Gönderen Konu: 87 Ler Aşkına  (Okunma sayısı 10670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
87 Ler Aşkına
« : 04 Temmuz 2012, 02:11:26 »
Arkadaşlar berettanın çok beğendiğim eski 687 L serisi tüfekleri farklı gravürlerde paylaşmak istedim iyi seyirler.

upload images

• Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Ynt: 87 Ler Aşkına
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2012, 02:15:08 »

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2012, 02:16:24 »

upload photo

Bunlarda benim elimdekilerden

free image hosting
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 02:24:53 Gönderen: Emin VURAL »

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2012, 12:34:57 »
Paylaşım için teşekkürler,berettanın el işçiliğinin daha yoğun olduğu döneminin güzel örnekleri.
Naçizane sizin kendi tüfeğinizdeki iğne pozisyonu ile ilgili bir hatırlatmada bulunayım(bu arada çok güzel bir gravür var),iğnenin horoz düşükkenki dışarı taşma durumu bu modellerde ayarlanabilir,-taşık durmasının-pek zararı olmamakla beraber en ideali hemen kubuzun sıfır noktasında veya az içerde kalması durumudur(tüfeği açarken kapsüle takılmasın diye),bu durum horoz yaylarının gerisindeki somunu gevşeterek veya sıkarak ayarlanabilir,somun klempe edildiğinden önce klempin açılması(ezikliğin düzlenmesi) gerekir bu baya zor olduğundan bir tüfek ustası daha iyi yapar,iğne geriye fazla çekilirse bu seferde horoz yayı horoza gevşek basabilir, ne boşluklu basmalı ne de iğne ucunu kubuzdan çıkaracak şekilde fazla basmalıdır,deneyerek bulunacak.Evvela şunu da deneyebilirsiniz,sağ yayı sol horoza sol yayı sağ horoza takın durum düzelebilir,bazen temizlik bakım esnasında yaylar ters takılabiliyor.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 12:52:40 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2012, 15:36:16 »
687 siliver  pigeon II kullanmıştım ,
yanaklardaki gravürler  asit çökertmeydi ,pekte gravürleri başarılı bulmuyordum,
bu paylaştıgınız  fotgraflardaki  tığ işçilikleri kadar zarif ,estetik ve  gerçekçi değildi....demekki her yeni en sağlam en estetik olmuyor:)))
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2012, 17:47:05 »
paylaşım için teşekürler ,elinize sağlık güzel bir derleme olmuş ,
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2012, 17:57:37 »
Gravürler baktırıyor gerçekten. Hayalimde bunlar gibi gravürü olan bir tüfek var. İnşallah büyüyünce alacağım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2012, 00:20:03 »
Paylaşım için teşekkürler,berettanın el işçiliğinin daha yoğun olduğu döneminin güzel örnekleri.
Naçizane sizin kendi tüfeğinizdeki iğne pozisyonu ile ilgili bir hatırlatmada bulunayım(bu arada çok güzel bir gravür var),iğnenin horoz düşükkenki dışarı taşma durumu bu modellerde ayarlanabilir,-taşık durmasının-pek zararı olmamakla beraber en ideali hemen kubuzun sıfır noktasında veya az içerde kalması durumudur(tüfeği açarken kapsüle takılmasın diye),bu durum horoz yaylarının gerisindeki somunu gevşeterek veya sıkarak ayarlanabilir,somun klempe edildiğinden önce klempin açılması(ezikliğin düzlenmesi) gerekir bu baya zor olduğundan bir tüfek ustası daha iyi yapar,iğne geriye fazla çekilirse bu seferde horoz yayı horoza gevşek basabilir, ne boşluklu basmalı ne de iğne ucunu kubuzdan çıkaracak şekilde fazla basmalıdır,deneyerek bulunacak.Evvela şunu da deneyebilirsiniz,sağ yayı sol horoza sol yayı sağ horoza takın durum düzelebilir,bazen temizlik bakım esnasında yaylar ters takılabiliyor.

Evet Kamil bey bu modelleri daha çok seviyorum italyan vede dediğiniz gibi el işçiliği yüksek kibar tüfekler birde ben bunları fix şoklu oluşundan seviyorum.
iğnelerse genelde böyle gördüğümden hiç gözüme takılmadı hatırlattığınız için teşkkürler bakıcam bi.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2012, 00:24:09 »
687 siliver  pigeon II kullanmıştım ,
yanaklardaki gravürler  asit çökertmeydi ,pekte gravürleri başarılı bulmuyordum,
bu paylaştıgınız  fotgraflardaki  tığ işçilikleri kadar zarif ,estetik ve  gerçekçi değildi....demekki her yeni en sağlam en estetik olmuyor:)))

Vedat bey dediğiniz gibi özellikle ikiler asit olduğundan gerçekten hoş değil onun yerine düz bırakılsa daha iyi görünürdü.
evet ben biraz eskiciyim :) mesela  b 25 ler mesela auto 5 ler verney carron ve beretta başta olmak üzere bir çoğunun eskisi benim başımın tacı :)

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 07 Temmuz 2012, 00:24:49 »
paylaşım için teşekürler ,elinize sağlık güzel bir derleme olmuş ,

Sağolun Ramazan bey beğendiğinize sevindim.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 07 Temmuz 2012, 00:26:23 »
Gravürler baktırıyor gerçekten. Hayalimde bunlar gibi gravürü olan bir tüfek var. İnşallah büyüyünce alacağım.

Volkan abi gravürleri yapan sanatını konuşturmuş şaka bir yana bence bu tüfekler eskiden pahalıydı şimdi değil.:-)

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Temmuz 2012, 22:45:15 »
Olsun. Ben yine de sezon sonu indirimini bekliyeyim ;D
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 09 Temmuz 2012, 00:29:22 »
Bekleyelim abi  ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2013, 01:01:17 »
Arkadaşlar

Yeni nesil tüfekler genel anlamda el işçiliğinden yoksun

Belki artan talep belki yüksek maliyetler bu işi buraya getirdi

Şimdi bakıyorum eski tüfekler boyadan kroma yapılan kundak avansına kadar çok farklı

Bir kaç örnek vereyim eski tüfekler sürme boyalı yeniler kostik birinde 7 banyo birinde tek banyoda yapılıyor

Mesela kundak eski tüfeklerin genelinde huğlu dahil olmak üzere avans var yenilerse düz tornadan çıkıp takılıyor tornada bir gün elde 10 gün

Krom vede ışıl işlemleri ona keza yeni pek çok tüfekte krom atmasına şahit oldum eski tüfeklerde böyle bir şey ne gördüm nede duydum

Yine yeni iç kromlarda çok kalın katmanlardan dolayı gerekli sürtünme olmayışı saçma sıcaklığını bire bir etkiliyor eskiler ise daha ince vede pürüzsüz yağlı bezle namlu cam gibi oluyor buda bunun göstergelerinden biri

Şimdi bunun yanında elbette yeni tüfekler kötü yada kaliteden çok yoksun diyemem ancak küçük ayrıntılar büyük farklar yaratıyor lütfen yeni tüfek kullanan arkadaşlarım alınmasın ben eskiyi seviyorum belkide görmek istediğim gibi görüyorum

Birde kabul etmediğim Berettanın italyan Browningin belçika Webley in İngiliz Verney Carron un fransız olmayışıdır

Belkide yanlış olan kabul etmediğimiz yeni nesil tüfeklerin namlu içi çapının daha geniş olmasına rağmen hala eski mühimat kullanmamızdır

Teknoloji tartışılmaz ancak şöyle bir düşünmek gerekirse bugün en pahalı Browning yarı oto 6000 lira temiz bir auto 5 ise hala 4 5 bin lira ediyor

Ancak düşünmek gerekirse bugün auto 5 teki işçilik göz önünde bulundurulursa bu tüfeğin maliyeti ne olur bilinmez ama bence en az ikiye katlar

Bunun yanında xplor kullanan vede özellikle ördek avında harikalar yaratan arkadaşlarım var varkende

Benelli vincide teknolojide son nokta olarak görünmektedir her ne kadar öyle görünsede  hertürlü işçilkten yoksun genelde alan satmakta olan bir tüfektir

Oysaki Benelli 123 hala reşat altını gibi kıymetlidir toparlamak gerekirse genel anlamda işçilik farkı kaçınılmaz son olarak Skb den örnek vericem

Skb japon menşeili son derece güzel bir tüfektir bir 71 birde 66 çiftesini kullanma fırsatım oldu harika bir grupman vede öldürücü saçması vardır
o bile eski yeni kavramında var olan gaz ayar düğmesini kaldırmıştır herne kadar gereksiz gibi gözüksede o bir ayrıntı vede işçiliktir

Yani somut olarak herkesin görüşüne saygım var önemli olan yeni eski avcının tüfeği ile bütünleşmesi onu sevmesi ardındanda keyf almasıdır.

Saygılarımla

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 22 Ocak 2013, 10:38:50 »
emin bey eskilerde el işçiliği ve özen daha fazla bu kesin,babamda ve kardeşimde auto 5 var 2 tane bana göre bu güne kadar yapılmış en kaliteli otomatik,ama çok ağırlar malesef.
yeni nesil uygun mühimmatı kullandığın zaman yıkımı harika,
ben şahsen ne yardan geçerim ne serden hesabı eskiyide yeniyide seviyorum 2 sindende dolabımda var.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 22 Ocak 2013, 18:26:00 »
emin bey eskilerde el işçiliği ve özen daha fazla bu kesin,babamda ve kardeşimde auto 5 var 2 tane bana göre bu güne kadar yapılmış en kaliteli otomatik,ama çok ağırlar malesef.
yeni nesil uygun mühimmatı kullandığın zaman yıkımı harika,
ben şahsen ne yardan geçerim ne serden hesabı eskiyide yeniyide seviyorum 2 sindende dolabımda var.

Ne güzel fatih bey dediğim gibi önemli olan bu zaten Selamlar.

Çevrimdışı Ömer ÇİRKİNYILAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 22 Ocak 2013, 18:32:18 »
emin bey haklısınız benelinin tek crio modelini kullandım onundışında kullanmadım da görmedimde görmediğim ve bilmediğim bir tüfeğe bişey diyemem crio güzel.ama bir beretta bir brownıng alacak olsam berettada kesinlikle 390 ve 391 urika gold seçerim brownıngda ise gold modelini seçerim.yani sizin dediğiniz gibi :)
Ömer ÇİRKİNYILAN
1983-Hatay 
resim upload servisleri

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 22 Ocak 2013, 23:43:20 »
emin bey haklısınız benelinin tek crio modelini kullandım onundışında kullanmadım da görmedimde görmediğim ve bilmediğim bir tüfeğe bişey diyemem crio güzel.ama bir beretta bir brownıng alacak olsam berettada kesinlikle 390 ve 391 urika gold seçerim brownıngda ise gold modelini seçerim.yani sizin dediğiniz gibi :)

Evet Ömer bey o segmentte 390 ı tek geçerim ancak ağır oluşu tercihi biraz kırıyor

Gerçi şarjör somunu alimiyon yapıldımı 303 ağırlığına dönüyor ama yinede pek bilinmediği vede çok olmadığı için kullanmayan bilmiyor.

Çevrimdışı Kamil İLDAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 27 Nisan 2013, 21:25:47 »
Emin abi bu tüfeklerdeki gravür baskı değil mi veya ben yanlış mı biliyorum? Ne 390 ne 391, beretta otomatikte 304'ü tek geçerim abi
Kamil İLDAY
1979  KIRIKHAN/HATAY

Çevrimdışı M.Çağrı YILMAZ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 28 Nisan 2013, 11:16:49 »
Kamil kardeşim.Beretta da 390 ve 304 ikisinide çok kullandım Hatta ilk avrupa tüfeğim 304 tü .Ama bana göre 390 ın saçması daha iyi.Sadece tüfek ağır.304 de çok güzel ama ağır sıkıda saçmaları sapıtıyor.. Sarp arazide avlanacaksam tercihim 304olur. Ben ördek ağırlıklı avlandığımdan  390 ı  tercih ediyorum. Her ikisininde dez avantajı  tüfeklerin temizliği işkence.
M.Çağrı YILMAZ
1978 Gaziantep