Gönderen Konu: KIZIL ŞAFAK--ALTIN MADALYA MUFLON  (Okunma sayısı 3708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• *
    • REMINGTON
KIZIL ŞAFAK--ALTIN MADALYA MUFLON
« : 04 Aralık 2009, 18:42:22 »

Rodop sıra dağları bizi çağırıyor..Ayısıyla ,kurduyla, geyiği ,karacasıyla ,muflonuyla
2100 metreden yüksek sıra dağlar ormanlar bizi çağırıyor..Sanki duyuyorum geyiklerin böğürtülerini ,koçların birbirine kafa vurmalarını, kızıl bir şafak bizi bekliyor..

Sevgili dostlar bizi kudurtan Talip YILMAZ oldu.Rodop dağlarının yabanlığını el dokunulmamış halini içinde barındırdığı habitat zenginliğini anlata anlata bitiremedi..Bizede bu davete katılmak icap etti.

Ben ne zaman yola çıktım gümrüğü geçtim,hele bir gece önce nasıl uyudum bir ben bir Allah biliyor…Akşam üstü yola koyulduk..Cenk BALÇIK,Sedat MENİKTAN,Talip YILMAZ ve Ben…Gümrük işlemleri hem Türk hemde Bulgar tarafında yanımızda 4 tüfek ve Setterim Contes olmasına karşın çok çabuk bitti..Özellikle Bulgar gümrüğünde herkez avcı..Sohbet gırgır şamata…

Ağ dağlar ormanlar ne zaman kavuşucam size…Yol geçmiyor derken Talipin köye geliyoruz…Yine avcı olan bir arkadaşın restaurantında akşam yemeğine oturuyoruz..Tabii buradada konu avcılık ama en önemlisi konu YABAN DOMUZU…Masanın üstü trofe doluyor….Düşman çatlatıcak güzellikde bir muhabbet dönüyor ortada..Ama kafam hala RODOPlarda….

Kısa kesmekde fayda var..Gece yarısı Rodoplarda bulunan yaklaşık 1500mt yükseklikde bulunan JENDA avlağı av  köşküne varıyoruz..Şömine yanıyor,içersi müthiş sıcak duvarlar trofelerle donatılmış..Avlak müdür yrd.cısı karşılıyor bizi Salih bey..Hemen odalara çıkıp eşyaları yerleştiriyoruz daha sonra av köşkü salonuna inip kısa bir sohbet bişeyler içip yatıyoruz ama siz bana sorun uykuyu…dışarıda geyikler böğürürken uyku ne mümkün…

Sabah ilk işimiz Corro popovun av bayine uğrayıp poligonda tüfek sıfırlamak..Avlakda sabah kahvaltıyı yapıp yine yollara koyuluyoruz…Bu arada unuttum anlatmayı gece uyku tutmadı sabahın köründe Taliple ormanda kısa bir tur yaptık…Ormanda elinde kamera 60 yaşlarında uzun boylu biri çıktı karşımıza..İçimden diyorum ben bu adamı tanıyorum..Talipe sordum kim bu aga,meyerse çok ünlü bir avcı ve av filmi yapımcısıymış..Ama ben bu agayı tanıyorum….Jeton sonradan düştü ..
AV TUTKUSU CDlerinde bir domuz avı vardı at üstünde deri pardesüsüyle kafasında kovboy şapkası belinde revolveri ile avlanan ayrıca yay ve okla avlanan bir kişi vardı.Bu kişi o kişiydi Tanıştık baya sohbet ettik..Avlakda bulunma amacı  Bulgaristandaki  Avlak ve avların  tanıtım filmini çekiyormuş..Fuarlar için…

Yola koyulma vaktidir arkadaşlar kahvelerimizi yudumluyoruz..Corronun dükkana doğru yola çıkıyoruz.
Av bayi ilginçdir 500 mt.atış poligonu dahil içinde olmasına karşın şehrin göbeğinde..Yine bu av bayii 3 sene kadar önce
TOM KNAPP ı(benelli gösteri atıcısı)buraya getirip gösteri yaptırmıştı…Şimdi dostlar gördüklerime gerçekden çok üzülüyorum neden derseniz koskoca Türkiyede her şey yasakken ki Bulgaristan gelir seviyesi gerçekden çok düşük bir ülke olmasına karşın böyle bir av bayii yada en doğrusu böyle bir tesis beni hayretler içinde bıraktı….

Tesisin içinde 500mt yivli-200mt yivli-150mt-100mt yivli-50mt yivli-Trap-Skeet-Sporting Clay-Tabanca 25-50mt-hareketli domuz yine değişik metrelerde müthiş bir poligona sahip..Asıl bomba mağazanın içinde…Aklınıza ne marka yivli tüfek-yivsiz –tabanca ve mühümmat geliyorsa mevcut..Ayrıca bu ürünler Amerika ve Avrupayla aynı anda ellerinde burası gerçekden çok ilginç…Mağazadaki bu silah bolluğu gerçekden beni çileden çıkardı diyebilirim…Düşündüm kat kat büyük ve zengin bir ülkede her şey kısıtlı hatta imkansız,mağazadaki Express yivliler-drillingler-Glocklar-y.oto yivliler hele birde etiket fiyatlarını görseniz bayılıp kalırsınız…

Neyse Cenk abinin dürbün ve red dotu sıfırlamak için poligona geçiyoruz..Rumen Popov bir trofe avcısı bir çok sefer Afrkaya gidip avlanmış tüfeği o sıfırlıycak…Dürbün ve red dot 50 mt.atışları ve fişek seçimi tamam..Şimdi sıra uzakarada …100mt ve 200 mt..Cenk abi tüfeği omuzluyor..100 mt ilerdeki plağı kırıyor daha sonra 200 mtredekini…Tüfek sıfır…
Çok üşengeç olmama karşın bende çıkarıyorum tüfeği federal fişeklerimin  200 mtrede  2 cm sol attığını söylüyorum…Rumen deniyor evet sol atıyor…
Birde remingtonları deniyoruz…1 cm grup yapıyor 3 atış tüfeğin fişeği remington 
Bu yüzden ayar değiştirmiyorum tüfeğimin. Tabii ki sevgili Ahmet BAĞCInın kulaklarınıda çınlatmayı ihmal etmiyorum çünkü tüfeğimi müthiş sıfırlamış ve 2 senedir ayarı aynı..
200 mtrede 1 santim grup gerçekden müthiş…Yine 100 ve 200 mtrede plaklarıda kırdıkdan sonra. Tüfekleri toplayıp yine Jenda avlağının yolunu tutuyoruz..Yolda giderken Talip bizi şehir içinde bir lokantaya davet ediyor öğlen yemeği için…Yemeğimizi yiyoruz muhabbet şahane herkez sabırsız…

Ahhhhhhh Rodoplar….Yola çıkıyoruz….Ben avı yaptım diyorum arabada ne oldu diyo bizim ekip,sağ tarafa bakın..Erkek alageyik ormanda durmuş bize bakıyor..Adamın dermanı kalmamış çiftleşmekden hemen arabadan iniyorum foto elimde resimliyorum bu güzel hayvanı.Cenk abide video çekiyor…

Akşam üstü Jenda ya varıyoruz..Rehberler hazır avlak müdürü Fikri beyde gelmiş..Akşam avdan sonra misafirimiz var size katılabilirmiyiz diyor tabii ki diyoruz..Misafirimiz  BULGARİSTAN AVCILIK VE BALIKÇILIK FEDERASYONU GENEL SEKRETERİ GRİGOR GOGOV…Lafı uzatmadan tüfekler fişekler-el dürbünlerini kapıp jeeplere biniyoruz 3 avcı olduğumuzdan 3 ayrı av olacak…

Yaklaşık 30 dakkalık bir jeep yolculuğundan sonra rehber inmemizi söylüyor..Arazi çok sarp orman kayalık iç içe..Resmen parmak ucumuzda yürüyoruz..Geyik böğürtüleri çevremizde…Çatakdan bir ala geyik boğası bizi kesiyor durup seyrediyoruz…Hiç umrunda değil edalarıyla boynuzlarını dik tutup bize havasını atıyor…Hava ne soğuk ne sıcak tam av havası..Bir tepe geliyor önümüze rehber eğilmemi işaret ediyor..Aman Allahım tepenin zirvesinde çok büyük bir çayır..50 kadar muflon otluyor koçlar kavga ediyor, ters rüzgar 100 mt.kadar yaklaşmışız sürüye…Bize hava atan ala geyik çıkıyor 50 mt.re kadar yanımdan yine bana efelik yapıyor boynuzlarını sallayıp nağra atıyor…Rehber sürüyü inceliyor..Bende el dürbünüyle koçlara bakıyorum….Çatakdan büyük bir koç çıkıyor etrafdaki koçların bir çoğuna girişiyor sürünün en yaşlısı olsa gerek burada boynuz uzunluğunu telaffuz etmesem iyi olacak yarım saat kadar seyrediyoruz bu sürüyü..Geri dönüp etraflarından dolaşmayı planlıyoruz…Tabiiki bunu başaramıyoruz sürü bizi sezmiş olacakki anında yok oluyorlar..Sürünün otladığı çayırı inceliyoruz..Bir patika bulup yine dağlara koşuyoruz..Bir tepe daha geliyor tepenin karşısındaki diğer tepede çok dağınık şekilde yaklaşık 20-25 muflon 3-5 alageyik dolaşıyor..uzun süre bunlarıda seyrediyoruz…Bu 2 tepeyide aşmamız lazım çünkü istediğimiz avı bulamadık…2.tepeye vardığımızda orman iyice sıklaşıyor,arazi gerçekden zor zemin kayalık…Neyse hafif çiziklerle bu ormandan çıkıyoruz…300 mtre kadar aşağıda 10 kadar muflon görüyoruz 5 tane koç var sürüde koçlar kafa tokuşturuyor…biraz daha yaklaşalım diyor rehber…Mesafeyi nerdeyse 200mtrelere düşürüp beklemeye başlıyoruz…Bu arada ormanda çok fazla tahtalı var avı bozacaklar diye çok korkuyorum…Allahdan tahtalılar ağaçlarda tünemiş bizi anlamıyorlar..Rehber koçların tahmini yaşlarını ve boynuz uzunluklarını söylüyor…İçlerinde bir koç var bu kadar simetrik boynuza sahib bir canlı görmedim..Komple hatasız bir yuvarlağa sahip…Mesafe 200mt.re gibi 3 kere bana at diyor rehber atmıyorum diğer koçlarla çok yakın duruyor.. Dürbün gözümde koç yaralanmasın aramıyalım diye kalp atışı yapıcam çok zordur bu atış..Çok duydum çünkü müthiş yara kaldıran bir hayvan muflon elimdeki tüfekde 300 winchester magnum olunca ciğer atmak istemiyorum…4.kere at diyor rehber o an diğer 2 koç ayrılıyor ve 300 gürlüyor RODOPLARda..Koç sağ tarafa doğru hiç mermi yememiş gibi koşuyor çatağa….Rehber bana bakıyor ben ona ikimizde şokdayız..10 dakka yerimden kalkamıyorum..Bakalım diyor rehber ..Yürüyoruz tüfek attığım noktaya geliyoruz hatta yerde çekirdeğin vurduğu yeri buluyorum hiç kan yok…Çekirdeğin vurduğu yerin sağı  çatak ve nerdeyse 60 derece…Ben hala şokdayım.Rehber dürbünle bakıyor..Bana işaret ediyor..Koç 30 metre var yok depar atmış ve çatakda kalmış…Müthiş sevindim,çocuklar gibiyim..Rehber sarıldı bana çok iyi atış diyor…Kalp vurmuşun koçu…Buna rağmen gitmiş..soldan vurdum sağ tarafında koçun  çok büyük hasar var……Bu rampadan koçu düzlüğe kadar zorda olsa çekiyoruz….Tabii fotoğraf makinesı çıkıyor fotoğraflar çekiliyor…Taliple Cenk abi karşımızda 4 km gibi bir tepede tüfek sesini duymuşlar dürbünlerle bizi izliyorlarmış…Çatağa koç düştü yok odun parçası koçtu odundu diye konuşuyorlarmış..Bizim fotonun flaşlarını görünce anlamışlar avın düştüğünü….Çok mutluyum çokkkkkkkkkkk

Bu müthiş koçu yukarı çekip bırakıyoruz…Geldiğimiz yoldan geri jeepe doğru karanlıkda yola çıkıyoruz…Biz araca doğru giderken başka bir araçla  çantacılar geliyor koçu almak için. …Jendaya vardık kapıda bizi müdür Fikri bey karşılıyor yanında ünlü filimci..biraz sohbet edip avın kritiğini yapıyoruz.Derken çantacılar geliyor araçla koçu indiriyorlar filmci kamerasını açıyor…Ben anlatıyorum Fikri bey çeviriyor Bulgarcaya bu yılki Bulgaristan tanıtım filmine giriyorum bu müthiş koçla…Sevgili dostlar avladığım koç müthiş bir trofe...

Yavaş yavaş ekipde toplanmaya başlıyor…Talip-Cenk abi-Sedat abi fakat eller boş kimi tüfek atmış kimi av görememiş..RASTGELE bunun için diyoruz…Tabii koçu görünce eller boşda olsa ekip canlanıyor herkez mutlu tabii sohbet artıyor,Misafirimiz Bulgaristan Avcılık ve Balıkçıl Federasyonu Genel Sekreteri Grigor beyde geldi artık salona geçip şömine başında akşam yemeği sıcak bir sohbetle içeceklerimizi yudumlama zamanı…Ertesi gün için yürüyüş-bek avı seçenekleri değerlendiriliyor…1 aylık avcılık belgelerimiz olduğundan müdür yardımcısı Salih bey bize sürek avı öneriyor bu avda geyik-karaca-domuz-kurt-tilki avı yapılacak..Aklımıza yatıyor grup karar veriyor…Rodop dağlalarında ekip sürek yapacak..

Gece yarısına kadar süren bu sıcak muhabbetden sonra odalarımıza çekiliyoruz.Fakat uyku ne mümkün müthiş koç hep beynimde..Yarının heyecanı derken sabah olmuş şu tek geyik yine av köşkü yakınlarında böğürüyor…Şeytan diyor 3.kattayım her yer görünüyor al tüfeği çak şuna.Dürbünle seyretmekle yetiniyorum bu nadide güzelliği ve kızıl şafağı….

Kahvaltı hemen ardında jeeplere öğlene kadar sürek yapılacak..2 posta kurulur diyorum..Neyse Salih bey köye gelince tüm avcıları kayıt ediyor deftere ve bizleri dağıtmaya başlıyor benim durduğum yer bizim Trakya gibi sık orman severim böyle yeri.Köpekler kovmaya aykacılar arkalarından destek olmaya başladı ilk postada bitti dedim içimden aykacıların sesi çok yakın derken 2 tilki ağır koşuyorlar görüş çatağa 70 mt.orman sık bir boşluk ve tüfek patlar tilkinin biri düşer…Diğeride koşup durur çattt oda kalır…Ahmet ağabeyii kulakların çınladımı ?dürbün müthiş sıfırlı…
Teker teker topluyor dağıtan araç bizi 2.posta kurulacak hava pis bir lodos.Toplanınca öğreniyorum 4 karaca 2 kızıl geyik çıkmış vurulan yok..2.posta için başka bir bölgeye geçiyoruz  beni bıraktıkları yüksek bir tepe 300-350mt önüm açıklık en son sağ noktası 425mt gören bir yer 1 saat kadar kopoy sesi dinliyorum..Patikadan Talip geliyor çağıyorum yanıma sohbet ediyoruz biraz bir ara köpekler dayatıyor ..Talibe diyorum 425mt uçdan çıkarsa av tüfek atamayız boğaz orası ormana kayar av..Öylede oluyor karaca 425 mt sınırından ormana kayıyor ardında köpekler tüfek atamıyoruz.Biz karaca gidiyor derken çatttttt----çatttttt tüfek patlıyor…350 mtre gibi mesafede Cenk abinin 30-06 spr.azılıyı yıkmış…Rastgele diyoruz…Saat öğleni geçiyor dediğim gibi 2 posta yapıldı..Yine Jendaya dönüyoruz..Öğle yemeği ve duş biraz kestirip şehre iniyoruz..Akşam ava çıkmıyoruz..Gece geç gelip şömine başında bir şeyler yudumlarken başlıyoruz atıp tutmaya…Sabahda çok erken olmayan bir saatde kalkıp yakın şehirleri gezme kararı alıyoruz öylede yapıyoruz…..

Bütün ümitlerimiz akşam üstü yapılacak avda Jendaya geri dönüyoruz.Cenk abi Talip ve rehber bir bölgeye,ben Sedat abi ve  rehber başka bir bölgeye gitmek için hazırlanıyoruz..Bu günde hava lodos ne muflon ne ala geyik kesinlikle yanına yaklaştırmıyor en ufak sesde dağılıyorlar bu gün çok uğraşıcaz gibime geliyor....Ahhh o dağlar rodoplar koyu mavi gök yeşil ormanlar ver bize nimetlerini…2 saat gezdik yaklaşabildiğimiz bir av yok..strateji değiştiriyoruz….Hava kararmasına çok az kaldı bek yapıcaz…Ses çıkarmadan yolumuzu uzatıp rehber bizi domuz beki yapılan yere götürüyor devamlı bu bölge 2 günde bir toprak kazılıp mısır gömülüyor akşam bekinde domuz avlanıyor buraya muflon ve alageyikde ziyaret ediyormuş….Ormandan 2 erkek 1 dişi muflon çıkıyor koçlara tüfek atılabiliriz fakat hayvanlar çok temkinli bizi hissediyorlar saat tuttum 10 dakkanın üstünde hiç kıpırdamadan bizim olduğumuz tarafa baktılar ..Hiç yaklaşmadan ormanın derinliklerine doğru kaçıyorlar….Bir çift ala geyik görünüyor boğa  çok yakışıklı onuda biz azat ediyoruz çünkü çok daha güzel olacak ileriki yıllarda…Ve günün bombası geliyor herhalde gördüğüm en güzel Muflon koçu böyle bir boynuz böyle bir siyah renk daha görmedim ve öyle efeki orda olduğumuz bildiği halde üstümüze geldi 50 metre yanımızdan ormana girdi..Tabi bu hayvanın boynuzu 1metre olunca tüfek atmak zor oluyor ..Hava karardı kararıcak Sedat abinin hiç şansı yok..Daha önce yivli ile avlanmamış ilk avı olacak elinde benim 300 win.mag. var…Kısmeti dönücek soldan bir ala geyik çıkıyor mesafe 120 metre dik karşı duruyor..Rehbere gösteriyorum 3 yaşında bir geyik seleksiyon boynuzları uzamıyacak yada çok zor uzuyacak rehber atın diyor hava kararıyor başka şansınız olmıyacak..Sedat abiye  diyorum at ilk yivli avın trofe yok ama at…..

Sedat abi emniyeti açtı ala geyik boğası 120 metrede hala olduğumuz tarafa bakıyor ve bize dik karşı….Bekle Sedat abi..Dönücek elbet bi tarafa..Yavaş adımlarla dik karşı yürüyor yürüyor 100 mt.de duruyor sağa dönüyor ve hızlanıyor at Sedat abi….Çattttttt…..Aman tanrım tüfek ne yaptı öyle…Koca geyiğin sırtını vurdu yere..Geyik yeniden kalktı 2-3 metre koştu ve düştü..Fena bir atış değil..Hafif çapraz hareketli hedefe 100 metre.Tabii ben Sedat abiden çok seviniyorum ilk avı olduğu için…Avın yanına gidiyoruz büyük olmasına karşın seleksiyon olmuş boynuzlar ok ucu gibi….Resim çekilip avlağa doğru yola koyuluyoruz….

Cenk abinin şansına o günde trofe çıkmıyor,sağlık olsun diyoruz…Güzel bir akşam yemeği yiyoruz…Sohbet yine canlı aman eğin kafaları saçmalar sizede gelmesinEkip yeni planlar yapıyor yeniden Rodoplara başka bir zamanda kısmetini aramak için….

RASTGELE

AÇIK TEŞEKKÜR
SEVGİLİ TALİP YILMAZ BİZİM İÇİN HER ŞEYİNİ ORTAYA KOYDUN..
BİZİ MİSAFİR GİBİ DEĞİL KARDEŞ GİBİ AĞIRLADIN ÇOK TEŞEKKÜRLER

NOT:CONTES NE OLDU DİYE SORARSANIZ SON GÜN AKŞAM ÜSTÜ 16:00YA KADAR SİSDEN GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYORDU….ÇİL VE SÜLÜN AVI YAPICAKTIK YAPAMADIK..CONTES BAŞKA MEMLEKET GÖRMÜŞ OLDU…
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2010, 10:41:04 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Erdinç ZİNETBAŞ

• *
Ynt: KIZIL ŞAFAK
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2009, 10:09:35 »
selçuk bulgar hatunları es geçmişsin.onlarıda anlat yav.
Erdinç ZİNETBAŞ
1971-Lüleburgaz
İkamet : BİLECİK

Çevrimdışı Abdullah ÇETİN

• thehunter13
  • Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2009, 10:51:49 »
süpersin selçuk bey yaşadıklarınızı okuyurken sanki bende sizinle beraber avlanmışım gibi hise kapıldım. sizi ve ekibinizi tebrik ederim.
İNŞALLAH bende birgün şu benim 7 mm reyi denemem şansım olur RASTGELE
Abdullah ÇETİN
1979 Tatvan BİTLİS 05324683715
www.mostarhoteltatvan.com
04348279192

soundstream

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2009, 11:57:14 »
hakikaten ya o hatunları anlatmamışsın abi:):)yazı çok güzel.resimler fena.davet çıkartacaksın değilmi bana selçuk abi?bak benim 7 mm duramıyor yerinde.:):):):)

Çevrimdışı Süleyman KOLUKIRIK

• *
  • AV SPORLARIN KRALI ! KRALLARIN SPORUDUR !
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2009, 12:22:57 »
Müthiş  av Anlatım ve paylaşım için teşekkürler
Süleyman KOLUKIRIK 1974 ADANA & ERZİNCAN

• *
    • REMINGTON
Ynt: KIZIL ŞAFAK--GOLD MEDAL MUFLON
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2009, 19:15:56 »
TEŞEKKÜRLER DOSTLAR...

KIZIL ŞAFAK YAZIM BU AY AV TUTKUSU DERGİSİNDE....

RASTGELE..

RAŞİT SEN PASAPORTUNU ÇIKART DAVETİYE KOLAY..
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Metin AKSOY

• *
  • YAŞLI... KURT...
Ynt: KIZIL ŞAFAK--GOLD MEDAL MUFLON
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2009, 14:31:58 »
SELCUK EMEGİNE VE PAYLAŞIMINA TEŞEKKÜR.DAHA NİCE AVLARA. RASGELE.
metin aksoy
1958..sarıyer-istanbul...

• *
    • REMINGTON
Ynt: KIZIL ŞAFAK--ALTIN MADALYA MUFLON
« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2010, 20:02:14 »

Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]