Gönderen Konu: Yivli Tufeklerimizin Resimler ve bilgi  (Okunma sayısı 13194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yivli Tufeklerimizin Resimler ve bilgi
« : 12 Mart 2013, 17:05:16 »
Diyorum ki Yivli Tüfegi olan Arkadaslar burda tüfeklerinin resimlerini ve biraz bilgi koyabilirler. Bu sayede birbirmizden bilmedigimiz seyleri ögrenebiliriz.
« Son Düzenleme: 12 Mart 2013, 17:06:25 Gönderen: Ufuk RASK »
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı T.Emirhan MERT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yivli Tufeklerimizin Resimler ve bilgi
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2013, 18:48:21 »
Ufuk  bey  resimleri  nasıl  ekliyorsunuz
Saygılarr..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2013, 19:08:54 »
Ufuk  bey  resimleri  nasıl  ekliyorsunuz
Saygılarr..

Asadaki linkte aciklamasi var ( adim adim nasil resim ekleyeceginize dagir):
http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,158495.0.html
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2013, 17:04:34 »

upload   

Ufuk  bey   burda  tüfekte  cz  montaj   ve bushnell elite 4200 mevcut.Bu arada resim  atmayı  öğrendim gibi.
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2013, 00:11:27 »

Benim en cok sevdigim ve antreman atisi yaptigim tufegim. Senede 2500 ve 3000 arasinda atis yapiyorum.

Model: Binham .22 lr

« Son Düzenleme: 14 Mart 2013, 00:14:58 Gönderen: Ufuk RASK »
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2013, 11:21:00 »
Ufuk bey sizin orada 1 yılda attığınız mermiyi  biz burda 15 yılda atarız anacak.Bence bu  haksızlık mke sınırsız mermi getirmeli  ve  normal shotshell mermiler gibi dilediğimiz kadar atmalıyız.Ufuk bey cennet gibi  bir yerde yaşıyorsunuz vallahi  imrendim size.Yılda 3 bin mermi atıyorsunuz antreman için siz tahminimce sizin  binham 22 ile son sürat koşan tilkiyi  vuruyorsunuzdur uçara kuş falan da avlıyorsunuzdur.
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2013, 14:05:48 »
Ufuk bey sizin orada 1 yılda attığınız mermiyi  biz burda 15 yılda atarız anacak.Bence bu  haksızlık mke sınırsız mermi getirmeli  ve  normal shotshell mermiler gibi dilediğimiz kadar atmalıyız.Ufuk bey cennet gibi  bir yerde yaşıyorsunuz vallahi  imrendim size.Yılda 3 bin mermi atıyorsunuz antreman için siz tahminimce sizin  binham 22 ile son sürat koşan tilkiyi  vuruyorsunuzdur uçara kuş falan da avlıyorsunuzdur.

22 li sadece atis sahasinda kullaniyorum. Burada sdece kus avinda kullaniliyor. Mermisi ucuz oldugundan.

Bizim burada 4 silah sinifi var:
1 sinif: 9,3 × 62 mm,.30-06 Springfield, .308 Winchester,6,5 × 55 mm, .300 Winchester Magnum
2 sinif: .222 Remington,.243 Winchester, .22-250 Remington vs.
3 sinif :.22 Winchester Magnum .22 Hornet
4 sinif: .22 lr

Amacim sizi imrendirmek degil veyada hava atmak degil. kusura bakmayin ve beni de yanlis anlamayin. Insallah Allahim sizede bu imkanlari verir. Cok atis yapmamin benim daha iyi bir atici olacagimi dusunuyorum ayni zammanda cok zevkli. Barut kokusuna kim hayir diyebilir.

Bir abimiz vardi simdi rahmetli oldu o hep derdi, erkegin dayanamayacagi seyler" Su sesi, para sesi ve Barut kokusu".
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2013, 18:16:15 »
Ufuk bey 7 mm  rem mag ı  yazmayı mı unuttunuz   yoksa gerçekten tutulan bir çap değilmi.

Tutulamamasını şöyle anlayabilirim evet çok  hızlı ve 7 mm  domuz  avında bir keresinde 150 grain attım hayvandan belki  5 litre kan aktı ve tahmini olarak 1 km kan takibi yaptık sonuç hüsran vericiydi  artık takip yapmaktan yorulduk ve bıraktık o andan sonra 150 grain atmayı bıraktım.Ve postadaki yaşlı ve yivli  tecrübesi  olmayan amcaların dediği şey  ise  çocuğun  tüfeğinin zehiri yok bu  ne demek bilmiyorum.Çocuk burda ben oluyorum. :D

Antika ruhsatı olan başka bir abimizin 7.9 kalibre 1910 model içindeki yiv set yarıya gelmiş  tüfekte dürbün  de yok koydumu domuza inanın çoğu olduğu  yerde balon gibi sönüyor  ölmeyen de 100 metre gidiyor  ölüyor.Benim kalibre 7.9   dan kovan büyüklüğü  olarak çok büyük  olmasına rağmen 7.9  kadar  öldüremiyor  sebebi ise  çekirdek  çapının benimkinden büyük  olması ve  belkide yiv setin azalması daha öldürücü  orasını bilimiyorum.Bu  abimiz 250 metreye kadar gerçekten pratik ve isabetli atışlar  yapıyor.Ona bu durumu  anlattığımda bana şöyle bir cevap verdi Taha kardeş benim tüfeğimin üretiliş  amacı savaşmak yani bu bir harp tüfeği onun için yiv set ona göre çekilmiş  seninki av tüfeği  olrak yapılmış dolayısıyla durum böyle dedi  ama ben de kendisi de dediklerinden birşey  anlamadı. ???

Sonuç olarak 7  mm aldığımdan çok ta memnun değilim keşke 308 yada 30 06 alsaymışım hem tepmesi az hem sesi az   hem çekirdek çapı büyük.O  zamanlar kovanı büyük gördük  bu  daha uzağa mermi  sürer dedik  yanılmışız.Evet düşüm  olarak 308 den daha az düşüyor ama klik ayarı varken az düşse ne  çok düşse ne.7 mm de çevirirsin  500 metrede 95 klik  308 de çevirirsin 150 klik arada 55 klik var çevirmesi 2 saniyeni alır bilen  için de saniye bile sürmez  onun için bu yazıyı okuyan ve yeni tüfek  alacak arkadaşlarımız kendilerine buran ders çıkarırlar umarım.
Saygılar..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2013, 21:59:38 »
tahir kardeşim kullandığın çapı hangi ava gidiyorsan ona göre seçersin türkiye şartlarında 7mm fazlası ile iş yapar 7.9 un avı domuzla kısıtlıdır iki çapda elimde mevcut uzun atışlarda 7mm üzerine yok optik ve montaj takımı çok önemli bunlar tamsa gerisi gelir zaten 

1980 erz/ispir/ANTALYA

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 15 Mart 2013, 00:20:03 »
Ufuk bey 7 mm  rem mag ı  yazmayı mı unuttunuz   yoksa gerçekten tutulan bir çap değilmi.

Tutulamamasını şöyle anlayabilirim evet çok  hızlı ve 7 mm  domuz  avında bir keresinde 150 grain attım hayvandan belki  5 litre kan aktı ve tahmini olarak 1 km kan takibi yaptık sonuç hüsran vericiydi  artık takip yapmaktan yorulduk ve bıraktık o andan sonra 150 grain atmayı bıraktım.Ve postadaki yaşlı ve yivli  tecrübesi  olmayan amcaların dediği şey  ise  çocuğun  tüfeğinin zehiri yok bu  ne demek bilmiyorum.Çocuk burda ben oluyorum. :D

Antika ruhsatı olan başka bir abimizin 7.9 kalibre 1910 model içindeki yiv set yarıya gelmiş  tüfekte dürbün  de yok koydumu domuza inanın çoğu olduğu  yerde balon gibi sönüyor  ölmeyen de 100 metre gidiyor  ölüyor.Benim kalibre 7.9   dan kovan büyüklüğü  olarak çok büyük  olmasına rağmen 7.9  kadar  öldüremiyor  sebebi ise  çekirdek  çapının benimkinden büyük  olması ve  belkide yiv setin azalması daha öldürücü  orasını bilimiyorum.Bu  abimiz 250 metreye kadar gerçekten pratik ve isabetli atışlar  yapıyor.Ona bu durumu  anlattığımda bana şöyle bir cevap verdi Taha kardeş benim tüfeğimin üretiliş  amacı savaşmak yani bu bir harp tüfeği onun için yiv set ona göre çekilmiş  seninki av tüfeği  olrak yapılmış dolayısıyla durum böyle dedi  ama ben de kendisi de dediklerinden birşey  anlamadı. ???

Sonuç olarak 7  mm aldığımdan çok ta memnun değilim keşke 308 yada 30 06 alsaymışım hem tepmesi az hem sesi az   hem çekirdek çapı büyük.O  zamanlar kovanı büyük gördük  bu  daha uzağa mermi  sürer dedik  yanılmışız.Evet düşüm  olarak 308 den daha az düşüyor ama klik ayarı varken az düşse ne  çok düşse ne.7 mm de çevirirsin  500 metrede 95 klik  308 de çevirirsin 150 klik arada 55 klik var çevirmesi 2 saniyeni alır bilen  için de saniye bile sürmez  onun için bu yazıyı okuyan ve yeni tüfek  alacak arkadaşlarımız kendilerine buran ders çıkarırlar umarım.
Saygılar..

Malesef 7mm bizim burada cok kullanan bir kalibre degil . Ama yaziklarinizda ben size söyle diyeyim. Hayvani nereden vurdugunuz veya hedefiniz de cok önemli. Bundan ayri hangi tur cekirdek ve agirligida cok önemli. SP mi yoksa HP veya FMJ kullaniyorsun yoksa cekirdegi bonded mi degilmi. Bunlar tabiki etkiler hayvani atistan sonra etkiler. Karnindan veya bagirsaklarindan vurdugunuz bir hayvanin ölmesi daha uzun surer halile 1km 2km sizi aratirir. Ama boynundan, kalpten veya cigerden vurdugunuzda cok uzak gidemez. Bunlari tabi siz biliyorsunuzdurda ben yinede yazayim.

Mehmet beyinde söylediklerine tamamen katiliyorum.

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 15 Mart 2013, 11:00:05 »
Ufuk bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Evet av esnasında daima vital bölge dediğimiz koltuk  bölgesine atış yapmaya çalışıyoruz ama hayvanın hafif yürür halde olması  tüfeği  iyi bir yere sabitleyememiş olmam heyecanlanmam gibi etkenler vital bölgesi  atışı kaçırmamın nedenleri  olabilir.Yine bir anımı kısaca anlatayım.Bir keresinde duran bir azılıya tam koltuğa diye 7 mm i gürletttim ateş ettiğim  yerde güzeldi  zaten bekler vaziyetteydim hayvanın geleceği  yeri  herkes biliyorduk  bana atış önceliği tanındı  tüfeği dayadım 160 metre civarı koltuk diye bastık tetiğe hayvan hiç yememiş  gibi  devam etti sinirden ağlayacaktım nerdeyse birde yanımdakilere karşı mahcubiyetim anlatılamaz.

Neyse ateş ettiğim yere gittik hayvan o gün ne yediyse hepsi ateş ettiğim yerdeydi solucan,bitki kökleri gibi  hayvan kusmuş herhalde dedim çünkü  kan yoktu  az daha devam edince karnından vurulduğunu anladık çünkü kan akmaya başlamıştı.

