Gönderen Konu: TÜFEKLERE YİNE ZAM.  (Okunma sayısı 8749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
Ynt: TÜFEKLERE YİNE ZAM.
« Yanıtla #25 : 30 Nisan 2015, 21:31:44 »
Yukarıda meseleyi 3 cümlede özetlemiştim.

Ek olarak; Baretta ve Browning ticari olarak atışmayacağı gibi bunu Türk avcısının tercihleri ile yapmak hiç mümkün değildir. Her ikisininde muayyen bir pazar payı var ve adı konulmamış bir dengede her iki firmada yoluna devam ediyor.

Yerli sanayinin desteklenmesine gelince. Bu bir amaç değil sonuç. Amaç hazine için daha çok varidat yani vergi. İthalatçılar içinde daha çok kar yani para. Yoksa yerli imalatçı kimsenin umurunda olmaz.

Peki lehimize ne olabilir derseniz, fiyatları biraz yumuşatacak tek alternatif var, imalatçı firmaların duruma el koyarak yeni ithalatçı firmalar bulmaları veya mevcut firmalara fiyat konusunda baskı yapmaları ya da (milli düşünen biri olarak bunu istemem ama) kendilerinin bizzat ülkemizde kendi pazarlama firmalarını kurarak aracıları devreden çıkarmaları ve doğrudan avcılarımız ve bayilerimize dağıtım yapabilmeleri. Bizim talep miktarımız buna değer mi? yada imalatçılar için bu yollar ticari olarak rasyonel mi? onu bilmem. Bu firmaların genel arzı içerisinde Türkiyenin yıllık talep yüzdesini bilmek lazım. Ben şahsen cuzi olduğunu düşünüyorum. Türkiyede bir senede kaç ithal tüfek satılır ki... Yıllık geliri 10.000 Usd nin altında, av kaynaklarını büyük oranda tüketmiş özel avlak sistemini de kuramamış üstelik ciddi bir yerli imalatı olan ülkeyiz biz. Geriye talebi var edecek bir tek şey geleneksel silah merakımız kalıyor.

Bana gelince; imkanım olsada bunca silah merakıma rağmen o paraları (10.000TL vs) verip o sıra tüfekleri almam, almadım. Piyasadaki ne browningler eski browning ne de Barettalar eski Baretta. Misal, merak eden Mevcut 687 lerle sözde muadili oldukları eski S57 leri kıyas etsin veya silahtan anlayan birilerine kıyas ettirsin ne dediğimi anlar.  Aynı şey mevcut Japon fasonu Browningler içinde geçerli. (bu söylediğimden o markaları küçümsediğim sonucu çıkmasın. İsterlerse en iyileri yaparlar ama hangi paralara...)

Avrupa çiftelerin 14.000-15.000TL fiyatlardan başladığı bir piyasada Elimdeki Simson ve Robustun kıymetini biliyorum. Yerli imalatımızın iyilerinin de bir avcının av anlamında her ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorum. Örnek iyi bir Huğlu veya muadili yerli  süperpozeyi, ben avdan başkasına tüfek atmam, silahımında gününde bakımını yaparım, hor kullanmam diyen bir avcı bir ömürde parçalayamaz.  Koleksiyonerler için ise bir şey diyemem.

Keşke farklı ithalat seçenekleri olsa Adı geçen iki firmadan çok daha fazla sevdiğim Merkel (ki bence çok daha ahlaklı bir üretici) gibi imalatlar uygun şartlarda ithal edilse ya da Aya gibi daha ekonomik ithal mallar bulunabilse. Ya da bir Manufrance ya da bu gün var olmayan pek çok Alman, Fransız  yada Belçikalı imalatçı var olsaydı. Bir nevi 2 B nin kısmi tekeli de dünyada sarsılırdı.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

The following users thanked this post: Erkan POLAT, Mustafa KARAGÖZ