Gönderen Konu: Tüfekte Dar Şok Takılı İken Power Tapa mı Yoksa Bior Tapa mı uygun?  (Okunma sayısı 715 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ercan VERON

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Merhaba Avcı Dostlar,

Geçen yıllardan beri aklıma takılan bir konuyu sizlere de sorarak sezon öncesi netleştirmek istedim.

Öncelikle 71 namlu huğlu süperpoze kullanıcısıyım. Ördek veya tavşan avlarında dar şok takılı ve power tapa ile attığım saçmalardan pek randıman alamadım. Ne zaman aynı şoklarla(1-2 , 2-3) bior tapa saçma atmaya başladım daha verimli vuruşlar elde ettim. Bunların kağıt üzerinde testini de yaptım fakat hepsi kağıtta delik açtığı için tesirini pek anlayamadım. Benim bahsettiğim saçma tesiri ve hayvana işlemesi. Mermilerimi kendim dolduruyorum hepsinde barut aynı saçma,kapsül aynı sadece tapalar farklı.

Tüfekte 1, 2 veya 3 no'lu şok takılı iken power tapa saçma atmak mı daha etkili oluyor yoksa bior tapa saçma atmak mı? Bu arada hiçbir zaman 50-60 metrelere atmam. Attığım mesafeler 20m-30m-40m mesafeler. Benim genel kanım eğer power tapa atılacak ise 4 veya 5 şok kullanmak, eğer bior tapa ise dar şok kullanmak . Acaba doğru mu? Veya bior tapada acaba saçma daha mı iyi yakıyor?
Değerli yorum, tecrübe ve bilgilerinizi rica ediyorum.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2021, 13:06:08 Gönderen: Ercan VERON »
  • Huğlu SÜPERPOZE
1986 - Ankara

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Denemelerimizde power tapa aynı fişek ile bior tapaya göre 36.5 m de % 8 gibi daha az bir grupmana sahipti.
Yani power tapalar daha toplu atıyordu.
Testi Full şok ile yapmıştık.
Bior tapa biraz daha açmasına rağmen bu mesafeler için özellikle 7 ve daha yukarı numaradaki  saçmalarda bence hiç düşünülmeden atılabilir.
Saçma irileştikçe ve av büyüdükçe ben uzak mesafeye her zaman Full xfull şok tercih ederim.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Ercan VERON

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Merhaba Avcı Dostlar,

Geçen yıllardan beri aklıma takılan bir konuyu sizlere de sorarak sezon öncesi netleştirmek istedim.

Öncelikle 71 namlu huğlu süperpoze kullanıcısıyım. Ördek veya tavşan avlarında dar şok takılı ve power tapa ile attığım saçmalardan pek randıman alamadım. Ne zaman aynı şoklarla(1-2 , 2-3) bior tapa saçma atmaya başladım daha verimli vuruşlar elde ettim. Bunların kağıt üzerinde testini de yaptım fakat hepsi kağıtta delik açtığı için tesirini pek anlayamadım. Benim bahsettiğim saçma tesiri ve hayvana işlemesi. Mermilerimi kendim dolduruyorum hepsinde barut aynı saçma,kapsül aynı sadece tapalar farklı.

Tüfekte 1, 2 veya 3 no'lu şok takılı iken power tapa saçma atmak mı daha etkili oluyor yoksa bior tapa saçma atmak mı? Bu arada hiçbir zaman 50-60 metrelere atmam. Attığım mesafeler 20m-30m-40m mesafeler. Benim genel kanım eğer power tapa atılacak ise 4 veya 5 şok kullanmak, eğer bior tapa ise dar şok kullanmak . Acaba doğru mu? Veya bior tapada acaba saçma daha mı iyi yakıyor?
Değerli yorum, tecrübe ve bilgilerinizi rica ediyorum.
  ben Huğlu ventus pozemle grupman testlerinde 28-30
Gr keçe tapaların Harika işler çıkardığını gördüm power tapalardan daha yoğun grupman yapıyorlar  üveyik avında 4-5 şok ile 8-9 no ile gerçekten çok iyi mesafelerden üveyik vuruşlarım oldu

Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

The following users thanked this post: Ercan VERON