Gönderen Konu: Akkar Apache Bronze Nasıl Bilirsiniz?  (Okunma sayısı 22748 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Akkar Apache Bronze Nasıl Bilirsiniz?
« : 12 Eylül 2013, 21:07:27 »
 Herkese selamlar, Şuanda 61cm valment tipi slug huğlu 104a pozemle domuz avına gidiyorum. Akkar apache bronze tüfeği geçenlerde inceleme şansım oldu tüfeğin kalın etli bir namlusu var buda tüfeğin namlusunun kısa olmasına rağmen ağar olmasını sağlıyo. Ağar tüfeklerle benim aram daha iyi genelde kurşun attığım için. Domuz avı için alternatif olarak almakistiyorum fiyatıda uygun geldi. Kullanan bilenler varmı? Düzenli bakım temizlik yapıldığında sıkıştırma gibi sorunlar yaşatırmı av esnasında?

TÜR:Yarı Otomatik Av Tüfeği

MODEL:Apache Bronze

KALİBRE:12

FİŞEK YATAĞI:76 mm 3” Magnum

NAMLU BOYU:47 cm

DİPCİK:Sentetik mat

ŞARJÖR KAPASİTESİ:5+1

NAMLU ŞOKU:Slug

NAMLU TİPİ:Siyah mat kaplama, ön  arpacık

GÖVDE:Siyah mat gövde

AĞIRLIK:2750 gr (+ -) 50 gr

TÜFEK BOYU:98 cm
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Akkar Apache Bronze Nasıl Bilirsiniz?
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2013, 21:44:30 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:58:02 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Eylül 2013, 21:54:41 »
Sanırım kasanın döküm olması sebebiyle elime aldığımda tüfek bana daha dengeli geldi. Sürekli poze tüfeklerimi kullandığım için pozelerin ağarlığı daha dengeli dağılmıştır otomatiklerin ağarlık merkezleri namlu, fişek haznesi ve piston sebebiyle daha önde. Peki tüfeği darbelemeden düşürmeden temiz kullanıcam dersem bu kırılganlık dezavantajı yinede önemlimi? Malum aliminyum kasalardada darbede kolayca zedelenme ezilme olabiliyo.
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 21:55:54 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 12 Eylül 2013, 22:15:06 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:57:41 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2013, 22:25:01 »
 teşekkürler, enazından akkar apache nin döküm kasa olduğunu öğrenmişoldum. Malum yerli firmalarımız tüfeğin üretim malzemeleri hakkında detaylı döküman vermiyolar. Hepsi aliminyum ama sertlik dereceleri alaşımları ne mesela bunun gibi bilgiler. Yarın akkar firmasınıda arayıp telefonda daha teknik ayrıntı öğrenmeye calışıcam.
 Sanırım çelik kasa otomatik üreten yerli firmamız yok? İthal tüfeklerin bir kaç markasında bir kaç model vardır sanırım. Bu akkar apache içime sinmezde birsüre bekleyip sonra çelik kasa bir otomatik almayı düşünebilirim belki.
  Buarada bende hatsan tüfek var tüfeği temizlerken halının üzerine yan devrildi ve halıda duran metal ufak bir objenin üzerine düştü ve üst dürbün monte rayında ezilme oldu. Ciddi bir darbede neolur bilemiyorum. Bana kasanın aliminyumu çok yumuşak(kalitesiz) geldi.

« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 22:29:34 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 12 Eylül 2013, 23:11:54 »
bi zamanlar üzümlü yapısı alemdar otomatikler meşhurdu buralarda..toptan getirip ruhsatsız satıyorlardı kahvelerde.kasası nasıl bir kasaysa çok kişinin elinde patladı ve bir kaç abimiz kendisini sakatladı.kasa dökümmü yoksa plastik mi hala anlıyabilmiş değilim o tüfeklerde.hakkaten alem bi tüfekti..sertleştirilmiş aliminyumu standart tüm otomatiklerde kullanıyorlar biliyordum hele bu zamanda döküm kasa yapılıyorsa pek tavsiye etmem..tüfeği görmedim yakından . bilmiyorumda..ama döküm kasa olduğu kesin gibi konuyu okuyunca.

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2013, 00:05:09 »
 Konuyu açtıktan sonra eski avcı bir amcayla görüşme fırsatım oldu dışarıda. Oda markasını hatırlıyamadığı döküm kasa bir çiftenin arkadaşındayken atış esnasında kasasının patlayıp yarılma yaptığından bahsetti. Sanırım döküm kasa otomatik almakta çok mantıklı değil. Tüfeğin kasasının patlaması sorun değilde sağlık açısından yaralanma ve sakatlanmalara yolaçabilir.
 Aslında bu devirde döküm kasa banada ilginç geldi. Oyüzden yarın fabrikayı arayıp kesin bir bilgi edinmeye çalışıcam. İçerisine sert metaller katılmış bir aliminyum türümü yoksa bildiğimiz demir dökümmü diye merakettim.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2013, 17:03:44 »
 Bugün tüfeği elinde bulunduran av bayisini ve akkar firmasını aradım ikisinden aldığım bilgide tüfeğin kasasının aliminyum olduğu yani döküm kasa kullanılmıyomuş. Belki aliminyumun mukavemetini güçlendirmek için alaşımına kattıkları maddeler kütlesel ağarlığını etkiliyo olabilir.
 Kasa sorununu geçtik şimdi 47cm slug namlumu 55-56cm slug namlumu alsam diye düşünüyorum. Ayrıyeten konu açmak istemediğim için burdan sormak istedim. İsabet, ses desibeli, geri tepme olarak 55cm namlu daha avantajlı olurmu benimiçin.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 17:45:20 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2013, 19:39:08 »
bende akkar altay, akkar karatay kullandım ve akkar da döküm kasa oldugunu ılk defa duydum .!Akkar ın döküm değil alımnym kasa olduğundan eminim ben karatay pompalıyı 47 almıştım ve çok ses yapıyordu sattım benım namlu boy önerim 51, yada 56 ideal bir arkadaşım 51 aldı gayet kullanışlı ama buda bıraz sesli :) ses açısından kesınlıkle 56 alın benım sag kulak bıraz sakatlandı :D
1987-Edirne
bmp resim yükle

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2013, 19:45:00 »
fotograftakı Akkar karatay pompalı ustunde takılı olan namlu 51cm. fişek haznesi 5+1 hazneyi söylememin sebebi uzunluğu canlandırmanız için yani baktığınız otomatıkle aynı uzunlukta fişek haznesi var, umarım işinize yarar .

resim upload
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 19:47:21 Gönderen: Samet YILMAZ »
1987-Edirne
bmp resim yükle

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 13 Eylül 2013, 21:30:36 »
 Teşekkürler, namlu boyu seçiminde bana baya faydası oldu. Görüntüsünden ötürü 47cm e bir ilgi olmuştu bende fakat sağlık daha önemli. Domuz bekinde bazen ince çıtırtılardan anlaşılıyo domuzun geldiği. Hem bu yaşlarda başlıyan duyma kaybı ilerki yaşlarda artabilir. Sanırım akkarın magnum yatak 56cm namlularından bakıcam.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 13 Eylül 2013, 21:37:04 »
Şuan domuza 61cm valment tipi ve kaval namlulu 104a mı kullanıyorum domuza 61cm namlu bile 71 cm namluya göre çok fazla ses çıkartıyo ozaman 47cm namluya hiç girmiyeyim. Bitanede otomatik olsun domuz için dedim arka arkaya seri atış yapabilmek için. Belki tüfeği söküp temizlerken takozunu takmayı unutmuşolursam 5-6 tanede atabilirim dalgınlığa gelip   >:D

Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2013, 23:50:31 »
süperpoze 61 cm namlu boyuyla 56cm otomatık boyu yanı toplam tufek boyutu namlunun çıkış noktası  omuza uzaklığı aynı oluyor otomatıktekı gövde uzunluk farkı durumu eşitliyor.. tabı her markda tam olarak boyle olmasada çok az farklar olur diye tahmin ediyorum . bende şuan Akkarın churchıll poze si var ordan biliyorum ama poze ye bır turlu alışamadım satılığa koydum yerıne yıne bı akkar altay oto. alıcam kısmetse. Sizin tüfekte harıka olmus gez olayı falan iyi duruyor ..
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2013, 23:54:13 Gönderen: Samet YILMAZ »
1987-Edirne
bmp resim yükle

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2013, 01:43:40 »
 Aynen, otomatiklerde fişek değiştirme mekanizması 10cm fazladan uzunluk katıyo. Ben mesela 71-76 namlu pozelerimi rahat kullanırken 71 namlu otomatik bana çoban deyneği gibi geliyo  ;D Aslında akkar churchill poze benim hoşuma gitmişti fakat bende çift tetik takıntısı olduğundan 104a kullanıyorum. Tüfeği omuzladığımda güven veriyo yanlız tepme değilde tüfek atış yaparken fazla sarsılıyo benim tüfeği deniyen diğer avcı arkadaşlarda hemen durumu farkediyo. Geçenlerde tüfeğin altına fener montesi için bağladığım sert plastik aparatı bile sarsıntıdan patlattı fener yere düştü direk. Domuza karanlıkta atış yaparken bu olayın başıma geldiğini düşünüyorumda  ;D ;D
 Bizim jandarma ayın 20 sinde tatilden dönücekmiş satınalma için gerekli belgeleri şimdiden toparlayıp hazırettim. İnş 10-15 gün içerisinde bi akkar otomatik sahibi olucam. Siz sanırım akkar otomatikten memnunsunuz tekrardan alıcağınıza göre?
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2013, 15:09:01 »
Kullandıgım poze nin görüntüsü olsun duruşu saglamlığı olsun gerçekten çok hoş ama bir türllü alışamadım GİTTİ . Geçmiş olsun iyiki domuz bekin de olmamış öyle bişi ii olmazdı :D Çok memnundum sırf  S. pozeye geçiş yaptığım için sattım zaten sattığım kişide çok yakın arkadaşım oda çok memnun bir ara fotolarını isterseniz atarım yarı kamuflaj yaptırmıştım aynı yukardaki pompalı gibi  yukardakide arkadaşımın :) hepimiz memnunuz yani, nerden alıcaksınız bilmiyorum ama benimde size bir önerim olsun arayıp değerlendirin. Fab. satış paz. bir arayın irfan beyle görüşün veya şevket bey selamımı söyleyin yardımcı olucağından eminim . 0  212 511 80 37
1987-Edirne
bmp resim yükle

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 15 Eylül 2013, 00:24:49 »
 Almadan önce otomatik sahibi bir tanıdığımla boş araziye çıkıp bir iki kutu fişek yakmam lazım sanırım yoksa sizin otomatikten pozeye geçtiğinizdeki alışamama durumu bendede tam tersi şekilde otomatiğe alışamama durumana dönmesin. Boşu boşuna tüfek almak istemem. Malum alım satım işlemleri sürekli işleme tabi olduğundan bazen sıkıcı olabiliyo. Kenarda bitane pompalı tüfeğim var avda kullanma şansım oldu çok memnun kalmadım. İlk atıştan sonra el kundağını geriye çekip ileri sürerek fişek değiştirme hareketi hedefe olan odaklanmanızı tamamen kaybediyo diyebilirim. Çifte aldım onada alışamadım. Şimdi 3 tane poze sahibiyim yani adımız çıkmış pozeciye inermi otomatikçiye bilmem  ;D denemek lazım. Tekrardan teşekkürler.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2013, 00:27:23 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 15 Eylül 2013, 13:27:06 »
teşekkürler, enazından akkar apache nin döküm kasa olduğunu öğrenmişoldum. Malum yerli firmalarımız tüfeğin üretim malzemeleri hakkında detaylı döküman vermiyolar. Hepsi aliminyum ama sertlik dereceleri alaşımları ne mesela bunun gibi bilgiler. Yarın akkar firmasınıda arayıp telefonda daha teknik ayrıntı öğrenmeye calışıcam.
 Sanırım çelik kasa otomatik üreten yerli firmamız yok? İthal tüfeklerin bir kaç markasında bir kaç model vardır sanırım. Bu akkar apache içime sinmezde birsüre bekleyip sonra çelik kasa bir otomatik almayı düşünebilirim belki.
  Buarada bende hatsan tüfek var tüfeği temizlerken halının üzerine yan devrildi ve halıda duran metal ufak bir objenin üzerine düştü ve üst dürbün monte rayında ezilme oldu. Ciddi bir darbede neolur bilemiyorum. Bana kasanın aliminyumu çok yumuşak(kalitesiz) geldi.

merhaba serkan bey bu stoeger ların çelik kasa olduğu söyleniyor kendim görme fırsatım olmadı ancak hilal avda gövde çelik yazıyor kullanan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim bende almayı düşünüyorum bir ara gidip bakmam lazım aslında
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 15 Eylül 2013, 20:55:50 »
Bence rahat alışırsınız tek namlu tam orta ya topladığı için sıkıntı olmaz genelde çift namlu yanıltıcı oluyor tabı denemeniz de fayda olur :)
1987-Edirne
bmp resim yükle

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 16 Eylül 2013, 09:20:10 »
Selamınaleyküm.yerlide çelik kasa y.oto yada pompalı yok ustam.sadece  bitane saka zaferin pompalısı vardı oda namlu 4140 namlu olmadığını okumuştum forumda.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 16 Eylül 2013, 14:48:13 »
Bende yerli otomatiklerde celik kasa olucagini pek sanmiyorum fakat arastirmakta fayda var. Yarin firmayi arayip bu konuda bilgi almaya calisicam. Celik kasaysa eger saglamlik yonunden avantaji olur ve tufege yukledigi agarlik sayesinde tepme kuvvetini azalttigindan seri atis yaparken daha kontrollu muntazam vuruslar yapmayi saglar. Celik kasaysa ben satinalmak isterim. Kullanicilari varsa yorumlarini bekliyorum.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 16 Eylül 2013, 15:24:48 »
valla ustam japon skb ler-breda-ussr otomatikler-browninglerde-remingtonda var celik kasa oto bende cok araştırdım valla bizde domuzda dünyaları geziyoruz ağır demiyoruz ağır tüfeği bende cok seviyorum tepmesi hissedilmiyo güven veriyo.özel yaptırmak istesen yerlide yine olmaz diye biliyorum.valla fabarmlarda celik kasa deil ama 1650 barla test ediliyo.zaten 1050 barın üstünde av fişeği yok sanırım onlarda max 1050 yani 800 900 barlık fişekler saygıyla.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 16 Eylül 2013, 17:16:57 »
 Testleri gecselerde celik kasa tufek yinede insana guven veriyo daha bi silah hissi veriyo, tufege verdigi agarlikta benim için avantaj cünkü bende aynen agar tüfek seviyoru.. Yerli firmalari arastiricam olmadi saka zaferin pompalisini bulmaya calisicam, kasa celik olsunda namlu önemli degil sonradan magnum yedek namlu yaptirilabilir. Zaferinde celik kasa pompalisini bulamazsam ozaman ithal otomatik icin butce ayirmaya baslamam lazim  :):) aliminyum diyince benim aklıma ilk pvc pencere falan geliyo silahta birturlu kanım ısınmadı
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2013, 17:22:07 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 16 Eylül 2013, 22:20:13 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 16:18:40 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 16 Eylül 2013, 22:41:18 »
Testleri gecselerde celik kasa tufek yinede insana guven veriyo daha bi silah hissi veriyo, tufege verdigi agarlikta benim için avantaj cünkü bende aynen agar tüfek seviyoru.. Yerli firmalari arastiricam olmadi saka zaferin pompalisini bulmaya calisicam, kasa celik olsunda namlu önemli degil sonradan magnum yedek namlu yaptirilabilir. Zaferinde celik kasa pompalisini bulamazsam ozaman ithal otomatik icin butce ayirmaya baslamam lazim  :):) aliminyum diyince benim aklıma ilk pvc pencere falan geliyo silahta birturlu kanım ısınmadı
çok doğru serkan bey çelik kasa sağlam oluyor bende almak istiyorum olmazsa yaptıracak yer bulursam yaptıracağım  hele şu tetik grupları yokmu plastik gıcık ediyor
beni yerli  firmalar tüfekte plastik parçanın ne işi var anlamadım yerli üreticiler yakında namluyuda plastik yaparlarsa şaşmam gövdeyi alüminyum yapıyorsunuz tamam da
tetik grubunuda alüminyum yapın diğer yerler hep çelik olsun zor bir şeymi
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 16 Eylül 2013, 23:04:51 »
O0  selamünaleyküm 

çelik kasa otomotik veya pompalı yaptırmak için......  internet üzerinden nekadar üreticiye ulaştıysam hepsini aradım konuştum ama kimse yaklaşmıyor... kısmet olursa üzümlüden bir üretici yardımcı olacak.... bir sonuç elde edersem sizleride haberdar ederim....
sonucu bildirirseniz cok memnun olurum hüseyin abi.bu konudaki tecrübelerini araştırmalarına güvenim sonsuz zaten.benimde şimdilik ithal otomatiğe bütçem yok eğer hiçte olmazsa çelik kasa bi poze-yada çifte niyetimde var.gerçi hatsan'ada güvenim sonsuz ama işte
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak