Gönderen Konu: 20 CAL 23gr Fişek Hk! (TAVSIYE ve TEŞEKKÜR)  (Okunma sayısı 10602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
20 CAL 23gr Fişek Hk! (TAVSIYE ve TEŞEKKÜR)
« : 10 Eylül 2011, 08:39:52 »

Sn. Arkadaşlar,

Bu konuyu açmamın sebebi yerli malı kullanmanın ne denli önemli olduğunu vurgulamak, yerli üreticiyi destekleyerek büyütmek ve siz avcı arkadaşlarında bu konforu yaşamasını sağlamaktır ;

Bıldırcın sezonu öncesi bizi tatlı bir telaş almıştı her sezondaki gibi... Barut, saçma, tapa ve geçen sene toplanmış 20 cal boş fişekleri paylaşıyorduk arkadaşlarla... Hersene rivayet edilen ancak bir türlü gelmeyen 23 gr 20 CAL fişekten iyice ümidi kesmiştirk ancak sağolsun Kayseri Rastgele av bayii Sn. Emrullah abimizin yılmaz çabaları ile busene çok güzel çok konforlu öğlen sıcağıdna bile çatır çatır tüfek attık...

Öncelikle ben buradan bu 23 gr fişek üreterek avcısının yanında olan bu yerli fişek  üreticisine , Emrullah abiye ve emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyor, tüm POZE yada ÇİFTE 20 CAL tavsiye ediyorum.

Ayrıca 12 CAL için KEKLİK ' te kullanabileceğimiz hızlı, mevsim ve Türkiye şartlarına Türk avcısına uygun fişekler üretmesini ve yapan ve yapacak olan tüm yerli fişek üreticilerini şahsım adına destekleyeceğimi bildirmek istiyorum.

Saygılarımla.....

TAŞKIN 
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Ynt: 20 CAL 23gr Fişek Hk! (TAVSIYE ve TEŞEKKÜR)
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2011, 09:00:42 »
Taskın Abi

Ben 20 poze tüfeğimde o fişekleri kullandım,ama kendi doldurduğumuz hazır doluların vermiş oldugu verimdenmidir,yada benim fişeğe pek ısınamadığımdanmıdır ben fişeklerden memnun kalmadım.Merada 3 5 avcıyla konustuk hepside aynısını söylediler.Belkide sabah serinliğinde kullandığım içindir ama ben sevmedim :)

Ama yerli fişek üreticisine avcının yanında olduğu için,biz istediğimiz için yaptıkları için bende teşekür ederim...
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Sabri KESKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2011, 09:58:12 »
taşkın fişegi hiç denemedim fakat sterling 25 gr denedim geçen hafta igrenç bir  fişek şaçması sert  ve i nanılmaz sert bir  fişek cok kütü diyebilirimm kuş  5 dk sonra düşüyor delip geçiyor..
Sabri KESKİN
keskin nişancı
1979-Kayseri

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2011, 10:39:59 »
Sn. Arkadaşlar,

Bu konuyu açmamın sebebi yerli malı kullanmanın ne denli önemli olduğunu vurgulamak, yerli üreticiyi destekleyerek büyütmek ve siz avcı arkadaşlarında bu konforu yaşamasını sağlamaktır ;

Bıldırcın sezonu öncesi bizi tatlı bir telaş almıştı her sezondaki gibi... Barut, saçma, tapa ve geçen sene toplanmış 20 cal boş fişekleri paylaşıyorduk arkadaşlarla... Hersene rivayet edilen ancak bir türlü gelmeyen 23 gr 20 CAL fişekten iyice ümidi kesmiştirk ancak sağolsun Kayseri Rastgele av bayii Sn. Emrullah abimizin yılmaz çabaları ile busene çok güzel çok konforlu öğlen sıcağıdna bile çatır çatır tüfek attık...

Öncelikle ben buradan bu 23 gr fişek üreterek avcısının yanında olan bu yerli fişek  üreticisine , Emrullah abiye ve emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyor, tüm POZE yada ÇİFTE 20 CAL tavsiye ediyorum.

Ayrıca 12 CAL için KEKLİK ' te kullanabileceğimiz hızlı, mevsim ve Türkiye şartlarına Türk avcısına uygun fişekler üretmesini ve yapan ve yapacak olan tüm yerli fişek üreticilerini şahsım adına destekleyeceğimi bildirmek istiyorum.

Saygılarımla.....

TAŞKIN 

Taşkın bey paylaşım için teşekkürler bende 20 cal huğlu çiftemle 25 ve 28 gram kullandım bugüne kadar randıman çok güzeldi 23 gram fişeği denemek isterim doğrusu
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2011, 10:45:45 »
Taskın Abi

Ben 20 poze tüfeğimde o fişekleri kullandım,ama kendi doldurduğumuz hazır doluların vermiş oldugu verimdenmidir,yada benim fişeğe pek ısınamadığımdanmıdır ben fişeklerden memnun kalmadım.Merada 3 5 avcıyla konustuk hepside aynısını söylediler.Belkide sabah serinliğinde kullandığım içindir ama ben sevmedim :)

Ama yerli fişek üreticisine avcının yanında olduğu için,biz istediğimiz için yaptıkları için bende teşekür ederim...

Ahmet bey yaşadığınız sorunla Taşkın beyin memnuniyeti arasındaki fark bence tüfek namlu uzunluğu vede şokla alakalı olabilir örneğin benim kendi tüfeğim 20 cal Huğlu ilk yapılan huğlulardan 70 namlu 4/3 şoklu bu namlu 70 olduğu vede açık şoklu olduğu için yüksek gramaj fişek 28 gibi iri saçmayı çok seviyor 6 7 gibi bunun aksinedaha önce kullandığım 20 cal beretta 425 çiftem 67 namlu 1/3 şoklu idi buda çok ince saçmayı 8 ve üzeri  24 25 gram fişeği çok seviyordu.Selamlar
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2011, 11:34:16 »

Arkadaşlar,

Ekibimizde 1 adet 20 HUğlu Oto 67 namlu , 4 adet 60 namlu 20 CAL AVSAN VARDAR, 1 adette yine 61 namlu Huğlu 20 kalibre tüfek kullanan arkadaşlar var hepimiz emin olun çok uzak mesafelerden çok güzel kuşlar vurduk. Biraz da pisikolojik olarak marka ve fişeğe güvenememek bıldırcın gibi kolay bir avda bile insanın vuruş performansını etkiliyebiliyor....

Tabi herkez rahat ettiği ve güven duyguğu zevk aldığı fişeği ve tüfeği kulşlanabilir, serbesttir ancak benim dikkat çekmek istediğim konu yerli üreticinin talebimize kulak vermesi ve dışa bağımlılığımızın azalması....

Saygılar.....
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• *
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2011, 19:48:41 »

Tabi herkez rahat ettiği ve güven duyguğu zevk aldığı fişeği ve tüfeği kulşlanabilir, serbesttir ancak benim dikkat çekmek istediğim konu yerli üreticinin talebimize kulak vermesi ve dışa bağımlılığımızın azalması....

Saygılar.....

Doğru...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Semih TEKMEN

• *
« Yanıtla #7 : 24 Eylül 2011, 18:56:55 »
Sn Taşkın Bey;
Bahsettiğiniz 23 gr fişekleri hangi firma üretti acaba.Ayrıca kayserideki bayi arkadaşın irtibat bilgilerini verebilirmisiniz.
selamlar.
Semih TEKMEN
1980 Elazığ
[email protected]

Çevrimdışı Semih TEKMEN

• *
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2011, 21:43:35 »
Teşekkür ederim Mustafa Bey.
Semih TEKMEN
1980 Elazığ
[email protected]

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2011, 17:46:14 »
taşkın abi 20 kalibreye bende meraklıyım özellikle keklik avı için düşünüyorum , sen keklikte kullanıyormusun, etkileri ve mesafeleri nedir
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2011, 18:03:58 »

taşkın abi 20 kalibreye bende meraklıyım özellikle keklik avı için düşünüyorum , sen keklikte kullanıyormusun, etkileri ve mesafeleri nedir

Mahmut, biliyorsun kekliğin tüfeği 12 calibre ancak 20 calibreyi kekliklte tercih edenler, şu şekilde sınıflandırabiliriz;

Ancak bunlar benim düşüncelerim

1. Kekliğin bol olduğu avlaklarda avlanan ve işin artık fantazisini yaşamak isteyenler 20 Cal kullanıyor...

2. Ben 3,5 kg tüfek gezdirmem 2,450 kg tüfek ile atıcılığıma güveniyorum kaçarsa da kaçsın diyenler kullanıyor

3. Birde 12 numara tüfeği olmayan hep 20 cal ile avlanmış avcılar kullanıyor...

Ben avın kısıtlı olduğu ve sezonda en fazla 10-12 kere kekliğe gittiğim için 12 cal ile keklik avlıyorum. Bıldırcın ve çulluk  için mükemmel,

Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #11 : 07 Ekim 2011, 22:07:45 »
Kanımca keklik avı başladığında 20 numara yeter ama sezon sonuna doğru 12 numara ile daha randımanlı olur. Özellikle soğuk iklimde. Bıldırcında ve bazen çullukta vuruş yönünden 12 den farkı olmaz. 28 g fişekle 30 m den sonra garantili vuruş usta atıcı işi olabilir. 20 numara ile her mesafeden kuş indirmek zor. Tavşan ve ördek daha da zor. 20 numara uzak mesafe tüfeği değil. Onun için usta tüfeği diyor olabilirler. Böyle düşünüyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 08 Ekim 2011, 19:33:42 »
Kanımca keklik avı başladığında 20 numara yeter ama sezon sonuna doğru 12 numara ile daha randımanlı olur. Özellikle soğuk iklimde. Bıldırcında ve bazen çullukta vuruş yönünden 12 den farkı olmaz. 28 g fişekle 30 m den sonra garantili vuruş usta atıcı işi olabilir. 20 numara ile her mesafeden kuş indirmek zor. Tavşan ve ördek daha da zor. 20 numara uzak mesafe tüfeği değil. Onun için usta tüfeği diyor olabilirler. Böyle düşünüyorum.
DEĞERLİ VOLKAN BEY teorikte söyledikleriniz çok doğru ve mantıklı gibi görünüyor ancak pratikte 20 no bir tüfeğin neler yapabileceğini gerçekten atış yaparak yaşamak gerekiyor şöyleki uzun yıllar önce henüz yaş itibarı ile ruhsat sahibi olmadığım dönemlerde bir yaz sezonu boyunca dayımın 20 no simson çiftesini kullanmıştım ve vurduğum çil kekliklerle tavşanların vuruluş mesafelerine bugün çoğu kez 12 no yarı otomu yüzüme dahi almıyorum diyebilirim ,, gerçi o tüfek 71cm namlu ve 1-3 şoklu bir tüfekti ve dayımın ALMANYADAN getirdiği sellior bellot black star,, red star,, ve rotweill tiger skeen gibi günümüze göre çok kaliteli fişekler kullanmıştık ancak 20 no uygun bir tüfek ile uygun fişekler ile her av çok rahat yapılabilir diye düşünüyorum.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 08 Ekim 2011, 21:19:57 »
Yaşadığınız örnek olduğu için o tüfeğe ve fişeklere veya onu gibilere sözüm olmaz zaten, kıymetli Hakan Bey. Doğrusu 20 numara kullanmadım. Zaten o sebeple "kanımca" demiştim. Hatta 20 numara almak da şu anda aklımda da yok ama gerçekten 12 ye göre çok kibar tüfekler.

Yukarıda düşüncemi yazarken şunu kıstas aldım; dünyada yivsiz tüfekler üzerine yazılan tüm makale ve yayınlarda saçmların dağılım yüzdesinin namlu çapına değil, şok değerine göre olduğu vurgulanıyor. O halde sözgelimi 20 numara ile magnum olmak kaydıyla 28 g fişek attığımızda, 12 numara tüfeğin 28 g fişeği ile aynı dağılımı vermelidir. Artık 28 g fişek en fazla ne kadar uzaktan av vurabilirse o kadar olur. Teorik olarak. Her türlü istisnası elbette mümkün.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #14 : 08 Ekim 2011, 23:17:39 »
Keklikte yıllardır 12 cal. RC32 - 8 numara kullanırım ve çok memnunum
bıldırcında ise 20 cal. ile fiocchi -bornaghi RC- 9-10 numara kulanırım.
hatta bölge sıcak olduğundan dolayı sezonun çoğunda 20 numara tüfekle 9-10 numarayı 28-30 gr keklikte'de kullanıyorum.
Ancak iç anadolu ve doğuda yine 12 cal. tüfekle RC32 8 numara kullanıyorum.
Ancak 20 cal. ava konsantre olduktan sonra 12 cal. gibi performans alınabiliyor, hafif olmasıda dağda gezmesi kolay oluyor 3 senedir yavaş yavaş 20 cal. doğru kayıyorum
HERKESE RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• *
« Yanıtla #15 : 08 Ekim 2011, 23:57:49 »
bende 20 kullanıyorum cok ıyı dedıgınız gıbı hafıflıgı ayrı bır guzel cıftesı var bende  tek kırmadan hafıf guzel kalıbre domuz ıcnde otomatıgı almayı dusunuyorum
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık