Gönderen Konu: Skor avcılığı...  (Okunma sayısı 28695 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
Ynt: Skor avcılığı...
« Yanıtla #75 : 01 Mart 2012, 11:00:10 »
Vicdanımızı sızlatan görüntü de olsa bunlar bilinen gerçekler. Ya bilinmeyenler yani yazılı ve görsel medyaya internete yansımayanları bir düşünün? Bulunduğum marmara bölgesindeki çoğu köylerde başlarında ki tepe lambaları ile geceleri av yapan yasadışı avcılara ne demeli? Bunlar da göremediğimiz ama duyduğumuz  bilinen gerçekler. :(
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Yasin MUTLU

• *
« Yanıtla #76 : 01 Mart 2012, 11:03:27 »
Bugün Zaman gazetesindeki bir habere göre yanlış anlamadıysam bu katliyamı gerçekleştiren kişilere 270 tl avcılık kuralları ihlali ve 19 000 küsur lirada vurdukları limit fazlası 53 kuş için ceza verilmiştir.

İnşallah doğrudur bu haber.
İNSANIN TAMAMEN DEĞİŞTİREBİLECEĞİ TEK ŞEY
KENDİSİDİR.

Yasin MUTLU 1980
SINIF ÖĞRETMENİ MANAVGAT

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #77 : 01 Mart 2012, 11:18:15 »
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1252816&title=culluk-katliamina-internetten-ihbar

Evet aynı haberi ben de okudum bir çok gazeteye haber olarak çıkmış..
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #78 : 01 Mart 2012, 11:31:03 »
tamamdır bilgilendirme için teşekkürler.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Bülent KARAKUŞ

• *
« Yanıtla #79 : 01 Mart 2012, 16:41:26 »
Çulluk katlimına 20 bin TL ceza

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kaçak avlanıp çulluk katliamı yapan kişiye yaklaşık 20 bin TL ceza verdi.Haberi KaydetArkadaşına Gönder
29 Şubat 2012 12:35 - 0 Yorum - 1,898 Okunma   

İhbar bir internet sitesinde yer alan yasa dışı avlanma görüntüleri üzerine kesildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kaçak avlanan kişiye yaklaşık 20 bin TL ceza verdi.

Bir internet sitesinde yayınlanan yasa dışı avlanma görüntüleri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na e-posta yoluyla ihbar edildi. Görüntüler, Bakanlık yetkililerince incelenerek, İstanbul Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne gereğinin yapılması için talimat verildi. Avlanan kişiye, Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefetten 270 TL idari para cezası, limit fazlası 56 çulluk için ise 19 bin 600 TL tazminat cezası kesilerek, posta yoluyla tebligat yapıldı.

Merkez Av Komisyonu kararına göre, ülke genelinde Ağustos ayında bıldırcın ve üveyik avı ile başlayan 2011-2012 av sezonu, 26 Şubat Pazar günü sona ererken, bu tarihten itibaren ava çıkanlar ağır cezalarla karşılaşabilecek.  >:( >:( haber 7 com dan alintidir bu bilgi .......

« Son Düzenleme: 01 Mart 2012, 16:45:15 Gönderen: Bülent KARAKUŞ »
Bülent KARAKUŞ
1967-GEMLIK-BURSA

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
« Yanıtla #80 : 01 Mart 2012, 17:18:15 »
Peşin hükümlü olmak çok yanlış bence arabanın arkasındaki römork köpekle av yapıldıgının işareti yani projektörle avlanıldıgını tahmin etmiyorum tek bir fotodan o avın kaç kişi yapıldıgınıda anlayamayız bence limit vicdan işidir avcının vicdanı ile yaptıgı hesaplaşmadır ..Eger ki bu avda projektör gibi bir şerefsizlik yoksa köpekle avlanılmışsa ve gurupla avlanılmışsa pek bir sorun yok bence...
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #81 : 01 Mart 2012, 20:40:44 »
ALINTIDIR(FRANSA DU UYGULANMAKTA OLAN KURAL)
C.N.B
Bag limit of 3 (sometimes 2) birds per hunter, and 6 for a group. A group starts with 3 persons.
We want things to be clear: We do not claim for any endorsement of the CNB -Club National des Bécassiers- our over 50 years old woodcock society- but we are fully hunting in accordance with its rules and firstly its motto -Chasser le plus possible en tuant le moins possible-Hunt as much as one can, kill as few as possible- Birds are only shot on solid points, never during periods of dangerous weather, never in bigger number than agreed bag limit.

İnceleyince göreceksin ki, bu tür bir bagaj limiti bizdekinden bile daha kısıtlıdır. Özetle günlük avcı başına limit en çok 3 (bazen 2), grup avcılara ise en çok 6 olarak belirlenmiştir. Burada dikkat çeken bir husus, tek veya 2 kişi avlanılıyorsa en çok 6 (bazen 4) kuş vurulmasına izin verilirken, ‘Grubun en az 3 kişi olacağı kuralı’ nın ayrıca vurgulanmasıdır. Bunun anlamı, 2 kişinin ‘grup’ olarak sayılmaması, en az 3 kişiden oluşabilecek ‘grup’taki avcıların her birinin vurabileceği çulluk adedinin ayrıca azaltılmasıdır. Diğer bir değişle, tek tek veya en çok iki kişi birlikte avlandığında av vurma olasılığı azaldığı için limit avcı başına 3 olarak saptansa bile, 3 ve daha fazla avcının  daha etkili av yapabileceği, dolayısıyla daha çok av vurabileceği dikkate alınarak, avcı başına 2 çulluk limitinin aşılmasına hiç bir zaman izin verilmemektedir. Bizim av jargonunda geçen şekli ile, ‘joker kullanmaya’ da izin yoktur. Malum bizde limitini dolduramayanın limiti diğer avcılar tarafından doldurulmakta ve bu da marifetmiş gibi ‘joker kullandım’ deyişi ile öğünme vesilesi olmaktadır.
Fransız kuralına devam edelim; Eğer grup 3 kişiden fazla ise o takdirde de toplam çulluk adedi 6 nın üzerine çıkmamakta yani kişi başına vurulabilecek çulluk sayısı azalmaktadır. Örnek; grup 5 kişi ise avcıların hepsi çulluk vurursa, bir avcı en çok 2 vuracak, diğer 4 avcı en çok 1 er çulluk vurabileceklerdir.

Hiçbir avcının vicdanı bu limiti geçmemeli. Çok doğru uygulama. Tam tamına aklıma yatan tarz bu. Gelen göç kuşlarına "turistleri yolunacak kaz gören" esnaf gibi bakılmamalı. Bu kapsamda, hangi ülke olursa olsun, göç kuşlarını limitsiz, teyple, ağla bilmemneyle avına müsade edenleri yüzde yüz kınıyorum. Öyle medeniyet olmaz, üstteki gibi olmalı.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hüseyin ZENGİN

• Müdavim Üyemiz
  • Avlanmak,Doğa İle İç İçe Olabilmektir.
« Yanıtla #82 : 01 Mart 2012, 20:52:32 »
hakettiği cezayı kesmişler o arkadaşa. artık kaputun üzerinde çullukları sıraladığı cipini satıp o cezayı öder... su testisi su yolunda kırılırmış...
Hüseyin Zengin, 1979 Küçükçekmece/İstanbul-Malatya/Arapgir

Tam çakmak çifte sevdalısı....

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #83 : 02 Mart 2012, 22:41:30 »
Peşin hükümlü olmak çok yanlış bence arabanın arkasındaki römork köpekle av yapıldıgının işareti yani projektörle avlanıldıgını tahmin etmiyorum tek bir fotodan o avın kaç kişi yapıldıgınıda anlayamayız bence limit vicdan işidir avcının vicdanı ile yaptıgı hesaplaşmadır ..Eger ki bu avda projektör gibi bir ş.....lik yoksa köpekle avlanılmışsa ve gurupla avlanılmışsa pek bir sorun yok bence...

Elbette peşin hüküm değil bu. Farz edelim 10 avcı vardı 10 tane köpek vardı. Limit 40 kuş eder ve 24 kuş fazla var. Yani 8 avcı için daha limit var. İyimser bakarsak her köpeğin ferması 25 dk da bir olmalı ki bu av vurulsun. Tahminim (özellikle tahminim diyorum) geceden gidildi ve far, projektör, deniz altı feneri vb bir araçla av yapıldı sonra hava aydınlandı ve köpekler salındı. Orada da av vuruldu hepsi kaputa konuldu caka satıldı.
Zira bu zavallı buzdolabından çıkarıp arabanın üstüne koydum öyle fotoğraf çekildim demiş ki  ciddi saçmalık !
O kadar çulluk bir merada gündüz vakti, köpek ferması ile vurulmaz.
Bir kez Söke'de hava aydınlandığında çok soğuk bir havada adam başı ikişer üçer lökeşe vurmuştuk ama saat 08.00 gibi kesilmişti.
7 kişiydik ve vurulan lökeşe sayısı 17 idi. Hatta vay be ne lökeşe vurduk demiştik.
Hesap ortada.
Bari bunlar ders olur da vicdan devreye girer artık.
Selamlar

Çevrimdışı Tarık OĞUZ

• *
« Yanıtla #84 : 03 Mart 2012, 01:04:48 »
faruk bey bunca yıllık avcısınız diyelim 10 kişiler 6 şar tane vurdular yani her avcı garanti 6 vurdu yapmayın 30 senelik avcıyım ne gördüm ne duydum, nasıl sorun yok anlayamadım
Tarık OĞUZ
1961 İZMİR
                     İzmir  Hatay  Avcılar  Derneği

Çevrimdışı Barış KAVUNCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #85 : 03 Mart 2012, 23:07:08 »
 Ne töre kaldı avcılıkta nede gelenek. Avcılıkta usta çırak devri de yavaş yavaş bitti. Eskiden vurulan av saklanırdı, nerde vurulduğu söylenmezdi. Soranlara dağda vurdum denilip birde maytap geçilirdi. Vurduğu avı anca yeni yetmeler kendini ispat için gösterirdi. Usta avcılar bunlara biraz bıyık altından gülerek kendinden emin bakardı. Avda çekilen fotoğraflarada bile herkes kıtkasını beline asar mütevazi poz verirdi. Devir değişti. Şimdi kaporta üstünde özellikle sayılsın diye muntazam yanyana dizilmiş avlar teşhir edilir oldu. Hatta beş kişinin vurduğu avla tek başına fotoğraf çekilmek kaypaklığı bile moda oldu. Bugün daha çok avla poz verenlerin bile hasetle bakıp ulaşılmaz gördükleri eski resimlerdeki doğallık ve samimiyet kalmadı. Artık o tadı alamaz olduk. Bundan iki sene evvel sitede öldürdüğü hayvan sayısını avcılığın derecesi sanan hıyarın tekini canlı kekliği kıtkasına asıp poz verdiği için eleştirdiğimde herif bize demediğini bırakmamıştı. Yok sende vurduğunu koyda görelim yoksa konuşma falan filan hakaretin bini bi para. Sonra kendisine özelden kendi anlayacağı şekilde bir foto gönderip sesini kesmiştim. O günden sonrada sitede doğru dürüst konu açmadım. Parayı basıp bi tüfekle köpek alap jeepine atlayanın kendini avcı sandığı bu günlerde biz avcılığa sapanla başlayan ve çantacılıkla sürekçilikle çekirdekten yetişen avcıların arasında bir fark olması ve meydanı bu çalı kakıcılara bırakmamak için artık fotoğraflarımızı kaput üstünde değil daha doğal ve samimi olarak ve özellikle sayılsın diye yanyana dizilmiş şekilde değilde daha doğal ortamlarda paylaşma kararı alıyorum. Evde mutafak bongosunun üstünde vurulmuş bılırcın yada ördek fotoğrafı görmek bana zerre kadar hoş görünmüyor, kimse kusura bakmasın. yada L200 kaputundaki keklikler. Araba reklamımı skor teşhirimi nedir yani. Lütfen biraz daha özen gösterelim yaptığımız ava. Tüm gerçek avcılara selamlar.
Barış KAVUNCU 1977-İzmir - İkamet Bodrum 538 5909925