Gönderen Konu: Yeni Tüfeğim TOZ 120  (Okunma sayısı 22730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar YILMAZ 07

• *
Yeni Tüfeğim TOZ 120
« : 10 Temmuz 2010, 22:57:28 »

Uzunca bir araştırma süresinden sonra karar kıldığım TOZ 120 superpoze tüfeğime nihayet kavuştum. Antalya'da hiç bir av bayinde bulamadığım için Adana'da ki Hilal Av'dan getirttim tüfeği. Tüfeği göremeden sipariş ettiğim için, ya kusurlu bir model gelirse diyede çekiniyordum (tel.de özellikle tüfeği göndermeden önce gözle kontrol edin kusurlu bir tüfek göndermeyin diye uyarmıştım bayiyi).

Tüfeği bayide ilk gördüğümde yağsız kaldığını anladım, bayiye rica ederek tüfeğin mekanizmasını söktük ve yağlamasını yaptık, sertifikasında da tüfeğin 2006 yılının Ekim ayında üretildiği yazıyordu, 4 sene beklemiş bir tüfeği yağlamadan kullanmak tüfek için zararlı olurdu. Bayi değişik bir mekanizması olduğunu daha önce böyle bir mekanizmayla karşılaşmadığını söyledi. 3 adet mobil şok (0,0 - 0,5 - 1,0) beklerken sürpriz bir şekilde 0 numara şoktan 2 adet çıktı (kurşun atışları için harika oldu) yani 4 tane mobil şokum oldu.

İlk izlenimlerime gelince, ceviz kalitesi beklediğimden daha iyi çıktı bazı Baikal tüfeklerde ceviz yerine kayın gördüğüm için acaba buda öyle çıkar mı diye endişeleniyordum. İşçiliğine çok iyi düzeyde diyemem ama göze batan bir işçilik kusuruda yok. Bu tüfekle yaşayacağım atış tecrübelerini, ileride karşılaşabileceğim arıza ve kusurları kısacası tüm geri dönüşleri yine bu konu altında paylaşacağım.

Ülkemizde pek bilinmeyen bir marka olduğu için marka hakkında kısaca bilgi vereyim. TOZ, Tulsky Oruzheiny Zavod (Tula Silah Fabrikası) demek. Hem TOZ hemde IZH (Baikal) Rus Devletine ait silah fabrikaları yani özel şirket değiller. Resmi internet sitesi, www.tulatoz.ru

Tüfeğin teknik özellikleri; 71 cm namlu, 76 mm fişek yatağı, mobil şok, ejektör, selektör, 3400 gr. ağırlık.
Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

Serdar YILMAZ
1982/Diyarbakır İkamet: Antalya

• *
Ynt: Yeni Tüfeğim TOZ 120
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2010, 22:58:33 »

Serdar YILMAZ

• *
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2010, 23:00:13 »

Serdar YILMAZ

Çevrimiçi Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2010, 23:27:34 »
hayırlı olsun. güle güle kullanın.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı E.Özkan DEMİR

• *
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2010, 23:48:46 »
hayırlı olsun. güle güle kullanın.
Erdinç Özkan DEMİR
1975 ANKARA
05306036855

Çevrimdışı Ramazan KOYAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 10 Temmuz 2010, 23:56:36 »
Hayırlı olsun kardeş... ALLAH KAZASIZ BELASIZ KULLANMAYI NASİP ETSİN .... O0
Ramazan KOYAK
1978  Fethiye/MUĞLA 

Çevrimdışı Erol SÜMER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2010, 09:36:00 »
hayırlı olsun
Erol SÜMER
1974 ANKARA ETİMESGUT

Çevrimdışı Selman YİĞİT

• YaLNıZ KuRT 57
  • *
  • YALNIZ KURT 57
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2010, 13:02:09 »
Hayırlı ugurlu olsun...Güle güle kullan...

Selman YİĞİT  / 1985
SİNOP/ERFELEK
0 544 553 04 41

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2010, 20:23:33 »
gülel ğüle kullanın,kazasız belasız güzel avlar dilerim.ben de baikal kullanıyorum.biraz ağır olmaları dışında sağlam ve güvenilir tüfekler.ağır derken çelik kasalı yerli tüfeklerden kesinlikle ağır değiller.sibirya çeliğinin güvenilirliğide cabası.umarım memnun kalırsınız,selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

• *
« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2010, 23:56:26 »
Arkadaşlar çok teşekkür ederim, en kısa zamanda ilk saha raporumu paylaşacağım.

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Abdullah SERİN

• *
« Yanıtla #10 : 21 Temmuz 2010, 20:23:51 »
hayırlı olsun. İnternet sitesi ilginçti.
Abdullah SERİN
1956-İstanbul

• *
« Yanıtla #11 : 21 Temmuz 2010, 20:29:53 »
Teşekkür ederim Abdullah Bey, daha önce ilk saha raporumu paylaşmıştım ama sizin mesajınızı okuyunca farkettim ki saha raporum yok, yanlışlıkla silmişim galiba, neyse ilk saha raporumu tekrar ekleyeyim.

Veee ilk saha raporu;

Bugün Antalya/Kemer'de bulunan avcılık ve atıcılık derneğinin atış poligonuna bir arkadaşımla beraber gittik. Sahibi Muhit Bey, oldukça ilgili ve iyi bir hoca. Trap, skeet, tek kurşun ve şevrotin atışları yaptık. Benim tüfekle toplam 79 fişek yaktık. 25 fişekte arkadaş başka bir tüfekle atış yaptı.

Videolar (trap atışlarında arkadaş maalesef sadece fotoğraf çekmiş onlardan da birşey belli olmuyor),

Skeet atışı,

100 mt.den tek kurşun atışı,

100 mt.den şevrotin atışı,

SAHA İZLENİMLERİ

79 fişekte de ateşleme sorunsuz gerçekleşti, ilk atışlarda 4-5 fişekten sonra iki kez ejektör üst namluda ki boş kovanı atmadı, poligon sahibi ejektörün yağsız kaldığını belirtti. Atışa ara verdik ve ejektörü yağladık, sonra ki atışlarda ejektör boşaltmamazlık yapmadı ve boş kovanları daha uzağa fırlatmaya başladı. Poligon sahibi sayesinde ejektörün ayarlanabilir özellikte olduğunu öğrendim, poligon sahibi ejektörün yapısını beğendiğini fakat fazla teferruatlı bulduğunu belirtti.

Bir diğer gözlemim tetiğin boşluğunun fazla olması, atışlarımı (tek kurşun/şevrotin) tetik boşluğunu aldıktan sonra tetiğe basarak gerçekleştirdim. Trap atışlarında oldukça zorlandım (atılan plakaların %20-25 kadarını vurabildim), zaten tüfeğin yapısı trape uygun değil ama skeette kendimi başarılı buldum. Daha önce trape göre yedek kundak yaptırmayı düşünüyordum, şimdi skeete göre yedek kundak yaptırmayı düşünmeye başladım. Poligon sahibi benden uzun boylu olduğu halde dipçiğin kendisine uzun geldiğini belirtti, doğal olarak benim kol yapımada uzun geliyor. Tek kurşun ve şevrotin atışlarında da kendimi başarılı buldum. Poligon sahibide tüfeğin tek kurşun ve şevrotin atışını beğendi.

24 gr 7,5 numara, 32 gram 4 numara, 34 gram 3 numara (geçen av sezonundan kalanlar) fişeklerle atış yaptım. Gördük ki olmaz diye bir şey yok 32 ve 34 gram fişeklerle de trap ve skeet hedeflerini vurdum (poligon sahibi, yüksek gramın düşük hız nedeni ile dezavantaj olduğunu belirtti). Üstelik trap atışlarının bir kısmını, skeetten sonra şok değiştirmeyi unuttuğumdan açık şokla gerçekleştirdim.

Serdar YILMAZ

• *
« Yanıtla #12 : 24 Temmuz 2010, 12:55:44 »
Temizlikte yaşadığım sıkıntıları da fotoğraflarla izah etmeye çalışayım, ilk kez sahibi olduğum bir tüfek üstüste 79 atış gördü, hatsanım bir defada en fazla 10 atış görmüştü o da poligonda, genelde avda kullandığım için bir günde en fazla 6-8 atış yapıyordum. Doğal olarak yoğun kullanım ve kalitesiz fişek (ah züber, ah forza) sonucu namluda kurşun sıvaması olayına ilk defa denk geldim. Aşağıda namlunun temizlenmeden önceki hali (harbiyle barut ve toz artıkları temizlendikten sonra ki yapışmış kurşun artıkları),

Kurşun sıvamalarını temizlemek amacı ile Tectane marka Hollanda üretimi (500 ml koca kutu 5 TL) bir balata temizleyici aldım. Ve sonuç,

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Haluk ERTEKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 24 Temmuz 2010, 13:07:33 »
hayırlı olsun eğer özel değilse nekadara aldınız? selamlar
Haluk ERTEKİN 1971 TOKAT

• *
« Yanıtla #14 : 24 Temmuz 2010, 13:30:04 »
Teşekkür ederim Haluk Bey, 20 gün kadar önce Hilal Av'dan peşin 900 TL'ye aldım (%25 indirim vardı), yalnız şu an Hilal Av'da indirimi kaldırmışlar, peşin 1200 TL şu an ki fiyatı.

Serdar YILMAZ

• *
« Yanıtla #15 : 04 Mart 2011, 21:01:07 »
Tüfekle benim ve arkadaşlarımın yaptığı atış sayısı 1000'i geçince bir ara rapor yayınlamak istedim. Fabrika çıkışı hatalı olup 500. atıştan sonra sorunu giderilen alt ejektör bir daha sıkıntı yaşatmadı. Namlu iç/dış krom kaplaması ile kasa nikel kaplamasında herhangi bir sorun yok. Şu ana kadar herhangi bir ateşleme sorunu yada çift patlatma gibi bir olay yaşatmadı. Gerçi çift patlatma daha çok ağır gramajlı fişeklerde meydana geldiği için magnum fişeklerle denemeden yorum yapmak doğru değil. Kilitlerde (kasada ki menteşe pimi ve namlu pim yataklarında) herhangi bir aşınma izi yok şu an. Gerçi 1000 atış yivsiz bir tüfek için çok az bir rakam olduğundan kalite konusunda konuşmak için daha erken diye düşünüyorum.

Detaylı bir bakım için sökülmüş hali, daha detaylı sökmeyi düşündüm ama aklıma Hatsan'da yaşadığım eziyet gelince üşendim.

Horozlarda kullanılan metalin et kalınlığı fazla, ayrıca horoz ve birçok hareketli parçada kullanılan metalin metalurjisi nikel kaplanmış sabit parçaların metalurjisinden farklı. Nikel kaplanmış sabit parçalardan pas izleri varken, hareketli parçalarda en ufak bir pas izi yoktu. Diğer tüfeğim Hatsan pompalının iç parçaları ile kıyasladığım zaman Toz'un iç parçalarının et kalınlıkları daha fazla ve daha ağır, görüntü olarak hiçbir zaman kırılmayacak çok uzun ömürlü parçalar gibi duruyor ama bunu zaman gösterecek tabi.

El kundağı yerli superpozelerin el kundakları ile kıyasladığınız zaman oldukça kaba.

Ejektör grubunun sökülmüş hali. Bu konunun daha önceki mesajlarında ejektör için 'ayarlanabilir ejektör' ifadesini kullanmıştım, çünkü bana böyle söylenmişti. Şimdi anlıyorum ki öyle bir olay yok. Ejektörün yapısı yerli ejektörlere göre biraz farklı olduğu (yay ve vidalar) için, yaylar sanırım o kişiye ayarlanabilirlik gibi bir çağrışımda bulunmuş.

Serdar YILMAZ

• *
« Yanıtla #16 : 04 Mart 2011, 21:01:54 »
Tüfeği sökünce farkettiğim bir özellik, sökülebilen bütün parçalara seri numarası vurulmuş. Bu sayede değişen bir parçasının olup olmadığı anlaşılabiliyor. Kasa ve namluda seri numarasının tamamı yazarken diğer parçalarda son 4 rakamı yazıyor. İlk iki rakam aynı zamanda üretim yılını gösteriyor.

Sırasıyla, namlu, kasa, boy kundağı, el kundağı, el kundağı açma mandalı, yine adını bilemediğim el kundağı parçası, tetik korkuluğu, tetik grubu kasası ve ejektör.

Özellikle fabrika çıkışı hatalı olan ejektörü fotoğrafladım, sağ kısımda kaynak izi belli oluyor.

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• *
« Yanıtla #17 : 05 Mart 2011, 18:42:19 »
 Serdar bey ellerinize emeğinize sağlık muntazam bir şekilde tüfeğinizi tanıtmış ve raporlamışsınız,bundan sonra TOZ 120 alacak arkadaşlara çok iyi ön bilgi olacağını düşünüyorum,
   Yeni açılan İŞTE BENİM TÜFEĞİM_TÜFEĞİMİ SEVİYORUM  bölümünün gerçekteki amacı da tam manasıyla sizin paylaşımınızla örtüşüyor. İnsanlar tüfeklerini resmetsin, sorunlarını ve cözümlerini buradan paylaşıp diğer alacak arkadaşlara fikir verebilsin, ve bu sayede büyük bir tüfek arşivi oluşsun istiyoruz böylece gerçek tecrübe eden insanlardan fikir almış olacağız.

çok güzel bir örnekte
Tüfeği sökünce farkettiğim bir özellik, sökülebilen bütün parçalara seri numarası vurulmuş. Bu sayede değişen bir parçasının olup olmadığı anlaşılabiliyor. Kasa ve namluda seri numarasının tamamı yazarken diğer parçalarda son 4 rakamı yazıyor. İlk iki rakam aynı zamanda üretim yılını gösteriyor.

Sırasıyla, namlu, kasa, boy kundağı, el kundağı, el kundağı açma mandalı, yine adını bilemediğim el kundağı parçası, tetik korkuluğu, tetik grubu kasası ve ejektör.

Özellikle fabrika çıkışı hatalı olan ejektörü fotoğrafladım, sağ kısımda kaynak izi belli oluyor.

Zaman ayırıp üşenmeden bunca güzel bilgiyi bizlerle paylaştığınız için tekrar teşekkürler.
Sevgiler Rastgele..
« Son Düzenleme: 05 Mart 2011, 18:44:51 Gönderen: Ferhat DEMİRCİ »
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• *
« Yanıtla #18 : 06 Mart 2011, 12:03:57 »
Ben teşekkür ederim Ferhat Bey.  Bu tüfeği düşünenlerin kafasında bir fikir oluşturabildiysem, ne mutlu bana...

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Bekir TAŞ

• *
« Yanıtla #19 : 08 Mart 2011, 20:20:16 »
Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle.....
Bekir Törehan TAŞ
1981 Manisa- Alaşehir- Giresun

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #20 : 23 Mart 2011, 16:18:48 »
Çok güzel bir anlatım olmuş yanlız merak ettiğim bir konu var tüfeği avda kullandığınızda bir sorun yaşadınız mı veya artı yönde bir farka rastladınız mı? tavsiye edermisiniz?
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

• *
« Yanıtla #21 : 30 Mart 2011, 16:16:40 »
Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Tüfeği hiç avda kullanmadım sadece poligonda kullandım. Çok yürümeyi gerektirecek avlarda ağırlığı sorun olabilir. Tavsiye etmeye gelince ben bu tüfeği Hilal Av'dan sıfır 900 TL'ye almıştım, Hilal Av'da ki şu an sıfır fiyatı 1500 TL. 1500 TL bu tüfeğin sahip olduğu işçiliği düşünürseniz bence çok fazla. 1200 TL'ye çok daha iyi işçiliğe sahip çelik kasa (kullanmadım ama en kaliteli yerli marka olduğu iddia ediliyor) AKUS üretimi Webley&Scott marka superpozeler mevcut.

Serdar YILMAZ

Mustafa Kabadayı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 14 Temmuz 2011, 10:13:30 »
baikal ağır ama bir okadarda  sağlamdır.torunlara sağlam bir miras.bu tüfek rus tankı gibi.güle güle kullanın..

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• *
« Yanıtla #23 : 25 Eylül 2011, 17:17:26 »
çok güzel paylaşım olmuş.

parçaları sökmeniz garanti kapsamını engellemiyor mu?

Öğrenmek için sorayım. Tüfeğin arada bi bu şekilde sökülüp temizlenmesi gerekiyor mu?
Berk YENİGEN
1980 istanbul

• *
« Yanıtla #24 : 04 Ekim 2011, 14:44:42 »
Berk Bey, ithal tüfeklerin garantisi yok ama bazı ithalatçılar (aynı zamanda yerli üretici olan ithalatçılar) kendi servisinde bakar mı bilmiyorum. Yılda bir defa bu şekilde söküp bakımını yapmayı uygun buluyorum, başka kullanıcılar daha farklı zaman aralıklarında bunu yapıyor olabilir.

Serdar YILMAZ