığımız bohçacılardan oldum ben de. yakalanma korkum yok. çünkü daha bir kez bile devlet görevlileri ile karşılaşmadım dağda. eski bir tüfek alıp gezerim meralarda. belge ile de çok vurmazdım zaten  limitlere uyardım. şimdide uyarım. ama belgeli  iken hep dağdaydım. sezonda elli atmış keklik avlardım. şimdi de elli atmış avlayacağım. iyi ki belgelerimi iptal ettirmişim 250 liram cebimde kaldı ve bize her yer açık

al burdan yak....
kerem bey örnek olsun...keşke iptal ettiriken foto cekseydin de bizde paylaşsaydık bunları..işte belgemi iptal ettiriyorum diye.....

Çevrimdışı Kaan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ya bu işi hiç kimse anlamadı balıkesirde haritada ne genel avlak var nede devlet avlağı sanırım benm ava çıkmam için bu sistemden izin almam gerekmiyor doğrumudur ?
file:///C:/Users/Cas/Desktop/24022013142.jpg

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
Yazıklar olsun be, hani hak hani hukuk bu ülkede halkın dediği olmuyormu ama haklılar halkında bişey dediği yokki
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
ya bu işi hiç kimse anlamadı balıkesirde haritada ne genel avlak var nede devlet avlağı sanırım benm ava çıkmam için bu sistemden izin almam gerekmiyor doğrumudur ?

Kaan bey senin herhangi bir izin almana gerek yok...
Evrakların tam olduğu ve günlere uyduğun sürece dilediğin gibi avlanabilirsin..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Kaan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
sağolasın burak abi sistemin , saçmılığına bakarmısınız zaten genel demek ne demektir her yeri kapsayan peki genel avlak işereti olmayan yerde avlanamıyacakmıyız bu anlam çıkıyo bakanlığın tanımından durmak yok habire milleti kaçak avcılığa teşvik ediyolar bravo ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞINA  DURMAK YOK AVCIYI SOYMAYA DEVAM yazıklar olsun bu zihniyete ...
file:///C:/Users/Cas/Desktop/24022013142.jpg

Çevrimdışı Ahmet KARA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  Bu durumumda ülke geneli av pulu almak büyük bir dezavantaj oluyor anladığım kadarıyla.Sıkça avlandığımız bir bölgeye ülke geneli alınca en fazla 6 defa gidebiliyoruz.Bulunduğumuz ilin dışına ne kadar çıkabiliriz ki?Samsun'da engiz tarafına 6 defa gitseniz Bafra tarafına geçme şansınız bitiyor.Neticede geniş bir alan.Her gidişinizde güzel bir av bulma şansınız yok.Geçen yıl tam ördek zamanı kota bitmişti yeşilbaşta.Ek olarak tekrar vermeye başlamışlardı.Bu sistem yerleştikçe av için meteoroloji,avcı arkadaşlardan çok detaylı bilgi almadan gitmek berbat geçen av günlerine sebep olur.İşin suyu çıktı.
   Av yapmak çok pahalı bir hal alacak.Asgari ücretle çalışan bir çok arkadaş var ava gittiğimiz.Engize en fazla 12 defa gidecekler.Sonra kaçak olarak gitmeye başlayacaklar.Bir süre sonra yakalanınca tekrarı halinde de yanılmıyorsam av izinleri iptal olacak.Ki bu arkadaşlar av tutkunu.Çok uzak yerlere gitmek için herkesin araba gibi lüks imkanları yok...BU AVLAKLARI 2-3 TANE OLARAK GÖRMEYİN.Her yıl avcının yoğun tercih ettiği yerler devlet avlağı ilan edilecek.Bu iş bizde tat-tuz bırakmayacak anlaşılan.
1979 SAMSUN