Gönderen Konu: kıbrıs cikla avı 9 ocak 2011  (Okunma sayısı 19845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ethem EYİLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞTUR.MEKANI CENNET OLSUN
Ynt: kıbrıs cikla avı 9 ocak 2011
« Yanıtla #25 : 14 Ocak 2011, 18:45:51 »

Bu adamların ülkesinde neden serbest bu kuşun avlanması? ;)

Biz mi yanlışız,onlar mı ?
ethemeyiler

antalya 1968

Çevrimdışı Çağıl ÇIRAKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • 5338649991
« Yanıtla #26 : 18 Ocak 2011, 14:03:32 »
bizim burda karatavuğa kara cikla , yukarda resmi olanlara cikla, kanat altı kırmızı olanlara kırmızı kanat, birde bunlardan biraz büyük olanlarada drizara deriz onlarda iki çeşittir birinin sırtı kahverengidir.......... ege ve akdenizdeki avcı arkadaşlar bu kuşların avını yapıyor gördüğüm kadarıyla....
Çağıl ÇIRAKOĞLU
1979 boğaztepe / KIBRIS
o5338649991

Çevrimdışı Mustafa USTAOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 19 Ocak 2011, 20:59:26 »
Burda bir yanlış anlaşılma var sanırım bunlar bizim burda bozlak denir ardıç kuşu degildir ardıç kuşu daha iri olur ve türkiyede bozlak avı serbesttir antalyada bol miktarda olu bu sene gercı pek yokta çok lezzetlidir bide
Mustafa USTAOĞLU
1983 ANTALYA
Kurzhaar aNd Drahthaar
süper action

Çevrimdışı Sabri AKDENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 11 Mart 2011, 00:28:36 »
Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Sabri AKDENİZ
1953 BURSA/AKÇALAR - BALIKESİR/EDREMİT - MARDİN
0 533 654 18 93 http://sabrihoca.wordpress.com - Blog Sayfam için tıklayınız...

Çevrimdışı Bedri SUAŞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 10 Nisan 2011, 00:00:56 »
merhaba arkadaşlar, bu kuşun Türkiyedeki ismi ÖTER ARDIÇ'tır. avı yasak olan bir türdür. "turdidae" familyasına ait bir kuştur. bilimsel ismi "turdus philomelos" tur. kanat altı açık kiremit renginde, benekleri ters kalp şeklindedir. bizim mersin , tarsus civarında "cuppal" derler bu kuşa.

bu familyadan yalnızca "KARATAVUK" Türkiyede avlanabilir. geçen sezon karatavuğun limiti 3 adetti. Karatavuk birçoğumuzun bildiği, siyah, gençleri ve dişisi çok koyu kahverengi-siyah, erkeğin gagası sarı-turuncu olan bir kuştur. karatavuğa ülkemizde "karabakal" adı da verilir.

öter ardıç kuşuna çok benzeyen bir kuş da KIZIL ARDIÇ kuşudur. bu kuşun kanat altı kırmızıdır, öter ardıçla aynı boydadır, daha az bulunur.

ÖKSE ARDICI: Bu kuş da öter ardıca benzer, fakat daha iridir, renkleri daha açık ve cansızdır, ayrıca 800-1000 metreyi aşan rakımlarda yaşar. bizim mersin , tarsus yöresinde "cırık" diye adlandırılır.

TARLA ARDICI: Bu kuşun baş ve ensesi, kuyruk sokumu mavimsi gri olup, sırtı ve kanatları kızıl-kahve tonunda, benekleri V şeklindedir. akdeniz bölgesinde pek bulunmaz.

yalnız bazı arkadaşlar yukarıdaki kuş için, yani ÖTER ARDIÇ için, avını yaptıklarını yazmışlar. bu kuşun Türkiyede avlanması yasak olduğunu hatırlatmak isterim. yukarıda yazmış olduğum 5 tür içerisinde yalnızca KARATAVUK avına izin verilir.

ha bir de, vallahi önümüzdeki sezon kıbrısa gidip limitsiz öter ardıç avlamak hiç fena olmaz diye düşünüyorum :)
bu konuda bilgi verirseniz sevinirim, Türkiyeden gelen avcılara uygulanan prosedür nedir? bilen arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.
Psikolog Bedri SUAŞAN
DİYARBAKIR

Çevrimdışı Ertan ARIN

« Yanıtla #30 : 13 Nisan 2011, 12:11:23 »
bozlak,bottak veya batak ardıç kuşuyla ilgisi olan bir kuş eğil diye biliyorum.Bildiğim diğer bir şey Kıbrısta bu kuşun eti 8 li 10 lu olarak sirke dolu kavanozlara satılıyor ve fiyatıda astronomik rakamlara satılıyor.kıbrısta yaşamış bir arkadaşın yalancısıyım.
Ayrıca bıldırcın etide Kıbrısta satılıyormuş.
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

cemboronsel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 16 Nisan 2011, 14:54:01 »
Kıbrısda avlanılan cıkla ,karatavuk lezzet olarak bıldırcından da ustun bir lezzeti vardır ,3 yıl orda kalmıs ve bakanlar kurulu kararı ıle avlanan sınırlı sayıda TC vatandasından biri olarak ,bu zevki herkesin tatmasını arzu ederim ama benden sonra kanunu iptal ettiler :D artık kıbrısda kıbrıs vatandaşı dışında başkası avlanamıyor diye biliyorum. Karpazda bir günde 217 adet vurduğum gün olmuştur. :D

Avlanması yasak olan tür ardiç kuşudur ,Kıbrısda Glizeras Derler .Bu vurulanlar ardiç kuşu değildir. Milyon tane göçü olan bir kuş, bol olduğu av günlerinde adada savaş çıkmış sanırsınız. Ha Glizeras vurulmuyor mu oda vuruluyor ama şunu da hatırlatayım yorum yapanlara Kıbrısda Av kurallarına Turkiyede %50 uyuluyorsa orda %90 uyulur ,Ordaki insanlar daha bilincli bu konuda ,ama ne olsa trakyadan kuçuk bır yerde o kadar avcıya av hayvanı yetişmesi zaten soz konusu olamaz ,göç hayvanı oldugu ıcın adada cıklanın bıtecegını sanmıyorum

Kıbrısda Şinya denilen bodur ardiç diyebileceğimiz bitki tohumu ve zeytin ile beslendiğinden etinin tadına bu yemişlerin kokusu sinmektedir. Izgarası müthiş olur ,Çağıl kardeşim eger olurda bol olursa satın almak isterim bilgin olsun.

Ertan bey o dediğiniz kuş pulyadır ,turşusu olan o kuşu görseniz ,resmini siteye koysanız siteden atarlar :D O kuş hap kadar ama tamamen yağ kaplı onunda lezzeti tartışılmaz ,Kıbrıslı ağzının tadını ,viskisine mezesini iyi bilir. :D

Çevrimdışı Ali AÇIKGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 16 Nisan 2011, 15:08:08 »
Evet ben de bu kuşu batak diye biliyorum. Makilik yerlerle zeytin ağacının karışık olduğu yerlerde bol olur kışın. Avı da zevkli oluyor, çok fişek attırıyor.
Ali AÇIKGÖZ
1974 Bornova/İzmir

Çevrimdışı Bedri SUAŞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 22 Nisan 2011, 14:22:22 »
arkadaşlar yukarıda da ayrıntılı bir şekilde yazmıştım.sadece ARDIÇ KUŞU diye bir tür yoktur, bu cinsin adıdır, ardıç kuşu türlere ayrılır.  Kıbrısta "cikla" denen tür Türkiye'de ÖTER ARDIÇ olarak geçer. bozlak, batak derken Kıbrıstaki "cikla" türünü kastediyorsanız, bunlar Türkiye'de  ÖTER ARDIÇ(ulusal ismi) adıyla literatürde yer almaktadır ve sayıca da çoktur.Öter Ardıç kuşunun biraz büyüğü ÖKSE ARDICIdır. başka bir türü kastediyorsanız fotoğraf yayınlayın, ona göre yazarım. 8 yıldan beri kuş gözlemciliği ile uğraşıyorum, güvenebilirsiniz yani. ayrıca MAK kararlarına bakarsanız, avına izin verilen türlerde bu kuşları göremezsiniz. Türkiye'de küçük kuşlardan diyebileceğimiz(bıldırcını saymazsak) sadece KARATAVUK avına izin verilir, av günü, avcı başına 3 adet olmak üzere.
Psikolog Bedri SUAŞAN
DİYARBAKIR

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #34 : 28 Nisan 2011, 00:44:19 »
Avınız daim olsun çok güzel av olmus birseyede deyinmek istiyorum belcikada ardinc kusu avi yasak fakat fransada serbest  aramizda sadece 90 veya 100 km var neye gore yasak koyuyorlar bilmiyorum ama eyer avlanmasi aciksa bence avlanabilir saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Murat ÇAKAN

• Müdavim Üyemiz
  • CMAS**MONITEUR INSTR. FLIGHT ENGİNEER INSTR.
« Yanıtla #35 : 28 Eylül 2012, 16:22:18 »
Avlarınız muhabbetli,afiyetli ve daim olması dileklerimle...
Murat ÇAKAN 1980 BALIKESİR/HAVRAN-KOCADAĞ KÖYÜ 0543 405 1771

"KOCADAĞLI ÇAKAN TEAM_10''
                                                    ''SETTER''