Gönderen Konu: Av Tüfeklerinde Markanın Gerçekten önemi Varmı?  (Okunma sayısı 20248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hanifi CAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Av Tüfeklerinde Markanın Gerçekten önemi Varmı?
« : 13 Ağustos 2014, 18:17:16 »
Sonuçta mesafeyi ve tesiri silahta namlu sağlar namlunun amacı ateşlelene barutun basıncından istifade etmek ise bence tüfeklerde markanın gereksiz olduğunu düşünüyorum
Yorumlarınız...
doğum yılı ve ilinizi yazınız

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Av Tüfeklerinde Markanın Gerçekten önemi Varmı?
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2014, 19:23:03 »
o zaman,500 liralık tüfekle 50000 liralık tüfeğin farkı yok mu yani?
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2014, 19:26:14 »
Sonuçta mesafeyi ve tesiri silahta namlu sağlar namlunun amacı ateşlelene barutun basıncından istifade etmek ise bence tüfeklerde markanın gereksiz olduğunu düşünüyorum
Yorumlarınız...
Sizin gibi düşünebilmeyi isterdim tüfek hakknda, ama araba gibi düşünüp iyi ya da hepsi gideceği yere getiriyor diyemiyoruz malesef
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2014, 19:29:44 »
Hanifi Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Lütfen doğum tarihi ve memleket bilgilerinizi güncelleyin.
Sorunuza gelince olayın ı kadar basit olmadığını hepimiz biliyoruz. Dediğiniz gibi olsaydı kimse daha iyisini bulmaya çalışmazdı.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2014, 19:30:11 »
o zaman,500 liralık tüfekle 50000 liralık tüfeğin farkı yok mu yani?

bence yoktur Cengiz Bey..ben 3500 liraya beretta A300 aldım şoklarıyla birlikte..2,3 ay kullandım 1350 lira zararına zor sattım..1100 liraya stoeger aldım...

Stoegerin bi tane pimini A300 berettayla değişmem..Stoeger'in pimi kadar değeri yok çünkü..aynısından 1500 tane berettayı hem sğlamlık,hem isabet,hem yıkım , hem penetrasyon , hem mesafe konusunda ezerrrrr geçer Stoeger..adı beretta ya 3000 , 5000 , 10.000 tl olucak illa o isme vericen o parayı..ha 100 liralık yerli tüfekteki performansı alırmısın..biraz zor..
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2014, 19:31:44 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2014, 19:41:52 »
Şahin kardeşim kusura bakmda ama açıklamnal tezin çelişmiş. Madem öyle niye Stoeger aldın ki?
Huğlu nun üzümlü nün Burdur un izmir in sıradan bir markası değil de Stoeger...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Hanifi CAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2014, 19:50:10 »
Sizin gibi düşünebilmeyi isterdim tüfek hakknda, ama araba gibi düşünüp iyi ya da hepsi gideceği yere getiriyor diyemiyoruz malesef
Arabada performansı motor gücü  ; silahta ise namlu ve en önemlisi Fişek belirler ben bunu dile getirmek istedim.
doğum yılı ve ilinizi yazınız

Çevrimdışı Okan YILMAZ

• *
  • Domuz takla attımı o iş bitmiştir..
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2014, 19:51:50 »
Benim bu konu ile ilgili düşüncem, fiyatı yükselten malzeme kalitesi ve tartışmasız işciliktir. Her tüfek patlar ama yıkım-grupman-arıza sıklığı her tüfekte farklıdır. Bana göre burada kalite ortaya çıkıyor ve fiyatı yükseltiyor. Ancak her ne olursa olsun bu işin maksimum %40 ı tüfekdir. Gerisi tetiği çeken parmaklardır. Ancak %40 küçümsenecek bir rakam değildir. Saygılarımı sunarım..
  • 104-A Mallard 71
  • Ata Arms Sp Nikel 71
  • Baikal IJ 58 MA
  • Winchester Sx4
BABAM'dan miras bana bu sevda!

