Gönderen Konu: IWA 2016 - Bölüm 1  (Okunma sayısı 105716 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: IWA 2016 - Bölüm 1
« Yanıtla #300 : 10 Mart 2016, 01:57:06 »
Şöyle, SxS namluda, iki nacağı bir araya sıkıştırıp kubuzun içine soktuğunuz için , ne namlunun fişek yatağından ileri doğru gidebilme imkanı var çünkü nacaklar namlu milleriyle tek parça, ne de yukarı doğru patlama anında ya da sonrasında namlunun açılma imkanı var, çünkü ikisi birden alttan kilitli ve namluyla tek parça, bunları siz zaten bilirsiniz ama yine de yazayım dedim, metin eksik olmasın... :)

O/U'da ise, SxS'ın yapısından gelen fiziki pozisyon avantajı yok. İki namluyu üst üste bindiriyorsunuz ve arada kırlangıç geçme de olsa, yapı güneksiz olduğunda bir şekilde kaynağa bağlısınız, alttan kilit sistemi aslında sadece alt namluyu kilitler, endirekt olarak kaynak aracılığıyla üst namluyu kilitler. Burada, namlunun (teoride ) fişek yatağından çıkması daha düşük ihtimal olduğundan, bu risk göze alınarak, iki namluyu birden alttaki nacaklardan kilitleyebilmek, günekli yapıyla daha sağlam bir yapı oluşturur. Mevzu bu, aslında "teoride" namlunun fişek yatağından çıkma riskini göze alıp, alttan iki namluyu birden ancak günekli monobloc :D yapıyla kilitleyebiliyorsunuz. Fotoğraflardaki günekli Browning de "yivli"ydi zaten, yüksek basınçla patlaması göz önünde bulundurularak O/U modelde günekli tercih edilmiş.

SxS'da güneksizden daha sağlamı yok. Aslında teorik olarak, SxS güneksiz, O/U günekli yapıdan da daha sağlam, en sağlamı (teoride).

Ve tabii ki, bildiğiniz üzere her durumda en elegant olanı güneksiz yapı :)

Mmaah! Geç kaldım. Bu konuda biri kendince bir deney yapmıştı. Yazan kişi trap sporcusuydu. Miktarı hatırlayamadım ama tahmin edebileceğimden fazlaydı. Geçen bir konusu oldu, yine merakım arttı. Böyle bir ölçü belliyse öğrenmek ilginç olabilir, kimbilir.

Evet Best Guns konusunu siz yazınca hatırladım. Best veya Fine, hangisi olursa olsun konuşuyorlar.

Günek (doğrusunu yazamayrum); o açıklama da aydınlatıcı oldu. Tam değil ama ip ucu kabul edip bir düşüneceğim :) Neden birinde cazip, diğerinde değil?? Hmm.

Madem iş bitti; size şimdiden yolunuz açık olsun diyeyim. İyi geceler..
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #301 : 10 Mart 2016, 02:01:07 »
Akdaş tüfekleri... Ve Komando standında uzunca sohbet etme imkanı bulduğumuz Ömer Akdaş'la anı ölümsüzleştirelim dedik :)

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #302 : 10 Mart 2016, 02:19:37 »
Sn.Ömer Akdaş ile an ölümsüzleşmiş ama birşeyler ebediyete intikal etmiş sanki :)(subliminal hatta liminal bir cenaze namazı göndermesi var gibi geldi :)),umarız kalitesiz üretime bay bay çekilmiş olsun zira gayet kaliteli duruyor arkaplandakiler :)...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Özgür UYAR, İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #303 : 10 Mart 2016, 02:21:18 »
Tuncay Hocam,

Aslında var da, çekerken alan derinliğini iyi ayarlayamamışım, yani aslında becerememişim. Dolayısıyla paylaşmak istemedim, kalitesiz fotoğraflar. Şunun gibi:

B15 tek model mi?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #304 : 10 Mart 2016, 02:22:14 »
Ya niye öyle durduk bilmiyorum, :D namaza duracak ya da durmuş gibi olmuşuz gerçekten :D

