KARA AVCILIĞI:---TÜRÜNE GÖRE AVLAR VE AVCILARI--- > ÇAKAL, TİLKİ, SANSAR GİBİ MEMELİLERİN AVI VE AVCILARI

Tilki Zararları

(1/9) > >>

Kurtuluş KAPLAN:
Arkadaşlar Tilki genelde fare ile besleniyor ama çok gezen bir hayvan. Cok üreyen bir hayvan da. Bir batında 7-8 yavru doğuruyor. Bu hayvan da sadece fare değil bir kuş yuvasına girdiğinde keklik bıldırcın ördek gibi kuşların yumurtalarını veya yavrularını telef ediyor. Lütfen bu hayvanla karşılaştığınızda bu dediklerimi dikkate alın. Bir sonraki av seonunda av hayvanı yokluğundan şikayet etmeyin diye söylüyorum. Doğadaki dengeyi sağlamak bizim görevimiz. Doğa aşığı olmayan insanlar bunu hiç umruna takmaz. Bizi katil olarak düşünürler ama her gün yedikleri etler için öldürülen hayvanları hiç umurlarına takmazlar.

Hakan KAVAK:
size katılıyorum güzel bir konuya deginmişsiniz avcı arkadaşlarımızın bunu aklının bir köşesinde bulundurması gerekir

Onur ÇELİKOĞLU:
Karga , saksağan ve tilki ..
Avda karşıma çıktıkları zaman tüfeğimin namlusu onlara dönük olacak. Geçen sezonda hususi saksağan avlamaya gitmiştim. Bizim burda saksağan ve karga binlerce var alay alay dolaşıyorlar. Av sezonu olsun ve ya olmasın bunlar karşıma çıktığında bahçeme girdiğinde kaçışları yok.

2 sene önce avdayken 200 mt öteden üzerime bir şey geldiğini farkettim. Tilkiymiş.. Daha ilk ava gidişimdi. Tilki 5 mt yakınıma geldi . Atsam mı atmasam mı diye düşündüm ama tabi zararlarını biliyordum  hayvana kıyamadım. Gitmesini bekledim izledim onu.

Keşke atsaymışım.. Bundan sonra kaçışları yok..

Sadece tilki değil avcı kuşlarıda avlamak lazım.. Ördek avında dereye gittiğimizde büyüklerden 4 5 , atmaca gibi küçük olanlardan 15 20 tane görüyorum.
Bunlarında bilinçli bir şekilde azaltılması lazım.

Ümit TAŞER:
Tilki, saksağan, gelincik, sansar bunlar görüldüğü yerde avlanılmalı hatta bulunduğumuz bölgede popülasyonu fazlaysa limit aşımı bile yapılabilir. Ancak yırtıcı kuşlarda buna katılmıyorum. Örneğin kerkenezler bunlar bıldırcına nadiren saldırır (kendisi bıldırcından hallice zaten) genelde daha küçük kuşlar, sürüngenler, ve böceklerle beslenir. Atmaca bunun bir büyüğü oda keklik(nadiren) ve bıldrıcın, sürüngen ve kemirgenleri avlar, ama zaten bilinçsiz avcılık yüzünden ve genelde atış talimleri yüzünden ve güvercinciler tarafından fazlasıyla avlanıyor bide biz vurmayalım derim. Doğan-şahin-kartal zaten nerdeyse bazı bölgelerde nesli tükenmek üzere ve bu yırtıcılarda kuşlardan çok sürüngen ve kemirgenlerle daha çok ilgilenir. Doğada hiç bir hayvan, yakalacağı avı, kazanacağı besin değerinden fazla enerji sarfettiriyorsa avlamaz. Kaldı ki kuşlar bu avcı kuşlara fazla efor sarfetttirir. tarla faresi , kertenkele, yılan kuşlara nazaran daha kolay avdır. Bu yüzden yırtıcı kuşların bize çok bir zararı yok diye düşünüyorum.

Nurettin AYDIN:
tilki  kadar  tavsani kekliye  baska bir heyvan zarar vermez, en cok basi ceken hayvan tilkidir,

bundan otuz yil  kadar ónce tilkilerin derisi oldukca  para yapardi, avci olmuyan  deri avcilari zehirle  tilki avi yapmislar,   tilkiler azalinca  o yil okadar keklik olduki  inanilacak birsey deyil otuzluk  keklik alaylari oldu, úc dórt yil gitdi   kekliklerin   coklugu bollugu, tilkiler cogaldi   yine keklikler  azaldi, aradan bir kac sene gecti yine zekhirle  tilki avi yapilmis, yine  keklikler    covaldi,    bir kac sene gecti tilkiler  cogaldi keklik yine azaldi,

zehirle avlama  maktigi  kesinlikle  yanlis  birsey, tavsiyede etmiyoruz, tilkilerin avlanmasi cok gerekli olduguna,  bu deri avcilarin  yaptigi bu olaydan  keklikler ve  tavsanlar  tilkiden cok zarar górdúgúne  deneyim sayibi olduk,

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git