1993/Isparta

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2014, 19:53:14 »
Şahin kardeşim kusura bakmda ama açıklamnal tezin çelişmiş. Madem öyle niye Stoeger aldın ki?
Huğlu nun üzümlü nün Burdur un izmir in sıradan bir markası değil de Stoeger...

her pahalı olan silah Bir Benelli bir Beretta aynıdır demiyorum yanlış anlaşılmasın sakın..ama her zaman pahalı olan iyisidir tezi yanlış çıkabiliyor..yanılıyor insan onu demek istedim..Stoegere gelince

1. hangi foruma girsem çok reklamı yapılıyordu kullanan herkes memnun..yıkımı güzel..
2. kinetik bir tüfek almaktı maksadım..ördekte kullananlarda memnundu dedim alacağım tüfek bu..

diğer markaları bir çırpıda eledim..araştırmamıştım da zaten doğru düzgün..fiyatıda biraz daha uygun geldi stoegerin..fiyat + performans dedim daldım..ilk başlarda acaba yanlış bir kararmı verdim dedim kaşık arızası,döner başlık arızası çıkınca...fabrika hatasıymış değiştirdiler dahada sorun yok..uğraştım epey ama çıkartamadım arıza...o gün bugün ayrılamıoz stoegerle..

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2014, 21:03:18 »
Yorumlarınız...

bunun bizzat canlı örnegini yaşayanlardanım..... ve videosuda var.....   hatsan tüfegimle  hiç tereddütsüz olarak defalarca kullandıgım remington hıgh velocıty hızlı magnum kurşun ve 00 bk 15 pellet 54gr şevrotini üzümlü yapımı 350 tl lik SIFIR otomotik bir tüfekle atınca.....  piston yerinden çıktı piston üzerindeki sekman aynı keza mekanizma en geriye vurdu ve takılı kaldı tüfek kafama geçecekti    MURAT 124 DE ARABA,,,,,,,,  PASSAT TA ARABA ama ne araba
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 13 Ağustos 2014, 21:43:06 »

bunun bizzat canlı örnegini yaşayanlardanım..... ve videosuda var.....   hatsan tüfegimle  hiç tereddütsüz olarak defalarca kullandıgım remington hıgh velocıty hızlı magnum kurşun ve 00 bk 15 pellet 54gr şevrotini üzümlü yapımı 350 tl lik SIFIR otomotik bir tüfekle atınca.....  piston yerinden çıktı piston üzerindeki sekman aynı keza mekanizma en geriye vurdu ve takılı kaldı tüfek kafama geçecekti    MURAT 124 DE ARABA,,,,,,,,  PASSAT TA ARABA ama ne araba

ama siz Passatın torkuna,motor hacmine,beygir gücüne ve önden çekişli olmasına bakmadan Hacıyı vurmuşsunuz 2'yle çıkmanız gereken dik rampaya 4.viteste , nasılsa passat çekiyor 4. , 5. viteste buda çeker diyerekten..araba hararet yapmış , conta yakmış , blok patlatmış.. :D

birazda kullanımdan kaynaklı bu hataların çoğu.

bu arada ben konu başlığına dikkat etmeden yazmışım ilk başta..Avrupamı , yerlimi muhabbetine gitmiş aklım... ama konu marka..yanlış anladığımdan dolayı özür dilerim..marka tabi ki çok önemli..
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2014, 21:45:30 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 13 Ağustos 2014, 21:43:23 »
merhaba arkadaşlar

Marka dendiği zaman ; *kalite,*işçilik, *kullanılan malzeme, *garanti ve teminatlar, *uluslararası  veya yurtiçi standartlarına uygunluğu begelendirilmiş isim tescil hakkını elinde bulunduran şirketlerin ticari alanda barınabilmeleri ve sürdürebilir işletme aksiyonlarını belirli seviyede idame ettirebilme adına aldıkları isimdir. Markanın arkasında kalite standartlar ve teminatlar yoksa asla isim değeri oluşmaz.

stoeger de bir markadır, beretta da bir markadır. Markadan kasıt bilindik veya tanınmışlık ise göreceli olarak tabiki bilinen herzaman bilinmeyenden iyidir, aksini kimse ispatlayamaz.

Ama kasıt kalite ise elbette marka olarak seçilen veya tercih edilen silahlar herzaman üstündür.

Markanın değeri veya sağlamlığını zaman ve kullanım sıklığı belirler, performanslar yıllar sonrada aynı ve deformasyon hala yerinde sayıyorsa ozaman marka markadır.

Bazı mallar gümrükten, bazı mallar proses ve kullanılan malzemeden dolayı pahalıdır.

Yani türkiyede ortalama 900 tl nin altındaki tüfekler ile üstündekiler arasında herzaman uzun vadede fark otaya çıkmış olup , bu birçok avcı tarafından bilinir. Tabi olay bütçe ve zaman meselesidir. Talep varki hala 300 tl ye otomatik satılıyor.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #12 : 13 Ağustos 2014, 21:43:59 »
Hüseyin Ustam bu taş o kuyudan çıkmaz...
Esasında Hanifi bey sorusunun icinde cevabıda vermis.
Çok barut ile çok basınç.....aklıma kızılderili reis fıkrası geldi
Sağ desti tazyik barut tazyik namlu güm.....
:) :)
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #13 : 13 Ağustos 2014, 21:59:36 »
genç arkadaşım tabiki ithal avrupa bir tüfekle yurdum malı ucuz bir tüfek arasında fark var
ancak bu farkın bir kısmı prestij farkıdır. daha kaliteli çelik namlu çok kaliteli ceviz kundak
işlemeli gravürlü kasa kundak gibi.
bunlar olayın 2. aşaması bence.
yurdumdada bu böyle. ülkemizde güzel tüfek yapan firmalarımız var ortalama otomatikte 1000-1200 lira gibi
fiyatları mevcut birde üzümlü tipi 350-500 e alınan tüfekler var. şimdi sen avlanacaksan ilk tüfeğini
alacaksan ilk etapta yerli güzel üretim armsan - ata - stoger - akdaş.... gibi firmalardan seçeceksin ki
avcılıktan soğumayasın. he paran vardır beretta benelli winchester browning alabilirsin. daha da pahalı bir merkelde
alabilirsin. prestij meselesi yapıp yerli malı bir tüfeğe numaralı ceviz kundak taktırabilir yada para harcamayıp
plastik kundaklada avlanabilirsin. ben çoğu zaman plastik kundak kullanıyorum mesela.
ama 350 500 liralık tüfeklere yaklaşmayacaksın.

olay bi yerden sonra tamamen zevk meselesi iyi bakımlı seni yolda bırakmayacak bir tofaş şahin işini
görüyorsa bütçene göre onu alacaksın he ferraride alabilirsin landrover da onlarda işini görür. ne fark var konfor
motor gücü klima sağlamlık bunun gibi. en önemliside destek. zırt pırt bozulan bir araba nasıl başa bela ise
tüfekte aynı öyledir. atsan atamazsın satsan satamazsın seri numaralı adına kayıtlı anca emniyete hibe edersin :)

sen otomatik tüfek meraklısısın anladığıma göre sana stoger, armsan, ata, akdaş, akkar, gibi firmalara bak derim.

1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 13 Ağustos 2014, 22:09:27 »
Her tüfek patlar av vurur, iş sadece namluya kalsaydı yeri gelir 6000 tl lik benellinin yapamadığı avı çifsan poze de yapar.. iş sadece namluda bitmiyor. ucuz tüfeğin ucuz olma sebebi işçilik ve parça maliyetinin düşük olması. diyelim ki 500 tl lik tüfeğin namlusuyla 1500 tl lik tüfeğin namlusu aynı, hani olmaz ya diyelim ki öyle, mekanizma parçaları, tetik tertibatı vs onları napıcaz ? namlu iyi diyelim, 100-150 fişek atınca iğne kırılsa, şartları azcık zorlayınca kilit kırılsa, mekanizma çatalı kırılsa ya da ne bileyim horoz kırılsa, parçalar kaliteli olmadıktan sonra mekanizma parçalarında harbi çelik yerine karışımı ne olduğu belli olmayan adi malzeme kullanıldıktan sonra namlu iyi olmuş ne çıkar ? bunların örneklerini çok gördüm ben. sadece mekanizmasına değil namlusuna bile güvenmem 300-500 tl lik tüfeğin. Silah konusu ciddi bir iş. bikaçyüz tl cebime kalacak diye risk almaya değmez...

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 13 Ağustos 2014, 22:20:01 »
Başlıktaki soruyu hakkını vererek cevaplayalım desek altından kalkamayız. Kafaları karıştırırız sonra kimi gider H&H almaya, kimi de en HESAPLI otomatiğe. Ben başlık yerine arkadaşın esas öğrenmek isteiğini tahmin ettiğim soruya cevap vereyim, naçizane. Tüfek alırken burası gibi gerçek avcıların takıldığı forumlarda, ortamlarda avcılar neyi övüyor, ne şikayet ediyor, en çok hangileri beğeniliyor takip ederek, aceleye getirmeden araştırmalı, soruşturmalı. Bu şekilde daha az hataya düşüleceğini söyleyebilirim. Kullanmaya da bağlı ama keseye uygun, maksada uygun seçenekler mevcut.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 13 Ağustos 2014, 22:51:48 »
Arabada performansı motor gücü  ; silahta ise namlu ve en önemlisi Fişek belirler ben bunu dile getirmek istedim.
  İşte o namlunun sana güven vermesi o attığın fişegin yerine ulaşa bilmesi için malesef marka olması ülkemizde gerekli yani satıcın sana tüfek satarken kötü üründe kaybedeceği bir marka itibarı ya da usta ise kendi itibarı gerekli yoksa 100 namlu üret eski makinelerle eşe dotsta iyisini ver yamuk olanları, şeridi yamuk kaynayanları araya şıkıştr sonuç markasız ürüne güvensizlik. Ama burda sadece üreticiyi suçlamak olamaz ülkemizin şartları belli buna birde %42 lere yakın veri eklenınce ucuz fiyata iyi tüfek yapmak zor haliyle, bence yerli koklu markalar ,ihracat sayesinde ayakta durabliyor zaten.
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2014, 22:53:49 Gönderen: Erol KABA »
  • Charles Daly otomatik,
Düzce  1985

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 13 Ağustos 2014, 23:00:35 »
 Bir de Volkan abimin dediği bi bu taş çok derin olmuş senin asıl meramın ne bu konuyu açarken Hanifi bey o nu bilsek.
  • Charles Daly otomatik,
Düzce  1985

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #18 : 14 Ağustos 2014, 00:51:04 »
benim anladığım kadarı ile arkadaş yeni avcı bütçesine uygun sorun çıkarmayacak
bir tüfek bakıyor. otomatik tüfek ilgi alanında ve o kadar çok marka ve fiyat varki
kararsız kalmış. genel bir soru sormuş. :)

ben sana sıralıyım bütçene göre sen seç

kral eskort, akkar altay, hatsan, armsan a612, stoeger m3000 olabilir, akdaş ak 212, armsan phenoma, ata arms modelleri
alacağın bunlar 2-3 tane eklenir aklıma gelmeyen varsa arkadaşlar ilave eder bütçene göre seçeceksin işte. he bütçem hepsine yetiyor dersen armsandan sonrasını tavsiye ederim.

« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2014, 00:52:14 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #19 : 14 Ağustos 2014, 00:59:34 »
kesinlikle var.
evet hepsi de avı vurur ama amaç sadece av vurmak değil. kalite ve tüfeğe duyulan güven de önemli, hem de çok önemli.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 14 Ağustos 2014, 01:09:36 »
  Bizim burda 350tl lik üzümlü alanlar çok oldu zamanında. Hepside av yaptılar yakıcılık öldürücülük fişek seçme sorunları olmadı ama aldıkları tüfekler şimdi pert oldular ayrıca kullanım süreleri boyuncada sürekli fişek sıkıştırma sıkıntıları oldu. Yedekparça sorunu yaşadılar muhatap bulamadılar.
  Şimdi zaten mantığımızı kullanalım. Adam 350tl ye piyasaya tüfek veriyo, o tüfeği satan av bayisi ondan para kazanıyo, adam tüfek üretirken çalışana ücret ödüyo sigortası vergisi ve yinede o 350tl içerisinden üreticiside para kazanıyo. E geriye ne kaldı Namlu, dipçik kundak, kasa, mekanizma, üst banti, tetik gurubu, şarjör borusu yayı, pistonu ıvırı zıvırı tüm malzemeler için 100-150tl malzeme parasını geçmemesi lazım. Adamların okadar komik rakama tüfek malzemesi hammaddesi toplayıp işlemesi zaten Türkiye şartlarında mucizeyi geçekleştirmekken stoeger, armsan, ata v.b. markalarla kıyaslamak bile tuhaf olur.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2014, 01:11:08 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 14 Ağustos 2014, 01:31:20 »
40-50 bin liraya satılan krieghof marka trap tüfeği. 90000 atıştan sonra kuyruk mili ancak yerine oturuyor deniyor.şimdi 1500 liralık herhangi bir süperpoze ile 90000 atış yapsanız kuyruk milini bırakın ortada tüfek diye birşey kalmaz.
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 14 Ağustos 2014, 01:42:02 »
40-50 bin liraya satılan krieghof marka trap tüfeği. 90000 atıştan sonra kuyruk mili ancak yerine oturuyor deniyor.şimdi 1500 liralık herhangi bir süperpoze ile 90000 atış yapsanız kuyruk milini bırakın ortada tüfek diye birşey kalmaz.
  2kg çelik 1kg tahtaya iyi bir sıfır araba parası alıyolarsa okadarda olsun yani  :D Konu o değilde o tüfeği kim alıcak mesele o  :D
Benim ilk tüfeğim olsa bütçem kısıtlı olsa 350tl lik otomatik alıcağıma illa otomatik alıcaksam düşük bütçeye vursan 92a alırdım hem piyasada çok var ikinci el temizini bulmak kolay hemde 500tl gibi rakamlarda. 350tl ile 500tl arasında çok fark yok ama 350tl lik üzümlüyle vursan 92a arasında dağlar kadar fark var. 15 sene aynı tüfeği kullanıp bir kere tamirci yüzü görmemiş tanıdıklarım var. Attıkları fişeğinde haddi hesabı yok.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 14 Ağustos 2014, 10:53:02 »
Hüseyin Ustam bu taş o kuyudan çıkmaz...
Esasında Hanifi bey sorusunun icinde cevabıda vermis.
Çok barut ile çok basınç.....aklıma kızılderili reis fıkrası geldi
Sağ desti tazyik barut tazyik namlu güm.....
:) :)

^-^ ^-^ ^-^
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 17 Ağustos 2014, 12:47:39 »
Yerli tüfeklerimiz her zaman diyorum çok ekstrem modeller haricinde bütün yabancı tüfeklere bin basar.Sadece markasına para veriyorsunuz.Aynı parayı türk firmalarına verin berettadan 2 3 kat daha kaliteli tüfekler üretirler.Geçen ay kendi tüfeğimle beretta marka bir tüfeği karşılaştırdık atışlardada kalitedede benim tüfeğim daha iyi çıktı.Aşağıdaki mobil şoklu olan benim tüfeğimdir.Namlu kalınlığını görün diye dedim.Ayrıca tüfeklerde fişekte çok önemlidir.Berettayla remington kullanan adama özenip türk malıyla yaf özkursan atınca tüfeğe suç atmayalım.

1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası