Gönderen Konu: önleme ile neden vuramıyorum?  (Okunma sayısı 30604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
Ynt: önleme ile neden vuramıyorum?
« Yanıtla #25 : 19 Ocak 2014, 22:23:47 »
Ramazan izle kardeşim videoyu. Bu videoda üzerime gelen  kekliğe atış yapan benim . Senin için slowmotion da yaptım. Benim önleme atışıma bir örnek olması için gösteriyorum sana kardeşim

Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 19 Ocak 2014, 23:02:59 »
Abi gerçekten enfes olmuş. Videoyu paylaştığın için çok teşekkür ederim. Shotkam ile yapılan atışları o kadar izledim ancak bu kadar net değildiler. Böyle bir atışa tanık olduğum içinde çok şanslıyım. Süpürme olsun önleme olsun önce daha sakin ve ava iyice odaklanma üzerinde çalışmalıyım. Dün o kadar ördek kalktı gerçi tüfek tutukluluk yaptı o yüzden moralim bozuldu vuramadım. Daha sonra da bir boz kondu suya yaklaştım ileriden kalktı 3 tane attım yine ıska. Çok acele ediyor olmalıyım ki tetiğe birden basıyorum. Geçen çarşambada su kenarından boz ördek su boyu alçaktan uçtu iki tane attım vuramadım. Halbuki verdiğim önlemenin az olduğunu bende biliyorum. En az 30 cm gerideydim o mesafeye göre ama yine de bastım. Yazın sezon kapalıyken avcı büyüklerle ve atıcılığa meraklı abilerle trap yarışması yapmıştık. Orada öyle atışlar yaptım ki ben bile inanamamıştım. Orada kullandığım tüfek benelliydi çift arpacıklı tam yüzüme oturuyordu 15 atıştan 3 tanesini kaçırdım. 24 Gr trap fişeği atmıştık. Bir daha ki yarışmada benim stoegeri kullandım 10 atıştan yarısını bile vuramadım. Tüfeğimin tetik çekme mesafesi uzun geliyor, haliyle dipçikte uzun. Kendimce kısaltayım diyorum dipçik 1/4 oranında etkiliyormuş dipçiğin uzunluğunu yani 1cm kessen 4 cm lik kısalıyormuş. Tüm bunlar ışığında ve çok nadir ördek ve benzeri.av hayvanı gördüğüm için, gün içinde bazen ikinci bir av hayvanı göremediğim için attığımı vurmak mecburiyetindeyim. Tabiiki vurmak derdin de de değilim ancak hiç vuramamakta insanın gerçekten moralini bozuyor.
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 19 Ocak 2014, 23:12:28 »
Abi gerçekten enfes olmuş. Videoyu paylaştığın için çok teşekkür ederim. Shotkam ile yapılan atışları o kadar izledim ancak bu kadar net değildiler. Böyle bir atışa tanık olduğum içinde çok şanslıyım. Süpürme olsun önleme olsun önce daha sakin ve ava iyice odaklanma üzerinde çalışmalıyım. Dün o kadar ördek kalktı gerçi tüfek tutukluluk yaptı o yüzden moralim bozuldu vuramadım. Daha sonra da bir boz kondu suya yaklaştım ileriden kalktı 3 tane attım yine ıska. Çok acele ediyor olmalıyım ki tetiğe birden basıyorum. Geçen çarşambada su kenarından boz ördek su boyu alçaktan uçtu iki tane attım vuramadım. Halbuki verdiğim önlemenin az olduğunu bende biliyorum. En az 30 cm gerideydim o mesafeye göre ama yine de bastım. Yazın sezon kapalıyken avcı büyüklerle ve atıcılığa meraklı abilerle trap yarışması yapmıştık. Orada öyle atışlar yaptım ki ben bile inanamamıştım. Orada kullandığım tüfek benelliydi çift arpacıklı tam yüzüme oturuyordu 15 atıştan 3 tanesini kaçırdım. 24 Gr trap fişeği atmıştık. Bir daha ki yarışmada benim stoegeri kullandım 10 atıştan yarısını bile vuramadım. Tüfeğimin tetik çekme mesafesi uzun geliyor, haliyle dipçikte uzun. Kendimce kısaltayım diyorum dipçik 1/4 oranında etkiliyormuş dipçiğin uzunluğunu yani 1cm kessen 4 cm lik kısalıyormuş. Tüm bunlar ışığında ve çok nadir ördek ve benzeri.av hayvanı gördüğüm için, gün içinde bazen ikinci bir av hayvanı göremediğim için attığımı vurmak mecburiyetindeyim. Tabiiki vurmak derdin de de değilim ancak hiç vuramamakta insanın gerçekten moralini bozuyor.

aynı dertten muzdaribiz.
SAUER BERETTA s-55 ım var.1-3 şoklu dar namlu çapı.çok geç dagıtıyor toplu atıyor 45 metreden yeterkı degdır ındırıor.
ancak gel gelelım ya alt atıyorum ya ust ummadıgım ordegı wuruyorum kesın dedıgım haywanı kaçırıyorum.
kundak kısa gelıyordu ek yaptım yinede randımanı oturtamadım insan deli oluyor.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• *
« Yanıtla #28 : 28 Ocak 2014, 11:27:11 »
Google dan   aldığım bilgiye göre ördeğin saatteki hızı 96 km.   Bu durumda bir "salisede" 44.44 cm uçar demektir. (Ördeğin tam karşımızda "resmigeçit" yaptığını varsayarak)
Bir vakitler ördek avında  Remington ve Federal fişekler kullanmıştık. Reminton kutusu üzerinde 1330 velocity FPS, Federal kutusu üzerinde ise 1220 FPS yazıyordu . İkisinin ortalamasını 1275 FPS olarak kabul edersek saçmalar 1 salisede 6.47 m gider. (Bunun hesaplamasıyla kafanızı karıştırmak istemedim ama isterseniz onu da açık yazarım). 30 metre uzaktaki ördeğe de 4.63 salisede ulaşır. Ördek ise 4.63 salisede 2.05 m gider, buna göre  ördeğin 2.05 m önünde tetiğe basmamız gerekir ki 70 cm lik saçma gurubunun tam orta noktasında buluşabilsinler.
Bu yazıyı Ördek ve Kaz Avları bölümünde yazmıştım. Faydalı olacağını düşünerek buraya aktardım. Ordaki yazıları da okursanız doğru ve güzel tesbitler var.
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 28 Ocak 2014, 15:01:01 »
Gerçekten güzel tespitler. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum. Söylediğiniz şekildeki hesabı bilsemde av sırasında bir türlü ayarı tutturamıyorum. Çizelge dahi oluşturdum metrelere göre kendimce. Gerekirse tam 90 derece açı varken atmaya da çalıştım ama olmadı. Boşlukta mesafe ölçmek gerçekten zor. Artık ördek boyu hesabı denemek lazım. Birde bir çok usta süpürme tekniğini kullanmamı ve bu teknikte yoğunlaşıp diğerine sonra geçmemi söylüyor. Bende süpürmeyi bazı açılardan geçen avlara karşı uygulayamıyorum. Bakıyorum hemen önüne geçmişim ve niye geçtiğimi düşünürken hayvan uzaklaşıp gidiyor.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Sinan UÇAK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 28 Ocak 2014, 17:30:44 »
İnsan beyni mükemmel bir adaptasyon uzmanı.Bir belgeselde yetişkin insanlara gözlük taktırıyorlar bu gözlükler herşeyi çift gösteriyor ve bu gözlüklerle top oynatıyorlar ilk başta müthiş komik kareler ortaya çıksada 15 dk sonra bu denekler sanki gözlük yokmuşcasına top oynuyor ve hatta klas hareketler yapıyorlar ve tekrar gözlükleri çıkarmaları isteniyor ve tekrar top oynuyorlar tuhaf olan ise gözlüksüz topu yine komik şekilde oynuyor olmaları çünkü beyin gözlüğe adapte oldu ve hemen adaptasyondan kurtulamadı.
Adapte olmuş bir beyin otomatik pilota geçer sen farkında olmasan da parmağına tetik düşüreceği yeri söyler.Bu zamanla kazanılacak bir adaptasyon zaman derken bol pratikle.Tüfeği hedefe doğrulttuğunda şu kadar önleme vereyim hesabı gereksiz olur.Ben ilk alıştığımda önlemeli atışla alıştım süpürme olayını öğreten gösteren anlatan olmadı düz mantık hareketli hedefin önüne atılması gerektiği herkesin malumu bende bu mantıkla başlamıştım.ilk zamanlar paralel gelen giden hariç yan geçen 10 15 mt deki bıldırcını bile vuramıyordum.Şimdi hangi av olursa olsun ilk gözümle takip eder tüfeği kaldırdığımda direk atış yapacağım noktaya kaldırıp tetik düşürüyorum.Bunun en büyük avantajı ise parlama avlarında seri atış yapmak bana göre.
1983-Ereğli/Konya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #31 : 28 Ocak 2014, 22:15:52 »
İnsan beyni mükemmel bir adaptasyon uzmanı.Bir belgeselde yetişkin insanlara gözlük taktırıyorlar bu gözlükler herşeyi çift gösteriyor ve bu gözlüklerle top oynatıyorlar ilk başta müthiş komik kareler ortaya çıksada 15 dk sonra bu denekler sanki gözlük yokmuşcasına top oynuyor ve hatta klas hareketler yapıyorlar ve tekrar gözlükleri çıkarmaları isteniyor ve tekrar top oynuyorlar tuhaf olan ise gözlüksüz topu yine komik şekilde oynuyor olmaları çünkü beyin gözlüğe adapte oldu ve hemen adaptasyondan kurtulamadı.
Adapte olmuş bir beyin otomatik pilota geçer sen farkında olmasan da parmağına tetik düşüreceği yeri söyler.Bu zamanla kazanılacak bir adaptasyon zaman derken bol pratikle.Tüfeği hedefe doğrulttuğunda şu kadar önleme vereyim hesabı gereksiz olur.Ben ilk alıştığımda önlemeli atışla alıştım süpürme olayını öğreten gösteren anlatan olmadı düz mantık hareketli hedefin önüne atılması gerektiği herkesin malumu bende bu mantıkla başlamıştım.ilk zamanlar paralel gelen giden hariç yan geçen 10 15 mt deki bıldırcını bile vuramıyordum.Şimdi hangi av olursa olsun ilk gözümle takip eder tüfeği kaldırdığımda direk atış yapacağım noktaya kaldırıp tetik düşürüyorum.Bunun en büyük avantajı ise parlama avlarında seri atış yapmak bana göre.
Bu hoşuma gitti. Şu en son nasıl vuracağınızı anlattığınız kısım biraz benimkine benziyor. Ben de hemen omuzlamak değil, biraz gözle takip etme taraftarıyım. Namlu da av istikametinde oluyor ama bel hizasında. Sonra aniden "şurada vururum" diye kaldırıp, namluyla kuşu geçirip bir an tetiği çekiyorum. Eski alışkanlığımın nüksettiği zamanlar da oluyor, o zaman biraz başarısız oluyor. Eski alışkanlığım, görür görmez omza koyup sabit önlemeyle takip ederken ateş etmek. Bunu yaptığımda neticesi iyi olmuyor. Diğerinde genelde çaput.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 29 Ocak 2014, 01:08:06 »
Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Ben de sezon başında süper atışlarla ilerliyordum. Birden atış tekniklerini kurcaladım. Aklımda av değilde nasıl vuracağım sorusu oluştu. O günden beri doğru düzgün vuramaz oldum. Birde başarımı etkileyen en önemli faktörün kalın saçma kullandığım için kaynaklandığını düşünüyorum. Stoeger m2000 sahibiyim ve ince saçmada süper dağılım veriyordu. Dün manuel trap makinesi ile atışlar yaptım 20 plakadan sadece 10 tanesini vurabildim. Vurduklarımda toz buz oldu. Anladım ki çok dar bir grupman yolluyorum hedefe. Mühümmat 34 gr 3 no meca power tapa fişeklerdi ve şok 3 numaraydı. Genelde hedefi vurduğum mesafe 15-25 mt arasıydı. İngiliz avcıları gibi 6 no ile avlanmak lazım ördekte falan. Yoksa benim tüfek kalın saçmada top mermisi gibi atıyor. Şokuda genişletip denemek lazım aslında. Birde grupman testleri hiç yapmadım kalın saçmalarda. Bunlar hep avda aklıma geldikçe ıskalıyorum. Oysa ki geçen yaz trap yarışması yapmıştık avcı abilerimle. Kaçırdığım 2 veya 3 plaktı. Gerisini çaput etmiştim. Bayağı da mesafeli atmıştım. 40 metrelerde net vuruşlarım olmuştu. Şimdi ise eski alışkanlığımı geri kazanmak ve ustaların önerilerini uygulamak arasında uğraş içindeyim. Niyetim tecrübeli avcıların önerilerini uygulamak. Gel gelelim beyin öyle yönetiyor ki istem dışı, yapmak istediğim atışın dışında bir doğrusallıkla gerçekleşiyor atışlarım.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• *
« Yanıtla #33 : 29 Ocak 2014, 11:23:28 »
Birisi yazmıştı yivsiz tüfeklerde bulunan gez ve arpacık gereksizdir diye. Sinan kardeşimizin yazdığı "İnsan beyni mükemmel bir adaptasyon uzmanı", " Adapte olmuş bir beyin otomatik pilota geçer sen farkında olmasan da parmağına tetik düşüreceği yeri söyler", av tüfeklerinde gerçekten işin özü bu. Benim yazdığım gibi yok ördeğin hızı, yok fişeğin hızı, 2 metre önü, hatta birde hesap makinası al eline derken, av sezonu bitti, geçmiş olsun bu sene de av yapamadık, seneye Allah Büyüktür...
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 29 Ocak 2014, 15:20:47 »
doğrudur. Bende bugün kendi haline bırakıp atış yaptım hesap şu bu yapmadan. Izledim izledim menzile girince omuzladım attım. Helikopter gibi düştü kuş.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 31 Ocak 2014, 18:18:04 »
Evet bencede doğru tespit sezon açılmadan önce bu shot kam la yapılan videoları izledikten sonra benimde isabetli atışlarımda bir hayli düşme oldu nedense hayatımın en kötü sezonu diyebilirim oysa belli bir zamandan sonra Kemal beyin de dediği gibi insan beyni mükemmel bir adaptasyon uzmanı zamanla bu meleke insan beyninde yer ediniyor şun aklıma geldi şahsen ben hatırlamıyorum tetik parmağıma komut verdiğimi. zaten otomatik olarak yapıyor diye düşünüyorum şun kaybettiğim melekeyi arıyorum herkese  saygı ve selamlar
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Emre KARADENİZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 17 Şubat 2014, 13:00:39 »
Bol bol atış yapmakla kazanılan tecrübe çok şeyi değiştirecektir. Gittiğiniz ava göre genelde tek tip fişek kullanmaya çalışın. fişeklerde maymun iştahlı olanlar onu al bunu al şunu beğenme falan uğraşanlar daha az başarılı olur. bek veya geçit avında yandan paralel geçen avı namluyla takip et avın arkasından önüne doğru namluyu hızlandır kafa hizasını geç yaklaşık 35 metreye kadar yapılan atışlarda bir boy önüne geç namluyu durdurmadan tetiğe bas. düşmeme şansı yok. karşından doğrudan üzerine geliyorsa kuyruktan kafaya kadar namluyu süz kafayı geçip kaybettiğinde bas tetiğe. üzerinden geçmiş arkandan gidiyorsa yine bir boy altına ateş et. bu yöntemle güzel vuruşlar yapabilirsin. sürekli fişek attıkça bunlar alışkanlık haline gelir düşünmeden farkında olmadan otomatikman yaparsın bu önmeleyi. mesafe tayini de çok önemli eskiler göz kararı der bu da avcının ölçüsüdür zamanla alışırsın, uzak atmayıp dediğim gibi önleme yaparsan işin tadına varırsın ;)

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 17 Şubat 2014, 13:56:47 »
Bendeki sorun sadece önlemeden de kaynaklanmıyor sanırım. Bu kış fazla sıcak geçti. O yüzden gereksiz ağır gramajlar attım. Mesela güneş tam tepede 34-32 gr attım. Bu da fazla basınca ve saçmaların bir an önce hedefe varmadan dağılmasına sebep oldu. Bu sezon tam amatörce geçti. Attığım fişek sayısı 500 ancadır. Gelecek sezon fişek denemelerini av üzerinde değilde avına gideceğim hayvanın büyüklüğüne, yapacağım av türüne( geçit mi, parlama mı, fermalı mı) göre farklı mesafelerde kağıt üzerinde grupman testi yapıcam ve uygun fişeği bulunca bir deneme daha yapıp öyle çıkıcam. Yoksa avdaki önlemeyi ne kadar iyi verirsen ver saçmalar düzenli biçimde gitmedikçe hayvan ya kanat kırması olur ya yaralanır çok ileride düşer bazende çaput gibi düşer. En güzeli bu yazda trap atıp melekeyi geri kazanmak :)
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 17 Şubat 2014, 14:38:23 »
Herkesin tüfegi, fisegi, tutusu, nişani, el titremesi, farklidir birden çok faktör var,
Bu konuda en iyi tecrübe kendi tecrüben olacaktir,
ummadigin ördegi önlemesiz vurursun, önleme verdiğin ördeği vuramazsin,
en önemlisi tüfekle fişeğin uyumudur
Ben bizzat şahidiyim tüfekle fişeğin uyumu olunca önleme tezi çürüyor,
sen alirsin 24,28 gram fişek bir koli antreman yaparsin tamam bu iş oldu dersin,
yarin ördeğe gidersin alirsin 34,36 gram herneyse, fiyasko yaşarsin
Tüfeğin herneyse ördek için uyumlu fişeği seç,
Unutmayin ördek fişekten hizli değil, mesafe ne olursa olsun
Rastgele
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 17 Şubat 2014, 19:06:01 »

Üveyik hızlı bir kuştur. İyi önleme ister tabi siz iyi sonuç aldığınız bu durumu yeni kalkmakta olan, üveyik'e göre daha yavaş bir kuşa atınca muhtemelen saçmalarınız kuşun önünde kalıyor.
Pek çok arkadaş dili döndüğünce anlatmaya çalışmış konuyu ama karınca kararınca benim de tavsiyelerim olacak.
1. Tetiği çekerken elin kundağı sıkmasın,tetiği sert çekmeyin, sadece işaret parmağınız oynasın. Bu acemilerin çok sık yaptığı bir şeydir. Genellikle de farkında olmazlar. O yüzden ben acemi birine tüfek atmayı öğretirken ilk şunu yaparım. Tüfeği veririm. Tüfek dolu derim. Şu hedefe at derim. Attıklarında bir "Çıt!" sesi çıkar ve namlu aşağı yukarı dalgalanır. Çünkü tüfeği önceden boşaltmışımdır. :) :) :) Ve bu tetiği sert çekerek, sıkarak atmak, alt atmanın temel sebebidir.
2. Parlama avlarında ilk kalkışta bence önlemeye gerek yok. Kuşun kafasını hedef almanız yeterli her halükarda nereye kalkarsa kalksın, isterse yükselsin, önleme kendiliğinden sağlanmış olur.
3. Asıl önleme, hızını almış kuş için gereklidir. Peki ne zaman önleme vermek gerekir.
a) Keklikten örnek vereyim. Kuş ilk kalkışta kanat çırparken önlemeye gerek yok. Bu durumda acemilere tavsiyem namluyu kaldır,tüfeği kuşla birlikte gezdir. Karaltıyı namlunun ucunda gördüğün zaman yapıştır.
b) Hızlanmaya başladığını hissettiğiniz andan itibaren bir karış önleme.
c) Kanat gerdiği zaman 30- 40 cm önleme.
d) Uçurum aşağı kanat germiş ve en az 100-150 metre uçmuş ve iyice hızlanmış durumda. 1mt önleme.
e) Ördek en az 50 metre yükseklikte, hızını iyice almış durumda en az 2mt önleme.
Kuşun kalkış hızlarına zamanla alışacaksınız. Bol bol atış yapın. Önlemeyi yaptığınız ve kuşu vurduğunuz zaman,iyi saçma sardırabilmişseniz, kuşun hızını ve ne kadar önleme verdiğinizi aklınızın bir köşesine yazın. O hızda geçen kuşlara demek bu kadar önleme vereceğim, diye kendinize telkinde bulunun. Sıra bu tecrübeleri alışkanlık haline getirmektedir. Önemli olan bol bol atış yapmak, eskilerin tabiriyle iki taşa bir kuşa atmak suretiyle, meleke kazanmak, bu atışları refleks haline dönüştürebilmektir.
Amcam 1. sınıf bir atıcıydı. 20'nin üzerinde fişek atıp tüy kopartamadığım bir gün bana şunları söylemişti.Bana ilk tavsiyeleri şunlar olmuştu.
"Vuramadığını takma kafana. Kafana taktıkça vuramazsın zaten. Vuramadıklarını unut vuracaklarına bak.  Ben yukarıdan atışlarını az çok gördüm. Saçmalar ya yan geçişlerde kuşların arkasında kalıyor ya da düz kalkışlarda altına gidiyor. Yan geçişlerde biraz önleme ver. Kuşa bakma , kuşu namluyla buluştur. Tetiği sert çekme ki  tüfeğin namlusu aşağı düşmesin… Sen bol bol karatavuklara at. Onları indirdiğin gün kekliğin işi bitmiştir.”   
Sonra bunlara çok çalıştım. Ne karatavuklar vurdum. O yüzden yan  geçişlerde atışlarım çok iyidir.
Her hafta mutlaka 3-5 fişek atın. Tüfeği kendinizden soğutmayın.
Bir de en önemli tavsiyem. Namluyu kuşla birlikte gezdirin. Bunun çok faydasını göreceksiniz.Kuşun ilk kalkışında atıcının tüfeğin namlusunu kuşun ensesinde gezdirmesine çok dikkat edin. Saçmaların neredeyse tamamı kuşun üstünde...

Haydi şimdi pratik zamanı, tüfek en güzel ata ata öğrenilir. Hayırlı atışlar, bol vuruşlar. Kazasız belasız avlar sizlerle olsun...
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2014, 19:47:44 Gönderen: Oğuz BABAÇOĞLU »

Çevrimdışı Fuat ARANMAZ

• *
« Yanıtla #40 : 17 Şubat 2014, 19:33:00 »
oğuz bey, çok güzel özetlemişsiniz... hayırlı avlar...
  • P.Beretta A 303 -12 cal - 81cm
  • Hatsan Escort Supreme 12 Cal. Cantilever Sol Slug 61cm
  • Fias & Cesa 1800 Favorit 12 Cal - 71cm O/U
1976 ANKARA - MEMUR

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 19 Mart 2014, 20:57:20 »
arkadaşım tom knapp videoları var bilal arabacı arkadaşımız seslendirmiş izle derim saygılar
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 20 Mart 2014, 22:06:28 »
Tom Knapp'ın videolarını izledim fakat asıl tom knapp ın sitesi varmış ama kapanmış girilmiyor.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 20 Mart 2014, 23:01:22 »
butun hata kuşa bakarken namlunun ucunun nereyi gösterdiğine bakmamak tan kaynaklanıyor.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 21 Mart 2014, 06:59:05 »
hangi avi yapiyorsan ucar avinda onleme yaparken ucus hizini mesafesini goz onune alman ve vurdugun avlari kafanda taslaklayip vurdugun seklin hayvanin hiz ve kanat vurusuna gore onleyerek tetigi cekmen  bazen kacirdigimiz cok oluyor insan moreli cok bozuluyor ama hirs yaparak dahada yanlis yapmamiza neden oluyor karsindaki avada firsat tanimak onun illa vurulacak diye de dusunmeye de gerek yok nasip he her zaman basarisiz oluyorsak biraz fisek yakmamiz gerekcek benim ilk uveyik avimdi ayni vuramiyom kafayi yicem:) kac fisek attim yok en sonunda bana paralel sekilde 30 cm araya iki kus onumden geciyor uveyik ondekine patlattim arkadaki dustu heeee dedim demekki bu kusa degil namluya bakicakmisiz:)sonra basirili oldum onu bi tecrube olarak beynimin kenarina yazdim parlanali avlardada en ogrendigim sey kusu salmak yirmi metre kadar  sacma tam yakalamasi icin keklik mesela ilk kanat vurur yirmi metre sonra kanada biner ve suzulur iste tam zamani cek tetigi bidaha olmadiysada nasip degil cok ta iyi baktim deyip onumuzdeki permakara bakicaz:)
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #45 : 21 Mart 2014, 09:01:59 »
 O0 Öncelikle merhaba. Uçar avlarında verilen önlemeler bence tamamen pratik ile alakalıdır. Şu kadar önüne bu kadar üstüne vs. görüşler avcılığa yeni başlayanlar için yol gösterici fikirlerdir. Çünkü mesafe ve önleme tahminleri, reaksiyon süresi kişiden kişiye değişir. Yaş, boy, kilo, sağlık durumu vs hepsi etkileyici faktörlerdir. Bunun yanında hava sıcaklığı, nem, rüzgar, yükselti de hesap edilmelidir. Eğer teoriyi düşünürsek kafaya takacak çoook konu var. Ben ilk ava başladığım dönemlerde kabahati tüfeğe fişeğe bulurdum. Bunlar önemli faktörler tartışılmaz ancak avcıya uygun bir tüfek ve tüfeğe uyumlu bir fişek olduktan sonra tüfeğin gerisi sağlamsa tamamdır.

Ben nokta/ insiyaki atış tekniğini kullanıyorum, kuşu bir müddet gözle süzdükten sonra, o anda bulunacağı noktayı düşünüp o noktaya atışımı gerçekleştiriyorum. Başarılı atışlarımı hafızamda saklıyorum. Çünkü avlardaki atış pozisyonları genel olarak birbirinin benzeridir. bunun yanında kaçırdığım pozisyonlarda yaptığım önleme, omuzlama vs. hataları da değerlendiriyorum. Sonuç olarak usta atıcıların av sırları olduğunu görmüşümdür hep.

Avlanmak yalnızca her attığını vurmak değildir. Avı bulmak, uçurmak, sonra tekrar bulmak, atmak vurmak vuramamaktır. Avcılık limitini doldurmamışken paçadan kalkan keklik horozunun kırmızı sürmeli gözlerini izlemektir. O0

İyi atıcı olmak için bol pratik, iyi avcı olmak için bol pratik ve ustalaşana kadar av günlerini boş geçirmemek. Ancak şunu unutmamak lazım ki vurulan av, poligonda kırdığımız plak değil. Bir CANLI. Her canlının bir vadesi vardır ve ancak eceli gelmiş bir kuşu bulur, uçurur ve vurursunuz. Biraz da bu yönüyle bakın ve kafaya takmayı . Herkese hayırlı cumalar.

Nevruz bayramınız kutlu olsun. O0
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #46 : 21 Mart 2014, 11:19:11 »
Sen atiş yaparken dünyaninda döndüğünü unutma :) onuda hesaba katarsan attiğini vurursun :)
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 21 Mart 2014, 12:56:26 »
Sen atiş yaparken dünyaninda döndüğünü unutma :) onuda hesaba katarsan attiğini vurursun :)
Hiç güleceğim yoktu :D Yanlış bilgiden dolayı değil yanlış anlama sakın, bilgi tamamiyle doğru. Ancak bizim elimizdeki mühimmatla, tüfekle ve mesafeyle dünyanın  alakası yok ;)
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 21 Mart 2014, 19:13:59 »
O0 Öncelikle merhaba. Uçar avlarında verilen önlemeler bence tamamen pratik ile alakalıdır. Şu kadar önüne bu kadar üstüne vs. görüşler avcılığa yeni başlayanlar için yol gösterici fikirlerdir. Çünkü mesafe ve önleme tahminleri, reaksiyon süresi kişiden kişiye değişir. Yaş, boy, kilo, sağlık durumu vs hepsi etkileyici faktörlerdir. Bunun yanında hava sıcaklığı, nem, rüzgar, yükselti de hesap edilmelidir. Eğer teoriyi düşünürsek kafaya takacak çoook konu var. Ben ilk ava başladığım dönemlerde kabahati tüfeğe fişeğe bulurdum. Bunlar önemli faktörler tartışılmaz ancak avcıya uygun bir tüfek ve tüfeğe uyumlu bir fişek olduktan sonra tüfeğin gerisi sağlamsa tamamdır.

Ben nokta/ insiyaki atış tekniğini kullanıyorum, kuşu bir müddet gözle süzdükten sonra, o anda bulunacağı noktayı düşünüp o noktaya atışımı gerçekleştiriyorum. Başarılı atışlarımı hafızamda saklıyorum. Çünkü avlardaki atış pozisyonları genel olarak birbirinin benzeridir. bunun yanında kaçırdığım pozisyonlarda yaptığım önleme, omuzlama vs. hataları da değerlendiriyorum. Sonuç olarak usta atıcıların av sırları olduğunu görmüşümdür hep.

Avlanmak yalnızca her attığını vurmak değildir. Avı bulmak, uçurmak, sonra tekrar bulmak, atmak vurmak vuramamaktır. Avcılık limitini doldurmamışken paçadan kalkan keklik horozunun kırmızı sürmeli gözlerini izlemektir. O0

İyi atıcı olmak için bol pratik, iyi avcı olmak için bol pratik ve ustalaşana kadar av günlerini boş geçirmemek. Ancak şunu unutmamak lazım ki vurulan av, poligonda kırdığımız plak değil. Bir CANLI. Her canlının bir vadesi vardır ve ancak eceli gelmiş bir kuşu bulur, uçurur ve vurursunuz. Biraz da bu yönüyle bakın ve kafaya takmayı . Herkese hayırlı cumalar.

Nevruz bayramınız kutlu olsun. O0

harıka açıklama :))
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Adnan AYDIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 21 Mart 2014, 20:39:16 »
Çok güzel bir konu  paylaşılan çok degerli bilgiler var.Ben de tabi bişeyler kaptım :) selamlar..
BoDrUm    1976