Sn.Ömer Akdaş ile an ölümsüzleşmiş ama birşeyler ebediyete intikal etmiş sanki :)(subliminal hatta liminal bir cenaze namazı göndermesi var gibi geldi :)),umarız kalitesiz üretime bay bay çekilmiş olsun zira gayet kaliteli duruyor arkaplandakiler :)...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #305 : 10 Mart 2016, 02:45:05 »
Tuncay Hocam,

Aslında var da, çekerken alan derinliğini iyi ayarlayamamışım, yani aslında becerememişim. Dolayısıyla paylaşmak istemedim, kalitesiz fotoğraflar. Şunun gibi:

Çok emek var ama bazı plan hataları ve özensizlik nedeni ile heba oluyor,göstermiyor yani kendini dekorasyon...Bir kere boxy şekilin kırılması lazım,

iki kapak kalan kısma göre oransız çok küçük kalıyor el kundağı demiri siyah bırakılabilir gravür o noktada kesilip başka temaya geçilebilir gene siyah ton içinde tabi...

Üç çıplak alanların polisaj şekli veya derecesi yüzünden oralar kullanım aşınması,eskimesi gibi,devamlı el temasından perdahlanan trabzan kenarları gibi,hatta teneke gibi duruyor,

Dört gravür göz yoruyor dijital serigrafi gibi bir şey,defter kenar süsü gibi bir şey konmuş bir de acayip...ilgisiz...

Beş kapak vidası yerde bulunup takılmış gibi...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #306 : 10 Mart 2016, 02:52:55 »
Vallahi muhteşem, billahi muhteşem...

"Tüfek"ler, fotoğraflar, fotoğrafları çeken, muhabbet... Hepsi muhteşem.

Kilitlemişsiniz forumu İbrahim Bey, millet "tüfek" izlemekten diğer konulara cevap bile vermemiş.

Daha çok poza sevdiğimden olsa gerek Browning Poza'lara bayıldım.

Lakin hakkı var, yerliler de baya bakılası... Sevindirici...  

Yine, yeni, yeniden teşekkürler İbrahim Bey.
Muhabbeti güzelleştiren (özellikle İtalyancı) ustalara da teşekkürler.

Keyfimiz daim olsun.

1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

• Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte

The following users thanked this post: Özgür UYAR, İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #307 : 10 Mart 2016, 02:58:52 »
Bu arada yemişim Fabarm'ı.

Allah izin verir de bütçem uygun olursa Fabarm'a vereceğim paranın üzerine bir 2000 lira daha biriktirir Maxus alırım. Yani inşallah.

Keyifli forumlar.

• Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #308 : 10 Mart 2016, 03:03:41 »
Çok teşekkürler Mustafa Bey, sağ olun... :)

Maksat muhabbet.

Vallahi muhteşem, billahi muhteşem...

"Tüfek"ler, fotoğraflar, fotoğrafları çeken, muhabbet... Hepsi muhteşem.

Kilitlemişsiniz forumu İbrahim Bey, millet "tüfek" izlemekten diğer konulara cevap bile vermemiş.

Daha çok poza sevdiğimden olsa gerek Browning Poza'lara bayıldım.

Lakin hakkı var, yerliler de baya bakılası... Sevindirici...  

Yine, yeni, yeniden teşekkürler İbrahim Bey.
Muhabbeti güzelleştiren (özellikle İtalyancı) ustalara da teşekkürler.

Keyfimiz daim olsun.

Yani.... Çok mantıklı :D

Bu arada yemişim Fabarm'ı.

Allah izin verir de bütçem uygun olursa Fabarm'a vereceğim paranın üzerine bir 2000 lira daha biriktirir Maxus alırım. Yani inşallah.

Keyifli forumlar.

1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #309 : 10 Mart 2016, 03:16:39 »
Evet, katılıyorum. Benzer şeyleri düşünmüşüz.

Yalnızca ben, el kundağı metal aksamının siyah yerine, nitrat yapılarak aynı finish'le devam edilmesi taraftarıyım. Yani aslında bu benim genel tercihim. Eğer Color Case Hardened gibi bir sertleştirme, kemik tozu yakma renklendirme vs yoksa, el kundağı metal aksamı da, aynı tonda olmalı, bana daha estetik görünüyor.

Diğer tüm yazdıklarınızı ben de düşünmüştüm, özellikle kapak vidasının zorlama Bauhaus'tan alel acele alınmış ve uydurulmuş bir vida gibi görünüyor olması kısmı :D Bu vida biraz ileride olsa, horoz pozisyonunu gösteren gösterge amaçlı vidaymış gibi tolere edilebilirdi ama arkada hele hiç olmamış.

Gravür konusunda eğer çok karışık bir game scene yapılacaksa, ya da motifler karışık farklı objelerden oluşacaksa, kontrast çok yüksek olmalı. Aksi takdirde göz nereye bakacağını şaşırıyor, bütünü kaçırıyor ve estetik duyusu azalıyor. Gravürün kabartma olan kısımları haricinde kalan tüm bölgeleri, yani aslında tüm çukurda kalan bölgeleri, 4'te bir , 5'te bir mm çapında küçükcük dokunuşlarla kumlama yapılırsa, game scene ya da ornamental fark etmez, kontrast çok yükseliyor ve motifler beliriyor, daha kolay seyredebiliyorsunuz gravürü.. Ancak bu da ek işçilik demek tabii ki. Bu dediğim kumlamanın örneği, mesela paylaştığım D5 'de var. Az var ama o teknikle kontrast artırılabilir.

Çok emek var ama bazı plan hataları ve özensizlik nedeni ile heba oluyor,göstermiyor yani kendini dekorasyon...Bir kere boxy şekilin kırılması lazım,

iki kapak kalan kısma göre oransız çok küçük kalıyor el kundağı demiri siyah bırakılabilir gravür o noktada kesilip başka temaya geçilebilir gene siyah ton içinde tabi...

Üç çıplak alanların polisaj şekli veya derecesi yüzünden oralar kullanım aşınması,eskimesi gibi,devamlı el temasından perdahlanan trabzan kenarları gibi,hatta teneke gibi duruyor,

Dört gravür göz yoruyor dijital serigrafi gibi bir şey,defter kenar süsü gibi bir şey konmuş bir de acayip...ilgisiz...

Beş kapak vidası yerde bulunup takılmış gibi...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #310 : 10 Mart 2016, 10:12:49 »
Tuncay Hocam,

Abi bir Browning hayranı olarak ben b15lerde tam oturmayan birşey var gibi geldi ama ne olduğunu tam açıklayamıyorum sanki ful çakmak gitmemiş gibi geldi bana ne bilim alışkın olduğumuz Browning kendine özgü karizmatik hatlar sportif hatlara alışmışım klasik işlemeli ful çakmak karışık birşey olmuş sanki. Ama yinede Browning olsun çamurdan olsun :) :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #311 : 10 Mart 2016, 10:20:41 »
Kamil abim sen çok yaşa emi sanada ayrıyetten teşekkürü hepimiz bir borç biliriz sen olmazsan bu muhabbet bu denli güzelleşmezdi İbrahim hocama yetemezdi kimse Tuncay abimide unutmadım tabi hepinizin eline azına sağlık :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #312 : 10 Mart 2016, 10:31:48 »
bir kere daha tüfek sanayimizin istediğimiz kalite seviyesine ulaşacağına olan ümidim yok oldu...
yani ibrahim bey gibi bir değeri şu ülkede niye bir firma değerlendirmez,bu ancak kalite ve prestijin umurlarında olmadığına delalettir yazık...
bu sektörde yetişmeden nasıl bu kadar detaylı bilgi sahibi olunabilir gerçekten takdir edilesi bir durum...
iyiki varsınız bizimde ufkumuz açılıyor sayenizde.

aslında bu fuara tuncay beyde gidecekti oda otomatikleri gezer değerlendirirdi.şöyle remington standındanda görüntüler alabilseydik mesela versamaxı falan değerlendirseydi iyi olurdu.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Özgür UYAR, İbrahim AYSU, Atagan YILDIZ, Mehmet VOLKAN

Çevrimiçi Mehmet VOLKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #313 : 10 Mart 2016, 17:13:51 »
fatih bey sizlere canı yürekten katılıyorum ibrahim aysu bey ede çok teşekkür ediyorum fuarda detaylı bir şekilde fotoğraflayıp engin bilgileri ile bizlere çok büyük katkıda bulunuyor gerçekten biz avcıların öğrenmesi gereken bildiler kadarda yerli firmalarımızın çok yol katedmesi gerektiğini fazlası ile anlamış bulunuyorum şahsım adına başarı diliyorum yerli firmalarımıza bazı firmaları görerek yakından inceleyerek umarım bir ders çıkartırlar kendilerine
1981 - Gaziantep

The following users thanked this post: Özgür UYAR, İbrahim AYSU, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #314 : 10 Mart 2016, 17:17:10 »
bir kere daha tüfek sanayimizin istediğimiz kalite seviyesine ulaşacağına olan ümidim yok oldu...
yani ibrahim bey gibi bir değeri şu ülkede niye bir firma değerlendirmez,bu ancak kalite ve prestijin umurlarında olmadığına delalettir yazık...
bu sektörde yetişmeden nasıl bu kadar detaylı bilgi sahibi olunabilir gerçekten takdir edilesi bir durum...
iyiki varsınız bizimde ufkumuz açılıyor sayenizde.

aslında bu fuara tuncay beyde gidecekti oda otomatikleri gezer değerlendirirdi.şöyle remington standındanda görüntüler alabilseydik mesela versamaxı falan değerlendirseydi iyi olurdu.
Doğru söze ne hacet👍
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #315 : 10 Mart 2016, 17:21:28 »
Özgür bey kardeşim ve Fatih bey,
Benim esas ilgi alanım yarıotolar..İbrahim hocam ile IWA ya katılsak sadece yarımşar saat Blaser ve FN standında görüşebilirdik herhalde..:)
Ben Benelli,Piotti,Cosmi,Beretta,Remington,Browning,Winchester vb..standlarının yarıoto bölümlerine postu serer gece çıkarken Benelli standına çadır kurup gönüllü olarak  beklemeyi teklif ederdim..:)..:)

« Son Düzenleme: 10 Mart 2016, 17:24:17 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Erol ÖZTÜRK, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #316 : 10 Mart 2016, 17:25:31 »
Bende açılı bant kullanamasamda Remington  V3 ü çok merak ediyorum..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #317 : 10 Mart 2016, 18:53:41 »
Özgür bey kardeşim ve Fatih bey,
Benim esas ilgi alanım yarıotolar..İbrahim hocam ile IWA ya katılsak sadece yarımşar saat Blaser ve FN standında görüşebilirdik herhalde..:)
Ben Benelli,Piotti,Cosmi,Beretta,Remington,Browning,Winchester vb..standlarının yarıoto bölümlerine postu serer gece çıkarken Benelli standına çadır kurup gönüllü olarak  beklemeyi teklif ederdim..:)..:)

Bende açılı bant kullanamasamda Remington  V3 ü çok merak ediyorum..
Abi bende taramaliciyim ibrahim hocam kırmacı ve dedikleri harfiyen dogru kırma işi ingilizin almanin isi ama biz taramaliciyiz ve bende evet kalitesini beyenmesemde aradığımı bulamasamda seçenek cok alim gücü daha kolay hala gözüm benellilerde berettalarda ama kalitenin düstüğü cok bariz ortada bu sebepten 3blerden kaçmaya başladik browning keza daha ipleri tam birakmadi ama artik breda ya fiyat bazinda franchiye guariniye kayicaz yani hatta dedigin gibi remington benimde gözümde keza cok ağır remler ama denencek birkaç yerlim daha var ilk başta ben yerli yabanci ayirmam sadece av memnuniyetine bakarim çalisiyorsa ele yüzede geldimi sorun yok.Bakalim neler olucak ilerleyen zamanlarda umarim hepimiz aradığımızı buluruz sende hala benim gibisin biliyorum :) ne zaman çikicaz bu işin içinden bilmiyorum yada en son ibrahim hocam gibi alacaz pozayı bakacaz işimize
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #318 : 10 Mart 2016, 23:50:59 »
Şöyle, SxS namluda, iki nacağı bir araya sıkıştırıp kubuzun içine soktuğunuz için , ne namlunun fişek yatağından ileri doğru gidebilme imkanı var çünkü nacaklar namlu milleriyle tek parça, ne de yukarı doğru patlama anında ya da sonrasında namlunun açılma imkanı var, çünkü ikisi birden alttan kilitli ve namluyla tek parça, bunları siz zaten bilirsiniz ama yine de yazayım dedim, metin eksik olmasın... :)

O/U'da ise, SxS'ın yapısından gelen fiziki pozisyon avantajı yok. İki namluyu üst üste bindiriyorsunuz ve arada kırlangıç geçme de olsa, yapı güneksiz olduğunda bir şekilde kaynağa bağlısınız, alttan kilit sistemi aslında sadece alt namluyu kilitler, endirekt olarak kaynak aracılığıyla üst namluyu kilitler. Burada, namlunun (teoride ) fişek yatağından çıkması daha düşük ihtimal olduğundan, bu risk göze alınarak, iki namluyu birden alttaki nacaklardan kilitleyebilmek, günekli yapıyla daha sağlam bir yapı oluşturur. Mevzu bu, aslında "teoride" namlunun fişek yatağından çıkma riskini göze alıp, alttan iki namluyu birden ancak günekli monobloc :D yapıyla kilitleyebiliyorsunuz. Fotoğraflardaki günekli Browning de "yivli"ydi zaten, yüksek basınçla patlaması göz önünde bulundurularak O/U modelde günekli tercih edilmiş.

SxS'da güneksizden daha sağlamı yok. Aslında teorik olarak, SxS güneksiz, O/U günekli yapıdan da daha sağlam, en sağlamı (teoride).

Ve tabii ki, bildiğiniz üzere her durumda en elegant olanı güneksiz yapı :)

Teşekkür ederim, zahmet edip açıklamışsınız ama doğru mu anladım söyler misiniz.

1. Çiftede namlu-yatak tek parça olduğunda daha sağlam

2. Çiftede her iki namlu kilide bağlanabildiğinden, hem namlu hem yatak kilitlere bağlanabiliyor.

3. s.pozede sadece alt namlu kilide bağlanabiliyor ve üst namlu tek parça da olsa, iki parça (yatak ve namlu) da olsa kilide tutturulamıyor.

Buraya kadar doğru anlamışsam,

"Burada, namlunun (teoride ) fişek yatağından çıkması daha düşük ihtimal olduğundan, bu risk göze alınarak, iki namluyu birden alttaki nacaklardan kilitleyebilmek, günekli yapıyla daha sağlam bir yapı oluşturur."

Bu cümleyi şöyle anladım: S.pozede nasıl olsa sadece alt namlu vasıtasıyla kilitlenebililiyor. Burada önümüzde iki seçenek var;

A. Namlu-yatak tek parça ama iki namlu kaynak veya kızak geçmeli (dove tail vs) birleştirme

B. İki yatak tek blok olarak kilitleniyor ama namlular yatağa geçme

İlkinde namlu-yatak daha sağlam bağlı ama üst namlu kilide daha zayıf bağlı; ikincide her iki namlu birbirne ve elbette kilide daha sağlam bağlı ama namlu-yatak bağı daha zayıf.

