Gönderen Konu: VEKALETLE AV SİLAHI SATIŞI 30254 SAYILI GENELGE  (Okunma sayısı 21733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: VEKALETLE AV SİLAHI SATIŞI 30254 SAYILI GENELGE
« Yanıtla #50 : 19 Kasım 2012, 09:54:43 »
bende antalyadan konyaya bı satıs yapıcaz vekaletle 56 lıra dıyorlar ama forumda 47 lıra dıyorlar noterde 56 dıyor hangsıne ınanıcam dondum kaldım kafam karıstı ıle gore degısıyor heralde bu ıs
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 19 Kasım 2012, 11:21:36 »
arkadaslar bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım ben arkadasımın av tufegını alıcaz ama noterle ısler nasıl ıslıyor nasıl oluyor bız bu konuda nasıl bı yol ızlıycez bana bu konuda yardımcı olursanız ıyı olucak kafam darma duman oldu ısın aslı benım kuzenım konyada ben antalyadayım ona alıcaz bana onun arkadasının kımlıgını gonderdı ona devır-hıbe edıcez ondan sonrası bende koptu yanı nasıl bı yazı yazılıcak noterde masrafı nedır ne tutar bana bı yardımcı olun valla kafayı kasımaktan kafam agrıdı :D ;Dnumaram 0544 829 35 38 bana bu numaradan ulasabılırsınız yardımlarınızı beklıyorum

• D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 19 Kasım 2012, 12:23:35 »
osman abı yardımın ıcın tessekkur ederım abı allah razı olsun valla osman abı soyısımını soylede eklıyım senı formdan abı :D allah ısını gucunu rastgetırsın avınıda :D
 O0
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimdışı Osman HODANCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 27 Şubat 2013, 17:34:05 »
Alıntı

Bakanlık Genelge No:43 - EGM Genelge No:70

8.5.Vekâletle Yapılabilecek/Yapılamayacak İşlemler

Noterlerce düzenlenmiş vekalet akdi, başkası adına düzenlenmiş silah satın alma yetki belgesiyle MKE Kurumundan veya kişilerden ateşli silahı satın alma, hibe kabul etme veya başkasının ruhsatlı silahını satma ve hibe etme iş ve işlemlerini (gerekli müracaatların yapılması, belgelerin ibrazı ve imzalanması gibi) yapmasına yetki vermektedir. Ancak, vekil tayin edilen kişilerin noterlerce düzenlenen vekâlete istinaden ateşli silahı satın ve teslim alma, taşıma, bulundurma veya yetkili makamlara tespit amacıyla ibraz etme fiillerini yapmaları 6136 sayılı Kanun hükümlerine aykırı olduğundan vekâletname ile bu gibi fiillerin geçici olarak dahi yapılmasına yetki verilmesi mümkün değildir.
   91/1779 sayılı Yönetmelik’in 22’nci maddesinde, aynı Yönetmelik’in 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile (e) bendinin (1), (2) ve (5) numaralı alt bentlerinde sayılan kişilerin, noterce düzenlenen vekaletname (yetki belgesi) ile aynı bent ve alt bentlerde sayılan kamu görevlilerine silah ve mermilerini satın aldırabileceği düzenlenmiştir.

...
13. YİVSİZ TÜFEKLERİN DEVRİ

2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun’un uygulamasına dair Yönetmelik’in Av Tüfeklerinin Devri başlıklı 12’nci maddesinde; bu yönetmelik hükümlerine göre av tezkeresi veya av tüfeği sahipliği belgesi alan kişilerin belgelerinde kayıtlı yivsiz av tüfeklerini ancak av tezkeresi veya yivsiz tüfek sahipliği belgesi olan kişilere satabileceği veya hibe yoluyla devredebilecekleri, devreden ve devralan kişilerin en geç bir ay içinde av tezkeresi veya belge aldıkları makamlara başvurarak devrettikleri tüfeği belgelerinden sildirmek ve devraldıkları tüfeği belgelerine işletmek zorunda oldukları, kişiler arasında bu şekilde yapılan devir işlemlerinde başkaca belge aranmayacağı belirtilmektedir.
   Farklı illerde veya aynı il içerisindeki farklı ilçelerde ikamet eden şahısların ruhsatlarında kayıtlı yivsiz tüfeklerinin başka bir şahsa devir veya hibe etmek için müracaat etmeleri halinde;
1.   Yivsiz tüfeği devir alacak şahsın yaptırılacak tahkikat neticesinde durumunun uygun olması,
2.   Ruhsat veren birim tarafından düzenlenerek devir alacak şahsa verilen “noter istek belgesi” ile satış işleminin yapılması,
3.   “Noter istek belgesi” ile satış işlemi yapılmadan devir ve hibe işleminin yapılmaması,
4.   “Noter istek belgesi” ile satış işleminin gerçekleşmesinden sonra, söz konusu yivsiz tüfeğin ruhsata kaydettirilmek üzere ruhsat birimine götürülmesi esnasında 2521 sayılı Kanun’un 13’üncü maddesinin uygulanmaması,
5.   Ruhsatlı yivsiz tüfeğini devir edecek şahıs ile devir alanın birlikte ruhsat birimine müracaat etmesi halinde ise, bu belgeye gerek olmadan Yönetmelik’in 12’nci maddesinde belirtilen usullerde devir veya hibe işleminin yapılması,gerekmektedir.
Osman HODANCI
1966 Kastamonu

Çevrimdışı Aras YAYALAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 02 Mart 2013, 05:07:02 »
arksadaşlar şuan vekaletle ilden ile tüfek satışı yapılabiliyormu cevaplarınız için teşekkürler.
1980-Zonguldak

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #55 : 02 Mart 2013, 21:42:06 »
arksadaşlar şuan vekaletle ilden ile tüfek satışı yapılabiliyormu cevaplarınız için teşekkürler.

Yukarıdaki yazıya göre, evet. Fakat noter onaylı imza yetkisi olsa bile silahı emniyetten alıp çıkmasına müsade edilmiyor. Halbuki emniyetten bir yazı verilse, bu şahıs silahı vekalet verene teslim edene kadar çantasında taşıyabilir dese kolaylık olurdu. 
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.