Gönderen Konu: Havaya sıkılan kurşun düştüğünde öldürücü müdür? EVET !  (Okunma sayısı 11574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp ERKA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Eveet, bugün rahatsız edilmeden gerçek mühimmatla havaya ateş edebileceğimiz bir yer arıyoruz.

Ooo, silah teknisyenimiz de bizi bekliyor.
Merak ettiğimiz konu: Havaya sıkılan mermilere ne oluyor, nereye gidiyorlar. Sık sık filmlerde, gösterilerde, düğünde, maç sonrasında, uyarı atışlarında gördüğümüz bu havaya atılan çekirdekler nereye düşüyor, tehlikeli mi ?

Hemen içeri davet ediliyoruz Alaman gayfesini yudumlayıp brötchen yiyoruz ve akabinde silah, mühimmat deneme alanına geçiyoruz. Vay canına demekten kendimizi alamayacağız çünkü burası 200 kilometrekarelik bir saha. Memlekette taksi tutsak etrafında turlamak için maaşı vereceğimiz kadar büyük yani :)

Avcılara kapalı olduğu ve atışlar nedeniyle tehlike arzettiğinden bölge çok iyi korunuyor. Ortalıkta ceylanlar sıçrayıp duruyor. Çarpmadan mekana ilerliyoruz.

Geldiğimiz yerde yüksek teknoloji ile donanmış tırlar, karavanlar, sehpa demeye dilim varmıyor, sadece tüfek bağlamak için roket rampası yapmış gavur.

Teknisyen birader rampanın aslında sehpa değil atılan birkaç milimetre çapındaki çekirdeğin bile havada takip edilebileceği bir radar olduğunu söyleyince şaşkınlıktan dilimiz tutuluyor. Biz xray cihazında, el dedektöründe silah yakalanır mı yakalanmaz mı diye saçmalıklarla uğraşırken elin Alamanı atılan mermiyi bile takip eden teknolojiyi geliştirmiş.

Neyse teknik eleman atış için izin alındığını belirtti. Ben de buraya yol belgesini nasıl çıkartıyorlar diye soracaktım ama konuyu dağıtmayalım diye çekindim sormadım.

Geçtik silahın başına bunu askerlikten tanıdım, G3. Tabi TV'de seslendirmeyi yapan şahıs gerizekalı habercilik standartlarından uzaklaşmadan tetiği ve uzun namlusu olan her şeyi Kalaşnikof olarak tanımladıklarından bildiğini okudu. Türkiye, Almanya, Amerika farketmiyor her yerde habercinin gerizekalısı mevcut. :@

Eleman G3'ü tam dik açı ile değil düğüncü atışı açısıyla monte edip hazırlık yaptıklarını söyledi.

Ortada duran karavana geçtik ki aman Allah, acayip aletlerin başında birtakım adamlar, hem de o aletleri kullanmanın uzmanı olmuşlar bir yandan ne sorsak biliyorlar.

Aletin bir multi-sensör platformu (çoklu ölçtürgeç zemini) olduğunu ve havada uçan her şeyi bu sistemle takip edip ölçümleyebildiklerinden bahsediyor. Bunun üzerine alete gerek olmadığını, bizim memlekette suikast tabancasının 400 metre, suikast tüfeğinin 4000 metreden nokta atışı  yapabildiğini tüm esnafın bunu bildiğini söyleyince karşı çıkıyorlar ve onlara güvenim bir anda kayboluyor :-/ ( şaka tabi biz de biliyoruz suikast tabancası veya tüfeği lafını ancak bir gerizekalının kullanacağını).

Teknik elemanlar birden etrafımızı sarıyor. Ölçüm yapacak uzmanların yanına, silah uzmanı, güvenlik uzmanı toplanıyor. Kamera ilginç geliyor tabi. Yoksa ne gerek var bunca adama, hepsinin yaptığını bizde tek bir kalfa yapıyor, hem de asgari ücrete.

Mermiye bakıyoruz bu aynı askerde attığımızdan. Kolye yapmak için bir tanesini cebe atayım diyorum o sırada teknisyen  gözlerini pörtletip bakınca korkup yerine koyuyorum. (Hahahaha)

Cebe atamadık bari havaya atalım deyip artık neden lazım oluyorsa ipi ve haliyle diğer ucundaki tetiği çekiyorum. Paat. Hahahaha, çok zevkli :)

Hemen yandaki radara dönüyorum, hareket ediyor. Yanımdaki eleman 7.62mm çapındaki çekirdeğin havada kalış süresinin yaklaşık 47 saniye olduğunu ve o süre boyunca radar tarafından takip edilebildiğini söylüyor. İnanamıyorum.

Kaç metre yükseğe ve ne kadar uzağa gittiğini soruyorum, içeride radar ekipmanının başına geçip görelim diye yanıtlıyor.

Hop dalıyoruz karavana, eleman cebinde bir mermi daha olduğunu onu atıp neskafemizi yudumlarken canlı canlı takip etmeyi teklif ediyor. Şaka yaptığını sanıyorum ama doğruymuş atışı içerde canlı seyredebiliyoruz hem de radarın yanısıra kamera ile. Atış yapılıyor ve neredeyse dikine giden merminin 2300 metrelere tırmanabildiğini görüyorum. Vayy şahane!

GELELİM BURADA OLUŞ NEDENİMİZE:

DİKEY ATIŞA RAĞMEN ÇEKİRDEK 2300 METRE YÜKSELİYOR, YAKLAŞIK 2300 METRE İLERİYE GİDİYOR VE DÜŞTÜĞÜ ANDA BİLE SANİYEDE 160 METRE YANİ SAATTE 520 KİLOMETRE HIZLA YERE ÇARPIYOR

Namludan çıkan mermi çıplak gözle görülemeyecek kadar hızlı ama elimizdeki kızılötesi yüksek hızlı kamera ile atışın ilk iki saniyesinde neler olup bittiğini rahatlıkla takip edebiliyoruz.

Teknisyenimize bu bulgulara rağmen yorgun çekirdeğin çarpma anında ne kadar tehlikeli olduğu konusunda kesin bir bilgi edinemediğimizi belirtiyorum ve hemen kapalı atış alanına gidiyoruz.

Uzmanlar hemen barut miktarını ayarladıkları bir mühimmat ile atış yapıp yapay kas kütlesini temsil eden balistik jele çarptığı anda az önce tespit ettiğimiz 160 metre/saniye hızı sağlayacaklarını söyleyip işe koyuluyorlar. Normalde 3000km/saat'lik hızı sağlayan barut miktarını azaltıp çekirdek hızını 520km/saat hıza düşürecekler.

İçeride de dışarıda olduğu gibi her yerde güvenlik önlemleri alınmış mekanlardan geçip atışı takip edecek (slow-motion) uzmanıyla tanışıyoruz. Saniyede 4000 kare çeken 3 adet yüksek hızlı kamerayı da hazırlamış.

Yapay kas kütlesini temsil eden balistik jele havaya atılıp yere düşen yorgun çekirdeğin benzeri bir hızda atış yapılınca sonuç korkunç gerçeği ortaya çıkartıyor : neredeyse 50 santimlik balistik jeli delip geçiyor.

Yetmiyor insan kafatasını simüle ediyoruz. Yapay kafatası kemiği levhasını balistik jelin önüne koyup atış yapıyoruz.

Havaya atılan mermi çekirdeğinin yere düştüğü andaki hızı 500km/saat üzerinde !
Bu hızla çarpan çekirdek insan üzerinde kesinlikle öldürücü etki yapıyor.
Havaya ya da hedef gözetilmeksizin rastgele yapılan atışların tamamının yüksek seviyede ölümcül risk taşıdığı bilimsel olarak ortaya konulmuş durumda.

Biraz espri katarak da olsa son derece ciddiye alınması gereken bir konu hakkında bulduğum belgeseli tamamen tercüme edecek vaktim olmadığından ufak bir bilgilendirme yazısı ile bilgilerinize sunuyorum.

Saygılarımla.

G3 mermisinden tatmin olamayanlar için;

Aynı deney 9mm tabanca mermisi ile yapılıyor.

Sonuç : 1125 metre yükseğe çıkan yorgun çekirdek 350km/saat hızla yere çarpıyor.

Balistik değerleri 350km/saat hızla namludan çıkacak şekilde modifiye edilen bir diğer mermi balistik jele ciddi miktarda penetre oluyor. Aynı şartlarda yapay kemik ve jel ile insan kafasının simüle edildiği bir diğer atışın sonucu  : ÖLÜMCÜL!

Yabancı forumlarda benzeri konu ile ilgili birçok yazışmada atış açısının yere 90 derece olması düşen yorgun çekirdeğin enerjisinin minimumda olmasına yola açacağı ancak insan cildinin delinmesi için 60-110 metre/saniye'lik hızı her durumda aşacağı için isabeti halinde zarar vereceği kesin olduğu görüşünde birleşiliyor.

Eğer atış açısında 90 dereceden ufak bir sapma olsa bile havaya yapılan atış kafatasını delerek geçebilecek öldürücü bir vuruş ile sonuçlanabiliyor.

Yere 70 derece civarında yapılan atışlarda yükseliş ve düşüş mesafesi aşağı yukarı aynı oluyor.
7.62 G3 mermisi çekirdeği ~2300 metre yükselip yine ~2300 metre mesafeye düşüyor.
9mm tabanca mermisi ~1125 metre yükselip yine ~1125 metre mesafeye düşüyor.

45 derece açıyla yapılan atış, aynı rakımda çekirdeği çok daha uzağa daha fazla balistik etkiyle ulaştıracaktır.

Bir tepeden yapılan atışın havada kalma süresi daha fazla olacak, daha uzaklara ulaşabilecektir. (Karadeniz bölgesinde sıkça rastladığımız gibi)

Yivsiz av tüfeğinden atılan bir kurşunun namlu çıkış hızı 440 metre/saniye ve ağırlığı 480 grain olarak hesaplarsanız çok daha vahim olacağı kesin.

İLGİLİ YAZIN BAĞLANTISININ SİLİNMESİ İHTIMALİNE KARŞI BİR KOPYASINI ALINTILADIM:
Alıntı
Ulus Travma Acil Cerrahi Derg. Year: 2013  Volume: 19  Issue: 5  392-397
<< Back
doi: 10.5505/tjtes.2013.22309

Serbest Düşme Hareketi Yapan Mermi Çekirdeklerinin Yaralama Potansiyelleri

Gökhan İbrahim Öğünç1, Mustafa Tahir Özer2, Kağan Çoşkun2, Mehmet Eryılmaz3, Ali İhsan Uzar4
1Emniyet Genel Müdürlüğü, Kriminal Polis Laboratuvarı Dairesi Başkanlığı, Ankara
2Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Ankara
3Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Acil Tıp Anabilim Dalı, Ankara
4Nurol Araştırma Ve Geliştirme, Ankara

AMAÇ

Bu çalışmada dik ve dike yakın atış sonrası serbest düşme hareketi gerçekleştiren mermi çekirdeğinin hedef üzerinde hayati yaralanmalara neden olabilme potansiyelinin ortaya konulması hedeflenmektedir.

GEREÇ ve YÖNTEM
Çalışmada 9x19mm ve 7,65x17 mm çapındaki mermilerin namlu çıkış hızları ölçülmüş ve bu hızlar EBV4® Dış Balistik Yazılımı kullanılarak yatayla 65 derece ila 90 derece arasında beşer derecelik aralıklardaki atışlarla simüle edilmiş; mermilerin serbest düşme hareketleri ve düşüş hızları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, dokuların eşik hız değerleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca adli ve basın kayıtları incelenerek Türkiye?de oluşan bu tip yaralanmaların analizi yapılmış ve literatür eşliğinde değerlendirilmiştir.

BULGULAR
Havaya 65 ila 90 derece arasında beşer derecelik aralıklarla yapılan atışlar neticesinde serbest düşme hareketi yapan mermi çekirdeklerinin ortalama isabet hızı ve kinetik enerji değerlerinin 9x19mm çapında mermi için 92,25 m/sn ve 34,05J olduğu; 7,65x17 mm çapında mermi için 79,66 m/sn ve 14,91J olduğu tespit edilmiştir. Yapılan arşiv taramasında 2000-2012 yılları arasında Türkiye?de 65 adet bu tip yaralanma tespit edilmiş ve bunların 27 tanesinin ölümle sonuçlandığı anlaşılmıştır.

SONUÇ
Elde edilen bulgular havaya yapılan atıştan sonra serbest düşen 9x19 mm ile 7,65x17 mm çapındaki mermilerin isabet anı hızlarının cilt ve yassı kemik için eşik hız ve kritik hız sınırlarını aştığı ve kinetik enerji değerlerinin ciddi yaralanma oluşturabileceğini göstermektedir. İlk müdahale anındaki muayene bulguları ateşli silah yaralanmasına benzer özellik göstermese de bunların ASY olabileceği ihtimali unutulmadan değerlendirilmeleri ve tedavileri yapılırken adli boyutu göz önüne alarak delilleri koruyacak şekilde davranılmasına dikkat edilmelidir.

Anahtar Kelimeler: Serbest Düşen Mermi Çekirdeği, Ateşli Silah Yaralanmaları, Yara Balistiği

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2014, 00:51:09 Gönderen: Alp ERKA »
1971-İzmir

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Öldürücü olmadığını iddia edenlere duyrulur. Çok güzel paylaşım.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kurşunun mesafesi olmaz ve her mesafeden öldürücüdür
1985 kütahya
0533 523 8526

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Öldürücü olmadığını iddia edenlere duyrulur. Çok güzel paylaşım.

+1
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
bu şekilde ölen birisini duymuştum babam emniyette çalışıyodu o anlatmıştı terasta uyuyan adam vurularak ölmüş muhtemelen böyle bir mermiyle vuruldu
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
 O0 Faydalı paylaşım, teşekkürler. O0
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
bende  CSİ MİAMİ diye bi dizi var orada seyretmiştim FOX CRİME da
amerikada amcam arka bahçesinde 9 mm. tabancasıyla oynuyo hedefe atış falan
o esnada 3/4  blok ilerde bi kadın sevgilisiyla buluşuyor ve vurulup ölüyor
eski kocası da o civarda olduğu için baş şüpheli ...,
neyse bi kadın da bu talim yapan adamı ihbar ediyor ...
neyse ölçüyorlar biçiyorlar 3 blok öteden atılan çekirdeğin kadına isabet ettiği anlaşılıyor...
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Alp ERKA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar , çekirdeğin insan cildini aşıp hayati organlara ulaşması için 79metre/saniye hıza sahip olması yeterlidir. 110metre/saniye hız ise mont veya kalın pantolonu aşıp yaralamak için yeterlidir. Bu hızlar ise çok uzak mesafeden gelen bir çekirdekte fazlasıyla mevcuttur. Yorgun mermi ( veya halk arasında serseri kurşun) olarak tabir ettiğimiz bı çekirdeklerin yol açtığı kazalar genellikle avlanma veya düğün futbol maçları ertesi atılanlar ile gerçekleşmekte. Bu yüzden havaya kurşun atılmaması konusunda çevrenizi ısrarla uyarıp bilgilendiriniz.
1971-İzmir

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
Arkadaşlar , çekirdeğin insan cildini aşıp hayati organlara ulaşması için 79metre/saniye hıza sahip olması yeterlidir. 110metre/saniye hız ise mont veya kalın pantolonu aşıp yaralamak için yeterlidir. Bu hızlar ise çok uzak mesafeden gelen bir çekirdekte fazlasıyla mevcuttur. Yorgun mermi ( veya halk arasında serseri kurşun) olarak tabir ettiğimiz bı çekirdeklerin yol açtığı kazalar genellikle avlanma veya düğün futbol maçları ertesi atılanlar ile gerçekleşmekte. Bu yüzden havaya kurşun atılmaması konusunda çevrenizi ısrarla uyarıp bilgilendiriniz.

aman alp bey ne yaptınız 50 mt den sonra tabanca mermisinin etkisinin olmadığını savunan 200 -300 mt lerde kesinlikle ve kesinlikle hiçbir etkisinin olmadığını iddia edenler için bu bilgiler farazi olmaktan öte değil dikkat edin
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimiçi Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar bu şekilde bilimsel ,Akademik degeri olan şeyleri tertışalım.Yok şu bunu demiş, bu onu demiş insanların söylediklerini birtarafa koyuyorum, işin içine köpekleride dahil etmiyormuyuz. Eksik kalmıyor.Küçük insanlar birbirleriyle(dedi kodu),büyük insanlar fikirlerle ugraşır.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimdışı Alp ERKA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Çağrı bey İzmir Gaziemir'de geçen sene bu yüzden bir çocuk, bu sene de Karşıyaka taraflarında bir genç vurulmuştur. Bu tür olayların önüne geçmenin bir yolu yasadışı silah kullanımının engellenmesi, silah sahiplerinin ruhsatlandırma yerine ehliyet benzeri bir sisteme geçilerek ciddi bir eğitimden geçmesindedir.
1971-İzmir

