Gönderen Konu: yivli tüfeklerin menzilleri  (Okunma sayısı 26637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mete GÜNEŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
yivli tüfeklerin menzilleri
« : 23 Mart 2014, 21:31:52 »
arkadaşlar yorumunuza yeni üye oldum. çok değerli ve bilgili arkadaşları  burada görmek bana mutluluk verdi.
kısa bir süre önce yivli tüfekler ile  atış ile ilgili  4 hafta süreli bir kurs aldım. gayet verimli geçti. kurs sonunda yivli av tüfeği almaya karar verdim. İnternet sitelerinden araştırdım ama  bir sonuca ulaşamadım. Kısaca merak ettiğim bazı konular var bunlara çözüm arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
1. MKE de satılan tüfeklerin doğruluk oranları (100 metrede dağılım miktarı örneğin styner 0.7 MOA) ekurizi 0.5 MOA
2. aynı tüfeklerin etkili menzilleri ( styner 800 metre, ekürizi 1200 metre gibi)
3. kahles smitbender, zeiss gibi 3*12*50 özeliklerinde dürbünler kullandım. bu markalar oldukça kaliteli ve pahalı dürbünler bunların içinde en güzel görüntü alınan ve paralaks hatası vermeyen dürbün zeiss gördüm. bu özeliklerde tavsiye edebileceğiniz  daha ucuz ve kaliteli dürbün var mı ?
bilgilendirirseniz sevinirim.
1981 osmaniye

The following users thanked this post: Ümit TURPÇU

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: yivli tüfeklerin menzilleri
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2014, 22:08:02 »
Aramıza hoş geldin yivlilerin menzili bir çok etkene göre değişiklik gösterir
1985 kütahya
0533 523 8526

Çevrimdışı Ünal SAYGILI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Mart 2014, 22:15:06 »
yivli tüfek menzili derken neyi kastetiniz dürbünle nişan alarak vurabileceğin menzilmi yoksa çekirdeğin düştüğü menzilmi
1974-Marmaris
muğla
angaralı

Çevrimdışı Mete GÜNEŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2014, 22:18:11 »
arkadaşlar şöyle tarif edeyim mesala bilinen bir örnek olarak g3 piyade tüfeğinin etkili menzili 400 metre olarak kabul edilir azami menzili 3600 metre yani merminin düştüğü nokta. tabiki mermiye göre menzil farklılık gösterir. lapua mermisi ile federal merminin menzili aynı kabul edilemez. genel kabul görmüş ilkelerde tüfeklerin etkili menzilleri vardır. yani vuruşların bir noktadan sonra nişan alınan yerden uzaklaştığı nokta (dağılımın bir insan bedeninden fazla olduğu, fazlalaştığı) olarak kabul edebilirz.
1981 osmaniye

Çevrimdışı Mete GÜNEŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2014, 22:26:11 »
tüfeği bir mengeneye sabitleyip 3 atış yaptığımızda vuruşların 100 metrede 1.5 cm içine toplanabildiği durumda silahın dağılımı 0.5 moa olarak kabul ediliir. bu mesafe 600 metrede 9  cm dir.  bu bahsettiğim veriler çok kaliteli bir silah için geçerli  verilerdir. bazı silahlar vardır. 600 metrede dağılımları 36 cm dir. bu demek oluyorki 600 metrede 30*30 hedefe atıtığınızda bu hedefi vuramassınız. etkili menzil silah fabrikalrı tarafından verileen değerdir. ama önemli olan doğruluk miktarının küçük olması  bu veriler lazım yola bu verilerle çıkmak istiyorum.
1981 osmaniye

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2014, 08:36:05 »
Hoş geldiniz .
Yivli av tüfeği almaya karar vermişsiniz ama onunla ne avlayacaginiza
karar verememissiniz gibi sanki. Ustaların dediği gibi mesafe= dürbün + fişek *tecrübe
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Eşref OSMANOĞLU

• *
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2014, 19:43:57 »
Kursu nerde aldınız merak ettim?
Eşref OSMANOĞLU
1977-Ordu

Çevrimdışı Mete GÜNEŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 25 Mart 2014, 19:58:07 »
Hoş geldiniz .
Yivli av tüfeği almaya karar vermişsiniz ama onunla ne avlayacaginiza
karar verememissiniz gibi sanki. Ustaların dediği gibi mesafe= dürbün + fişek *tecrübe

dağ keçisi, domuz avcılığı için düşünüyorum. fakat asıl amacım poligon sporu olacak. ustaların dediğine saygımız var ama istediğiniz kadar tecrübeli olun yukarıdaki hususları çakıştırmadığınız taktirde tecrübe bir işe yaramaz. 500 metre ye kadar herkes rahatlıkla vurur. bu mesafeden daha uzak mesafelere silah, fişek, tecrübe, bilgi her şeyi tamamlamak gerek diye düşünüyorum.
1981 osmaniye

Çevrimdışı Mete GÜNEŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2014, 20:02:01 »
cz 550 308  almayı düşünüyorum. farklı bir silah bulamadığım taktirde dürbünde ise leupot nikon hawke olabilir diye düşünüyorum. etkili menzil ve doğruluk oranları kafarmı karıştırıyor. 1 Moa dan yüksek ise bu silahı almak bir işe yaramaz. konu ile bilgili arkdaşların yardımını bekliyorum.
1981 osmaniye

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #9 : 25 Mart 2014, 20:11:44 »
bence 7 mm rem mag sizin için daha iyi olur poligon atışları vs için. . illede 308 ise 30.06 bence daha iyi sonuçlar alırsınız.atıcılık anlamında.
kursu kim veriyor acaba bizde katılsak ..
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #10 : 25 Mart 2014, 20:18:17 »
tecrübe derken yanlış anlaşıldım galiba tecrübeden kasıt mesafe ölçeri dürbünü nem ölçeri yanında kullandığı mühimmatın mesafe düzeltme cetveli vs  iyi bilen ..hatta daha üzt düzey nişancılar bazı trigonometrik hesapları tecrübeyle yapıp sıhatli atışlar yapa bilirler.
rastgelsin ...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Mete GÜNEŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 25 Mart 2014, 20:34:57 »
tecrübe derken yanlış anlaşıldım galiba tecrübeden kasıt mesafe ölçeri dürbünü nem ölçeri yanında kullandığı mühimmatın mesafe düzeltme cetveli vs  iyi bilen ..hatta daha üzt düzey nişancılar bazı trigonometrik hesapları tecrübeyle yapıp sıhatli atışlar yapa bilirler.
rastgelsin ...
aynen bu konuda haklsınız bunlar önemli şeyler
1981 osmaniye

Çevrimdışı Mete GÜNEŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 31 Mart 2014, 22:30:35 »
bu arada  cz 550 nin dağılımı 0.7 moa olduğunu öğrendim kendi sitesinde yazdığını söyledi bir arkdaş ama ben bualmadım
1981 osmaniye

Çevrimdışı Burhan ÖZEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 01 Nisan 2015, 08:47:38 »
mete kardesim poligon sporu diyorsunuz ama yivli tufeklerin menzilinden bahsediyoruz en kotu bir yivli tufekle en iyi bir poligindaki bir sinegi bile vura bilirsiniz .siz bence mesafeyi silin kafanizdan ne avi yapacaginizi ve bu ava uygun silah secin.
1986 BAYBURT