Gönderen Konu: fişek dolumu yardım  (Okunma sayısı 930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren demirel

• Ziyaretçi
fişek dolumu yardım
« : 31 Temmuz 2015, 18:42:34 »
Fişek dolduran arkadaşların yardımına ihtiyacım var.Hangi barutla kaç gr dolum yapılmalı ve barut özellikleri neler.Geçen 32gr saçma ile mke barut dolumu yaptım(eski bir avcının yardımı ile keçe tapa) sanki biraz etkisiz oldu gibi.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.30-32-34gr için hangi baruttan kaç gr kullanmalıyım

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: fişek dolumu yardım
« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2015, 17:29:15 »
Bu çok teferruatlı bir konu. Nasıl bir fişek doldurdunuz? Miktarları neyle ölçtünüz? Yıldız mı yuvarlama mı kıvırdınız?

Eğer plastik kovana keçe tapayla ve yuvarlama şeklinde ağız kapatacaksanız, MKE yeşil barutu 1,70 gramdan fazla koymayın. Ağzı yıldız kıvıracak olursanız 1,60-1,65 g barut yeter normalde. Plastik tapa kullanırsanız 1,45-1,50 yeter normalde. Bunları 30-32 gram saçma için yazdım.

Dediğim gibi eldeki malzemeye göre, havaya göre vesaire deneye deneye ayarlamanız lazım ama bu işlerden anlayan biri yakınızıda olmadığında da dengesiz doldurabilirsiniz. Verimsiz olur. Emek isteyen, tecrübe isteyen işler. Bence çevrenizde bunları yapanlardan yardım alın. Fakat eski ölçüleri her fişeğe uygulayamazsınız, onu da hatırda tutun.

Ya da şimdi aklıma gelen, hazır fişeklerden barutu veya saçmayı "azaltmak" suretiyle farklı sonuçlar alabilirsiniz. Malzeme azaldığı için tehlikeli durum da olmayacaktır. Azaltmak bazen güzel sonuç verir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.