Gönderen Konu: çulluk sağırmıdır  (Okunma sayısı 5254 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yakup MRAMOR

• *
çulluk sağırmıdır
« : 07 Aralık 2012, 11:50:18 »
çok sevdiğimiz karagözlü sultanımız avcının avcı olduğunu belirleyen halk arasında erkek avı olarak adlandırılan çulluk avı .peki . bir çulluk avı sonrasında yaptığımız ve çok değerli veteriner ve avcı olan dostumuzun bize yöneltiği soru buyrun cevaplarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum .ÇULLUK SAĞIRMIDIR . bu soruyu saatlerce yorumladık değerli ustalardan yorum bekliyorum .
Yakup MRAMOR
1977 SAKARYA

Çevrimdışı Ulvi ŞAFAK

• *
Ynt: çulluk sağırmıdır
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2012, 12:00:15 »
Kesinlikle sağır olduğunu düşünmüyorum ,çisentili havalarda çulluk avcıdan 50/100 mt ileriden beeper sesinden kalkıyor,başka bir olay iki köpek basmış fermayı sinip ortalığı dinliyor ve çoğunlukla sessiz olan tarafa atıyor kendini ..
Ulvi ŞAFAK
1965-Tekirdağ/Malkara   0545 4510569

Çevrimdışı Adem YELEKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2012, 12:01:12 »
selamlar yakup bey sağır olsa ormanda bizle köşekapmaca oynarmıydı :))
Adem YELEKİN
1977 İkizce ORDU

Çevrimdışı İlkay KETEN

• *
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2012, 12:31:26 »
selamlar yakup bey sağır olsa ormanda bizle köşekapmaca oynarmıydı :))

toprağın altındaki bir solucanın hareketini, frekansını dahi hisseden culluğun, avcının veya köpeğin ayak darbesini hissetmemesi  ve bizle köşe kapmaca oynaması normal olmazmıydı.. :)

bence yurtdışında mutlaka araştırılmıştır ama ben türkçe kaynaklarda denk gelmedim, tam sağır olmasada duyma yetisinin çok az olması titreşim ve frekans algılamasını geliştirmiş olabilir, doğa bir yerden alır bir yerden verir mantığı yani. doğuştan gör insanların kulaklarının çok iyi duyması gibi..
İlkay Keten
1979 - Sakarya

Çevrimdışı İlkay KETEN

• *
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2012, 12:45:22 »
bence tam sağır diyemeyiz, çok iyi duyduğunun da bilimsel bi kanıtı varmı onuda bilmiyorum..
görme açısının ve kalitesinin gelişmişliğine bakın.. duyma yeteneğinin bir kısmını görme yeteneği ile telafi ediyor olabilir, ayrıca göz kapağı kapanmaz ve gözde perde yoktur bunun içindir ki yağmurlu havalarda rahat değildir, yağmur darbeleri onu rahatsız eder..

yani titreşim frekans algılama mükemmel, görme açısı nerdeyse arkasını dahi görmesini kolaylaştırıyor bide çok iyi duyuyorsa bu kuşa hayranlığım bi defa daha arttı..

İlkay Keten
1979 - Sakarya

Çevrimdışı Yakup MRAMOR

• *
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2012, 12:47:49 »
sağır olduğundan görme duyusu çok gelişmiştir çulluk avında sesiz olmanın mümkün olduğunca sessiz yürümenin mantığı çulluğun her türlü titreşimi algıladığı gerçektir. sıkıştığını hissettiği zamanlarda dikkat edin ya açık olan alana ki çulluğun saklandığı alanın bir tarafı mutlaka açıktır .eğer o açıklıkta tutulmuşsa dik kalkar . kendi düşüncem sağır olmadığını düşünüyorum ama bu iddayı bu işin ilmini yapmış çok bilgili bi veteriner olunca kala kaldım . saygılar
Yakup MRAMOR
1977 SAKARYA

Çevrimdışı Yakup MRAMOR

• *
« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2012, 12:50:03 »
bu kuşa hayranlığımız bu gizeminden olsa gerek
Yakup MRAMOR
1977 SAKARYA

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2012, 13:12:01 »
Eğer sağır olsaydı üreme dönemlerinde çıkardığı sesin bi anlamı kalmazdı diye düşünüyorum,,,ama beeper sesinden niye kaçmıyorlar onu da anlamış değilim
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2012, 13:34:36 »
Literatürde çulluğun sağır olduğu ile ilgili bir bilgiye rastlamadım şimdiye kadar.

Öten bir kuşun sağır olması mantıksız....
Beeper sesinden kalkmıyor diye böyle bir  sonuç çıkarılamaz.
Öyle olsa bu güne kadar vurduğum tavşan ve kekliklerin yarısının sağır olması lazımdı :)

Kulak deliğinin genişliği de dikkate alınırsa, çulluğun sağır olduğu görüşüne katılmam.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2012, 14:26:20 »
Bukadar çok avcısı olan bir av kuşunun sağır olduğu fikri ötüşüde düşünüldüğünde hiç mantıklı değil
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı E.Can AKYEL

• *
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2012, 21:45:05 »
kesinlikle sağır değildir.
öten bir kuşun sağır olma ihtimali çok düşük
en basitinden akşam beklerinde sizi fark etmeyen bir uçan çulluğa atış yapıldığında vuramadığınızda sesten ürküp daha hızlı uçmaya başlar.
beeper sesinede kalkmamasının nedeni çünkü ona zarar vermemesidir.
Erol Can AKYEL
14.04.1992
ÇARŞAMBA\SAMSUN

Çevrimdışı Yener HACIOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2012, 22:04:26 »
sağır omadığı kesin diye düşünüyorum fakat görme yetisi duyma yetisinden daha üstün olduğuda kesin.kafa yapısı,gözlerinin kafasında ki yeri ve de gözlerinin iriliği görme yeteneğinin hayati önem taşıdığını gösteriyor.konduğu yerler genelede çevreye gözleriyle hakim olabileceği noktalar oluyor (açık alanda)yılanlar sağırdır onlar ısıyla vede hareketle avlarını fark ederler,çullukta böyle bir durum söz konusu değildir.
lYener.HACIOĞLU-1977-SAKARYA_İSTANBUL