Gönderen Konu: Eski Tüfek Bilgi  (Okunma sayısı 5208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa HAKKIOĞLU

• *
  • - Avcı nice al bilirse ayı da onca yol bilir...!
Eski Tüfek Bilgi
« : 05 Mart 2013, 23:26:14 »
Değerli Avcı üstadlar,

Benim dededen kalma aşağıda fotoğraflarını koyduğum Verney Carron tüfek için yardımınıza ihtiyacım var. Tüfek iyi durumda namlu içi çok az karıncalanma vardı bakım yapıldı.

-   Bu tüfek 16 cal bir Verney Carron (kaç yılı yapımı bilmiyorum), 16 cal. en fazla kaç gram ve kaç mm. fişek yatağı olan fişekleri kullanabilirim? (16 cal. En düşük 28 gr fişekler var piyasada)
-   Bu fişekler namluya zamanla zarar verir mi veya beni sakatlar mı?
-   Ben avcılıkta yeni olduğumdan fişek doldurmayı bilmem, acaba bu tüfek karabarut mu atar? Nerede hangi büyüğümüze yaptırabilirim fişek?
-   Tüfeğin bakımını yapan abimiz namlu ve ahşap kısımları yepyeni yaparım dedi ben istemedim, acaba böyle bir bakım yapılır ise tüfek antika değerini kaybeder mi?
-   Siz resimlerden anlayabilirmisiniz acaba bu namlunun çeliği ne tür bir çelik?

Bilgi verebilirseniz minnettar olurum. Resimleri aşağıdadır.

Senin gönlün daima mesrur ve musahhardır, mazursun
Gamın ne olduğunu asla bilmedin, mazursun
Ben sensiz bin gece kan yuttum;
Sen bir gece sensiz kalmadın, mazursun.GAZZALİ

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Ynt: Eski Tüfek Bilgi
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2013, 02:09:51 »
Hakiki sarma çelik veya damascus çelik denen çelikten yapılmış namlu.1800 lü yılların sonlarına doğru olmalı tahminim tüfeğin imal tarihi(zira bu tarihlerden-1880-90 sonra fluid steel denen şimdiki blok çelikten delme namlulara yöneldi tüfek sanayisi,tabi aklımda kaldığı kadarıyla.

Bu tüfekler karabarutla doldurulmuş fişeklerle kullanıma uygun ama namlu iyi durumdaysa düşük basınçlı dumansız barutla da kullanılabildiğini okumuştum ama kesinlikle namlu iyi durumdaysa!!

Tüfek oldukça iyi durumda görülüyor ve yaşına rağmen nerdeyse atelyeden çıktığı gibi.Zamanında araba yükü para verilmiştir bence zira üst seviye işçiliği var(o zamanın da orta kalite idare eder vb kalite tüfekleri var bu çok iyi kalite bence).

Şimdi buna işi iyi bilen ve bu tüfeklerde tecrübeli biri ancak dokunmalı,rasgele ustalara verilecek tüfek değil,böyle bir usta bulunamazsa hiç elletmemek en iyisi yoksa değeri düşer.

Bu gibi tüfeklerde tecrübeli olduğunu sandığım ve damascus boyama yapabilen İstanbul da AV-SPOR firması Ahmet ve Bülent Balcı var www.av-spor.com dan bakın,boya ve restorasyon örnekleri(restore edilen tüfek orijinali gibi olmamış ama fonksiyonel olmuş mesela ama damascus boya işleri güzel görünüyor) var ve yakınsanız kendileriyle bir görüşün ikna olursanız minumum bakım ve restorasyon yaptırılabilir.Bu gibi restorasyonlarda o dönemi yansıtabilmek ve boya cila gibi uygulamalarda orijinal formülasyonlara yaklaşmak lazım ki müdahale olduğu az anlaşılsın veya en iyisi anlaşılmasın.Epey bir uzmanlık ve dönem hakkında bilgi sahibi olma işi bu tür işler.

Mümkün olduğu kadar araştırın karar vermeden önce.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2013, 02:16:31 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• *
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2013, 10:04:52 »
Kamil Bey bilgi için çok teşekkür ederim, dediğiniz yerde bir bakım yaptırdım ama restorasyon yaptırmamıştım.

Saygılarımla...

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2013, 10:30:06 »
Rica ederim.

Çakmakları ve üstteki kuyruğu ahşaba o şekilde oturtabilmek her ustanın harcı değil,tüfeğin iyi kalite olduğunun ilk bakıştaki ipuçlarından bunlar,diğer kısımları da zaten bu paralelde.O yüzden ustayı seçerken iyi araştırmak gerektiğini söyledim,eksper olması lazım.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2013, 10:36:50 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• *
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2013, 20:11:40 »
Dogru soyluyorsunuz Kamil Bey cok iyi bir ustaya vermek lazım. Sanırım bu tüfek ile bugünkü fişekleri denemeyeceğim, zira dediğiniz çelik tarihi önemi olan bir çelik zarar vermek istemem. Belki karabarut doldurabilen bir usta abimizi bulurum ileride...

Gösterdiğiniz ilgi ve yardım için çok çok teşekkürler..

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2013, 20:34:14 »
Ne demek Mustafa bey.Böyle değerli tüfeklere her zaman rastlamıyoruz,sanki benimmiş gibi sorumluluk duyuyor insan.İyi günlerde kullanın ve inşallah istediğiniz gibi de ufak tefek bakımı yapılabilir,keşke daha fazla "bu konu da"isim bilseydim de daha faydalı olabilseydim.Mesela Sadık Akdaş ta mükemmel bir tüfek profesörü ama antika sayılacak tüfeklerde ki tecrübesini bilemiyorum isterseniz ona da bir danışın.

Site de aslında çok tecrübeli isimler var usta tavsiyesi verebilecek,sanırım konuyu okuduklarında katkıları olur.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 06 Mart 2013, 21:56:52 »
 O0 O0 O0 mustafa bey ,  buram buram tarih kokan bir tüfeğe sahipsiniz , ne mutlu size ..  bu tür tüfeklere veya eski tarihlere  ait eşyalara bakınca , geçmişi bize taşıdığı için , imrenek bakıyorum bu tarih kokan eşyalara .. her ne kadar cansız olsalarda , geçmişin ruhu , izleri hala üzerelerinde taptaze kokusuyla duruyor .. atalarımız , dedelerimiz aklıma geliyor , ve onları çok büyük saygıyla yad ederken , dualarımı esirgememeye çalışıyorum ...  bu tür tarih kokan ve geçmiş tarihi hatırlatan  eşyalara ayrı bir hassasiyetim ve ilgim var ... önemli olan bunların kıymetini değerini bilebilmek ... manevi olarak paha biçemiyorum acizane şahsım adına ... saygılar ...  O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder