Gönderen Konu: H&H Üretimi - Özet Video  (Okunma sayısı 103587 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: H&H Üretimi - Özet Video
« Yanıtla #150 : 03 Nisan 2015, 20:26:31 »
Resmi de biraz küçülttüm ki, olabildiğince kibar dursun diye :D :D
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #151 : 03 Nisan 2015, 20:28:10 »
Bunca güzel bilginin arasında
biz biraz FRANSIZ KALDIK.???
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #152 : 03 Nisan 2015, 20:35:10 »
Sametcim, Alman sanayii ile ilgili görüşlerine aynen katılıyorum ama  Almanya IInci Dünya Savaşı'ı sonunda mağlup devletlerdendi... Çaktırma... Ama o , silah sanayiinden dolayı değil, Hitler gibi bir çılgın yüzündendi diyelim geçelim :D

tek suçlu stalingrad muharebesidir =) zamanı iyi hesaplayamamış hitler çakılmış ordu direk kış ayında.. Alman silahlarının en iyisi olduğunu iddaa ederim..çünkü Nazi Almanyası'nın Çılgın Silahları diye bir belgesel izlemiştim bu belgeseli izleyin fikirlerinizin değiştiğini görüceksiniz sadece av tüfeklerinde değil..
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #153 : 03 Nisan 2015, 20:39:04 »
Hem spor tüfeği diyorsun hem de melez resim koyuyorsun.

Koymuşsun av modelini yok ya kaba tüfek Perazzi daha estetik.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #154 : 03 Nisan 2015, 20:44:59 »
Bildiğin kalem... Al yaz , hikayeler, romanlar yaz... Kalem, kalem.. :D

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emre HİKMETOĞLU

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #155 : 03 Nisan 2015, 20:56:32 »
İbrahim zorlama istersen krieghoff namlu agzina kadar essencia ya isleme yapsa nafile. Diğer ortalama silahlar kategorisinde Merkel. Üst Seviye tamam orta seviyeleri servis etme.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #156 : 03 Nisan 2015, 21:12:04 »
Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler...
Umumi istek üzerine, kaybolup gitmemesi için konu sabitlenmiştir...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Mustafa KARAGÖZ, Onur ORAL

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #157 : 03 Nisan 2015, 21:18:12 »
Bunu da benimle sevdiğim bir abim paylaşmıştı... Al Maktoum, petrol kralı mıymış neymiş, çok zenginmiş , olimpiyatlarda herkes Perazzi ile Beretta ile atabilirmiş de, kendisininkisi en iyisi olmalıymış :D :D Parası neyse vereceğim demiş, vermiş "en kralını" yaptırmış :D

Bunu benimle paylaşan abime de saygılarımı ve teşekkürlerimi gönderiyorum:

Merkeller hoşuma giden silahlar, hakikaten şekil olarak da seviyorum.Bana göre sağlam ve ulaşılabilir olması da iyi yanlarından, ancak şu Maktumun tüfeğinden paylaştığınız kesit  bildiğin eskavatör parçası :) Şeyh poligondan artan zamanlarında bununla petrol kuyusu mu vuruyor ne :)
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2015, 21:19:27 Gönderen: Mustafa REİS »
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #158 : 03 Nisan 2015, 21:42:31 »
Mustafa Bey, bakmayın siz Osman Abi'nin öyle dediğine, o da biliyor mevzuyu dibine kadar.. Şu "ucuna kadar işleme olsa nafil"e dediği "kalemin" (ben kalem diyorum ona :) ) sidelock baz modelinin Türkiye satış fiyatı yaklaşık 120bin TL :D

Merkeller hoşuma giden silahlar, hakikaten şekil olarak da seviyorum.Bana göre sağlam ve ulaşılabilir olması da iyi yanlarından, ancak şu Maktumun tüfeğinden paylaştığınız kesit  bildiğin eskavatör parçası :) Şeyh poligondan artan zamanlarında bununla petrol kuyusu mu vuruyor ne :)

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Mustafa KARAGÖZ

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #159 : 03 Nisan 2015, 22:30:33 »
Şu ara seyahat telaşından forumdan uzak kalsamda,
böyle keyifli paylaşımlar için başta İbrahim bey olmak üzere herkese teşekkür ederim,
keyifli paylaşımlar...
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #160 : 03 Nisan 2015, 23:35:23 »
Sizin o kalemle hikaye değil destan bile yazılır. Şimdi bu Krieghoff' a bayıldım mesela. Demek ki ben de Almanlar gibi estetik yoksunuyum, ya da benim estetik anlayışı m böyle :)
Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, sanat felsefesi ile ilgilenen arkadaşlar iyi bilirler ki estetik/güzellik göreceli kavramlar dır. Almanların silah konusundaki estetik anlayışını da böyle değerlendirebilir iz. Estetik anlayışından mahrum bir ülke BMW M Serisi gibi spor Sedan bir otomobili, Mercedes Benz S500 long gibi ultra lüks makam aracını, Porsche Carrera 4s gibi asfalt canavarını,  Hamann gibi modifiye markasını tesadüfen bulmuş olamaz.
Keşke biz de millet olarak tarihsel birikimizden kaynaklı değerlerimize sahip çıkıp geliştirseydik. Bugün dünyanın en iyi mimari yapıları ve bu bağlamda mimarları, en iyi silahları ve silah firmaları, en iyi ağır silah sanayii bizde olurdu. 1453'te kullandığımız ŞAHİ TOPU'NA 10 yılda bir çivi çaksaydık 550 yılda kıtada kıtaya füze atardık . Neyse konu mecraından çıkıyor. Herkese iyi akşamlar.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2015, 23:37:29 Gönderen: Mustafa REİS »
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Alper BEKRET

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #161 : 04 Nisan 2015, 11:03:57 »
Sizin o kalemle hikaye değil destan bile yazılır. Şimdi bu Krieghoff' a bayıldım mesela. Demek ki ben de Almanlar gibi estetik yoksunuyum, ya da benim estetik anlayışı m böyle :)
Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, sanat felsefesi ile ilgilenen arkadaşlar iyi bilirler ki estetik/güzellik göreceli kavramlar dır. Almanların silah konusundaki estetik anlayışını da böyle değerlendirebilir iz. Estetik anlayışından mahrum bir ülke BMW M Serisi gibi spor Sedan bir otomobili, Mercedes Benz S500 long gibi ultra lüks makam aracını, Porsche Carrera 4s gibi asfalt canavarını,  Hamann gibi modifiye markasını tesadüfen bulmuş olamaz.
Keşke biz de millet olarak tarihsel birikimizden kaynaklı değerlerimize sahip çıkıp geliştirseydik. Bugün dünyanın en iyi mimari yapıları ve bu bağlamda mimarları, en iyi silahları ve silah firmaları, en iyi ağır silah sanayii bizde olurdu. 1453'te kullandığımız ŞAHİ TOPU'NA 10 yılda bir çivi çaksaydık 550 yılda kıtada kıtaya füze atardık . Neyse konu mecraından çıkıyor. Herkese iyi akşamlar.
sn.REİS
Görüşleriniz e aynen katılıyorum..
bundan 550-560 yıl önce karadan koca koca kadırgaları haliçe indiren dehalar bir devri açıp bir devri kapatırken,,
350-400 yıllık mimar sinanın eserlerini sırrı günümüz teknolojisinde dahi halen çözülememişken ,, o birikim ve kültürel varlığımızı devam ettirebilse idik şu anda DÜNYANIN PATRONU konumunda bir MİLLET durumunda olurduk..

« Son Düzenleme: 04 Nisan 2015, 11:06:02 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
« Yanıtla #162 : 04 Nisan 2015, 11:40:23 »
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2015, 11:41:54 Gönderen: Ali AKIL »
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
« Yanıtla #163 : 04 Nisan 2015, 11:45:07 »
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Emre HİKMETOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #164 : 05 Nisan 2015, 13:54:46 »
Valla sorduğunuz soruya herkes farklı açılardan değerlendirip farklı cevaplar verebilir ama tartışmasız bir şey var o da en tepede Londra tüfeklerinin olduğudur...

Aslında İngiliz tüfekleri diye geçer genelde ama onu Londra, Birmingham, Scotland, Wales vs diye ayırmak lazım, hepsi aynı kalitede değil. Aslında Britanya tüfekleri demek daha doğru. Zira Türkçe'de İngiliz diye bahsedilen tüfeklerden bazıları İngiliz değil, mesela İskoç tüfeğidir bir kısmı... O yüzden hepsine birden İngiliz yerine, British, Britanya tüfekleri demek daha doğru.

Örneğin, John Dickson & Son için ülkemizde İngiliz tüfeği denilir ama aslında İngiliz tüfeği değildir, İskoç tüfeğidir. Dolayısıyla Britanya tüfekleri olarak isimlendirmek daha doğru.

Tek gerçek, Britanya tüfeklerinin de, dünyanın da en iyileri listesinde , Londra tüfekleri tepededir. Bunların içinde de üç büyükler, İskoç falan değil, halis mulis İngiliz ve en iyi İngilizler, Holland&Holland, Purdey, Boss&Co...

Bundan sonra, yani bu tartışmasız liderlerden sonra,

Belçika tüfeklerinin , Belçika'nın ve dünyanın en meşhur ve haklı üne sahip silah fabrikalarından birisi Fabrique Nationale tüfeklerinin adlarını yazabiliriz. Liege tam bir endüstri, sanayi merkezidir.. İngiltere de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanına milyonlarca namlu/tüfek/tabanca üretip satmış bir silah cenneti. Hem son kullanıcı hem de askeri kullanım amaçlı milyonlarca silah ihraç etmiş bir yerdir. Browning'in efsanesi B25'ler, Francotte, Lebeau-Courally aklıma ilk gelenler.. Lebeau-Courally Boss patentiyle çok üst düzey Üst/Alt çifteler üretmiş, mücevher gibi görünen tüfekleri var.

Daha sonra, İspanyol, Alman, Fransız, İtalyan tüfeklerinin adını yazabiliriz.

İspanyol'lardan, AyA'yı mutlaka saymak lazım. Kopya tasarım da olsa, çok kaliteli, çok üst düzey tüfekleri var AyA'nın... (Türkiye'de ikinci el piyasasında dolaşan sıra tüfekleri olan AyA'ları kastetmiyorum tabii ki..)
Sarasqueta, Arizaga, Zabala, Ugartechea... İspanya kaliteli tüfek üretmeyi başarabilmiş bir memleket. "Üst model" temiz bir AyA bulursanız ve bütçeniz elveriyorsa kaçırmayın derim.

Krieghoff, Merkel, Sauer Alman'ların en iyiler arasına sokmayı başardığı tüfekleri... (Yivlilere hiç girmiyorum, Mauser orada tepelerde...) Merkel, bir sidelock tüfeğin tüm parçalarını tamamen kendi tesislerinde üreten (sidelock tüfeklerinde tüfeğin hiç bir parçasını outsource etmediklerini iddia ediyorlar) dünyadaki tek firma diye biliyorum, en azından kendi iddiaları bu yönde. Merkel, Avrupa'nın bir kaç ciddi namlu üreticisinden biridir ve bir çok ünlü Avrupa tüfeği markalarına namlu satar, FN gibi. Örneğin Krieghoff tüfeklerinin namluları Merkel üretimi namlulardır. Alman tüfekleri bence en sağlamları... En düşük toleransla üretilmiş tüfekler, düşük toleransları ve malzeme kaliteleri , bir mühendis gözüyle beni çok fazla etkiliyor açıkçası. Ancak ağırlık ve estetik konularında eleştirilirler Alman tüfekleri. Mesela, Alman Miele çamaşarı makinası, kaya gibidir, 30 yıl servis tamir görmeden çalışır ama dış tasarımına baktığınızda dümdüz , sade bir kutu gibi durur, bir Arçelik kadar bile estetik görünmesi için uğraşılmamış izlenimi verir :)

Çok eski Fransızların Paris tüfekleri olmasını da unutmamak kaydıyla, St.Etienne , Fransa'nın Liege'i diyebiliriz. St.Etienne üretimlerinin tüm dünyada haklı bir ünleri var.

İtalyanlara ve İtalyan stiline ben pek ısınamasam da, üst düzey tüfekleri arasında, Abbiatico & Salvinelli, Fabbri, Fratelli Piotti sayılabilir.. Hadi onu da sayayım, hiç kanım ısınmasa da Beretta da bir dünya devidir tabii ki :D

Estetik konusunda sıkıntıları olduğu söylense de, Amerikan Parker, Browning'in kardeş şirketi Winchester'i da unutmayalım devlerin arasında. 

Unuttuğum atladığım yoktur umarım ama bence tepe ligin genel şekli böyle... :)

Selamlar..

İbrahim Bey

Durum aynı devler ligindeki gibi
İspanyollar adından söz ettirmeyi başarmış.
Almanlara gelince  bu işi bildikleri konusu su götürmez.
Mercedes, BMW, AUDİ
BOSCH, SIEMENS, AEG ...
ALMAN teknolojisi değil mi ?
1983-İZMİR - AYDIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #165 : 05 Nisan 2015, 14:00:39 »
Elbette, metalürji, malzeme, malzeme mukavemeti , malzeme işleme teknikleri sonuçta ürünün iş planının parçaları..

Ancak burada, ar-ge denilince birim ürün başına maliyetleri yüksek olan ve daha butik çalışan firmalarla, daha seri üretim yaparak daha düşük maliyetli ürünleri daha fazla adette satan firmalar arasında farklar olduğunu da belirtmek lazım.

Seri üretim yaparak daha düşük maliyetli ürünleri daha fazla adette satmaya ihtiyacı olan firmalar, pazarlamaya daha fazla ihtiyaç duyarlar zira maliyetler ve fiyatlar düştükçe rakip ve rekabet artar... Kurumun pazarlama ihtiyaçları doğrultusunda da , ar-ge birimlerine daha fazla yük biner ve çalışmanın fonksiyonel ve teknik reel katma değerinin yüksek olup olmamasına bakılmaksızın, pazarlamanın talepleri doğrultusunda, birim zamanda daha fazla şey "icat!" etme ihtiyacı doğar.. Bu da sıkça İtalyan firmalarında ve bunlarla rekabet etmeye çalışan firmalarda, neredeyse her yıl yeni bir "icat! olarak tüketicilerin karşısına çıkar. (tribore, backbored, power bilmemne , steelium, steelium + steelium pro +++, crio, crio+ clio++ vs)

Bu sektörde, İngiliz ve Alman üreticilerde birim zamanda daha az icat! çıktığını görüyoruz, bu üreticiler daha tutucular, geliştirdikleri sistemleri daha uzun, çok daha uzun senelerde geliştirip, çok daha uzun senelerde tüketiyorlar. (Aslında müşteriler tüketiyor.)
Pazarlama tarafına, bir Beretta kadar bütçe ayırmıyorlar, zira Beretta'nın miktarsal arzını sağlayabilecek kapasiteleri de yoktur.

Bunlar tabii ki ticari kararlar; daha butik üretim, daha fazla prestij ve kalite ile daha az gelir mi? Daha seri üretim, daha az prestij ve kalite ile daha fazla gelir mi? Kurumun stratejik vizyonuna uygun olarak alınması gereken kararlar bunlar.

Bir de bunların hiç birine uymayan yerli sanayiimiz var, yerli sanayiimizin kategori yönetimini ve sınıflandırmasını, yukarıdaki kadar kolay yapamıyorum.

İbrahim bey

Acaba UEFA ligini de mi açıklasanız ?
Nede olsa birim zamanda ortaya çıkan üretim miktarından İTALYANLAR şampiyon sayılır.
1983-İZMİR - AYDIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #166 : 05 Nisan 2015, 14:03:31 »
kimse kusura bakmasın, en kalitelisi bu :D

Allianz Arena, Germany :)

Yanlış anlama olmasın, sıralama ligler, futbol vs denildiği için stadlar üzerindendir, başka bir anlam çıkarmasın kimse :P Almanların en iyi olma ihtimali olabilir mi yoksa :P

Fotolar gerçekten imrenilecek ayarda,
Bir de statlar dolu olsaymış...
1983-İZMİR - AYDIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #167 : 05 Nisan 2015, 14:10:52 »
Bildiğin kalem... Al yaz , hikayeler, romanlar yaz... Kalem, kalem.. :D

Bununla yazılsa yazılsa SERGÜZEŞT yazılır.
1983-İZMİR - AYDIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #168 : 05 Nisan 2015, 14:13:14 »

İbrahim bey
Bu herhalde İTALYAN işi.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2015, 14:17:02 Gönderen: Emre HİKMETOĞLU »
1983-İZMİR - AYDIN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #169 : 06 Nisan 2015, 11:35:55 »
Dolu stad çok da, Tottenham'a sahayı dar eden Beşiktaş'lı bir şey olsun.. :)

White Hart Lane Stadium, Londra.

Fotolar gerçekten imrenilecek ayarda,
Bir de statlar dolu olsaymış...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #170 : 06 Nisan 2015, 11:39:47 »
Bu liste bence "hasta" bir liste :)

Muhtemelen listeye "İtalyan parmağı" değmiş :)

Tüfeklerin fiyatlarına göre "en iyi" sıralaması yapmak her zaman doğru olmayabilir , zira tüfeğin tarihi değeri vs de olabilir.. Salt fiyat, en iyilik göstergesi olarak kullanılmamalı bence ama fiyatlar listesinde de, H&H, Purdey vs o kadar geride değil zaten :D

Şikeci İtalyanlar :D

İbrahim bey
Bu herhalde İTALYAN işi.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #171 : 06 Nisan 2015, 11:42:20 »
Evet, UEFA Ligi, İtalyanlar için daha uygun kesinlikle :)

Şikeyi de bolca sevdiklerinden, o ligden de düşebilirler her an :)

İbrahim bey

Acaba UEFA ligini de mi açıklasanız ?
Nede olsa birim zamanda ortaya çıkan üretim miktarından İTALYANLAR şampiyon sayılır.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #172 : 06 Nisan 2015, 14:44:02 »
Zenginin malı fakirin çenesini yorarmış  :)
Bizimki de o hesap  :)
İbrahim Bey eli kolu bağlı duvara çıkılmaz ..
Senin yüzünden psikoljim bozuldu.
Tüfeklerime benzim döküp yakasım var  :D
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #173 : 06 Nisan 2015, 15:23:32 »
Zenginin malı fakirin çenesini yorarmış  :)
Bizimki de o hesap  :)
İbrahim Bey eli kolu bağlı duvara çıkılmaz ..
Senin yüzünden psikoljim bozuldu.
Tüfeklerime benzim döküp yakasım var  :D

;D ;D ;D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #174 : 08 Nisan 2015, 13:34:26 »
Bu liste bence "hasta" bir liste :)

Muhtemelen listeye "İtalyan parmağı" değmiş :)

Tüfeklerin fiyatlarına göre "en iyi" sıralaması yapmak her zaman doğru olmayabilir , zira tüfeğin tarihi değeri vs de olabilir.. Salt fiyat, en iyilik göstergesi olarak kullanılmamalı bence ama fiyatlar listesinde de, H&H, Purdey vs o kadar geride değil zaten :D

Şikeci İtalyanlar :D

İbrahim Bey;
Sıradaki şarkı İTALYANYANLARA gelsin o zaman.

1983-İZMİR - AYDIN