Gönderen Konu: av tufegin de dipcik kisaltma...  (Okunma sayısı 7031 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• *
av tufegin de dipcik kisaltma...
« : 06 Mayıs 2012, 01:12:54 »
merhabalar saygideger buyuklerim .bi arkadasim ata neo 12 tufegiinin dipcigini 2cm kisamak istiyor.bu kisaltma isleminin zarari olurmu,tufegin dipcik acisini degistirirmi yada baska bir zarari varmidir.? saygilar...
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
Ynt: av tufegin de dipcik kisaltma...
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2012, 01:25:20 »
Zafer kardeşim, bence hiçbir zararının olacağını sanmam. Mesela benim dipçik kol ölçüm 28 cm dir. Ve av tüfeklerimin bütün ölçüleri bu ölçüdedir. Amaç rahat atış yapmak değilmi? Tabiki her avcının kol ölçüsü bir değildir. Özellikle biz kadın avcıların  dipçik ölçüsü  ile erkek avcıların dipçik ölçüleri oldukça farklıdır.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

• *
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2012, 01:30:28 »
sayin SUKAN! bende sizinle ayni görüsteyim,bence de bi zarari olmayacaktir,duzgun vede dengeli bi kesim yapilddigin da. yine de siz degerli buyuklerimizin dusunceleri bizim icin cook kiymetli. tesekkurler...

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2012, 02:23:07 »
Bu konu da kısaltma yapmadan önce yerli tüfekler bölümünde ata neo 12 için yazdığım bilgilendirme konulu yazıma bir göz atmanızı tavsiye ederim çünkü ata neo 12 tüfekte bir çok tüfekte olmayan dipçik içerisinden ayarlama yapabileceğiniz bir parça mevcuttur.Ancak bu parça hakkında firma ne katalog ne de web sitelerinde bilgi aktarımı yapmamıştır.Şayet tüfeğinizin dipçik kısmını kısaltmadı iseniz önce bu tüfeğin ayarını buradan yapabilirsiniz

• *
« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2012, 02:33:41 »
sayin CELEBIOGLU; bu önerinizi dikkat e alacagiz. gercekten de ATA gibi bir firma belirttiginiz bu önemli konuyu kullanma klavuzun da belirtmezler anlayamadim.siz denemis faydasini görmussunuz insallah bizde faydalaniriz. bilgilendirme icin tesekkurler,saygilar...

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2012, 02:42:42 »
Önemli olan paylaşım faydası olursa ne mutlu

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2012, 07:50:52 »
Bence ezbere 2 cm kısaltılmamalı..aşağıdaki konu başlıkları okunmalı. Abdullah KARA ve oğuları veya bilmediğim iyi bir ustaya ölçü aldırılarak modifiye edilen boy kundağı verimli olacaktır.Ezbere 2 cm kesme ile boy kundağı çöp olabilir ve yine aynı ustalara 150-200tl ye yeni boy kundağı yaptırmak zorunda kalablilirsiniz.Bu ustalar tarafından kendi boy kundağınızın ölçülerinize göre modifiyesi max 100 tl ye halledilebilecek ve size en önemli olan zaman kaybını azaltarak kesin sonuca götürecektir.
http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,82769.0.html
http://www.avlakforum.com/forum/index.php?topic=9207.0
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2012, 10:56:36 »
2 cm çok ciddi bir mesafe.işi bilen bir ustanın yapması daha uygun olur.rasgele kesilirse muhtemelen elmacık kemiğinizi yasladığınız noktada tutarsızlık olacaktır kanımca nişan hattı bozulur
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Fehmi TUNCER

• *
« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2012, 20:29:04 »
zafer kardeşim herkesin fikrine ne olursa  olsun sayğı duyarım hasan bey konuyu güzel iza etmiş geçen senelerde sarsılmaz jawsımı konya üzümlüde tanıdığım ramazan aknarçay ostaya bakım için göndermiştım dibçiğide bana iki santim ozun geliyordu kesmeyi kesinlikle tavsiye etmedi nedeni dibçik eyimi tüfek dengesi vs bakımdan sonra sarsılmaz firmasına gönderdim yapıb gönderdiler benimde hasan beyin dediği gibi fabrikasına gönder yeni bir dibçik yapsınlar
Fehmi TUNCER
1959 antalya/hakkari

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2012, 22:38:00 »
Dipçik 2 cm kesilirse tüfeğin namlu tarafı ağırlaşmış gibi hissedersiniz. Daha mı iyi olur, daha mı kötü olur ancak kesilip ele alındığında ve ava götürüldüğünde belli olur.

Dipçik açısı demişsiniz, değişir mi diye; bilgisiz tecrübesiz bir keserse değişir. Dipçik ölçülerinden önemli biri de Pitch denendir. Gerek omuza koyarken, gerek -ve özellikle- atış esnasında önemi hissedilir.

Bunun dışında demek istediklerim zaten yukarıdakiler gibi. Sırf kısaltmak bile çok şeyi etkileyebilir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Fehmi TUNCER

• *
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2012, 16:04:47 »
Vulkan bey kesinlikle katılıyorum 2 santim kesilirse hele ağaçsa 150 200 gram arası bir agırlık yükü kalkıyor buda demektirki namlu aşağıyı gösterir tüfek dengesini kaybeder
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2012, 16:12:52 Gönderen: Fehmi TUNCER »
Fehmi TUNCER
1959 antalya/hakkari