Gönderen Konu: 5 - 25 - 50 - 75 - 100 - 150 MERTE KURŞUN ATIŞI ve DENEMELER  (Okunma sayısı 109743 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahin GENÇOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: 'Meca Rifled Slug' Tek Kurşun 28.5gr 'Foster' Tip...
« Yanıtla #50 : 21 Ağustos 2015, 00:00:37 »
 O0
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2016, 20:13:45 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

The following users thanked this post: Selim UYGUN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 21 Ağustos 2015, 00:01:15 »
 O0
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2016, 20:13:52 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 21 Ağustos 2015, 00:02:04 »
X TREME 2 ayrı gurupman

The following users thanked this post: Erol KABA, Selim UYGUN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 21 Ağustos 2015, 00:03:31 »
Bu kurşunların isabetini biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2015, 12:21:14 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 21 Ağustos 2015, 00:34:46 »
Tabiri caizse amerikan kurşunları resmen tokatlamış x-treme bariz isabet farkı var arada,eğer denk gelirse deneyeceğim kesinlikle :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

The following users thanked this post: Şahin GENÇOĞLU

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #55 : 21 Ağustos 2015, 02:44:20 »
bence tokatlayamamış dikkatli bakarsanız winchesterın grupmanına çok güzel bir grupman vermiş sadece
yanlış yerde toplanmış.

slug namlunun da amaçlarından biri budur. mühimmatına göre de sıfırlama yaparsın.
her mühimmat farklı bir yerde grupman verebilir çünkü.

bakın bu tüfek x-treme göre sıfırlandığından x-treme csb1 de grupmanı farklı yerde.

ne varki gezi az sağ az sol yaparak winchesterında ortada toplanmasını sağlayabilirsin.

ayrıca federale bakarsanız sağ sol kayma yok aynı hat üzerinde giden istikrarlı bir fişek olduğunu görebilirsiniz.

ben demiyorum ki x-treme kötü oda çok güzel grupman vermiş. ama gözden kaçan şeyler olmasın.
yada yanılma olmasın.

örnek vereyim tüfeğinizi 70 metreye normal remingtonla sıfırlarsanız high-velocity magnum remingtonlar 5 parmak üst atar.

bu yüzden bantlı tüfek kulananlar deneyim kazanmışlarsa hangi fişekte tüfeğinin nereye ne kadar çektiğini iyi bilir ona göre atarlar yada hep bant hizasında grupman veren fişeği kullanırlar.

Fişeği bu yüzden avcı değil tüfek seçer...

ayrıca ekleyeyim bu tüfek neden hep sol vurmuş?
winchester remington ve federale bakarsanız aşağı yukarı aynı yerlerdeler. hele remingtonla winchester neredeyse aynı grupmandalar. noktaların yerleri bile aynı.  csb1 de öyle ama aşağıda avcıların çoğu amerikan fişeklerin yüksek mesafelerde dikeyde düşmesinin daha az olduğunu bilir. yerli fişeğe alışan biri amerikan fişeklerde de hep üst atmasının nedenlerinden biride budur.

benim burada gördüğüm x-trem kendi firmasının diğer fişeği de dahil 5 fişek içinde dikey düzlemi boşverin sağ atan tek fişek.

« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 03:07:42 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 21 Ağustos 2015, 07:32:38 »
Kursunların aynı yere toplanmamaları farklı yerlerde gurupman yapmaları normal. Bu kursunlarda bu oluyor.  Daha öncede baska bir başlık altında yazmıştım hangi kurşunu nereye atmak istiyorsan tüfeği oraya sıfırlamalısın diye.

Xtreme kursunların neredeyse aynı yerde toplanmaları, bazı yerde grupmanın iç içe olması çok güzel. Fiyat olarak değerlendirirsek 2 tl de çok güzel bence.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2016, 16:20:20 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Birde testleri neden yivli namlu ile yapmışlar ki...
kaç kişide yivli namlu var ki...

sonuçlara diyecek lafım yok hepsini alır tüfeğimde gönül rahatlığı ile kullanırım.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 10:09:25 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kursun milimetrik bakır  kaplı problem olmaz diyor. Bir avantajı varmış namlu sıvaması olmuyormus.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
birde verilen örnekte yivli mauser mermisinin bakır kaplı olduğu söylenmiş.

benim bildiğim yivli tüfeklerin namlu ömürleri, ömür atım sayıları bir av tüfeğinden çok daha az.
aşınmaları daha fazla. bunun nedeni bu olabilir mi?

tabanca ve yivli tüfek mermileri bakır kaplı olduğu için aşınma yapıyor olabilirmi?
1978 Bursa

Çevrimdışı Ergin ŞİMŞEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
tek kurşunda pek bilgim yok ama bakır çok yumuşak bir madde namluya zarar vereceğini zannetmiyorum
1984 SAMSUN/BAFRA  *****HAYALİN KADAR YAŞAR CESARETİN KADAR BÜYÜR ADAMLIĞIN KADAR ANILIRSIN*****

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ben Meca Rifled Slug dan çok memnum.
Bu sene av da da deneyecem.
Hem bu kurşun xtereme'nin bakır kaplı olmayanı. Grupmanını 50 metreden bende denedim. Üstelik ayaktan destekli öyle sehpahaya bağlı yivli namludan değil ama gayet başarılı idi. Daha öncede paylaştım 1. sayfadaki ilk resim.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2015, 12:21:46 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Allah için güzel yapmışlar umarım bozmazlar. Resmi tekrar yayınlıyorum 50 metre ayaktan destekli gurupman.

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2016, 16:20:55 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• *
  • VATAN SEVDALISI
Şahin bey ben yerli firmalarda 2 tane sevdiğim firmadan biridir Mega av fişekleri ve ayakta kalması kaliteyi bozmaması için birçok kişiye tavsiye edip kaliteli olduğunu avlarda göstermeye çalışıyorum ve bu akşam beklerinde sürek avlarında ucuz ve bir yerli kurşun için fazla kaliteli olduğundan dolayı alıyorum ; gerçekten kurşun tam istenileni veriyor standart bir fişek olmasına rağmen ayrıca yine mecanın olup güzel bir kurşunu daha var ismi de yanlış hatırlamıyorsam Extra slug olanıydı ucu daha sivrimsi olanıydı oda gayet iyi bir kurşun saygılar
1953 Kırklareli Lüleburgaz

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Metal levhada etkisi çok güzel. Metali hem delmiş hemde metale sıvanmış resmen. Atışta isabeti çok iyi.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2015, 12:23:06 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
3-4 mm sacta misket kurşun bile tabak gibi oluyor.
ağaca at bakalım varsa elinde. yada daha güzeli toprağa da olabilir.

topraktan ağaçtan çıkan kurşunu görmek lazım.

winchesterın videosunda 1dk52. saniyede kurşunun bir resmi var.
bu et ile aynı balistik sonuçlar veren balistik jelatindeki mantarlaşması.

diğer delici çekirdeğe bakarsan gücü aktaramadığı için aynı formunda çekip gidiyor gibi.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 13:31:16 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• *
  • VATAN SEVDALISI
Bu fişek bizim buralara geldiğinde yaklaşık 3 senedir kullandım hem Winchester hemde Meca kullanıyordum 2 marka belirlemiştim en etkili mesafesi teorik olarak maxium 50-60 metre ; 40 metreden domuzun sırt omurgasına veya karın ile kalbi arasındaki bir yere gelirse direk kesiyor hayvanı yani sağlam bir kurşun saygılarımla
1953 Kırklareli Lüleburgaz

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hedef arkasına kesilmiş kütük koyduğum olmuştu sıfırlamalar da ama detaylı dikkat etmedim hiç.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 17:43:13 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu fişek bizim buralara geldiğinde yaklaşık 3 senedir kullandım hem Winchester hemde Meca kullanıyordum 2 marka belirlemiştim en etkili mesafesi teorik olarak maxium 50-60 metre ; 40 metreden domuzun sırt omurgasına veya karın ile kalbi arasındaki bir yere gelirse direk kesiyor hayvanı yani sağlam bir kurşun saygılarımla
Hürmetler Ergin bey teşekkür ederim...
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2015, 20:45:11 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Gürkan ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Winchester foster slug benim en sevdiğim kurşundur. Anca abd yapımı değil. Browning daha doğrusu Olin company İtalya'da üretiyor. Ama çok iyidir. Evde stokta 3-4 kutu var.
Hani kayayı parçalar dedikleri mermi winchester işte. Mantarlaşması çok iyi. Koca kayayı ikiye böldüğünü biliyorum

Bu arada meca ile atış yaparken hedefi kaçırıp ağacı vurmuştum. Meca ağaçta elimin yarısı kadar mantarlaşıyor. Kurşunun aynı yüzük gibi ortadan hedefe gömülüyor. Belki 1-2 cm.
Ağaçta da elim kadar bir alanı resmen patlatıyor.

1975 - istanbul - www.hobimaket.com

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu arada meca ile atış yaparken hedefi kaçırıp ağacı vurmuştum. Meca ağaçta elimin yarısı kadar mantarlaşıyor. Kurşunun aynı yüzük gibi ortadan hedefe gömülüyor. Belki 1-2 cm.
Ağaçta da elim kadar bir alanı resmen patlatıyor.

Bu da çok güzel bir bilgi. Ağaç üzerindeki mantarlaşmasını da deneyen var aramızda.

Metal levha denememde amaç ne delicilik ti, ne kadar delebilirdi.
Profili her iki taraftan deldiğini ve 3mm sac levhayı da şişirdiğini görünce şaşırmıştım. Ama bişey daha vardı şaşırdığım kurşun metalde erimiş gibi yapışmıştı. Fotoğrafı varmıydı bakacam...
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 17:56:38 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 18:22:47 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2015, 22:23:45 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Resimde kurşunu seçemedim Şahin Bey. Duruyor mu orada? Nazarlık kurşun muydu ki? :D

Yivli namlu konularını pek bilmesem de bir yerden öğrenmişim; bu bakır kaplı olanlar yivli namlularda daha az kalıntı bırakıyor diye biliyorum. Nitekim Anatolian Fişek bunu ifade etmiş ama düz namluda da faydası olacağını zannediyorum. Yani şöyle, elbette bazı tüfeklerde daha fazla olmak üzere kimi kurşunların sıvaştığını biliyoruz ama sıvaşmıyorsa bakır olsa da olmasa da bunu ayırd edemeyiz. Fakat şayet tüfeğimde sıvaşmaya çok karşılaşıyorum diyenlerin bakırlı olanları denemesinde fayda olacağına inanıyorum. Sadece tahmin, o kadar. Tekrar edeyim; sıvaşmadan şikayeti olmayanların bakırla uğraşmasına gerek olmayabilir.

Mantarlaşmaya gelince, bakırın çok ince olduğunu belitmişler. Bunu da elimize aldıktan sonra muayeneyle anlayabiliriz diye düşünüyorum. O kadar inceyse mantarlaşmaya olumlu/olumsuz etkisi olmaz sanıyorum.

Bir de, şu bakırlı olan sıvaşmazsa daha süratli çıkabilir. Bunu da test etmeden bilemeyiz haliyle.

Sürat demişken Anatolian Fişek bu x-treme kurşunların süratini ve tabi winch. ve rem fişeklerinkini de belirtse iyi olurdu. Sürat her bakımdan önemli.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.