Gönderen Konu: gazlı mı? kinetik mi?  (Okunma sayısı 82562 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
Ynt: gazlı mı? kinetik mi?
« Yanıtla #200 : 19 Mayıs 2014, 18:42:21 »
hiç farketmez..gazlı alıcaksanızda çok temizlik gerektiriyor endişesiyle vazgeçmeyin bu sevdadan..çok temizlik gerektirmez..size hiç temizlemeden çok rahat 200,250 fişek attırır en kötü yerli bir gazlı otomatik bile..kinetik temizlik istemiyormu sanki..sadece namluyu silmekle yetinmiyorum ben kinetik tüfeğimde..tüm barut pisligini mekanizmanın arkasına dolduruyor..döner başlığın kenarları,kaşığın iç yüzü,mekanizmanın arkası,tetik tertibatı hepsini söküp temizlemek gerekiyor..ve gazlıdan daha sık temizliyorum inanın bana..gazlıdanda daha fazla kirleniyor..gazlıda namluyu sil.piston yuvası ve pistonu bezle sil tak tekrar geri..2 dakikada namlu silinir..3 dakikada piston ve piston yuvası topu topu 5 dakika..hepsi bu abartıla abartıla anlatılan temizlik muhabetleriı sizi caydırmasın...kinetik tüfekte daha fazla barut pisliği oluşuyor tetik tertibatı,döner başlık ve mekanizmanın arkasında kasanın arka iç tarafında..gazlılarda pek yanmamış barut ve barut pisliği olmaz sadece kararma yapar piston bir kaç kutu fişek atınca..kuru bezle sildinizmi geçer..onuda her atıştan sonra söküp temizlemek istemez..taa ki gaz tahliye delikleri tıkanıncaya kadar temizlemeye bile gerek yok bana kalırsa...tıkanınca mecburen temizlenir.

basınç kaybı konusuna gelirsek ben hem kinetik , hem gazlı tüfeklerimde bi fark göremedim  ikisiylede av yaptım yapıyorum...gözle görülür hissedilir bir fark yok.ikiside etkili..kinetik tepiyor derler hep yukarda bir arkadaşımız yazmış poze kadar tepmez..pozeyle üst üste bir kutu fişek atarsanız omzunuz morarır,baş ağrısı yapar,insanı silkeler..hele birde 32gr,34gr ve üstüyse...kinetik otomatiğimle yaptığım atışlar gazlı otomatiğime göre daha konforlu..arkadaki dipçik pedininde bunda çok büyük bir etkisi var diye düşünüyorum..stoeger model 2000 le yaptığım atışlar daha az hırplaıyor beni. hem konfor hem silahın sesi Gazlı tüfeğimden daha güzel geliyor bana...ama vuruş yıkış derseniz bi fark yok..stoeger 71 namlu 3 şokla yaz kış uzak mesafelerden çok güzel atışlar yapıyorum..franchi gazlı otomatiğim 5 şok takılı 61 namlu..kısa mesafe ormanlık çalılık yerlerde ve akşam ördek avında geçit beklerinde kullanıyorum vurduğum  kuşlardan canlı ele geçirdiğim olmadı daha..ha 2 side 71 namlu ve ya 61 namlu olsaydı aynı mesafelerde aynı şoklarla dener daha  iyi karar verebilirdim ne kadar az veya çok fark olduğuna...bence çok abartılacak bir fark yok...saygılarımla.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2014, 18:43:48 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #201 : 20 Mayıs 2014, 14:43:42 »
.
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2014, 14:46:16 Gönderen: Mehmet YAŞA »
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #202 : 20 Mayıs 2014, 14:46:40 »
daha once gazlı sılah kullanan bırı olarak kesınlıkle kınetık...
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

The following users thanked this post: Meriç EGE

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #203 : 20 Mayıs 2014, 15:11:46 »
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #204 : 20 Mayıs 2014, 21:35:40 »
Bıldırcın, Çulluk gibi bir av yapacaksanız ve yerli bir silah kullanacaksanız gazlı otomatik alınabilir. Tahtalı ve su kuşu avı yapacaksanız ve yerli bir silah alacaksanız bu sefer kinetik olmalı derim.

Burada yerli derken sakın yanlış anlaşılmasın ben yerli otomatik kullandım. 3B ler ve diğer yabancı otomatikler hakkında okuduklarım kadar biliyorum. Kullanan arkadaşların yorumları daha faydalı olur.

Senin gönlünden ne geçiyor derseniz. 71 namlu kaliteli bir pozenin yanına, 66 namlu forumda adı sıkça geçen markalardan kinetik bir otomatik :)
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Niyazi TÜRK

• *
« Yanıtla #205 : 29 Temmuz 2014, 22:27:26 »
Gazlı kinetik her iki sinide defalarca test ettik 36 m den aynı marka no fişeklerde kinetik 1-3 saçma fazla isabet ediyor ama gazlı tüfeğe uygun fişek bulursa kinetikten 3-6 arası fazla saçma isabet ediyor ve fişeğini bulan gazlıyı geçen kinetik göremedim  örneğin ben fişeklerimi uzun deneme atış  testlerden sonra kendim dolduruyorum bu fişekler 3 yerli marka 1 Avrupa kinetik markadan 3-5 arası fazla saçma hedefe gönderdi kinetiklerin delme gücü fazla ama malum avı delip geçen saçma avın yaralı gidip ileride düşmesine kaybolmasına neden oluyor. Ancak domuz avları için kinetik daha mantıklı olabilir. Lütfen kulaktan duyma değil deneylerimizi izlenimlerimizi yazalım.
Niyazi TÜRK
1963 KASTAMONU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #206 : 29 Temmuz 2014, 22:48:11 »
nedeni soğuk olabilir mi mehmet bey ?
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı İsmail SARIER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #207 : 22 Mart 2015, 15:14:27 »
ben bir tecrübemi paylaşayım. beretta al 391 urika gold kullanıyordum bi benelli sevdası tuttu sattım berettayı benelli cirio confort aldım sözde confertek sistem var az tepiyor ama beni rahatsız etti. urikada ki atış konforunu bulamadım benellide. onuda sattım baktım a400 lerde döner kafa hem kinetik hem gazlı diye geçiyor onada ısınamadım tekrar üretimden kalkmış ama bayii elinde kalan urika 2 gold aldım çok memnunum. 66 namlu göl avi için 2. bir tüfek alırsam belki kinetik olabilir brovninğ a5 ler hoşuma gidiyor onlarda kinetikmiş denemeden almam. yani o gücün yüzde 20si gaz deliğinden gidiyormuş v.s bana hikaye gibi geliyor. yalnız kinetik sistem temizleme yönünden basit ve fazla kirlenmiyor o doğru. ben dönerbaşlığı sevmiyorum demirci dükkanı gibi bir mekanizma sesi ama sadece benim görüşüm.
1972 demre/antalya

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #208 : 22 Mart 2015, 17:29:29 »
kinetik tüfeğin gazlılara göre penetresinin daha iyi olduğu yapılan bağımsız testlerle kanıtlandı..yaban tv de şahmaran beyi izleyebilirsiniz..bu kıyaslamaya back bore namlu brownıng a5 i katmıyorum.onda tam tersi bidurum söz konusu o ayrı..kinetik tüfeğin  en önemli gözden kaçan olmazsa olmazı bence ağırlığı..3250 gr dan az olan tüfekler kesinlikle gazlıdan çok teper..işte handikap da burda.3350 gr bitüfek çok konforlu olmakta lakin dağda avda gezdirmek problem olmakta..stoeger m 3000 kullanıcısı olarak ben gocunmadan 3310 gr mı gezdiriyorum ama herkes bu durumu kabullenmeyebilir.işte benellilerin tepme sorunu hem kullandığı avcılar arasında dipçikten yaylı denilen sistemden mütevellit hemde hafif olmasından ileri geliyor..ancak yine benelli marka sbe 2 yada cordoba modelleri tepme olarak konfor sağlıyor ağırlığından dolayı..uzak mesafe atışlarını seviyorsanız ve temizliği sıkıntı ediyorsanız kinetik tüfek sizin için uygun olabilir
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #209 : 22 Mart 2015, 19:58:28 »
Hala kinetik mi gazlımı tartışması dır gidiyo..fişek, tüfek, şok uyumundan çok çok sonra gelir çalışma sistemi..her iki sistemide ben defalarca test ettim çogu fişekte gazlı urika 66 cm olmasına rağmen 71 yıldız pozemden,71 huğlu çiftemden,71 ata neom dan penetre olarak üstün çıktı...hala kinetik tüfeklerin daha güçlü olduğunu iddia eden arkadaşlar benelli dahil getirin (76 namlu hariç)kinetik tüfeğinizi karşılastıralım bu sitede yayınlayalım da bitsin artık bu  gazlımı kinetikmi tartışmaları..
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı İsmail SARIER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #210 : 26 Mart 2015, 10:20:17 »
katılıyorum mücahit bey. arkadaşın birisi benelli rafaello legacy aldı bir kaç yıl önce 66 namlu idii abi tüfek bir tepiyor ben öyle bir şey görmedim hemen sattı. hani mercedesten inip şahıne binersinya öyle bişey.
1972 demre/antalya

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #211 : 09 Temmuz 2015, 22:00:38 »
Av için kinetik ama zevk içinse gazlı tercihimdir

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #212 : 09 Temmuz 2015, 22:37:42 »
Alacaksın bir yanyana yada alt üst çifte her avda her fişekte çalışacak. Bakınca gözüne hitap edecek. Tutukluk arıza bilmeyecek.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

Çevrimiçi Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #213 : 16 Eylül 2015, 23:53:09 »
Merhaba Orkun Bey ne güzel yazmışsın.Bek Avında sarı tetik eski model Çifsan,gezinti'de Huğlu poze veya çifte olacak. Kış aylarında 1.70-90( Yaz aylarında 1.40-50 ) MKE barutu,orta boy keçe tapa,alabildiği kadar saçma.Sert bir karton veya mika kapak,ağzını güzelce kıvır..Gerisini fazla kurcalama. Tadından yenmez be kardeşim! :)
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

Çevrimdışı Mustafa ESEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #214 : 20 Ocak 2016, 23:14:39 »
benım gorusume ve testlerıme gore knetık sıstem tufek gazlılara gore daha faz la enerjı harcadıgın dan dolayı fısegın gucunu azaltıyo gazlı sıstem tufekler daha az enerjıylen fısegı namluya suruyo ve gayette guclu atıslar yapıldını sahıt oldum ben gazlı sıstem dıyorum ve armsan nın tufeklerı yerlı tufekler ıcın de bana kalıtelı ve guzel gelıyo fıyatı bıraz daha yuksek oda kalıte farkı heral de ben cok arastırdım ve kınetık sıstem tufekten cok cektım ılk tufegım dı babam almıs tı bana ona kızdım dan gıttım pompalı aldım ve av da su an pompalı tufek kullanıyorum gayet ıyı ama cogu kısı yadırgıyo benı anlam veremıyorum bu konuya pompalı tufek gucludur ve olumculdur av ıcın ama kus avın da olmuyo o yuzden armsan pehenoma almayı dusunuyorum saygılar
1990-Samsun

Çevrimdışı Mesut ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #215 : 21 Ocak 2016, 00:03:01 »
benım gorusume ve testlerıme gore knetık sıstem tufek gazlılara gore daha faz la enerjı harcadıgın dan dolayı fısegın gucunu azaltıyo gazlı sıstem tufekler daha az enerjıylen fısegı namluya suruyo ve gayette guclu atıslar yapıldını sahıt oldum ben gazlı sıstem dıyorum ve armsan nın tufeklerı yerlı tufekler ıcın de bana kalıtelı ve guzel gelıyo fıyatı bıraz daha yuksek oda kalıte farkı heral de ben cok arastırdım ve kınetık sıstem tufekten cok cektım ılk tufegım dı babam almıs tı bana ona kızdım dan gıttım pompalı aldım ve av da su an pompalı tufek kullanıyorum gayet ıyı ama cogu kısı yadırgıyo benı anlam veremıyorum bu konuya pompalı tufek gucludur ve olumculdur av ıcın ama kus avın da olmuyo o yuzden armsan pehenoma almayı dusunuyorum saygılar
kardes bil istedim dunyada uretilen tufeklerin hemen hemen %70 kinetik uretiliyor benelli vs bir cok firmada...
  • d-docxarms dcx 16 otomatik
  • akdaş ak 212 s otomatik
  • tek kirma
1981 MUŞ

Yokluktan değil,adaletsizlikten çıkar bu dünyada sorunlar.....

Çevrimdışı Hamza SEDA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #216 : 21 Ocak 2016, 05:17:16 »
kardes bil istedim dunyada uretilen tufeklerin hemen hemen %70 kinetik uretiliyor benelli vs bir cok firmada...
Pek düşüncenize katılmıyorum. Öyle bir fark yok. Örneğin Beretta modellerinin bir çoğu gazlı,Browning,Winchester,eski model Franchi ler gazlı. Yani şimdi bu firmaların toplam satış adedi Benellinin İnterna sistemini kullanan markaların satış adedinden bu kadar düşük olacağını zannetmiyorum. Keza Amerikadaki av tüfeği pazarı Avrupanın tam 11 katı yani avrupada satılan tüfeklerin tam 11 katı satış yapılıyor. ve Remington ve Beretta liderliği oynuyor. Biliyorsunuz ki Remington ve Beretta gazlı sistem.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

Çevrimdışı Çağan ARSLAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #217 : 22 Ocak 2016, 10:58:47 »
hıc bı fark yok ıkısı de aynı
1983-Çanakkale

Çevrimdışı Cahit DÖNMEZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #218 : 05 Şubat 2016, 00:13:34 »
  izleyin ve fark varmı siz  karar verin
  • Ata neo modern gold 3
  • Huğlu 103 DE
  • Ata cy sentetik

The following users thanked this post: Emrah TUNCA

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #219 : 05 Şubat 2016, 09:24:44 »
Cahit kardeş videoyu izledim, hiçibir fark yok gibi , ufak tefek fark hız kaybı var oda  fişektendir diye düşünüyorum.Ama maxusla benelli arasında namlu iççapı farkı , benelli 18, 3 maksus daha geniş olması lazım, onun için aynı iç çapa ait gazlı ve kinetikle denenmesi daha uygun.
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

The following users thanked this post: Mesut ÖZKAN, Cahit DÖNMEZ

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #220 : 05 Şubat 2016, 12:54:39 »
Gazlıda da kinetikte de mekanizma hareket etmeden önce saçmalar veya kurşun namluyu çoktan terk etmiş olduğu için güç kaybı söz konusu değildir. Farklı silahların aynı fişeklerle farklı hız ve tesir göstermesi namlu ve şok yapısı ile alakalıdır.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #221 : 05 Şubat 2016, 13:41:49 »
Silah ne kadar basit ve parça sayısı az ise o denli sağlam kullanışlı ve arıza yapmaz. Tüfeğin sistemi Penetrasyon için Tek başına yeterli bir kavram değildir kullanılan çeliğin alaşımları, genleşme soğuma miktar ve hızları,birleştirme konisi uzunluğu ve özellikle namlu bitişmesindeki polisajı , namlu boyu, namlu çapı ve şok yüzdesi ile kalitesi, ve fişek uyumu gibi pekçok faktörle alakalıdır. Bu nedenle tercihim herzaman (Kinetik) İnertia dan yanadır.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2016, 10:20:54 Gönderen: Abdullah ŞAHİN 07 »
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

Çevrimdışı Elver ENGİN

• *
  • Amaç spor
« Yanıtla #222 : 05 Şubat 2016, 22:35:15 »
Temizliği daha kolaydır
Birde eski gazlı tüfegimde o-ring maceramdan dolayı kinetik aldım