Evet bir abimizin dediği gibi neyle ateş ettiğin değil nasıl ateş ettiğin önemlidir lafını o zaman çok düşünmüşümdür. :)
Saygılarr..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Muhittin YÜCEL

• *
« Yanıtla #11 : 15 Mart 2013, 11:39:44 »
Muhittin YÜCEL
1970 istanbul

Çevrimdışı Muhittin YÜCEL

• *
« Yanıtla #12 : 15 Mart 2013, 12:02:31 »
Muhittin YÜCEL
1970 istanbul

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2013, 19:54:51 »

Saygılar..

Bak T.Emirhan bey bu filimi sizin icin koydum. Avrupanin en iyi Domuz avcisida 7 mm kullaniyor :-) :-)

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #15 : 15 Mart 2013, 22:04:08 »
300 wın  mag alasım vardı ama bu resimlerden sonra fikrim değişti ben 7.9 kullanıyorum domuzda avuç içi kadar tahribat oluyor gözlerime inanamadım hayret

1980 erz/ispir/ANTALYA

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 16 Mart 2013, 11:47:10 »
Mehmet Bey,
Bazı durumlarda çekirdek içeride kalıyor.Eğer çıkış olmaz ise sigara çapında bir delik ile iş bitiyor.Tabi hayvanın içinde özellikle iç organlarda büyük bir tahribat oluyor.Fakat içeride kemiğe vs rastlayan çekirdek birşekilde dışarı çıkar ise ozaman tahribat korkunç oluyor.Ben tüfeğimden ve çapından çok memnunum herkese tavsiye ederim.
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 16 Mart 2013, 15:17:58 »
Fehmi  bey o çakal vurulduğuna emin olun hayvancağız şükretmiştir gariabanı siz vurmasanız zaten uyuz olmuş can çekişerek  ölecekti elinize sağlık.Bu arada tahribat çok fazla teke falan vurursak yiyecek et kalmaz bize ;D
1988 MERSİN

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 16 Mart 2013, 16:18:51 »
Fehmi  bey o çakal vurulduğuna emin olun hayvancağız şükretmiştir gariabanı siz vurmasanız zaten uyuz olmuş can çekişerek  ölecekti elinize sağlık.Bu arada tahribat çok fazla teke falan vurursak yiyecek et kalmaz bize ;D
Aynen valla hayvanı kurtarmış olduk  ;)
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #19 : 16 Mart 2013, 22:01:17 »
....
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2013, 00:09:28 Gönderen: Mehmet ALTAN »

1980 erz/ispir/ANTALYA

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 16 Mart 2013, 22:05:19 »

photo sharing websites
BU DA BENİM MAUSER MOD 225 7MM TÜFEĞİM DÜRBÜNÜM LOUPOLD VX6 2-12*42 CDS

Durbun vx 3 mu?
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #21 : 16 Mart 2013, 22:10:00 »
VX 6

1980 erz/ispir/ANTALYA

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 16 Mart 2013, 22:27:11 »
VX 6

Hangi buyutmeli, capi ve memnunmusunuz?
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #23 : 16 Mart 2013, 23:32:51 »
2-12*42 henüz avda ve atışta kullanmadım cds bilgilerini fabrikaya gönderdim hala elime kulesi ulaşmadı bir iki haftaya gelir büyük ihtimal deneyimlerimi paylaşırım bu zaten geçici nightforce 8-32*56 getirtecem bunu 7.9 takıp kulanmayı düşünüyorum ama cds gelsin öyle karar veririm

1980 erz/ispir/ANTALYA

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 17 Mart 2013, 00:03:21 »
2-12*42 henüz avda ve atışta kullanmadım cds bilgilerini fabrikaya gönderdim hala elime kulesi ulaşmadı bir iki haftaya gelir büyük ihtimal deneyimlerimi paylaşırım bu zaten geçici nightforce 8-32*56 getirtecem bunu 7.9 takıp kulanmayı düşünüyorum ama cds gelsin öyle karar veririm

Cok ilginc, kesinlikle bu durbunu denemelerinizi bekliyorum. Sizin ki isiklimiydi?
Bu yaz Amerikaya gidecegim oradan almayi dusunuyorum.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya