Gönderen Konu: ,,İNTİHAR EDEN KURZHAAR,,  (Okunma sayısı 6220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet UZELLİ

• Müdavim Üyemiz
  • RASTGELE
,,İNTİHAR EDEN KURZHAAR,,
« : 01 Haziran 2012, 14:05:22 »

Bazı satırlar forum kurallarına etik olmadığı için çıkarttım.

Kurzhaar cinsiydi. Sevimli mi sevimli, kahverengi burun, beyaz kırçıllı, yelpaze gibi koca kulaklar. Yavruyken getirmişlerdi, Tukaş salça kolisinde... Güldü. E adıyla beraber gelmiş, Tukaş olsun adı dedi. Can yoldaşıydı. Avcıydı çünkü. Ama, avcılığı da bi acayipti. Vuran değil. Kurtaran. Bi defasında yaralı geyik buldu, evine getirdi, tedavi etti, doğaya saldı; yaban hayatı koruma derneklerinden sayısız ödülü vardı. Atmaca beslerdi. Büyütür, bakar, günü gelince özgürlüğe uçururdu, hiçbir canlı tutsak olmamalı derdi. Çevreciydi.

Öğretmen gitti...
Hayata küstü Tukaş.
Şalteri indirdi.

*

Kefen içindeki arkadaşı, evinin şuncacık mesafesinde toprağa verilirken, en öndeydi. Sabaha kadar nöbet tuttu kabir başında, kokladı toprağı, inledi... Bi daha asla gitmedi. Yanından bile geçmedi. Yemeyi içmeyi kesti. Yedisinde mevlit okunana kadar, yuvasından çıkmadı, ağzına tek lokma sürmedi. Kahkaha dolu gözlerinde, artık sadece hüzün hakimdi. Halk Festivali yaptılar bi süre sonra, öğretmen’i andılar, sanki telefonla davet edilmiş gibi, koştu, yürüyüşe katıldı iyi mi.

*

Ve...

*

Oğul, okul için mecburen İzmir’e döndü, anne, oğlu’na taşındı, incir ağacı dikilen baba ocağında, amcanın yanında kaldı Tukaş... Zorla ağzına tıkıştırılıyor ama, yemiyordu, iğne ipliğe dönmüş, iyiden iyiye zayıflamıştı. Yalvarıp, yakarıyor, hiç olmazsa birazcık değişiklik olsun, hayata bağlansın diye av’a götürmek istiyorlar, çok sevdiği, uzman’ı olduğu halde, gitmiyordu. Mecali yoktu. Bırak ava eşlik etmeyi, gezintiye çıkmayı bile istemiyordu.

*

Taa ki, o sabah...

*

Amca ve dostları, bagajı yüklerken, fırladı yerinden aniden, eski günlerdeki gibi, atlayıverdi arka koltuğa... Şaşırdılar. Sevindiler aynı zamanda, okşayıp, öptüler onu. Ama, suratlarına bile bakmadı. Yol boyunca sessizdi, pencereden dışarı baktı hep, dalgııın dalgın... Vardılar. Az biraz iz takibi. Avucunun içi gibi bilirdi oraları... Buldu hedefi. Arkasına dolandı, havlaya havlaya, sürdü namluların ucuna. Drannn... Boynuz gibi azı dişlerine sahip, azılı tabir edilen, erkek yaban domuzu vurulmuştu. Düşmedi. Ölmez hemen. Bilen bilir, yaralıyken, en tehlikeli halidir. En iyi de, Tukaş bilirdi. Senelerin tecrübesi. Normalde, yaklaşmaz, etrafında dans eder gibi döner dolanır, çıldırtır, bitirici vuruş gelene kadar dikkatini dağıtırdı.

*

Öyle yapmadı maalesef... Direksiyonu tam gaz uçuruma sürer gibi, üstüne yürüdü, karşısına dikildi, dişlerini kılıç misali sallayan domuzun burnunun dibinde, heykel gibi çakıldı, bekledi. N’apıyorsun çığlıkları nafile, kılını kıpırdatmadı, kararını çoktan vermişti, bile bile kestirdi kendini.

*

Hasretten ölemeyince...
Kahrına son vermişti Tukaş.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20669366.asp
Ahmet UZELLİ 
1968 BURDUR Bulunduğu il İZMİR 
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

upload pics

Çevrimdışı Ufuk EVCİ

• Müdavim Üyemiz
  • ufuk09
Ynt: ,,İNTİHAR EDEN KURZHAAR,,
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2012, 14:56:48 »

boğazım düğümlendi son cümleyi okurken, yutkunamadım  :'(  :'(  :'(

bi köpeğin dostluğu, sadakatı bu kadar güzel olabilir diye düşündüm içimden, tüylerim diken diken oldu.....
Ufuk EVCİ   
1977 ÇİNE / AYDIN

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2012, 15:28:27 »

bi köpeğin dostluğu, sadakatı bu kadar güzel olabilir diye düşündüm içimden, tüylerim diken diken oldu.....

Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 01 Haziran 2012, 15:56:16 »
:(  Çok üzücü bir durum. Bir insanın köpeği öldüğünde de insan  çok üzülür. Ama hayat devam eder bazı insanlar unutsa da bazılarının  köpeğinin hasreti hep yüreğindedir. Ama bazı köpekler o kadar çok hassas oluyor ki  insanın bu hayvanlar karşısın da insanlığından utanası geliyor. Benim de 1984 yılında aliş adında kırma bir pointerim vardı onu çok severdim inek sürümüzü elinden geldiğince korumaya çalışırdı çok sevimliydi ve sadıktı mandrada kaldığım yıllarda  yalnızlığımı paylaştığım zaman zaman konuştuğum gerçek bir dost tu o. Bir gün   mandramızın önüne traktörünü park etmiş olan babam giderken arka büyük tekerin altı gölge diye yatmış olan alişimi  istemiyerek ezmişti. Onu asla unutmadım. Ondan sonra 4 köpeğim daha olmuştu ama alişimin yerini hiç biri dolduramamıştı. Paylaşım için teşekkürler.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Mesut ÖNEÇ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 01 Haziran 2012, 19:39:08 »
Ahmet abi bugün benimde gazetete gözüme takıldı okudum,çok üzüldüm.
Mesut ÖNEÇ
1974 BURDUR

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #5 : 01 Haziran 2012, 20:02:29 »

• Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• *
« Yanıtla #6 : 01 Haziran 2012, 21:31:26 »
Gözlerim doldu son satırları okurken gerçekten etkileyici keşke insanlarda böyle sadık olabilseler ve oldukları gibide kalabilseler...
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2012, 21:56:46 »
Çok etkileyici bir o kadarda düşündürücü.
Ahmet VURAL
1954 Ankara

Çevrimdışı Tarık ÖSTLÜER

• Onursal Üyemiz
  • zordur dağcı olmak
« Yanıtla #8 : 02 Haziran 2012, 00:03:15 »

Tarık ÖSTLÜER
1982 MANİSA

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 02 Haziran 2012, 00:22:12 »
Bir meslektaşım gitmişti, can yoldaşı da gitti vesselam.
Canlıların en vahşisi biziz !!!
Rahmetli Meslektaşımın doğa tutkunu olduğunu oralarda görev yapan meslektaşlarım söylemişti. Avcılıktan açılan sohbetlerde bahsedilmişti. Mekanı cennet olsun.
"TUKAŞ kadar insan olsak yeter!"  diye bitiyor bu yazı...
Yüreğine sağlık Sayın ÖZDİL ve tabii ki foruma ekleyen Ahmet Ağabey.
Yürek ister doğruları savunmak, doğruları yüreği ile haykıran ender insanlardan biri (avcıdır) ve köpeğine verdiği sevginin bizlere yansıması.
Sabah yazıyı okuduğumda ağladım. Birer birer canlar veriyoruz biber gazına...
NİYE?

Çevrimdışı Sami KARATAY

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 02 Haziran 2012, 01:27:06 »
İçten yazılmış okurken yüreğimizi acıtıyor...
Yaşım 53 bu yaşa kadar elimden çok silah ve köpek geçti ve çoğumuzun elinden geçmiştir.Gençliğimizde kusuru  köpekte veya silahta bulurduk alırdık ,satardık  silah neysede  köpek olayında artık vicdanım el vermiyor ,herşeyi ile bize tabi olan bu güzel canlılara saygım ve sevgim katlanarak artıyor.
Ailemizin bir üyesi olarak görüyorum Tina'mı  Allah bizi ayırıncaya kadar beraber olmak istiyorum ,onlarında sevilmeye sevdiği insanla beraber olma hakları var ...Dağda bizi yalnız bırakmayan ,bizi korumak için savaşan gerçek dostlamız ...
27/7/1959-KÜTAHYA

Çevrimdışı Ö.Faruk GÜNER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 03 Haziran 2012, 17:29:34 »
tukaş için fazla cesaretten dolayı dramatik bir son olmuş,
üzücü bir olay...........

adult image hosting
Ömer Faruk GÜNER
ÜNYE / ORDU 1975
0 532 548 02 53

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 03 Haziran 2012, 20:48:25 »
İçten yazılmış okurken yüreğimizi acıtıyor...
Yaşım 53 bu yaşa kadar elimden çok silah ve köpek geçti ve çoğumuzun elinden geçmiştir.Gençliğimizde kusuru  köpekte veya silahta bulurduk alırdık ,satardık  silah neysede  köpek olayında artık vicdanım el vermiyor ,herşeyi ile bize tabi olan bu güzel canlılara saygım ve sevgim katlanarak artıyor.
Ailemizin bir üyesi olarak görüyorum Tina'mı  Allah bizi ayırıncaya kadar beraber olmak istiyorum ,onlarında sevilmeye sevdiği insanla beraber olma hakları var ...Dağda bizi yalnız bırakmayan ,bizi korumak için savaşan gerçek dostlamız ...
Yılmaz Özdil'in yazısı güzel. Zaten söz ustası köşe yazarı. Bu yorumu da sahiplenenin köpeğini(başka hayvan da olabilir) nasıl görmesi gerektiği yönüyle beğendim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #13 : 04 Haziran 2012, 13:30:04 »

• Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 07 Haziran 2012, 01:34:47 »

• Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Birol TURAN

• *
« Yanıtla #15 : 07 Haziran 2012, 09:41:51 »
:(  İnsanların yapamadığını yapmış ...
Birol TURAN
Gayrimenkul
Remax Kom - Bahçeşehir

Çevrimdışı Bülent PEKPAK

• *
« Yanıtla #16 : 07 Haziran 2012, 11:19:35 »
Çok güzel bir yazı  :'( :'( :'(
Bülent PEKPAK
1978 KÜTAHYA

« Yanıtla #17 : 08 Haziran 2012, 19:40:02 »
YAZACAK KELİME YOK ASLINDA BU OLAY KARŞISINDA HELAL OLSUN DEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY GELMİYO AKLIMA BEYNİM DURDU NE SEVMİŞ BE CANIM BENİM
Mustafa ÇAĞLAYAN
1983 gaziantep