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
Arkadaşlar bu şekilde bilimsel ,Akademik degeri olan şeyleri tertışalım.Yok şu bunu demiş, bu onu demiş insanların söylediklerini birtarafa koyuyorum, işin içine köpekleride dahil etmiyormuyuz. Eksik kalmıyor.Küçük insanlar birbirleriyle(dedi kodu),büyük insanlar fikirlerle ugraşır.
muzaffer ağabeyim isim vermeden genel bir yorum yaptım. herkes fikrini söylemekte özgür ama bu iş ben bilirim işine döndürüp te aslı astarı olmayan bilgiler gerçekmiş gibi sunulursa bu işe emek vermiş insanlar cahillikle suçlanırsa ve de saygı mevhumu ortadan kalkarsa bırakın da bu ifadeleri kullanalım. sizde benden daha iyi bilirsiniz ki bu işler çocuk oyuncağı değil. 
ayrıca bu ifadelerim de dedikodu unsuru yoktur. umarım size bu yazımla bir saygısızlık etmemişimdir saygılarımla
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2014, 22:06:01 Gönderen: Kemal YILMAZ »
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Alp ERKA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kemal bey, yasalara saygılı ve bilinçli bir silahsever olarak bu tür iddialara karşı ciddi bir mücadele veriyoruz. Tabancanın amacı yakın mesafe savunmasıdır. Hem mühimmat hem de fiziki özelliklerinden dolayı combat ve müsabaka atışları genellikle 25 metre ile sınırlıdır. Ancak bu mesafe hızlı atışlar ve grupman için mantıkı sınırdır. Yaralayıcı hızı yukarıdaki bilimsel araştırmada da belirtildiği gibi binlerce metreyi bulabilir.
Balistik konusunda cahilce iddialarda bulunan kişilerden kaçı savaş ortamında tabanca bile patlasa nasıl olsa 50 metreden uzakta diye rahatlıkla ortaya çıkabilir merak ederim.
Yakın zamanda ABD'de yaklaşık 80 metreden .22LR ile vurulan soyguncu olduğu yerde can verdi. Üstelik bu mühimmat 9mm' nin yarısı çapta ve balistik değerleri daha düşükken.
Bu durumda bizlere düşen insanlarımızı bilgilendirmektir.
1971-İzmir

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
Kemal bey, yasalara saygılı ve bilinçli bir silahsever olarak bu tür iddialara karşı ciddi bir mücadele veriyoruz. Tabancanın amacı yakın mesafe savunmasıdır. Hem mühimmat hem de fiziki özelliklerinden dolayı combat ve müsabaka atışları genellikle 25 metre ile sınırlıdır. Ancak bu mesafe hızlı atışlar ve grupman için mantıkı sınırdır. Yaralayıcı hızı yukarıdaki bilimsel araştırmada da belirtildiği gibi binlerce metreyi bulabilir.
Balistik konusunda cahilce iddialarda bulunan kişilerden kaçı savaş ortamında tabanca bile patlasa nasıl olsa 50 metreden uzakta diye rahatlıkla ortaya çıkabilir merak ederim.
Yakın zamanda ABD'de yaklaşık 80 metreden .22LR ile vurulan soyguncu olduğu yerde can verdi. Üstelik bu mühimmat 9mm' nin yarısı çapta ve balistik değerleri daha düşükken.
Bu durumda bizlere düşen insanlarımızı bilgilendirmektir.

paylaşım için teşekkür ediyorum. görüşleriniz verdiğiniz bilgiler çok değerli.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2014, 22:21:58 Gönderen: Kemal YILMAZ »
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
vay be,tabanca mermisinin 1200 metre gidebileceğini bilmiyordum,demek ki 350-400 metrede insanı soluksuz götürür
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimiçi Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kemal Bey kardeşim seninle kesin olarak aynı fikirbirligi içersindeyim.Bu konu ile görüş bildirenlere sözüm yok.Silahıma şunu söylediler ,köpegime  söylediler diyenleri  kastederek ,cahilligi dile getirdim.Yoksa bilimsel tartışma ortamında görüşlerini bildirenlere sözüm yok.Görüşleri yanlış bile olsa onlara saygı duyarım.Burada cahiller bilimsel tartışma yerine basit olayları bahane ederek dedi kodu yaparlar demek istedim.Ben burada senin yada herhangi birisinin görüşüne karşı görüş bildirmedim. Genel olarak dedi koduları hedef aldım.Saygılar ve selamlar.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2014, 22:39:51 Gönderen: Muzaffer KUZU »
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
Kemal Bey kardeşim seninle kesin olarak aynı fikirbirligi içersindeyim.Bu konu ile görüş bildirenlere sözüm yok.Silahıma şunu söylediler ,köpegime  söylediler diyenleri  kastederek ,cahilligi dile getirdim.Yoksa bilimsel tartışma ortamında görüşlerini bildirenlere sözüm yok.Görüşleri yanlış bile olsa onlara saygı duyarım.Burada cahiller bilimsel tartışma yerine basit olayları bahane ederek dedi kodu yaparlar demek istedim.Saygılar ve selamlar.

sağduyulu ve olgun davranışınız teşekkür ederim muzaffer ağabeyim kusurumuz olduysa af ola saygılarımla
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
en iyisimi biz düğünlerde özkursanın av tüfekleri için yeni ürettiği 12 kalibrelik ses fşişeklerini atalım bu sayedede kimseye zarar gelmez mübarek top gibi patlıyor içine ne koydularsa
1985
BURSA

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Önemli paylaşım için teşekkür ederiz her ne olursa olsun önce emniyet ve hayata saygı.
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Adnan AYDIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Güzel bir paylaşım tşkler   O0
BoDrUm    1976

Çevrimdışı Alp ERKA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
en iyisimi biz düğünlerde özkursanın av tüfekleri için yeni ürettiği 12 kalibrelik ses fşişeklerini atalım bu sayedede kimseye zarar gelmez mübarek top gibi patlıyor içine ne koydularsa

Caner bey aslında hiç atmasak daha iyi. Çünkü sizin sadece ses fişeği attığınızı bilemeyen birileri dolu silah ile gelip gösteriş yapmaya kalkabilir. İlla ses ve ateş isteniyorsa ve ortam müsait ise atıverin iki havai fişek renklensin gökyüzü. Hem çoluk çocuk herkes neşelenir hem de farklı bir gösteri yapmış olursunuz ;)
1971-İzmir

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
doğru söylüyorsunuz alp bey bügün babamların yazları konakladığı  köye gittim tam eve 500 metre kala düğünün yapıldığı yoldan motorla   geçerken en az 20 kişinin elinde yarı oto vardı bi an vuralacağımı hissettim gökten resmen yağmur gibi şaçma yağıyordu  keşke av hariç bütün atışlarımızı acık poligonda yapabilsek bulunduğum ilçedeki poligon 2 sene önce kapatıldı nedendir anlamadım
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2014, 00:41:53 Gönderen: Caner COŞAN »
1985
BURSA

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
Çağrı bey İzmir Gaziemir'de geçen sene bu yüzden bir çocuk, bu sene de Karşıyaka taraflarında bir genç vurulmuştur. Bu tür olayların önüne geçmenin bir yolu yasadışı silah kullanımının engellenmesi, silah sahiplerinin ruhsatlandırma yerine ehliyet benzeri bir sisteme geçilerek ciddi bir eğitimden geçmesindedir.

bak bu iyi olur işte
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sayın Alp Bey bu güzel bilgileri bizlere kazandırdığınız için teşekkür ederim. bir kamu görevlisi olarak kullandığım silah ve muhimmatlara azami dikkati göstermeye çalışıyorum.Allah esirgesin masum bir insanın böyle bir kazaya uğraması inanınki çok ama çok üzücü bir vaka.kendi ailemden birilerini düşünüyorum tüylerim diken diken oluyor. tekrar teşekkür edeim. saygılar :)
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...