Gönderen Konu: kendi sıkısını yapanların dikkatine  (Okunma sayısı 8511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: kendi sıkısını yapanların dikkatine
« Yanıtla #25 : 28 Şubat 2015, 07:40:40 »
Tunç bey sakıncası yoksa hangisinden ne kadar katılıyor birde sıralamasıyla işlemler nasıl? ayrı bir konuda olabilir, maalesef ingilizcem yok adamlar anlatıyorlar ama anlamıyorum, hazır bizde yapan var mı derken bulmuşken de öğrenmek isterim. Saygılar.
Benelli Süper Nova Pompalı
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı H.Tahsin ÇATAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 28 Şubat 2015, 16:09:07 »
abi çorba yapmaya benzemez bildiğin barut bu mazzalaah kolumuzu şileden bacağımızı taksimden toplarlar :D hababam sınıfının kimyacısıda ne olur patlarsak büyük patlarız :D
1992 konya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #27 : 28 Şubat 2015, 17:32:38 »
Karabarutu havanda havaneliyle ezerken ara ara cos ediyormuş. Tehlikeli değilmiş ama ihtiyaten azar azar hazırlanması taraftarıyım. Odun kömürünün temizliği işin en mühim noktasıymış. Söğüt galiba, kabukları soyulduktan sonra usulünce odun kömürüne dönüştürülecek gibi püf noktaları vardı. Daha da detayları var, okumuştum.

Karabarutu azar azar kullandığımızda bile fena duman çıkarıyordu. Av düşse göremezsin, o şekilde. Rüzgar karşıdan esiyorsa ayrı macera. Piyasada da satılan hazırları mevcut. Önce hazırını bir deneyin, değer mi görün.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #28 : 28 Şubat 2015, 17:36:00 »
Kucuk kucuk tuketecegin kadar yapip acikta saklarsan bisey olmaz. Kapali olmadikca patlamaz siddetli yanar.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #29 : 28 Şubat 2015, 19:35:02 »
Hocam karabarut zor ve son durumda kullanilacak sey
Komurtozu kullanmadan hazirlayacaksin.
Komurtozu yerine okadar alternatif varki ortami alevlendirecek
Bu is oyle youtube isi degil.

Ben bi baslasam gerisini getiririmde baslamak lazim.

Uzundur meslegimide icra etmemistim benim icinde iyi olacak
bir seylerin pesinde kosmayi ozledim
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2015, 19:47:49 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #30 : 28 Şubat 2015, 21:19:19 »
acikta saklarsan bisey olmaz.
rutubet çekmez mi?

Barut kazara yanarsa kabını parçalayıp tehlike oluşturması riskine karşı teneke, plastik gibi şeylerin içinde saklanıyor. Mesela cam kavanoza konması sakıncalı. Kutuların saklandığı yerin ise iyi havalandırmalı, serin ve çevresinde yanacak maddelerin olmadığı şekilde hazırlanması önerilir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #31 : 01 Mart 2015, 00:02:29 »
yaparken kuruma ve hemen dolum için yoksa 2-3 gün dahi olsa
teneke veya plastik kutu tabiki. ben yapım aşamasını kastettim.
sakın yanlış anlaşılmasın barut açıkta saklanmaz. şimdi okudumda o mana çıkıyor yazımda.
ilk yapım aşamasını kastettim. yoksa rutubet çekmesini bırakın açıkta barut barındırmak çok
tehlikelidir.

ben azar azar yapıp açıkta (balkon gibi) kurutmak şeklinde düşündüm.
küçük küçük yapılanlar ayrı ayrı küçük küçük paketlenecek ve birbiri yanında barındırılmayacak
keinlikle 200 gramdan daha büyük dayanıksız paketler kullanılmayacak mümkünse teneke kutu.
1978 Bursa

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #32 : 01 Mart 2015, 21:05:56 »
Bahsettiğim odun kömürü meselesi youtube da değildi. Evde barut yapmaya çalışanların referans aldığı bir adamın sitesinde okudum. Video da var mıydı hatırlamıyorum. Neyse detayı şimdi lazım değil nasılsa.

Çin atasözündeki gibi: “İşitirsem unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim.” Yapan öğrenir; yaşayan öğrenir.
1968