Gönderen Konu: Kronograf ile ölçüm  (Okunma sayısı 5350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Kronograf ile ölçüm
« : 17 Haziran 2012, 23:17:54 »
Kronografla fişek hızı ölçümü yapan var mı burada? Varsa ölçüm yaptığı yaptığı fişekler ve değerleri paylaşmasını bekliyorum.

Bazı fişeklerin kutularında veya üretici sitelerinde hız değerleri veriliyor ama kimi zaman gerçek değerlerin çok uzağında olduğunu yazanlar da var. Bilhassa yerli saçmalı fişeklerde gerçek değerler nasıl diye benim gibi öğrenmek isteyenler için faydalı bir paylaşım olabilir. Hiç bahseden de olmadı ama görelim bakalım.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 23:20:05 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• *
Ynt: Kronograf ile ölçüm
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2012, 05:42:00 »
Ben askerlik bitince Mersine döndüğümde yapmayı düşünüyorum.Uzun zamandır aklımda.Aynen sızınde söylediğiniz gibi yapan kimse olmamış ya da ben görmedim.
Halbuki khrono ulaşılması güç birşey de değil.Bizim havalı silah camiasının "tansiyon aleti" derim ben her zaman onun için.Eğer hızı fabrika verilerinden farklı ise bir sıkıntı vardır ve giderilir.
Acaba merak ettiğim aynı fişek farklı silahlarda değişik hız verileri verebiliyormu?bunu da denemek isterim.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2012, 09:33:41 »
ben daha önce deneme yaptım.şimdi tekrar alacağım bir tane chronograph..sadece v1 namlu çıkış hızı ölçebiliyoruz.bar ı da ölçmek gerek..v2 v3 değerlerinide ölçmek gerek.bunu  ypacak imkanlarımız yok.fişek fabrikaları bu yönde yardımcı olsa keşke.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2012, 15:36:31 »
Evet Togay Bey, yivli veya havalısı olanlar biraz daha ihtiyaç duyuyorlar. Av fişekleri tüfeğe göre biraz farklı çıkış ve basınç verebilir. Pik basınçların tüfekten tüfeğe değişeceğini sanmam. Fişekten fişeğe farklar varsa o kadar fark olur. Hız konusunda ise özellikle şoklara göre farklar olur. Dar şoklardan daha hızlı çıkar saçma veya kurşun. Benim merakım tüfeğe göre değişiklik değil de, fabrikaların çeşitli fişeklerinin hızları nedir, fişekten fişeğe ortalamadan azami sapmalar ne kadar gibi şeylerle ilgili.

Polat Bey, öncekine ne oldu :) vurdunuz mu? Şaka... Bence namlu hızı yeter. Tabi 25 m, 35 m hızlarını bilmek de iyi olur. Kesin bilgim yok ama sözgelimi 25 m deki hızı oraya kronograf koymadan ölçüyor olmalılar. Hatta kesindir bence çünkü o mesafede alet koysak o da isabet alır. O değerleri kronograflar hesaplayarak buluyor olmalı sanıyorum. Ucuzundan F1 Chrono modeli var ama o da yalnız ağızdaki hızı ölçebiliyor sanıyorum. Kendi fişeğini hassas dolduranların da bunlara ihtiyacı var aslında.

Basınç ölçme konusunda hemfikiriz. Yani fişek dolduran biri için basınç da önemli ama o kronograftan daha zor iş. Yine de tüfek şeklinde basınç ölçen portatif aletler varmış diye okumuştum bir yerlerde. Buna rağmen, fişek doldururken fabrikanın verdiği ölçülerde azami değeri geçmedikten sonra tehlikeli basınçlar olmaması lazım. Biraz özenle basınç ölçme işi elzem olmaktan çıkar. Şimdi aklıma geldi, eğer doldurulan fişek fabrikanın vermediği bir bir ölçüye göre ise basınç ölçer de önemli. Mesela, magnum barutla 32-33 g fişek doldursak çok çok süratli fişekler elde ederiz ama verilmiş böyle ölçü yok. Ne hız, ne basıncı tahmin edebiliriz.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2012, 15:44:36 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2012, 17:17:23 »
yurtdışından getirttim geçen sene ikinci el..ucuz tamir görmüş bir aletti bir kaç denemeden sonra çöpe gitti.bir ara tekrar sıfırını alacağım..

firmalarda bir test odası var.fişekleri orada test ediyorlar.namlu çıkış ve 10 metre testleri burada yapılıyor.bilgisayar ortamında 10 fişek atılıp ortalamalarına baklıyor.bar ve hız ölçümü burada deneniyor.ben yaf ın fabrikasında bizzat gördüm.
yıllar evvel Engin Hıdır abim bu fişek imalat işine girmeden yıllar evvel izmir poligonunda chronograph ile denemeler yapıyordu ilk kez orada görmüştüm.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2012, 23:00:16 »
Elektronik alet olunca iş kötü. Devreler bozuldu mu at çöpe. Mümkün olsa da tamiri gerekince aracı olacak distribütörü olan uygun fiyatlı bir şeyler bulunsa. Engin Hıdır abimiz fişeklerini kendi doldurduğu için kullanmıştır o aleti. Ama helal olsun hele eskiden bizim memlekette kullanılan bir şey değildi. Bir de şimdikinden pahalıydı herhalde. Bu arada ülkemizde satılan bir tanesine rastladım, 500 gayme falan :) Hey yavrum be.
1968

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 20 Haziran 2012, 15:09:57 »
Nasıl hesaplayacağız bunu şimdi? (87,57 + 50,65)$ ama hepsi bu değil herhalde. Bir de vergi falan ilaveler vardır değil mi?
1968

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2012, 15:18:02 »
direk eve gelir vergisiz olması lazım..100 usd ye kadar gümrük yok diye biliyorum.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2012, 15:27:10 »
Oy Oy Maşallah

İşin uzmanları artık olaylara bilimsel yaklaşıyorlar...Volkan ve Polat abi kolay gelsin :)
Sıkıştığınız yerde haber edin yardımcı oluyum ;) ;)
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 20 Haziran 2012, 20:09:03 »
her eve lazım :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 20 Haziran 2012, 23:37:38 »
Valla Ahmet Bey kardeşim teknolojinin gözünün yağını yiyeyim, yeterki erişelim.
1968

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• *
« Yanıtla #12 : 21 Haziran 2012, 09:03:14 »
Kapınıza kadar geliyor fiyat üst sınırı 75 euro asmadığı sürece gümrükte sıkıntı yok.Assa da halletmek zor değil.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"