Gönderen Konu: Stoeger fabrikadan geldi yine sol vuruyor  (Okunma sayısı 15812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• *
  • VATAN SEVDALISI
Ynt: Stoeger fabrikadan geldi yine sol vuruyor
« Yanıtla #50 : 21 Aralık 2015, 16:57:59 »
Gençlik çağlarımızda en kral tüfeğimiz tek kırmaydı. Çifte pahalıydı, poze hayaldi, yarı otomatik hayal bile değildi. Ama o tek kırma Huğlu, Üzümlü, Düzce yapısı tek kırmalarla da tek kurşun atardık ve hiç öyle sağa sola çektiğini görmezdik. Dahası arpacığın gördüğü yere deliği açardık.

Bugün çoban tüfeği diye dalga geçiyorlar ama bugünkü teknolojiye göre el yordamıyla yapılmış o silahlardaki isabet gücü bilgisayarlı tezgahlardan çıkan bugünkü tüfeklerde yoksa üreticilerin şapkalarını önüne koyup düşünme zamanı geç bile kalmıştır.
Tabi iyisini ele verip kötüsünü bize kaktırma gibi bir hinlik yoksa işin içinde....

Satın aldığım tüfekler içinde özel üretmelerine rağmen Akdaş fena halde beni hayal kırıklığına uğratmıştı. 50 metrede 50 cm den fazla sağ üst vuruyordu. Gitti geldi fabrikaya içine kalite kontrol kağıdını da koymuşlar ama aynı namlu geri geldiği için vuruşta aynı olmuştu ve iade ettim sonunda silahı. Yani bir silahın nişan alınan yeri vurması bu kadar zor mudur?

Daha burada yazılmayan hatalar var. Namlunun kasaya sağ veya sol açılı girmesi, fişek borusunun kasa doğrultusuyla aynı eksende olmaması gibi.

Dipçik işini bence hiç karıştırmamak lazım çünkü dipçik ayarı ani atışlarda silahı omuzladığımızda nişan hattının kusursuz şekilde gözümüzün önüne gelmesi içindir. av tüfeklerinde genel olarak gez yoktur ve gez görevini gözümüz görür. Arpacıkla aynı hatta buluşacak olan gözdür ve bu hattı yavaş atışta boynumuzu bükerek de olsa kendimiz yine de kurarız.
Yani nişan alarak atışta dipçik şusunun busunun önemi yoktur. Yivsizde dipçik ölçüsü ve ayarı tamamen ani yapılan atışlarda atıcıya kolaylık sağlamak, arpacık göz hattının doğru olarak kurulmasını doğallaştırmak içindir.
Askerde sağ omuzuna tüfeği yaslayıp esas gören gözü sol olduğu için sol gözüyle nişan alan ve attığını vuran arkadaşlarımı biliyorum. dipçik olayı olsa bu adamların hedefi vurması mümkün olmazdı.

Bu yazı Türk avcısına da ; Firmalarada cevap olur
1953 Kırklareli Lüleburgaz

Çevrimdışı Ergin ŞİMŞEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 21 Aralık 2015, 18:11:17 »
ergin abi şoku deiştir  o yuzden yapıyor
1984 SAMSUN/BAFRA  *****HAYALİN KADAR YAŞAR CESARETİN KADAR BÜYÜR ADAMLIĞIN KADAR ANILIRSIN*****

The following users thanked this post: Davut ATACA

Çevrimdışı Yıldız SARI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 29 Aralık 2015, 08:14:14 »
nasıl yani şok alt yada sol vurmaya sebep oluyormu ustam eger öğleyse çok güzel bence
1985 İSTANBUL

Çevrimdışı Ergin ŞİMŞEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 29 Aralık 2015, 09:54:05 »
nasıl yani şok alt yada sol vurmaya sebep oluyormu ustam eger öğleyse çok güzel bence
yuzde doksanı şoklardan yapıyor farklı marka şok varsa onu takıp deneyın dıyor fabrıka yıldız bey
1984 SAMSUN/BAFRA  *****HAYALİN KADAR YAŞAR CESARETİN KADAR BÜYÜR ADAMLIĞIN KADAR ANILIRSIN*****

The following users thanked this post: Davut ATACA

Çevrimdışı Davut ATACA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 22 Ocak 2016, 11:29:33 »
Şok mevzu doğru olabilir bende m2000le 4 nolu şokla tek kurşun attım sol vudu akşam tüfeği temizlerken şoku söktüm dişlerin arasından metal parçaları çıktı
1993 Ankara