Gönderen Konu: Sabit şok-Mobil şok farkı.  (Okunma sayısı 2484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesut KARABEYİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sabit şok-Mobil şok farkı.
« : 16 Ağustos 2014, 10:40:55 »
İyi günler avcı abilerim. Bildiğimiz gibi mobil şok namlunun 5 veya 10 santimlik kısmında daralma yapıyor. Sabit şoklar da böyle mi yoksa namlu fişek yatağından itibaren mi daralmaya başlıyor? Fişek yatağından itibaren daralan şoklarda saçmaların daha stabil gideceği kanaatindeyim.  Siz ne düşünüyorsunuz?
1993 İSTANBUL
(memleket KASTAMONU)

Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde adı yabancıları titreten bir millet olduk.

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Sabit şok-Mobil şok farkı.
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2014, 11:29:18 »
mesut yapıcak olduğun avlara bağlı ama ben sabıt sokta kullanıyorum mobıl sokta kullanıyorum ama tavsıyem mobıl sok olur karar senın
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2014, 12:11:51 »
Ben her ikisini de denedim aynı marka tüfekler namlu uzunlukları ve iç çapları aynı biri sabit biri mobil şok. Bu durum bazı fişeklere göre değişiyor. Mesela 35 metre atışlarımda RC2 34 GR 5 no 71 namlu sabit full şok dengesiz bir dağılım yaparken 71 namlu mobil full şok hedefi delik deşik etti. Mirage 34 gr 1 no sabit full şokla çok muazzam dağılım sergilerken mobil full şokla sapıttı. Bunlar dikkatimi çeken ayrıntılar. Diğer taraftan genel olarak keçe tapa fişek denememde sabit şok birazcık daha homojen yani düzgün dağılım yaptı. Diğer fişeklerde de öyle ciddi bir fark göremedim. Mobil şokun avantajı av senaryolarına göre istediğin ayarlamayı yapabiliyosun öyle bir güzelliği var...
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2014, 12:13:43 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2014, 12:52:38 »
sabit şoklarda 4 5 cm geriden başlar yalnız berettanın bazı modellerinde 20 30 cm geriden diye biliyorum tabi bunlar en üst seviye tüfekleri fiyatları çok fazla
bana göre mobil şok daha iyidir ama kaliteli özel yapım şokları kullanmak gerek
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 16 Ağustos 2014, 13:03:38 »
hiçbir fark yoktur..sabit şoklu bir silahla saçmaların birkaçı daha uzağa gidebilir ama av üzerindeki öldürücü etkisi aynıdır..gazlı yarı otomatik silahlarda hız biraz daha düştüğünden dolayı genelde suç mobil şokun üstüne yıkılmaya çalışıyor bu gibi durumlarda..benim 103D 1/2 Fix şok S.Pozemle Stoeger Yarı otomatik av tüfeğimin mesafe ve yıkım konusunda hiçbir farkı yoktur..mesafeler aynı ama stoeger delicilikte çok az önde.özellikle sezon başlarında...pozenin full şokuyla av vurduğum mesafelerden stoegerin 3 no mobil şokuyla vuruyorum..pozenin full şokuna eşit neredeyse 3 nolu mobil şok..pozenin penetrasyon konusundaki bu handikapını telafi etmek için kışın biraz daha iri saçma kullanıyorum..özellikle ördek avında 3,4,5 no gibi saçma kullandığım zaman stoegere yakın hatta daha fazla penetrasyona sahip olabiliyor.