Gönderen Konu: Gazlı yarı otomatiklerde basınç kaybı var mıdır?  (Okunma sayısı 27325 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selman OKTAR

• *
Ynt: Gazlı yarı otomatiklerde basınç kaybı var mıdır?
« Yanıtla #50 : 23 Haziran 2014, 00:17:31 »
Bülent Bey.Test yapacağım ama şu ara köye gitme şansım yok.Temmuz sonu gibi yapabilirim anca.Testi yapınca buraya resimleri koyacağım.
Selman OKTAR
1984 ISPARTA

Çevrimdışı Bülent LEVCİYELİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 23 Haziran 2014, 00:43:21 »
Eywallah cok sağolun bende hatsanla supremax'imla kiyaslayacaktim ama malesef is guc izin malum sadece bir ay oda yetmiyor zaten ama bu kez iznimde kiyaslayacam bakalim agustosta gorusmek uzere selamlar
1976 Hatay  samandag avcilar koyu

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #52 : 23 Haziran 2014, 10:55:14 »

Efem, gerçekten tartışma olsun diye yazmadım. Evvelce çok tartışıldığını biliyorum. Bu sefer daha kısa, öz olur. Derli toplu olur diye düşündüm.

Volkan Abim nazım geçiyor diye takılıyorum sana   :)
Başka türlü kapalı sezonda vakit mi geçer  :D
Ben de senin sayende bilmediklerimi öğrenip yanlış bildiklerimi düzeltiyorum  O0
Öptüm ellerinden  :)
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 23 Haziran 2014, 11:37:37 »
Sayın Taş
Belirttiğinize göre daha kısa namlu ve daha açık şoka rağmen gazlı y.oto enaz diğerleri kadar penetrasyon yapmış..Bence 71 namlu ve eşit daralmada şokla çok daha iyi olabilirdi..
Bu arada Sarsılmaz sonuçları pek iç açıcıya benzemiyor..
Size daha iyileri yakışır diye düşünüyorum..
Selam ve saygılarımla

Aman Tuncay aman Kardeşim  :D
Bu bahtsız Özgür'e gaz verme zaten derdi büyük   ;D
Tüfek değiştirmekten gına geldi Özgürüme  ;D

Ya da Özgür paraya bir kere kıyıp bir Franchi Affinty alıp bakcek avına  ;)   8)   O0

Tuncay tüfek alacak olursam av dolabıma girecek tek silah Affinty   8)
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 23 Haziran 2014, 12:00:42 »
Aman Tuncay aman Kardeşim  :D
Bu bahtsız Özgür'e gaz verme zaten derdi büyük   ;D
Tüfek değiştirmekten gına geldi Özgürüme  ;D

Ya da Özgür paraya bir kere kıyıp bir Franchi Affinty alıp bakcek avına  ;)   8)   O0

Tuncay tüfek alacak olursam av dolabıma girecek tek silah Affinty   8)

:) :) 
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 24 Haziran 2014, 09:52:04 »
Volkan abi gücenmene gerek yok,tahminim senin gibi düşünen fakat yazamayan çok insan var, senden Tuncay beyden ve diğer arkadaşlardan çok istifade ettik,etmeyede devam ediyoruz.Burası adı üstünde paylaşım yeri,zevk işi,bu konulardan hoşlanan ilgi duyan yazar paylaşır,hoşlanmayan başka konulara takılır herkezin zevkine göre.Bende incik boncuk kurcalıyanlardanım yazarımda hiç çekinmem:)
Ayrıca şunu ilave etmek isterim,gazlılar biraz daha az teptiği için sanki gücü azmış gibi geliyor insana,psikolojik.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #56 : 24 Haziran 2014, 12:00:06 »
Volkan abi gücenmene gerek yok,

Raha Bey Volkan Abi'nin gücendiğini kanısına nerden nasıl vardınız?
Burada hep beraber düşüncelerimizi paylaşıyoruz.

Yerli yabancı kırma ve otomatik bir çok tüfeğim oldu.
Şu anda avda aktif kullandığım S56 ve Franchi Black Magic'le avda yaşadığım bir çok tecrübe var.
Her iki silahımı da severek keyf alarak kullanıyorum.
Yaşadığım tecrübeler beni bağlar başkasına dayatma yapmak hadsizlik densizlik olur.
Franchiyi 17 yıldır S56 yı da 5-6 yıldır kullanırım.
Fermalı avlarda Franchi,geçit avlarında ve saçma kaldıran avlarda(ördek,tavşan,tahtalı,üveyk,açık arazi keklik) S56 kullanıyorum.
Aynı şokla namlu uzunluğu ile aynı gram ve saçma numarası ile Franchinin düşürmediği avı S56 çaput ediyor.

Franchi tepmiyor veya az tepiyor S56 daha fazla tepiyor.

Bunun izahı nedir?
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2014, 12:04:50 Gönderen: Ziya ÇOBANOĞULLARI »
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #57 : 24 Haziran 2014, 12:16:35 »
Ziya bey Volkan abi yazısının sonunda gücenirim demiş o yüzden yazdım.Bende zaten hepberaber fikir paylaşımı yaptığımızı söylemeye çalıştım.
Franchi nin devirememesi namlu iç çapının berettaya göre daha geniş olması olmasın,bir fikir.
Veya Tuncay beyin yukarıda sıraladığı olasılıklardan bazılarıda olabilir.
Hassas ölçmek lazım,birçok neden olabilir,ve bence otomatik tüfek çok iyi bir işçilikle yapılırsa verimli olur,mesela ben otomatik tüfeklerde hep şunu denerim,mekanizma kilitliyken harbiyi namlu ağzından sokup mekanizmayı geriye doğru ittiririm ve hep yerli tüfeklerin çoğunda mekanizma hafif(kimisine göre çok) geri gider,birtek browning de bu olamamıştı tazş gibi yerinde duruyordu,ve oda otomatik olmasına rağmen baya tepiyordu.
Bence Tuncay bey yukarıdaki yazısında olayı çok güzel özetlemiş,bir çok sebep var.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : 24 Haziran 2014, 12:21:03 »

Fermalı avlarda Franchi,geçit avlarında ve saçma kaldıran avlarda(ördek,tavşan,tahtalı,üveyk,açık arazi keklik) S56 kullanıyorum.
Aynı şokla namlu uzunluğu ile aynı gram ve saçma numarası ile Franchinin düşürmediği avı S56 çaput ediyor.

Franchi tepmiyor veya az tepiyor S56 daha fazla tepiyor.

Bunun izahı nedir?

Ziya abim gazlı otomatikle süperpoze kıyaslanır mı yav naptın sen :D

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #59 : 24 Haziran 2014, 19:52:55 »
Ziya bey Volkan abi yazısının sonunda gücenirim demiş o yüzden yazdım.Bende zaten hepberaber fikir paylaşımı yaptığımızı söylemeye çalıştım.
Franchi nin devirememesi namlu iç çapının berettaya göre daha geniş olması olmasın,bir fikir.

Reha Bey Volkan Abimin gücenirim cümlesini gözden kaçırmışım Sizden özür dilerim.

Bu arada Franchi namlu iç çapı 18.3 ve S56 nın alt namlu 18.3 üst namlu 18.4

Emrah Kardeşim yıllardır edindiğim yaşanmış tecrübeler kırma tüfeklerin otomatiklerden evlâ olduğu yönünde.
Lâkin bu konuda farklı olduğu hakkında kayıtlar ve görüşler mevcut
Yine bence diyorum ki tüfek -5 derece ve daha soğukta tahtalı ördek avında belli olur.
Hatta daha ileri gitme cüretinde bulunayım her tüfek 30-35 metrede suyun içinde ördeğin ayağını bacağını kırmaz.
S56 30-35 metrelerde suyun içinde ördeğin ayağını bacağını kolunu kanadını kırıp avkalıyor.
Franchi çok soğukta ördeği tiftiyor yaralı kalıyor veya gidiyor amma S56 çaputunu çıkarıyor.

Franchiyi 17 yıldır defalarca iğnesine kadar söküp takıp temizledim hareketlerini inceledim.

El kundağı takılı değilken yaptığım incelemelerde gaz pistonu yatağında iken maşalardan tutup geriye çektiğimde önce mekanizmanın alt kızağı geri gelir.

Gaz pistonu aynı anda magazin yatağından ayrılmaya başlar ama mekanizma kilidi açılacak kadar geri gelmemiştir. 

Hareketin devamında alt kızak namluya takılan mekanizma kilidini açar ve mekanizma boş fişekle beraber namludan ayrılır.

Yine hareketin devamında boş kovan fırlatma tırnağına çarpar ve dışarı atılır.

Boş kovan tam dışarı atıldığı esnada mekanizma şarjör borusu kilidini açar ve dolu fişek kaşığa düşer.

Sıkışan icra yayı mekanizmayı ileri iterken tetik tertibatındaki kaşık pimi mekanizma tarafından itilince kaşık yukarı kalkar mekanizma önüne aldığı doluyu namluya sürer.

Buraya kadar itirazı olan yoktur sanırım.

Aynı şekilde şarjör borusu dolu ve tüfek patladığı zamanı düşünelim.

Mekanizmayı patlama esnasında sabit tutan tek şey mekanizma kilididir.
İcra yayı serbest pozisyonda gaz pistonunu gaz yatağına doğru az bir baskıyla iter.

Fişek patladığında barut gazı önünde tapa ve saçmayı gaz deliklerine kadar iter.
Tapa gaz deliklerini geçtiği an namludaki barut gazı gaz deliklerinden basınçla çıkarak pistonu ittirir.

İlk anda gaz pistonu mekanizma kilidini açacak kadar geri gelmez ancak piston magazin yatağından ayrıldığı için barut gazı el kundağı içine ve ortama çıkar.

Bu durumda namlu içinde tapayı ittiren basınçta mutlaka az veya çok bir miktar azalma olur bu kaçınılmazdır.
Hareketin devamında piston ve maşa marifetiyle alt kızak mekanizma kilidini açar.

Mekanizma da boş fişekle beraber namludan ayrılır.

Yani özetle silah patladıktan sonra tapa gaz deliklerini geçtikten sonra ki ilk süreçte gaz pistonu mekanizma kilidini açacak kadar geri gelmez ama piston magazin yatağından ayrıldığı için basınçta az miktarda da olsa düşme olur.

El kundağı içindeki boşluk minik bir hacim değildir.

Mekanizma kilidi açılmasa bile gaz pistonunun gaz yatağından(magazin yatağından) az bir mesafe ayrılması barut gazının basıncının bir miktar azalmasına sebeptir.

« Son Düzenleme: 24 Haziran 2014, 20:09:43 Gönderen: Ziya ÇOBANOĞULLARI »
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 24 Haziran 2014, 22:15:38 »
Reha Bey Volkan Abimin gücenirim cümlesini gözden kaçırmışım Sizden özür dilerim.

Bu arada Franchi namlu iç çapı 18.3 ve S56 nın alt namlu 18.3 üst namlu 18.4

Emrah Kardeşim yıllardır edindiğim yaşanmış tecrübeler kırma tüfeklerin otomatiklerden evlâ olduğu yönünde.
Lâkin bu konuda farklı olduğu hakkında kayıtlar ve görüşler mevcut
Yine bence diyorum ki tüfek -5 derece ve daha soğukta tahtalı ördek avında belli olur.
Hatta daha ileri gitme cüretinde bulunayım her tüfek 30-35 metrede suyun içinde ördeğin ayağını bacağını kırmaz.
S56 30-35 metrelerde suyun içinde ördeğin ayağını bacağını kolunu kanadını kırıp avkalıyor.
Franchi çok soğukta ördeği tiftiyor yaralı kalıyor veya gidiyor amma S56 çaputunu çıkarıyor.

Franchiyi 17 yıldır defalarca iğnesine kadar söküp takıp temizledim hareketlerini inceledim.

El kundağı takılı değilken yaptığım incelemelerde gaz pistonu yatağında iken maşalardan tutup geriye çektiğimde önce mekanizmanın alt kızağı geri gelir.

Gaz pistonu aynı anda magazin yatağından ayrılmaya başlar ama mekanizma kilidi açılacak kadar geri gelmemiştir. 

Hareketin devamında alt kızak namluya takılan mekanizma kilidini açar ve mekanizma boş fişekle beraber namludan ayrılır.

Yine hareketin devamında boş kovan fırlatma tırnağına çarpar ve dışarı atılır.

Boş kovan tam dışarı atıldığı esnada mekanizma şarjör borusu kilidini açar ve dolu fişek kaşığa düşer.

Sıkışan icra yayı mekanizmayı ileri iterken tetik tertibatındaki kaşık pimi mekanizma tarafından itilince kaşık yukarı kalkar mekanizma önüne aldığı doluyu namluya sürer.

Buraya kadar itirazı olan yoktur sanırım.

Aynı şekilde şarjör borusu dolu ve tüfek patladığı zamanı düşünelim.

Mekanizmayı patlama esnasında sabit tutan tek şey mekanizma kilididir.
İcra yayı serbest pozisyonda gaz pistonunu gaz yatağına doğru az bir baskıyla iter.

Fişek patladığında barut gazı önünde tapa ve saçmayı gaz deliklerine kadar iter.
Tapa gaz deliklerini geçtiği an namludaki barut gazı gaz deliklerinden basınçla çıkarak pistonu ittirir.

İlk anda gaz pistonu mekanizma kilidini açacak kadar geri gelmez ancak piston magazin yatağından ayrıldığı için barut gazı el kundağı içine ve ortama çıkar.

Bu durumda namlu içinde tapayı ittiren basınçta mutlaka az veya çok bir miktar azalma olur bu kaçınılmazdır.
Hareketin devamında piston ve maşa marifetiyle alt kızak mekanizma kilidini açar.

Mekanizma da boş fişekle beraber namludan ayrılır.

Yani özetle silah patladıktan sonra tapa gaz deliklerini geçtikten sonra ki ilk süreçte gaz pistonu mekanizma kilidini açacak kadar geri gelmez ama piston magazin yatağından ayrıldığı için basınçta az miktarda da olsa düşme olur.

El kundağı içindeki boşluk minik bir hacim değildir.

Mekanizma kilidi açılmasa bile gaz pistonunun gaz yatağından(magazin yatağından) az bir mesafe ayrılması barut gazının basıncının bir miktar azalmasına sebeptir.

vallahi şiir gibi yazmışsın hacı ziya abim , yazan ellerin dert görmesin  :D

Ziya abim gazlı otomatikle süperpoze kıyaslanır mı yav naptın sen :D

doğru diyor  emrah , fermalı avlarda bende otomatik kullanıyorum . neden dersen yakın mesafe . üstteki otomatiğim büyük huğlu conkuest , 5 şokla resmen yalıyor , bende anlam veremedim buna . kuş kaçamıyor önünden .   çulluk bıldırcın dediklerim .

birde tüfeğin iyisi soğuk havada belli olur demiş hacı abim . buda son derece doğru . pattern penetrasyon bölümünde paylaşımını yaptıydım . sıcak havada yaptığım denemelerde pek bariz bir fark olmamıştı . ama kışın soğuk havalarda yaptığım denemelerde , farkın son derece bariz olduğunu gördüm . sen hala anlayamadınmı yaw  :D

Veya Tuncay beyin yukarıda sıraladığı olasılıklardan bazılarıda olabilir.
Hassas ölçmek lazım,birçok neden olabilir,ve bence otomatik tüfek çok iyi bir işçilikle yapılırsa verimli olur,mesela ben otomatik tüfeklerde hep şunu denerim,mekanizma kilitliyken harbiyi namlu ağzından sokup mekanizmayı geriye doğru ittiririm ve hep yerli tüfeklerin çoğunda mekanizma hafif(kimisine göre çok) geri gider,birtek browning de bu olamamıştı tazş gibi yerinde duruyordu,ve oda otomatik olmasına rağmen baya tepiyordu.
Bence Tuncay bey yukarıdaki yazısında olayı çok güzel özetlemiş,bir çok sebep var.

valla volkan hocam gücenirse bende gücenirim arkadaş  ;D ;D ;D .

« Son Düzenleme: 24 Haziran 2014, 22:20:57 Gönderen: Yusuf SAĞLAM »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #61 : 24 Haziran 2014, 22:55:49 »
doğru diyor  emrah , fermalı avlarda bende otomatik kullanıyorum . neden dersen yakın mesafe .

Yusuf doğru diyen kim? Emrah mı ben mi?

Arkadaşlar yukarıda yazdıklarımı franchinin el kundağını çıkarıp tek tek fotoğrafla da izah edebilirim.
Bir ara fotoları çeker buraya atarım inşallah.
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #62 : 24 Haziran 2014, 23:02:24 »
Gücenirim dedim ama kaale almayacağını düşündüğüm kişilere, ortamlara bunu ifade etmem. Bunu bu kadarla tarafımdan kapattım.

Raha Bey anlıyorum. Sizin de benzer şey bir kez yaşadığınızı yarım yanlış hatırlıyorum. Burada aynı tutkuyu paylaşan bir grubuz. Beklentimiz de birbirimize destek olunması. Herhalde bazen her yönüyle düşünemiyoruz. Allah hepimize selamet versin.

Efem güzel gönül sözlerin için teşekkür ederim. O senin iyiliğinden. Silahla ilgili açıklamalarını da beğendim. En beğendiğimse, bende durum böyle her durum için genellemiyorum manasındaki yazdıkların. Hakikaten de herkesin durumu için her şeyi açıklayamıyoruz. Ben de açtığım konu mesajındaki videoya göre açıklayalım istemiştim. Her yarı oto için bunu yapamıyoruz. Onun için de ağır ekim kamera olsaydı keşke diye yazmıştım. Olsaydı, içimizden birinin elindeki "tercihen yerli" olanlardan ve hatta tesiri beğenilmeyen birini kameraya çekip, aynı ilk videodaki gibi ne oluyor diye incelerdik. Benim "tahminim" bildiğimiz her gazlı için oradaki gördüğümüzü görürdük şeklinde ama ispat edilene kadar "hepsine" genellemem. Şimdilik şurada ve daha başka ağır çekim videolarda görebildiğim y otolarda (aslında ağır çekim olan ve izlediğim hepsinde) durum aynıydı.

0:41 ve 1:30 dan itibaren;

Başka videolar da var. Yine de tümünde böyle olacağını iddia etmiyorum ama rastladım her ağır çekimde durum aynı böyleydi. Bunlardan çok daha fazla belge, video mevcut ama onlar da kalsın. Detaylarla sıkmıyayım sizi. Umarım bir çekimi de bizim silah imalatçıları yapar. Çünkü bana kalırsa bir yarı otomatik üreticisine gerekli bir şey bu. Satın almasa bile bir şekilde bulup kullanması gerekir diye düşünüyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #63 : 25 Haziran 2014, 00:37:32 »
Volkan Abi bu konuda aslında ortak bir görüşümüz var.
Tapa ve saçmalar henüz namluyu yeni terketmişken mekanizma kilidi açılıyor.
Burda hem fikiriz ancak ayrı düştüğümüz nokta basınç kaybı var mı yok mu?
Bence tekrar diyorum ki basınç kaybı mekanizma kilidiyle alakalı değil.
Gaz pistonunun magazin(gaz) yatağından ayrılması esnasında tapa ve saçmalar hala namlu içinde.
Barut gazının bir miktarı pistona basınç uyguladığı anda piston yataktan ayrıldığı için barut gazının o aralıktan el kundağı içine ve ortama çıkması sebebiyle  tapa ve saçmayı ittiren güçte azalma oluyor.

S56 nın 30 gramla yaptığı işi franchi 32 gramla yapıyor.

G3 kinetik sistem keleş gazlı. İki silahta 7.62 çapında.
G3 vurduğu yeri koparıp parçalıyor ama keleş delip geçiyor.
G3 insanın karın boşluğuna veya kafa kalp ciğer harici yere bile isabet etse öldürür.
Keleş kafaya kalbe ciğere isabet etmezse yaralıyor veya kan kaybından ölüm gerçekleşir.

Neden en uzun menzilli ve etkili keskin nişancı tüfekleri bolt action? Kırma veya pompalı av tüfekleri işte tam buna benzer.

Tek kurşun atışlarında istikrar ve başarıyı yakalayanlar neden poze kullanır?

Niye en iyi trapçılar ve skeetçiler poze kullanır?

Halbuki hem kurşun hem de trap skeet için otomatik tüfekler mevcut.

Elimdeki silahı çok iyi tanırım iğnesine kadar tetik tertibatının en ufak yay ve pimine kadar söker takar toplarım.

Bu yüzden kendi kanaatim basınç kaybı var.

Volkan Abi franchinin benzeri sarsılmaz concorde ile yukarıda yazdıklarımı yap bakalım ne göreceksin.

Elin adamının videolarını bırak elindeki concordenin el kundağını sök yazdıklarımı bi zahmet yap.

Ne kadar ağır video çekimi yaparsak yapalım atış esnasında el kundağı takılı olduğundan gaz pistonunun durumunu göremeyiz.

Paylaştığın hiç bir video da gaz pistonunun durumunu görmüyoruz.  (Animasyon videolar hariç)
Mekanizma ve tapayı irdeliyoruz.

Yanlışım varsa affola.

« Son Düzenleme: 25 Haziran 2014, 00:48:32 Gönderen: Ziya ÇOBANOĞULLARI »
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #64 : 25 Haziran 2014, 01:40:37 »
Ozur dilicek bir durum yok Ziya bey paylasiyoruz.Selamlar.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #65 : 25 Haziran 2014, 01:56:42 »
Ziya abi
Mesele gaz kaybının olup olmaması değil namlu çıkış hızı için kullanılan gaz miktarının belirleyici olmaması..
Remington Versamax ta 70 mm lik fişek için 7 tane açık gaz portu var..Ama 11-87 yada 1100 modelleriyle kronograf testlerinde fark yok..Hatta bazı fişeklerde daha iyi çıkıyor..
Urika 2 min  Rc fişeklerle tenekeye açtığı deliği
Webley Süperpoze Yıldız Süperpoze ve Stoeger açamıyordu..
İyilik yada üstünlük BİREYSEL..
Allaha Emanet Ol..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hakan UYAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 25 Haziran 2014, 02:35:52 »
  Üretici firma gazlı yarı otomatik tüfek ile kırma tüfekler arasında bir hız kaybı yoktur diyorsa ciddiye almak lazım.Veyahut ta firmanın aynı ürünlerinden birden fazla tüfeği hız testine sokup yanlış olduğunu ispatlamak lazım.Her markada uç örneklerin olabileceği, bunlarında genellenemiyeceğini kabul etmek zorundayız.
 Yivsiz av tüfeği ile yivli av veya askeri silahlar ise çok daha uzun bir konu.Yerçekiminden barut hadlerine kadar bir çok fizik yasasını konuşmak zorunda kalırız.Ama konumuz 50 metreyi aşmayacak atışlarda ki hız kaybı,delicilik...
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

Çevrimdışı Zafer YÜKSEL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 25 Haziran 2014, 05:58:37 »
Volkan Abi bu konuda aslında ortak bir görüşümüz var.
Tapa ve saçmalar henüz namluyu yeni terketmişken mekanizma kilidi açılıyor.
Burda hem fikiriz ancak ayrı düştüğümüz nokta basınç kaybı var mı yok mu?
Bence tekrar diyorum ki basınç kaybı mekanizma kilidiyle alakalı değil.
Gaz pistonunun magazin(gaz) yatağından ayrılması esnasında tapa ve saçmalar hala namlu içinde.
Barut gazının bir miktarı pistona basınç uyguladığı anda piston yataktan ayrıldığı için barut gazının o aralıktan el kundağı içine ve ortama çıkması sebebiyle  tapa ve saçmayı ittiren güçte azalma oluyor.

S56 nın 30 gramla yaptığı işi franchi 32 gramla yapıyor.

G3 kinetik sistem keleş gazlı. İki silahta 7.62 çapında.
G3 vurduğu yeri koparıp parçalıyor ama keleş delip geçiyor.
G3 insanın karın boşluğuna veya kafa kalp ciğer harici yere bile isabet etse öldürür.
Keleş kafaya kalbe ciğere isabet etmezse yaralıyor veya kan kaybından ölüm gerçekleşir.

Neden en uzun menzilli ve etkili keskin nişancı tüfekleri bolt action? Kırma veya pompalı av tüfekleri işte tam buna benzer.

Tek kurşun atışlarında istikrar ve başarıyı yakalayanlar neden poze kullanır?

Niye en iyi trapçılar ve skeetçiler poze kullanır?

Halbuki hem kurşun hem de trap skeet için otomatik tüfekler mevcut.

Elimdeki silahı çok iyi tanırım iğnesine kadar tetik tertibatının en ufak yay ve pimine kadar söker takar toplarım.

Bu yüzden kendi kanaatim basınç kaybı var.

Volkan Abi franchinin benzeri sarsılmaz concorde ile yukarıda yazdıklarımı yap bakalım ne göreceksin.

Elin adamının videolarını bırak elindeki concordenin el kundağını sök yazdıklarımı bi zahmet yap.

Ne kadar ağır video çekimi yaparsak yapalım atış esnasında el kundağı takılı olduğundan gaz pistonunun durumunu göremeyiz.

Paylaştığın hiç bir video da gaz pistonunun durumunu görmüyoruz.  (Animasyon videolar hariç)
Mekanizma ve tapayı irdeliyoruz.

Yanlışım varsa affola.

ziya bey bildiğim kadarıyla G3 tüfeğeinin mermi çekirdeği kurşun ve bunu saran gömlek ise ak47 nin gömleğine göre daha yumuşak yapıda ,hem ak47 nin mermi çekirdeği çelik alaşımlı olup dış gömlek ise daha serttir bu yüzden fazla deforme olmazdan deler geçer her ikisinin çapı aynı olsa da... uzun mesafe ve keskin nişancı tüfekleri neden bolt action dur demişsiniz silahın yapısında atış esnasında hareket  eden parça olmaması daha stabil ateş etme ve hedeften sapmama imkanı veriyor olabilir diye düşünüyorum. saygılarla
1980
ORDU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #68 : 25 Haziran 2014, 09:07:22 »
Ziya abi
Mesele gaz kaybının olup olmaması değil namlu çıkış hızı için kullanılan gaz miktarının belirleyici olmaması..

Ama konu başlığı öyle demiyor Tuncay    :D   gaz kaybı var mı yok mu onu söyle ..

Konu başlığı Gazlı yarı otomatiklerde basınç kaybı var mıdır? 

Askeri silahları örneklerine takılanlar peki neden en iyi tek kurşun atıcıları ve en iyi trapçılar poze kullanıyor?

Çok iyi otomatikler var hem kurşun hem de trap için ..

• Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #69 : 25 Haziran 2014, 09:48:56 »
adı üstünde "gaz" illa bi yerden cıkacaktır,otomatiklerde gaz kaybını telafi etmek için gram yükseltilmiyor mu,ayrıca delicilikte şokların çapı da önemli değil mi,pozeden daha dar şoka sahip bir gazlı otomatik üstün gelebilir.
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #70 : 25 Haziran 2014, 11:19:26 »
Ziya abi,
Firmaların verdikleri bigiye göre standart gaz operasyonlu silahlar mekanizma yapmak için TOPLAM  gaz basıncının %5-10'unu, Tek gaz portlu ve döner kafalı a400 gibi tüfekler %3 civarında bir miktarı kullanırlar..Fakat bu TOPLAM GAZ MİKTARIDIR..Yani tapa ile birlikte saçmaların namluyu terk ettiği andan sonrada olan asıl miktar dahildir..
Firmalar Tapa namludan çıkmadan iten basıncın ne kadarının gaz odasına girip ilk tahliye ve piston hareketini başlattıkları MİKTARI BİLDİRMİYORLAR..
Sadece bu miktarın İSTATİSTİKSEL OLARAK ÖNEMLİ OLMADIĞI KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ VAR..
Dolayısıyla PENETRASYON ve onun ölçüm parametresi NAMLU ÇIKIŞ HIZI için BELİRLEYİCİ bir oran OLMUYOR!
Bu yüzden bazı pek çok yarıoto kinetik sistemli tüfeklerden, yada çiftelerden daha iyi penetrasyon verebiliyor..Bizim yaptığımız testlerde..Veya dünyanın yaptığı testlerde..
Diğer sorularına gelince
1-Trap ve skeet gibi sporting atışlar genelde Avrupa'da ve Özellikle 'de İngiltere'de başlamış ve gelişmiştir..Kültür olarak Otomatik hala kullanmayan ülkelerdir
2-Boş fişeğin yandaki atıcıyı rahatsız etmesi
3-Tutuklu ihtimali
4-Hiçbir yarıotonun tetik hızı ve atış seriliği konusunda alt-üst yada yanyana bir çifteyle boy ölçüşememesi
5-Sportif olması olarak açıklanabilir..
Tek kurşun atıcılarının neden süperpoze kullandıkları ile ilgili hiçbir fikrim yok..Ama yarışmada Penetrasyon önemsiz bir kavramdır..Belki ısınan tüfeğin Namlu buğusunun az oluşu bile olabilir alt namlu kullanımında..
Yivliden anlamam..Ama Gerilla tipi örgütlenmelerin  mücadele de yaralı bırakmanın psikolojik,lojistik, ve taktik açıdan ÖLDÜRMEKTEN ÇOK DAHA ETKİLİ olduklarını bildiklerinden ve diğer dayanıklılık hafiflik sebepleri ile AK-47 kullandıklarını Doğu tecrübelerim  ile bilirim..
Elimizdeki silah iyi ise Nedenini sorgulamanın bir anlamı yok..
S-56 'NA SAĞLAM SAHİP ÇIK AĞABEY !  :)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #71 : 25 Haziran 2014, 12:02:05 »
adı üstünde "gaz" illa bi yerden cıkacaktır,otomatiklerde gaz kaybını telafi etmek için gram yükseltilmiyor mu,ayrıca delicilikte şokların çapı da önemli değil mi,pozeden daha dar şoka sahip bir gazlı otomatik üstün gelebilir.
34 gr 6 no  gb ile yaptığım atışlarda 71 namlu sp 303 poze 3 şok 18.05 şafak mzberk 66 namlu gazlı oto 3 şok 18.05 hem penetrasyonda hemde grupmanda gazlı daha başarılı idi
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2014, 12:03:59 Gönderen: Özgür TAŞ 45 »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #72 : 25 Haziran 2014, 15:23:34 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 20:48:55 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #73 : 25 Haziran 2014, 19:53:54 »
:) Bütün kırmalı tüfekler saçmayı aynı süratle mi çıkarıyor Ziya Efem? Sendeki, bendeki, ondaki çifte aynı hızla çıkarıyor mu? İki çifte aynı hızda çıkarmasa namlusunun çapı, şoku, daralması, birleşim konisi, tapası, vesairesini ölçüp biçiyor, kıyaslıyor olmayacak mıydık? Bunda gaz deliği var diye tüm dikkati ona verdik. Elindeki gazlının bir çifteden daha etkili vuruşu olduğunu yazanlar var. Buna ne diyek :)

Evet kilidin açılması müddetince kapak takımı geri hareket etmeden, yalnız kurma kolu hareket eder ama bu olsa olsa 1 cm kadardır. Bu arada kapak takımı hareket etmese bile sürgü kolu illa hareket ediyor. Biz bu videoda zaten kurma (sürgü) kolunu takip ediyoruz. Yani ben ona bakıyorum ve bence tapa çıkana kadar hareket etmiyor. Hadi diyelim ki kolun hareket etti ama fark edemedik,

1. O 1 cm hareketle piston gaz odasının hala içindedir. Gaz odasının yarısı civarına kadar yol almıştır. Hala odadan kaçak yoktur.

2. Diyelim ki tapa gaz odasını geçer geçmez kilit açılmaya başlamış olsun. Açılma başlayınca duruş, bekleyiş olmadığına göre yaklaşık aynı tempoyla açılmasını sürdürecektir. Şimdi, namlu 70 cm olsa, gaz delikleri namlu başından 20 cm ötede olsa, namlu çıkışına 50 cm kalmış demektir. Eğer bu 50 cm içinde sürgü kolu 1 cm hareket etmişse diğer 50 cm içinde de yaklaşık bir o kadar hareket etmesi ve artık kapak takımı da harekete başlamış olacağı için bu hareketi (1 cm daha) görmemiz gerekmez mi? Gerekir herhalde. Oysa tapa 1-2 veya 3 m gittikten sonra mekanizma hareketini gözlüyoruz. Oysa saçmalar dışarı çıkar çıkmaz yavaşlarlar. Yani mekanizmanın çok daha fazla hareket etmesini beklerdik. Peki 50 cm içinde 1 cm geri giden mekanizma sonraki hareketinde neden duralıyor? Tabi ki duraladığı falan yok; olamaz da. Bu demek ki, o göremediğimizi bahsettiğin "kilit açılmadan kolun geri hareketi" henüz olmamış. Ayrıca zaten kilit açılmadan pistonun geri hareketi mümkün değil. kilit açılmışsa en geriye gidene kadar sürüp gider.

Eğer gazlıda kayıp arıyorsak, yine de var :) Açıklıyorum, yaklaşık 1-2 m/s civarında. Fakat yivli gazlı ile sabit sistem arasındaki fark daha fazla. O da 3-5 m/s arasında :D Tabi bunlar ölçülmüş olanlardan örnekler. Ölçmedeki hatalar da dikkate alınırsa bu sayılar değişebilir ama bu sınırların ortalaması içinde kalacaklardır. Oysa en baba fişek üreticisi bile iki fişeği arasında 5 m/s den az fark olacağını iddia edemez. 5 m/s de ne ki, Remington gibi bir firmanın aynı kutudan çıkan fişeklerini kronografla ölçen Randy Wakeman'ın bulduğu neticeyi görün:

link: http://shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=363546&p=2953875

Kutuda yazan 1255 fps, ölçülen azami ve asgari süratler 1228 fps - 1364 fps, ortalama 1295 fps ve standart sapma 55 fps.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan UYAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #74 : 25 Haziran 2014, 20:59:47 »
  Volkan Bey çoğumuzun çok beğendiği ve en istikrarlı fişeklerden biri olarak kabul edilen Remington fişeklerde dahi, bu kadar ciddi farkların çıkması hayati bir örnek olmuş...Aynı fişek, aynı tüfek, aynı şok kombinasyonunda dahi delicilik, fişekten dolayı farklılıklar gösterecektir.
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE