Gönderen Konu: Tüfeklerle İlgili Düşünceler, İlginç Fikirler, İlgi ve Bilgi İsteyen Sorular !!!  (Okunma sayısı 19860 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Konuyu hangi bölüm altında açayım derken burası fazla kimseyi rahatsız etmeden yazılabilir bir bölüm gibi geldi !!!  :)

avcılığın her alanı için çok bilgisi olan dostlar var , ben tüfekle ilgili olanların peşindeyim ve zaman harcıyorum .

Namlu duvar kalınlığı gerekli basınç dayanım aralıklarının en düşüğü olan bir ölçüde yapılırsa namlu şok ve saçma toparlama değerleri olumlu yönde mi , olumsuz yönde mi  etkilenir  ?
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2016, 13:24:23 Gönderen: M.Ali TÜRER »
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
incecik namlulu çok hafif kibar ama saçma toparlamada muazzam dolma tüfekler , horozlu tüfekler yada  kabak dediğimiz içten horozlu namlusuna tek kelime edilmeyecek tüfekler  görmüşsünüzdür mutlaka .
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Ali bey sadece ustalardan mı yorum istiyorsunuz yoksa herkezmi yazsın:)
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Lütfen ! 
Rica ederim herkese açık elbette

vakti ve düşüncesi olan tüm dostlar için  açtım konuyu
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Namlu biraz incelip esnerse sanki daha düzgün ve güçlü saçma çıkışı olur gibime geliyor,hani şam çeliğindeki gibi,esnicek ama kırılmıcak.
Çok kromlu sert çeliklerin makbul olmadığı gibi,et kalınlığıda fazla olan sert namlular heraldi güzel olmaz,tabiki şahsi fikrim,ustalar daha iyi bilir.

Raha BOLAT
1977 kırıkkale

The following users thanked this post: M.Ali TÜRER

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Namlunun  2/5 i kadarı atış esnasında namlu çeliğindeki alaşım oranına göre farklılık gösterse de esneme yapmaktadır .

Bu dışa esneme miktarı aynı zamanda  namlu şokunun değerleri karşılamasını etkilemektedir.

Esnemenin nispi fazlalığı saçma dağılımı ve etkili delme ( şoklama ) gücünü olumlu olarak etkiliyor .

Tapanın kurtardığından daha fazla esneme ise barut gazının tapa önüne geçmesine , güç aktarımının azalmasına ve saçma grup ve deliciliğinin azalmasına sebep oluyor

cihaz kullanmadım ama namlu çeliğinin sertliğine göre iç çap durumuna göre  fişek tapa çap ölçüsüne göre değişkenlik gösterse de yaşadığım durum bu.
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
incecik namlulu çok hafif kibar ama saçma toparlamada muazzam dolma tüfekler , horozlu tüfekler yada  kabak dediğimiz içten horozlu namlusuna tek kelime edilmeyecek tüfekler  görmüşsünüzdür mutlaka .
M. Ali bey tabi bu direkt aklıma şu soruyu getiriyor. Valment 61 namlulu Bıldırcın yada Çulluk için satın aldığımız tüfekler neden 76 mm fişek yataklı ve 3 inç kalınlıkta neden fişek yatağı 70 mm değil ve 76 mm fişek yatağında 70 mm fişek ile atış yaparsak güç kaybı oluşuyormu ve neden 3 inç kalıntaki bir namlunun gereksiz ağırlığını ormanlarda akşama kadar taşıyoruz.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Ağırlık olarak gereksiz fazlalık ,

şu anda 70 mm yataklı bir tüfek yaptırmak isterseniz özele girer !!!

Güç kaybı olur ama göz ardı edilebilir bir miktarda olacaktır ,

Asıl can alıcı mesele gereksiz demir çelik işçilik vesair israfı !!!

Firmalar bu meseleyi yeni düşünmeye başladılar ucundan bucağından ,

Ustalardan birine durum anlatıldığında biz bunu düşünmemiştik diyen ustayla da karşılaştım maalesef ,

Saçma gruplarında düzensizliğe sebep oluşu ve tüfeğin namlusunda uygun düzlemde hareket edemeyişi ilk akla gelen olumzusluklar .
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2016, 23:31:50 Gönderen: M.Ali TÜRER »
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Marka vermeyeyim ama bir büyüğüm yeni aldığı tüfeği için meşhur firmalardan birini arayıp bu tüfek eski tüfekler gibi öldürmüyor dediğinde karşılık : Size güzel bir 70 mm yataklı bir namlu yaparız sorun kalmaz diyor  tamirle ilgilenen , sözü geçen ustabaşı !

:-X :-X :-X
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Esneyen namluda grupman bozukluğu ve güç kaybı olacaktır. Şahsen ağır olması önemli değil patlama anında hiç deforme olmayan sert bir namluyu tercih ederim.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Esneyen namluda grupman bozukluğu ve güç kaybı olacaktır. Şahsen ağır olması önemli değil patlama anında hiç deforme olmayan sert bir namluyu tercih ederim.
İyi ama hani eski C60 ıslah çeliğinden yapılan namlular çok iyi esnek ve öldürücüydü. Hani soğuk çekme namlular yada İngiliz sarması denen namlular tadından yenmiyordu. O zaman tüm tüfeklerin namlularını 3,5 inç yataklarıda 86 mm yapsınlar belki arada üstümüzden Kaz geçer onada atarız magnumları. Malum tabancaların namluları tüfeklere göre çok daha kalın ,kalın namludan zarar gelmez.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *

Mert kardeşim  bahsettiğin sağlamlıktır umarım zira mevcut namlularda esneme yapmayan bir silah yok desem ! inanırmısın ?

burada bahsettiğimiz esneme  ( deforme değil )  nispeten diğer namlu çeliklerine göre daha iyi esneme ve aynı haline geri dönme kabiliyeti yüksek çeliklerden bahsediyoruz .
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Bizde çok düzgün kendimize ait yayın yok denecek kadar az

TSE miz bile C.I.P. gibi yabancı kaynaklara atıfla iş yapar

kendi ülkende materyali ( çeliği ) standart oluşturarak üretemez isen  bu nasıl haldir bu nasıl çalışmaktır ?

elin gavuru dediğimiz politik yönlerini sevmediğim İngilizler 1700 lerde dökümanlaştırmışlar bazı rakamları 1800 lü yılların ortalarında bugün daha yeni ışığı gördüğümüz o uzun mobil şoklarla ilgili şu metin hafızamdan çıkmıyor bir namluda full şok  uygun patern sağlaması için aşağı yukarı 2 1/2 "  yaklaşık  64 mm sadece şok olması gerekiyor

Geçiş konisi  namlu şok uyumu  ile bu en az orta uzunlukta bir tapayı 20 mm eklediğinizde 83 mm uzunluktaki mobil şok değerlerine ulaşırsınız 

mobil şoklu tüfekler kullanmama rağmen eniyi grup namlunun kendi yapısında kademeli delme yöntemi ve raybalama ile şokun tamamlanmasıdır.

Namlu çeliği 4140 demekle olmuyor içeriğin deformasyona karşı esnekliği en iyi olanının kullanılması önemli ( neden ithal namlu çeliği ? )

imkanım olsa tüfek fabrikasına değil  çeliğine ve ar-ge sine yatırım yaparım

Merkel soğuk dövme bir örnek

• Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Bende holland-holland dı galiba,onun ustası en iyi daralmanın 12 cm lik şokla olur deiğini duymuştum,yanlış hatırlamıyorsam tabi.
Zaten videosuyndada raybayla namluya şok yapıyordu,namlunun içine sokup çıkarıyordu. Şu raybada nasıl bir alettir çok merak ediyorum doğrusu,hiç görmedim.
Yukarıdada söylemiştim,esnemezse kırılır,bu istenen birşey değil. Yani esneyen çelik yarılır,sert çelik şarapnel gibi parçalanır,ben böyle biliyorum.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Raha bey doğrudur esneyen çelik yarılabilir esneme yeteneği az olan çelik namlu gibi şiddetli basınçta parçalanır ,

Esneyen namluda saçma hareket düzlemi bozulmamış , namluda yabancı cisim yoksa veya mühimmat uygun mühimmat ise yarılma olayı da gerçekleşmez
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *

yükle resim

resimde yaklaşık minimum değerler verilmiş ,

namluda iki farklı gerilim ( stres ) oluyor atış anında

1- soğuk gerilme
2- sıcak gerilme

soğuk gerilme : namludaki tapa tabanından ilerde kalan saçma ve tapanın uç , ön kısmının oluşturduğu gerilim

sıcak gerilme : tapa tabanı altında kalan barut tepkimesi , yanmasının oluşturduğu sıcaklıkla birlikte açığa çıkan  gazla yüksek basınca maruz kalması (içten dışa)

soğuk gerilmeye verdiği dayanım reaksiyonunu sağlayan namlu alaşımındaki esneme yeteneğini arttıran  ve fakat deformasyona karşı koyan bileşenlerdir .

Ülkemizde kullanılan  namluların çoğunluğu yıllık  binli rakamların üzerinde atışlar yapıldığında deformasyon oluşup namlu iç ölçüleri değişiyor.

kendimdeki birçok tüfekte bunu yaşadım , arkadaşlarımın tüfeklerinde de şahit oldum .
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bence av tufeginde en onemli sey namlunun isil islemi ve namlu ici islemi kesici ve takimlari iyi olmali puruzluluk sifir olmali ki ne icten ice namluya zarar versin nede grupmani farkli yerlerde toplasin hafif olsun felen hikaye bir av tufegi ideal 3200 gr olmasi gerekir bence asagisindan illa biseyler eksiltilir tabiru caizze yontulur
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
İsmail bey !

güzel söylediniz namlu ısıl işlemi önemli ( çelik harmanındaki oranlar ) içinin işlenmesi atış açısından en önemli olan nokta zaten  değil mi ?

Ağırlık : kime göre  , neye göre diye düşünürsek görecelidir , 2920 gr civarlarında  muazzam  birkaç çifte gördüm  hem enjektör dahil !

namlu işlendikten sonra herhangi bir ısıl işleme tabi tutulmaz dolayısı ile işleyecek kesiciler ve deliciler minimum talaş kaldırma ve minimum çapaklandırma ile çalışılmalı , işleme sırasında namlu ısısı ne kadar düşük çalışılırsa çeliğin tavı o kadar az bozulmuş olur.
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
unlem isareti koyma sebebini anlayamadim fakat ben kendi dusuncemi soyledim herkes kendi kanaati isil islem gormuyormu pozeleri neyle birlestirip soguyunca atiklik konusu nedir tek kirma yada otomatik tufekler haric neden tufekler icin formlarda vay tufek 30 cm uste 20 asagi vuruyo bu neden oluyor
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
ünlem işareti hitab ettiğin kişiye seslenişi gösterir kötü mana arama edebiyatta geçer .

Kaynak konusu doğru kaynak yapıyorlar ancak çelikleştirme veya tav amacına hizmet için yapılan bir işlem değil bunu demek istedim.

Atım yatağı ile namlu vidalı geçme ile birleştiriliyor otomatiklerde de kasaya giren kısımla namlu aynı şekilde birleştiriliyor nadiren tek parça çelik işleniyor .
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Kimseye bir şey öğretecek halde değilim konuşarak bilgi ve fikir paylaşımlarından doğrular ve bilmediklerime ulaşabilmenin peşindeyim arkadaşlar.
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
saygi duyarim M .Ali bey herkes burda biseyler ogrenmek icin var
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Burası yerimi bilmiyorum fakat merak ettiğim bir durum var. Müze gezimde eski tip Çakmak taş la çalışan bir av tüfeği gördüm. İlginç yani namlu içi daire değilde 6 veya 7 gen şekilde olusuydu. Sizce ne için üretilmiş olabilir bu namlu.  Ayriyeten namlu Damascus Çeliği ydi galiba.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
Yeri olmazmı ? muhabbet olmaz ise keyfi çıkarmı  ?

Gördüğünüz tüfekler dolma tüfeklerin ilk hallerinden biri bir diğer ateşleme yöntemi de yakılan  fitilli tüfeklerdi .

damascus sarım işlemi eğer köşeli kalıp üzerine sarmışlar ise o şekli almıştır ama çok yaygın olmayan bir durum ,

günümüzde de damascus namlu yapıyorlar ama ana konikliği üzerine sardıkları malzeme veriyor sonrasında içeriyi pürüzsüzleştirme işlemi yapıyorlar.

• Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Yasin TORAN

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
@İbrahim AYSU beyin görüşünü almak istiyorum birde. Evet 6 gen namlu içinin ne amacı olabilir Teşekkürler
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992