Gönderen Konu: JP.SAUER &SOHN,SULH  (Okunma sayısı 12059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
JP.SAUER &SOHN,SULH
« : 23 Mart 2012, 13:43:07 »
Dün hem iş hemde ellerinizden öper üniversitede okuyan oğlumuz  için Konya ya gittim.İş yaptığımız abimizin biriyle av muhabbeti yaparken heni nerde tüfeklerin derken sandıkdan bu çıktı.Bende bagaja attım geldim :) Avcılıkda acemiyiz tüfekde zır cahilim.Bu tüfeğin özellikleri--kıymeti--fişeği--avı her türlü konuda fikirleriniz ve yorumlarınızla beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Tüfeğin mekanizma üstünde JP.SAUER& SOHN,SULH yazısını okuyabildim.12 ga namlu 71 den uzun gibi namlu iç çapları 17.7 ve 17,35 eğer namlu iç çapı 18.3 ise 3 ve 1 choke gibi..Ruhsatına ulaşıp veraset vekalet üzerime almam filan baya bi uğraştıracak beni.. değermi değmez mi  değerlendirmesini ustaladan alacağımız yorumlala belirleyeceğiz inşallah.şimdiden teşekkürler..

• Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Ynt: JP.SAUER &SOHN,SULH
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2012, 19:35:11 »
Yakından incelemek lazım ama ilk bakışta iyi gibi,en azından vidaları ellenmemiş duruyor.Sadece gerçektende sandıkta saklanmış herhalde is midir nedir o kasadaki karalık.Namlu kromlu gibi,ejektörlü,dönerli kurma göstergeli ve çift arpacık var gibi görülüyor.Güzel işçilikli bir tüfek.Bu tüfekler değerlidir zaten.
Namlu da vuruk kırık,eğrilik yoksa,el kundağı takılı değilken sağa sola,yukarı aşağı sallandığında sallantı tıkırdama yoksa 2500-3000 tl arası eder bence ama fiyatı tamamen kendi tartmam, piyasa konusunda daha deneyimli ve ehil kişiler var onların yorumunu beklemek lazım.
İyi bir ustaya şöyle fazla teferruatlı olmayan bir bakım ve temizletme yapılsa mesela damgaların olduğu kısımla kasa üstüne ve tetik mekanizması sökülüp temizlenip yağlanıp tekrar takılırsa uzun yıllar kullanılacak gıcırı gıcır bir tüfek çıkar gibi.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 23 Mart 2012, 20:10:32 »
3000 tl ise hemen al bence.geçenlerde bu sitede bi abimiz j.p sauer e 5250 tl yazmıştı.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2012, 21:42:29 »
Kamil Bey öncelikle teşekkür ederim.Sandıkdan derken kendisi nerdeyse hiç ava gitmiyor işden güçden ama tüfek çok av avlak görmüş gibi.Kasanın namlunun siyah kromu sanki boya  gibi ama netde araştırırken aynı tüfeğin sahibinden benzer yorum okudum sonradan boyanmış zannetmiş o da..vidanın bir tanesinde tornavida izi var.çift arpacık.namlu içine kromsuzdur diye çok dikkatli bakmadım modelinin ne olduğunu bilmediğim için kromlu modeli var mı yok mu araştıramıyorum bile.fişek yatağında honlama izleri görünüyor ve yüzeyde krom görüntüsü yok.şimdi soru işareti oldu yarın dikkatli bakacağım..Enjektörlü ve enjektör iki parça her göz ayrı atıyor(avrupa çifte poze yakından görmediğim için sistem hoşuma gitti)normalde ama bu gün atış yaptım fırlattıramadım :( namluda eğrilik vuruk çizik yok.el kundağı takılı değil iken yukarı aşağı oynama yok ama sağa sola azda olsa oynama var :( işinin ehli bir ustanın elinden geçmesi lazım..
 Suat Bey dediğiniz jp saueri dün akşam araştırırken malesef gördüm o kadar edermi bilmem ama tertemiz bir tüfek olduğu belli.1000-2000 tl arası alınan satılan tüfeklerde gördüm eski ilanlarda..Bu arada tüfeği tarttım 2850gr ve namlu ölçüsü 73cm :o

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• *
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2012, 01:00:34 »
güle güle kullan güzel tüfek.
Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 24 Mart 2012, 08:28:12 »
Berk Bey siizin SİMSON çok çok daha güzel maşallah.Yanlız sizden bu kadar kısa bir yorum beklemiyordum açıkçası :) Simson sahibi olmanız sebebiyle nerdeyse simson ile ilgili tüm paylaşımlarınızı okudum:)  tebrik ederim merakınız ve araştırmacılığınızdan dolayı.Benim tüfeğin modeli , imal tarihi nedir nasıl bulurum?dün Volkan bey ile özelden yazışırken başka bir soru işareti oluştu dumansız baruta uygunluk ve tüfek üzerinde ki işareti nedir? Namlu kromsuz gibi geldi bana ama hiç kromsuz namlu görmedim ki :( Bu firmanın kromlu namlu üretimi varmıydı imal yılı ve modeli burda önem kazanıyor.
http://www.gunsinternational.com/JP-SAUER-12GA.cfm?gun_id=100231445 bu bendeki tüfeğin aynısı ama ellenmemiş ve yıpranmamışı model yıl yazmıyor bunda da :(
« Son Düzenleme: 24 Mart 2012, 08:29:49 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• *
« Yanıtla #6 : 24 Mart 2012, 10:28:31 »
hasan Bey tekrardan hayırlı olsun dileklerimle ,

namluda bulunan N veya Nitro ifadeleri dumansız baruta dayanıklı olduğu anlamına gelir. namlu boyası anladığım kadarıyla güneşte mavimsi bir görünüme sahip. Buda boyasının orjinal olma ihtimalini çok yükseltiyor. Zira Türkiyede yapan yer var mı , şahsen ben bilmiyorum.
Tüfeğiniz büyük ihtimalle 1942 model . serinin son iki rakamı imal yılı.

Verdiğiniz sitedeki benzer jp.sauer fotoğraflarına baktım. Başka sitelerdede inceledim fakat ben baktığım bütün sitelerde namlu demibloc tarif edilen şekilde idi. Size ait olan tüfeğin namlusu sonradan mı yapıldı diye bir soru işareti geldi aklıma.

Ejektör için namluda 2 li tırnak var fakat. Ana gövdede ejektör tırnakları yok gibime geldi. fişekleri fırlattığını hiç gördünüz   
 mü
Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 24 Mart 2012, 14:05:36 »
Bu tüfeği Simpson ile ilgisi olmadığını biliyoruz. Bölümde Sauer kısmı olmadığından buraya koydum. Namlu Suhl çeliğinden. Büyük ihtimal Nitro özelliği vardır. Üzerinde taç olan N olması lazım namlu altında. Bu tüfeklerde imal yılı belirtilmiyor. Tasdik yılı gibi bir şey varmış. Proof date benzeri. Namlu içi krom değildir. 40 lardan sonra krom olayı başladı. Bu tüfek daha eski ama kaliteli. Boyası da krom olmamalı haliyle. Model bilinmesi de katalog sahibi için biraz kolay. Öğreniriz. Zaman olunca bakacağım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2012, 16:08:04 »
Bunların kataloğu olan birine danışmak lazım. Çünkü çok değişik modelleri var ve farkları belirgin değil. Benim inancıma göre sizinki şundan,

http://www.gunsinternational.com/Sauer-J-P-12-ga.cfm?gun_id=100215417

Her yeri aynı görünüyor. Fakat fiyatı kıyaslarken kondüsyonunu da hesap etmek gerek. Gösterdiğim tüfekte namlu kubuza yapışık, ahşap kusursuz, metal renklendirmesi keza. Ejektör bilmemne tastamam.

Fotolarda damgaları seçemiyorum. Size aşağıda vereceğim adresten bakarak sizinkinin özelliklerini öğrenirsiniz bence. Göreceğiniz gibi damgaların kullanıldığı seneler yanlarına yazılmış. İmal zaman aralığı yaklaşık anlaşılır. Şu,

http://www.shotguns.se/html/germany.html

Ayrıca kullanılan çelik için de sınıflandırma için,

http://www.shotguns.se/html/sauer_information.html

bu son bağlantıda biraz aşağıda 4 tip için isimler göreceksiniz. Namludakilerle kıyaslayabilirsiniz.

Son olarak, şimdi hatırladım; Almanya'da yaşayan 1-2 üyemiz var. Rastlarlarsa isabet olur. Kısmet :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2012, 23:08:37 »
Berk Bey sağolun karar vermiş değilim daha.. hayırlısı bakalım.namlu üst kısımdaki işlemelerin ve sauer yazılarının bir kısmı silinmiş.başka bölümlerde de bu silinmişlikler var.bu silinmiş  bölümlerde metal görünüm olması gerekiyor ama resimlerde de gördüğünüz gibi öyle değil.namlu orjinal olmasına orjinal ama sonradan kaplanmış gibi :( enjektörü çalıştıramadım ama aldığım abimiz 2 mt fırlatıyor demişti.salı günü yanıma gelecek soracağım kendisine.namlu altında çalışan bölümde de yazılar var ama okunmayacak şekikde silinmiş..
Volkan Bey sayenizde bulmaca soldan sağa yukardan aşağı dolmaya başladı :)kasanın altında  D.R.G.M 321876 yazısı ve tilki ve ördek gravürü var.D.R.G.M 321876 ayzısının anlamı 1907 yılında alınan patent numarası.
1891-1939Crowned U with crown represents “Untersuchung” equals “view”.
In some cases U with eagle. The difference between crown and eagle is not known.
Definitive proof and definitive proof on guns in final state together with crowned B ( 8 ).
replaced 1912 by no 17 for Nitro proof, but was still valid until 1939 as final black powder proof

1891-1945 Proof on choked barrel

U üzeri taç gibi işareti net görüyorum W üzerindekini net göremiyorum.ama bu işaretlerin olduğu dönem 1891-1945 yıları arası.1945 den sonra doğu almanyada üretilenlerde U ve W var ama üzerindeki taclar farklı ve taç üstünde haç var..

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• *
« Yanıtla #10 : 25 Mart 2012, 00:53:26 »
Hasan kardeşim eğer almamışsan ve fiyatta makul ölçülerde değilse  boşver. heleki namlu ile dipçikte gram dahi olsun oynama varsa , salla

Alınmışın kötüsü olmaz diye güzel güle güle kullan dedim. gerçekçi bir ifadeyle içime sinmedi. yabancı sitelerde birtane bile böyle namlu yok.

Ama fiyat makuldür. 600-1000 arası    , alınabilir.

Saygılarımla
Berk YENİGEN
1980 istanbul

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 25 Mart 2012, 10:13:04 »
Patent numarası alınan yılların 6 sene geçerli olduğunu bir yerde okumuştum. 1907(yaşa fenerbahçe) üzerine 6 eklesek 1913. Sizdeki 1907-1913 arasında üretilmişlerden olmalı. Vay anasını sayın seyirciler.

Yine de dumansıza göre test edildiğinin kesin işaretini göremedim. Karabarut için yapılmış görünüyor. Silahlarda kullanılan dumansız barut, Fransız Vielle tarafından 1886 da keşfedilmiş. Acaba 1907 de dumansız baruta damga vuruluyor muydu?

Fişek yatağının ölçüsünü de bilmek lazım. 70 mm olacağını hiç sanmam. Özel, el dolumu ve karabarut üzerine fişek gerekebilir.
1968

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 25 Mart 2012, 14:14:20 »
100 yıllık bir tüfek mi bu şimdi :( ava gidilmez...satılmaz... duvar süsü...
***replaced 1912 by no 17 for Nitro proof*** bu cümleden sizler ne anlıyorsunuz.ben ingiLAZcamla 1912  de numara başında 17 kululanıldı nitro dayanımlı olanlarda diyor. bendeki namlu seri no suda 175242 

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 25 Mart 2012, 18:09:31 »
http://sauerfineguns.blogg.se/english/category/history.html

üstteki bağlantıda kronolojik sıra var. Orada 1912 yılında taçlı N nin nitro(dumansız) damgası kullanmaya başladığı yazıyor. Sizin tüfekte taçlı N varsa nitro kullanılabilir vasfı var, yoksa yok. İyi bakın :D bulun. Eğer yoksa 1907-1912 mart ayı arasında bir senenin imalatıdır.

Yukarıki sitede sizin tüfekteki D.R.G.M numarası için, (http://sauerfineguns.blogg.se/english/category/articles.html)

"321876 standard protection of ejector mechanism with coil springs, years 1907 – 1913."

demiş. Yani o patent spiral yaylı ejektör özelliği için alınmış. 3-6 senelik patent.

Bence bu tüfeğin neyin nesi olduğu modeli hariç belli. Ona da muhtemel Model VIII diyorum.
1968

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 26 Mart 2012, 15:07:54 »
Volkan Bey çok teşekkür ederim.özel msj ve konu altındaki yönlendirmelerinizle bir noktaya kadar geldik.nitro proof işareti namlunun altında uc kısma yakınsa aşınmadan dolayı silinmiş U ve W işaretlerinin sağında solunda yakınında ise öyle bir işaret yok.aynı model bir tüfeğin alt kısmının resmi lazım.Önerdiğiniz siteyede üye olup araştırmaya devam.peki tüfeği alırsam elden geçmesi lazım.hangi ustayı önerirsiniz ?

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 28 Mart 2012, 12:36:13 »
Özel mesaj gönderdim. Bir gelişme olursa haber ederseniz sevinirim. Selamlar
1968

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 29 Mart 2012, 00:32:37 »
:) Mesajı aldım teşekkür ederim..siteye üye oldum mesajlrı okudum daha başka birşey yapamadım yoğunlukdan.Hanım evde de tadilat işleri çıkardı bilgisayarı uykulu gözlerle bu saatde açabildim.her aşamada haberdar edeceğim,değerli görüş ve fikirlerinizi alacağım..tekrar tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 09 Nisan 2012, 17:07:24 »
Volkan Bey in tavsiyesi ile bu siteye üye oldum ama fırsat bulup resimlerle birlikte konu açamamıştım.Bu gün nasip oldu bakalım onlar ne diyecek tüfeğe...
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=5&t=289238 

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 10 Nisan 2012, 13:07:08 »
Şimdilik 1 cevap yazılmış. Konu yeri uygun ama bence daha uygun bir yer de var. Ana sayfada "I love my..." kısmında aşağılara doğru "German Shotguns" bölümü var. İsterseniz moderatöre bilgi verip, o bölüme taşınması veya yeni konu için izin isteseniz belki daha iyi olur. Şimdilik cevap yazan tek üye de "yanılabilirim" diye uyarmış ki, bence yanılıyor zaten. Tüfek benim hoşuma gitti ama ülkemiz şartlarında kullanılabilirliğini anlamak lazım. Zaten sizin de maksadınız bu. İlanlarda bir Sauer var. Fotoğraflarında damgaları açık seçik görünüyor. O da güzel tüfek.
1968