Gönderen Konu: STOGER M2000 BİLGİ LÜTFEN  (Okunma sayısı 8122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat MEMİŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
STOGER M2000 BİLGİ LÜTFEN
« : 19 Aralık 2013, 13:32:34 »
Stoger m2000 veya m3500 de dipçik ayar contası varmı? bilgilendirirseniz sevinirim
Murat MEMİŞ
1977 ordu

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Ynt: STOGER M2000 BİLGİ LÜTFEN
« Yanıtla #1 : 19 Aralık 2013, 15:47:32 »
Ben de geçenlerde Stoeger hevesine kapılıp, merak edip Komandoav a sormuştum. M2000 için yok, M3500 için var cevabını aldırm.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Murat MEMİŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2013, 13:43:05 »
Çok teşekkür ederim peki bir sorum daha olacak m3500 89milim süper magnum bunun küçük avlarda bıldırcın çulluk özellikle çulluk avlarında dej avantaj olacağını söylüyorlar gurupmanda ve fişek seçiminde bununla ilgili bir bilginiz varmı?
Murat MEMİŞ
1977 ordu

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2013, 16:19:41 »
Dezavantaj olur mu bilemem ama bana göre 89 mm gereksiz.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2013, 16:48:14 »
Bıldırcın,çulluk gibi avlar için o tüfek alınmaz o avlarda o ağırlık taşınmaz.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Murat MEMİŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2013, 19:52:06 »
Teşekkürler ben ağırlığında deyil bana uymasında sorun yaşıyorum BANA göre sadece keklik avında afif tüfek kullanmak lazım sadece o avda efor harcanıyor m3500 tüfeklerinde küçük gramaj kullanan varmı ve nasıl gurupman açısından
Murat MEMİŞ
1977 ordu

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 21 Aralık 2013, 21:31:55 »
Teşekkürler ben ağırlığında deyil bana uymasında sorun yaşıyorum BANA göre sadece keklik avında afif tüfek kullanmak lazım sadece o avda efor harcanıyor m3500 tüfeklerinde küçük gramaj kullanan varmı ve nasıl gurupman açısından

Forumda bundan kullananlar var. Aşağıdaki linke tıklayın ve Ali Bey'in yorumunu okuyun. Hatta diğerlerini de..

http://avlakforum.com/forum/stoeger-vursan-av-tufekleri/stoeger-m-3500/msg1035375/#msg1035375
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2013, 15:18:37 »
MD3500 ü bilmiyorum ama bugüne kadar hep pahalı fişek attım..epey dokunmaya başladı cebe..birazda ucuz fişek kullanayım dedim..bir paket 32gr power tapa 6 numara yaf aldım..MD2000le neye attıysam kuşun tozunu attırıyor havada,..canlı düşen yok havada kapanıyor kuş..fişek şeffaf kırmızı ve içindeki barut kırmızı barut ..bu fişekten kullanan varmı bilmiyorum denk geldimi kullanan arkadaşlara..her kolide farklı kovan rengi , veya farklı barut olabiliyor yaf bu sürekli değiştiriyor ama dediğim fişek çok güzel..aynısından bulursam bir koli alıp koyucam..104A pozemde çok sevdi bu fişeği.

Çevrimdışı Murat MEMİŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2013, 18:48:52 »
teşekkürler ŞAHİN bey benim merak ettiğim şey bana uymayan dipçik sizin m2000 lere dipçik ayar contası yok biliyorum peki uydurula bilirmi mesala m3500 lerin contalarfı şimdiden teşekkürler
Murat MEMİŞ
1977 ordu

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 27 Aralık 2013, 19:59:55 »
teşekkürler ŞAHİN bey benim merak ettiğim şey bana uymayan dipçik sizin m2000 lere dipçik ayar contası yok biliyorum peki uydurula bilirmi mesala m3500 lerin contalarfı şimdiden teşekkürler

dipçiğin nesi uymuyor size Murat bey çokmu dik,yada çokmu eğimli,uzunluk kısalıkmı?.. yüze gelişi çok iyi zaten MD2000 lerin dipçiğinin..avrupa olsun yerli olsun pek çok çifte,poze veya otomatikten çok daha iyi yüze geliyor uçar avları çok güzel..dipçik açı ayar seti yok MD2000'lerde..bana tam uyduğundan ölçüleri düşünmedim pek..ama uydurulabilirmi MD3500ün açı ayar seti derseniz inanın bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem..dipçiğin uzunluğundan şikayetci pek çok arkadaşımız..bana sorun olmuyor..çok uzun boylu değilim boy 1.69 ama avın arkasına çok iyi oturuyor tüfek..az uzun olması çok daha iyi dipçiğin..ben karatavuk ve batak avı yapıyorum 71 namlu stoegerle..su çulluklarına zaten af yok..vurması en zor kuşlardan birisidir su çulluğu..pozeyle vuramıyorum bu kuşları çoğu zaman..ama stoegerle tek atışta kuş nakavt..o kadar iyi yani..siz bi yüzünüze alıp deneyin MD2000 ni..açı ayar setine gerek kalmıyacağından eminim.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2013, 20:01:02 Gönderen: Şahin BİTEN »

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 27 Aralık 2013, 22:15:50 »
Şahin Bey stoeger servisten geldi mi son durum nedir acaba?

servisten geleli çok oldu stoeger..kullanıyorum cayır cayır yakıyor fişekleri..sorun yok..döner başlık hatalıymış..boş fişekleri atmaması ondanmış..hazır eliniz değmişken şunları şunları değiştirin demiştim..horozlardan mekanizma yayına,tetik tertibatındaki tüm yaylara kadar ne varsa değiştirmişler sağolsunlar..tüfek süper oldu...kaşık sorununu yapmıştım zaten kendim ama yinede yenisiyle değiştirmişler eski kaşığı..28,40 gram arası epey fişek attım silah servisten geldi geleli daha en ufak bir sorun çıkmadı..ördek avında sazlığa düşürdüğüm ördeği ararken mekanizmanın arasına saz yaprakları girmişti..o anda gözüme çarpanları aldım..içinde kalmış görmediğim epey saz kırıntısı..ben o şekilde ava devam ettim.bi sorun çıkmadı..bi 10,15 kere daha ava gittim o şekilde..geçenlerde bi söküp temizliyeyim dedim..tetik tertibatını falan söktüm dağıttım tüfeği..saz yapraklarını biçer döver gibi ezmiş samana çevirmiş mekanizma..barut kırıntıları ve yağ artıklarıyla birlikte acaip pislik birikmiş tetik tertibatı ve döner başlıkta...nasıl çalışmış o şekilde bende anlamadım..en ufak tutukluk,tekleme yapmadı..hayret doğrusu..ciğeri sağlam..bana güven veriyor tüfeğim..başka tüfekte kullanmıyorum..yıkıcılık zaten şahane..hele bu mevsimde biçilmiş kaftan stoeger..yazın 28gr RC2 fişeklerle çok iyi randıman alıyordum üveyikte..şimdide aynı randımanı alıyorum aynı fişeklerle..benim bildiğim tüfekler kışın az daha sert fişek ister..yazlık fişeklerle yaralı bırakır yada av ölmez..kaçar gider..stoegerde aynı fişekle dört mevsim aynı randıman..34gram nadir atıyorum..çok soğuk hava olmadıkça 8,10 derece sıcaklıklarda 28,32gr fişekler yeterli..çok  soğuktada 34gr yeter artar..
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2013, 22:22:52 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Murat MEMİŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2013, 22:38:08 »
çok teşekkürler değerli bilgileriniz için bende önceden dedemden kalmaları saymıyalım robuks vardı onu satıp artemis poze aldım geçen sene o pozeye 2 kere dipçik yaptırdım eyimi ve düşüklüğü bir türlü tutturamadılar o yüzden otomatik almak istiyorum kendim ayarlamam lazım aslında arkadaşımda tikka var o tam bana göre ama eyimi felan ama otomatik hefesi başladı hadi hayırlısı 3500 ze karar kıldım ben bıldırcın ve çulluk avcısıyım binde bir keklik ve ördeğe gidiyorum ama çulluğu tek geçerim çok saolun paylaşımlarınız için
Murat MEMİŞ
1977 ordu

Çevrimdışı Barış SERT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2013, 21:19:28 »
          Murat bey ben de buradaki arkadaşların tavsiyesi üzerine geçen hafta 66 namlu m2000 sarı kuşlu modelini aldım. İyiki de almışım. Gayet memnunum. Şahin beyin dediği gibi cayır cayır yakıyo fişekleri:) Size de tavsiye ederim. Dipçik ustaları var istediğiniz gibi yapıyorlar. Bana da uymadı yaptırdım, çok da güzel oldu. Ayrıca hiçbir zaman kullanmayacağınız 89 yataklı bir tüfek tamamen gereksiz diye düşünüyorum. Ben stoeger'in 70 yataklısı olsa onu alırdım şahsen, ama artık üretilen tüfeklerin tamamına yakını 76 olarak üretiliyor.. Saygılar..
Ne ile ateş ettiğin, nasıl ateş ettiğinin yanında önemsiz bir ayrıntıdır!!

İstanbul-1980

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 10 Ocak 2014, 20:21:31 »
çok teşekkürler değerli bilgileriniz için bende önceden dedemden kalmaları saymıyalım robuks vardı onu satıp artemis poze aldım geçen sene o pozeye 2 kere dipçik yaptırdım eyimi ve düşüklüğü bir türlü tutturamadılar o yüzden otomatik almak istiyorum kendim ayarlamam lazım aslında arkadaşımda tikka var o tam bana göre ama eyimi felan ama otomatik hefesi başladı hadi hayırlısı 3500 ze karar kıldım ben bıldırcın ve çulluk avcısıyım binde bir keklik ve ördeğe gidiyorum ama çulluğu tek geçerim çok saolun paylaşımlarınız için

çulluk avında 3500 sizi fazlasıyla yorar..MD2000 bile yoruyor dağ avlarında..3500den hafif olduğu halde..kaç namlu alıcaksınız bilmiyorum ama bendeki 71 namlu camo modeli..dağda çalılık alanlarda,ani atışlarda randımanlı olmuyor..pratik değil bir S.Poze gibi..gövde uzun zaten birde 71 namlu olunca illaki kuşu salmak istiyor..çok çalılık alanlarda onuda yapamıyoruz tabi..birde çalı çırpıya çok takılıyor..otomatik tüfekle hele ki çullukta hızlı hareket edilmiyor..ama S.Pozeyle gittimmi kekliği bir çalıdan diğerine geçirmem..yeterki bana tüfeği yüzüme alıcak kadar zaman tanısın kuş...3500 89 mm yataklı...ördek ve kaza gitmeyecekseniz bence gereksiz..ağırlığıda cabası..ördek ve kaz avı yapsanız dahi ülkemizde 89 mm fişek atıcak ne av var nede o kadar soğuk iklim..md2000den tek farkı agırlıgı ve 89mm yataklı olması..başkada bir artısı yok..size tavsiyem 66 namlu bir ahşap md2000 alın..bakın keyfinize....71 namlu bir tüfek sadece üveyik,ördek kaz gibi arazi ve su kuşu avlarında kullanılabilir..süper poze ayrı tabi..s.pozenin 71 namlusuyla her yerde her av yapılır.

Çevrimdışı Mustafa ÇINAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2014, 23:03:09 »

Ağabeyim geçen sene benim tavsiyem üzerine almıştı model 3500 ü fakat gittiğimiz ilk avda bize uygun bir model olmadığını anladık. 89mm yataklı olduğundan kasası çok uzundu buna birde 71cm namlu, bize göre uzun olan dipçik, ağırlığı ve kaba yapısı da eklenince çok keyifsiz bir tüfek olduğunu hayal kırıklığı içinde anladım. Ağabeyim hemen götürüp iade etti yerine model 2000 aldı ve ilginçtir saçma grupmanının model 3500'den daha iyi olduğunu gördük. Ağır fişekler için tasarlandığındanmıdır bilmiyorum ama sanki model 3500 ün namlu iç çapı model 2000'e göre daha geniş gibi geldi bana. Belkide bundan dolayı açıyordu saçmayı emin değilim... Seçim senin fakat bizim gibi hayal kırıklığına uğrama ihtimalin var bu yüzden bence de hiç riske girme ve Şahin Biten ağabeyin dediği gibi al bir model 2000 keyfine bak...           
1983 Afyonkarahisar

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 14 Ocak 2014, 20:41:29 »

arkadaşlar burdaki videoda ördek avı yapan adamın elinde stoeger MD2000 var ve 3şok takılıyken 3'' fedaral atıyor ördeklere.. attığını düşürüyor..biz hep hafif gramaj diyoruz ancak burda tam tersi..magnum fişekle güzel vuruşlar yapılmış..hava kaç derece bilemem tabi.çokda soğuk bir hava yok..adamın giyiminden öyle anlaşılıyor...kullandığı saçma numarasınıda yazmamış yazdıysada ben göremedim..videodaki yorumlardan bişeyler anlayan olursa bizleri daha iyi aydınlatırsa sevinirim..ben biraz ingilizce özürlüyümde..
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2014, 20:42:35 Gönderen: Şahin BİTEN »

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 14 Ocak 2014, 21:14:30 »
Kullandığı fişeği yazmış adam. Federal 3" #4's , 1-1/8 oz. Buna göre 32 g ve 4 no çelik saçmalı.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 14 Ocak 2014, 21:21:02 »
Kullandığı fişeği yazmış adam. Federal 3" #4's , 1-1/8 oz. Buna göre 32 g ve 4 no çelik saçmalı.

3inçi görünce magnum fişek sandım onu niye yazdı onuda anlamadım...çelik saçma uyumlumudur ki bu tüfeklerin namlusu o kadar araştırdım bir türlü böyle bir bilgiye rastlamadım nette..fabrikayı arayıp sorucam bi..adam atıyorsa demekki sorun olmuyor..yada amerikaya ihraç ettikleri tüfeklerin namluları farklıysa bilemem.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 14 Ocak 2014, 21:35:16 »
O da magnum zaten. Çelik saçmalar hafif olduğundan kurşuna göre daha hacimli. 70 mm kovana 32 g çelik saçma sığmaz.

Bu tüfekler İngiltere'de de kullanılıyor ve orada CIP testinden geçiyorlar. Çelik saçma atabilirler. Fakat CIP'e göre 3* şoktan darıyla çelik atılmıyor diye aklımda kaldı. Yine de fabrikaya sorun ama bizde ne çelik saçma var ki? Size bir öneri, bu fişeğin yerine 6-7 no 28 g güzel bir fişek kullanın. Çeliği aramazsınız.
1968

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 14 Ocak 2014, 21:43:52 »
O da magnum zaten. Çelik saçmalar hafif olduğundan kurşuna göre daha hacimli. 70 mm kovana 32 g çelik saçma sığmaz.

Bu tüfekler İngiltere'de de kullanılıyor ve orada CIP testinden geçiyorlar. Çelik saçma atabilirler. Fakat CIP'e göre 3* şoktan darıyla çelik atılmıyor diye aklımda kaldı. Yine de fabrikaya sorun ama bizde ne çelik saçma var ki? Size bir öneri, bu fişeğin yerine 6-7 no 28 g güzel bir fişek kullanın. Çeliği aramazsınız.

o zaman 28gr RC2 7/5 numaraya devam edeyim...mesafe tanımıyor 3numara şokla..bohça gibi düşüyor kuş..maceraya gerek yok bencede.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #20 : 14 Ocak 2014, 22:14:18 »
o zaman 28gr RC2 7/5 numaraya devam edeyim...mesafe tanımıyor 3numara şokla..bohça gibi düşüyor kuş..maceraya gerek yok bencede.
Bu adamın kullandığı fişeğin muadili sayılır diye 28 g 6-7 no dedim ama aslında 28g 6no daha yakın. 7 no demem kurşunun çelikten daha uzak mesafelere enerji koruduğu içindi, kendimce ekledim :)  7,5 saçma yukarkine göre biraz ince aslında ama siz bilirsiniz.
1968

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 15 Ocak 2014, 12:39:59 »
Bu adamın kullandığı fişeğin muadili sayılır diye 28 g 6-7 no dedim ama aslında 28g 6no daha yakın. 7 no demem kurşunun çelikten daha uzak mesafelere enerji koruduğu içindi, kendimce ekledim :)  7,5 saçma yukarkine göre biraz ince aslında ama siz bilirsiniz.

7 no olur gider zaten 7 noyu seviyor..tüfek marka seçmiyor ama numara seçiyor biraz 7 numarayla yazında kışında aynı..gramda farketmiyor..34gr 5 no kullanılmazmı? kullanılır ama çok küçük hedeflerde tutturmak biraz zorlaşıyor.buda grupmanı bozuyor demek bence..ama ördeğe filan atılabilir..hatta şarjöre 5,7,3 gibi karışık koymak lazım fişekleri..7 numarayı deneyeyimde ben en iyisi.2 paket 7 numara S4 getirttim dün..pazar günü deneyelim bakalım ördekte..nasıl olucak..inşallah atış mesafesi içinde kuş görürde atarız.. :)