Bunlara göre yekpare yatak (mono blok) s.pozede daha sağlam oluyor; böyle mi?

Açıklamak kolay olmadı. Umarım açık ifade edebilmişimdir. Anlamış mıyım?
« Son Düzenleme: 10 Mart 2016, 23:54:52 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #319 : 11 Mart 2016, 01:38:33 »
Aynen öyle Volkan Bey. :)

Siz bu mevzulara hakimsiniz ama böyle daha açık ve detaylı yazmanız herkesin okuması ve faydalanması açısından da çok iyi olmuş, elinize sağlık :)

Teşekkür ederim, zahmet edip açıklamışsınız ama doğru mu anladım söyler misiniz.

2. Çiftede her iki namlu kilide bağlanabildiğinden, hem namlu hem yatak kilitlere bağlanabiliyor.

3. s.pozede sadece alt namlu kilide bağlanabiliyor ve üst namlu tek parça da olsa, iki parça (yatak ve namlu) da olsa kilide tutturulamıyor.

"Burada, namlunun (teoride ) fişek yatağından çıkması daha düşük ihtimal olduğundan, bu risk göze alınarak, iki namluyu birden alttaki nacaklardan kilitleyebilmek, günekli yapıyla daha sağlam bir yapı oluşturur."

Bu cümleyi şöyle anladım: S.pozede nasıl olsa sadece alt namlu vasıtasıyla kilitlenebililiyor. Burada önümüzde iki seçenek var;

A. Namlu-yatak tek parça ama iki namlu kaynak veya kızak geçmeli (dove tail vs) birleştirme

İlkinde namlu-yatak daha sağlam bağlı ama üst namlu kilide daha zayıf bağlı; ikincide her iki namlu birbirne ve elbette kilide daha sağlam bağlı ama namlu-yatak bağı daha zayıf.

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #320 : 11 Mart 2016, 10:26:12 »

Daha iyi anlatılamazdı herhalde,teşekkürler Volkan hocam.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

Çevrimdışı Barış ERDEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #321 : 11 Mart 2016, 21:06:47 »
Paylaşımlarınız için teşekkürler İbrahim Bey.

Dünya'da bu kalitede paylaşım ve ayrıntılı bilgi alış-verişi yapılan forum yoktur herhalde.

O&U tüfeklerde monoblock sistemin daha kuvvetli olabileceğini hep düşünmüşümdür. Çok güzel açıklamışsınız..

B325'lerin değeri düşer mi dersiniz

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Krieghoff K-80 Trap 30"
  • Browning B25 Lightning 30"
  • Browning B25 A2 Sp.Trap 32"
  • Browning Ultra Plus (B425) trap 32"
  • Browning B725 Sporter 32"
Barış Erden
1982 Antalya

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #322 : 11 Mart 2016, 22:00:18 »
B325'e bir şey olmaz, her zaman değerlidir ;)

Paylaşımlarınız için teşekkürler İbrahim Bey.

Dünya'da bu kalitede paylaşım ve ayrıntılı bilgi alış-verişi yapılan forum yoktur herhalde.

O&U tüfeklerde monoblock sistemin daha kuvvetli olabileceğini hep düşünmüşümdür. Çok güzel açıklamışsınız..

B325'lerin değeri düşer mi dersiniz

Sent from my iPhone using Tapatalk
1978 - Istanbul

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #323 : 11 Mart 2016, 23:35:16 »
Aynen öyle Volkan Bey. :)

Siz bu mevzulara hakimsiniz ama böyle daha açık ve detaylı yazmanız herkesin okuması ve faydalanması açısından da çok iyi olmuş, elinize sağlık :)

Teşekkür ederim, sora sora öğreniyorum İbrahim Bey :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #324 : 11 Mart 2016, 23:38:04 »
Daha iyi anlatılamazdı herhalde,teşekkürler Volkan hocam.
Aah, ah... bir de kendi ifademle yazdım sadece ama teşekkür ederim Erol Bey :)
1968

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK