Gönderen Konu: Tek kırma  (Okunma sayısı 53130 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tek kırma
« : 23 Ağustos 2014, 12:50:44 »
orta okulda tiyatro kolundaydım ,  görüntü tüfekler lazım oldu, havalı tüfeğimi okula götürdüm, bir arkadaş da dedesinin tek kırmayı getirmiş,  hasta olmuştum o zamanlar.,
 20 yıl geçmiş, pozem oldu, otomatiğim oldu,dayanamadım gittim bir tek kırma aldım. davut güloğlunun ünlü olmadan önce  hacı murat alamayıp da zengin olduktan sonra alması gibi. ;D ;D ;D

tüfek taşımak istemediğimiz ama kurdun ayının olduğu yerlerde dolaştığımız zamanlar oluyor.  hiç olmamasından iyidir , sırt çantasında bulunsun diye plastik,  50 cm namnulu,  dıştan şoklu tercih ettim. adını da piknik tip koydum.  ;D

sırt çantası silahı yapılacaksa önce çantayı sonra silahı almak daha mantıklı. benimkinin kırık hali 51 cm. dipçiğine ped koydum 53 cm oldu. aşağı yıkarı piyasadakilerin çoğu da öyledir.  53 cm yi geçeceğini sanmam.

gerektiğinde namnu uzatma takılabiliyor 66 cm ye uzuyor. (ördeğe, tavşana) 

horozlu olduğu için güvenlik amaçlı 24 saat dolu da tutulabiliyor tam yatak odası silahı. :D (tabanca aldıktan sonra ahşap aksam ve fişeklikle güzel duvar süsü olur hahaha)

koleksiyon silahına gerek yok,  evde dolu da tutmam , daha çok doğada dolaşmak için alırım ölümüne survivor diyenler için  doldurma, boşaltma kolaylığı açısından horozsuz, ejektörlü ve ucu şoklu olan modeller daha uygun.

benim survivor amaçlı sırt çantası silahı düşüncem ecnebilerde de varmış tesadüfen gördüm.

merak ettiğim bir konu var. gördüğüm kadarıyla 36, 20, 12 numara tek kırmaların kasa aynı gibi. namnunun oturduğu kep (yuva) da aynı gibi. sadece namnunun çapı değişik.

buna 20 numara , ya da 36 numara namnu yaptırsam o kasaya uyar mı?    üreticiye soracağım ama henüz ulaşmadım. (ruhsatta 12 yazdığı için yasal olmaz o kesin) ama takas veya benzeri durumlarda uyabiliteyi düşünmek lazım.

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2014, 11:10:39 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Okan YILMAZ

• *
  • Domuz takla attımı o iş bitmiştir..
Ynt: Tek kırma
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2014, 13:25:00 »
Harika ! Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Benimde çok hoşuma gidiyor tek kırmalar. 3 sene falan 16 cal. tek kırma kullanmıştım bende tadı damağımda.. :)
  • 104-A Mallard 71
  • Ata Arms Sp Nikel 71
  • Baikal IJ 58 MA
  • Winchester Sx4
BABAM'dan miras bana bu sevda!

1993/Isparta

Çevrimdışı Ahmet ÖZDEMİR 34

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2014, 13:30:04 »
Sondan 2.cinin Fiyatı ne kadar acaba
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2014, 13:31:16 Gönderen: Ahmet ÖZDEMİR 34 »
Ahmet ÖZDEMİR
1978 İSTANBUL

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2014, 13:34:38 »
yerli tek kırmalar  markaya göre 120-400 arası değişiyor. huğlununki güzel ama ben ona 400 tl verirsem allah adamı çarpar dedim 200 tl verip waltter target aldım. (yanında dıştan şok kapağı, alev gizleyen, askı, fişeklik ve kılıf verdiler.); yani ederi 150 tl filan işte . üzümlü tek kırması alırken namnu kapandığında boşluk var mı mutlaka bakın. çoğunda var. arpacık da tam ortada olmayabiliyor.malzemesi fena değil ama işçilikleri zayıf. internetten ve görmeden sakın almayın.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2014, 13:39:44 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Ağustos 2014, 13:39:58 »
almadan önce siteden bir arkadaş 12 numara çok tepiyor demişti. çok hafif teper evet.
tepme sorununu otomatik tüfeğimde de yaşadık, kalın körüklü dipçik pedi ile çözdük, modifiye ettiğim tüfeklerden çıkan bir pedi buna taktım. çok iyi olmadı tüfeğe göre enine biraz geniş ama atışta öyle hayvani bir tepme olmadı verim aldım körüklü kalın bir pedi bunun kıçına takıp kenarlarını maket bıçağı ile daraltılabilir. hala da teperse onun üzerine bir dipçik çizmesi eklenebilir. dipçikleri zaten normalden kısa . arkadan takviye yapınca daha da iyi nişan alınıyor.

buna 20-36 namnu uyarsa takım çok şık olur. kepleri aynı gibi.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2014, 13:48:26 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 23 Ağustos 2014, 21:41:34 »
İlk tüfeğim huğlu tek kırmaydı. Yaş küçük olduğundan saklana saklana avlanırdım. Bunun gibi katlayıp kayışından omzuma astıktan sonra üzerine parkayı giyip kenardan kenardan yürüyerek ava gider gelirdim. Hafif olduğundan tepmesi rahatsız ederdi. Tabi acemilik de var. Sonra ağır bir pozeye geçince "oh be, tepme de neymiş" durumuna geldiydim. Doğru, horozun dışarıda olması silahın kurulu olduğunu hatırlatıyor. Mamafih kaza olacaksa böyle de olur, ondan eminim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 23 Ağustos 2014, 22:18:34 »
dalgınlık , dikkatsizlik olduktan sonra kaza olacaksa hepsinde olur , heralde olma ihtimali en az horozlularda.
horozluda cihaza daha hakimsin.  seçimi tamamen ihtiyaca göre.

ben sadece arazide dolu tutarım , seri şekilde atarım diyen adam için horozsuz ejektörlüler daha iyi.
horozsuz olanlarında çifte gibi üstten açılanları beğeniyorum.

« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2014, 22:33:08 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2014, 22:46:03 »
Benimde ilk tüfeğim tek kırmaydı.Alman malı GRUP ESSEN 76 namlu.Kuş havada üstübü olurdu, evde temizlediğimde 2 saçmaya zor ratlardım.Hala tadı damağımda.
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2014, 22:54:49 »
Savaş bey,horozlularda , en büyük tehlike : horozu kurarken elinden kaçırdınmı büyük tehlike.Kışın soğuk havalarda eldivenle horoz kurayım derken , parmağından kaçırıp fişek patlatan gördüm.2 metre önünde az daha beni vuruyordu.O yüzden tercihim hep içden iğneli.
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 24 Ağustos 2014, 16:20:33 »

jpg upload

Merhaba
Bu tek kırmayı Sadık AKDAŞ ustadan iki sene önce aldım. Huğlu Kooperatifinde iken kendisi için özel olarak yapmış. Koleksiyonluk bir tüfek olduğu için kıyıp araziye götüremiyorum. Bende babamın düzce grup tek kırması ile ava başladım. Üzerinde "dumansıza garanti" yazıyordu. Yani dumansız barutda atılabilir anlamında. O zamanlar fişekleri kendimiz dolduruyorduk. Benim için tek kırmaların yeri ayrı.. Her modelini markasını seviyorum.
Selamlar

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 24 Ağustos 2014, 16:51:34 »

Merhaba
Bu tek kırmayı Sadık AKDAŞ ustadan iki sene önce aldım. Huğlu Kooperatifinde iken kendisi için özel olarak yapmış.

barış bey tek kırmanız bir içim su, namnu boyu 55 cm midir?
1978-İZNİK

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 25 Ağustos 2014, 01:06:00 »
Bende çocukken izlediğim kovboy filmlerinin etkisiyle horozlu ispanyol malı bir çifte edinmiştim 2 sene önce  :D Tüfekte emniyet kilidi diye bir olay yok. Avda horozları kurduğum zaman içime bir gerginlik oturuyo o horozlar inene kadarda gerginlik geçmiyo  :( :( Zaten tetikleri çok hassas Allah muhafaza beklenmedik anda elden çıkıp patlasa tüfek elden fırlayıp bide yerde patlasa sahibine yada yakınındakine yakın mesafeden tapayla bir o saçmaları sokar. Avı görünce horozları kaldırayım desen oda atış fırsatına geç başlamaya sebepoluyo. Ama ev savunması için güzel. Bir kenarda içi dolu olarak kurmadan bekletilebiliyo. Ani bir durumda horozları kurmak yeterli.
  Bikeresinde avdaydım horozlar inikti aniden av çıkınca tüfeği omuzlayıp tetiğe kilitleme yapmaması için basılı şekilde horozu geriye çekip tetiğe kilitleme yaptırtmadan parmağımla horozu salarak tüfeği patlattım zaman kazanmak için  ;D atış başarız oldu o ayrı konu  ;D o filmlerde oluyomuş  ;D
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2014, 01:08:43 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2014, 09:48:45 »
bir ara ben de ev savunması ve doğada kampta filan dolu tutabilmek için 51 namnu horozlu çifte düşünüyordum.    gravür de kaldırır çok güzel olur tam koleksiyon silahı. arthemisinkini ingiliz dipçikle düşünmüştüm 800 küsura vardı  ama artık üretilmiyormuş.

ev savunması için toplu smith wesson en iyisi. vazgeçtim sonra.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2014, 09:50:35 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2014, 09:48:48 »
bende tek kırmayı severim ilk atığım tek kırma huğlu idi sonrasında öncü ile atım ondan sonra harman kardelen ama hemen hemen hepsi güzeldi huğlunun dipçiği kısa idi resimleri bulsam koyarım buraya eski huğlu tek kırma aşağı yukarı 30 40 yılık var belki daha fazla nişan gahı güzel atığını vurmama gibi şansın yok bizdeki yanlış hatırlamıyorsam 71 namlu 12 cal güzel bir tüfek hata bazılarının buna ejektör yaptığınıda duydum sonradan dedemde 3 tane varmış adamın biri korsan tabancası gibi yapmış ve tabanca gibi olan elinde patlamış diğerini bir komşumuza satmış eskiden tüfek bulmak zormuş av bayi biri ile konuştum çok eski bir bayi 1940 dan beri yapıyormuş bu işi dediği şu biz eskiden tek kırma satardık onunuda beklerdik çifte poze bulmak imkansız gibiydi çok pahalıydı diyordu hata bizim orada meşhur biri vardı ona İspanyol biri dışarıdan çifte getirmiş diyordu oğlu sayısız domuz vurmuş biri ıskalamaz atığını vurur öle bir adam ayı bilen vurmuş biri diyim eskiden neyse çifte bulmak çok zordu

rahmetli dayım tek kırmayla 2 kişi giderlermiş domuz avına biri atar biri bekleri biri doldurunca diğeri atarmış aynı İngilizler gibi domuz dönerse diye tetbirli atarlarmış anlatılanlar böyle ve her kişide tüfek tabanca olmazdı köyün seçkin kişilerinde tabanca tüfek olurdu ve tüfeğin silahın bilincinde olurlardı bizimkiler hayvancılıkla ve tarımla arıcılıkla uğraşırlarmış eskiden ozamanlar fişek bile zor bulunuyordu fişeği oka boka atmazlardı sadece zararlılara atarlardı b-eskiden hazır fişeklerde çok berbatmış dayımla komsu domuza gitmişler domuza mermi vuruyor hafif yaralıyor barutu çok düşükdü diyor kendimiz doldurmaya başladık derdi o daha sağlam oluyordu

Tabi doldurduğumuz fişekler için konuşuyorum otomatiklerde sıkıntı ama poze çifte kulanan tek kırmalar bunun için daha iyi çünkü tırnak fişeğin tabanını yara biliyor ve fişeği yıpratıyor diye düşünüyorum bu benim şahsi düşüncem bazen tırnak bile çekmiyor fişek yatağına bile gömülüyor oyüzden kendi dolularımızı böle tek kırma poze çiftede kulanmak daha iyi oluyor düşüncesindeyim
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 25 Ağustos 2014, 09:57:09 »
1992 de huğlu poze almıştık , mke nin karton fişekleri tüfeğin içine bile girmiyordu. zar zor koyup attığımızda da çok kirletir berbat ederdi. gene de  fişek doldurma işine hiç sıcak bakmadım biraz mühendislik hesabı gerektiren bir iş gibi geliyor.

her zaman en kaliteli mal almak lazım. eğer üzümlü filan tüfek alınmışsa da 28-30 gramın üzerine pek çıkmamak lazım. zaten yeni barutlar oldukça iyi. yurt dışında değişik tek kırma modelleri var. yaratıcılığa açık bir tarz.

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2014, 09:59:49 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 25 Ağustos 2014, 10:35:55 »
bu tek kırmalarda gördüğüm kadarıyla kasalar aynı, namnu kepleri ya da namnunun monte edildiği yatak da aynı gibi.
 sadece çap değişik.
12 numara olan kasaya 36 numara namnu uyar mı merak ediyorum gerçekten.

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2014, 10:38:01 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 25 Ağustos 2014, 21:09:52 »
barış bey tek kırmanız bir içim su, namnu boyu 55 cm midir?

Evet savaş bey tam isabet :)

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 25 Ağustos 2014, 21:12:23 »

[/quote]

Bende buna bayıldım.

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 25 Ağustos 2014, 21:49:35 »
 Yabancı videolarda bu tip kurşun ve güçlü mühimmat için yapılmış tek kırmalardan çok gördüm. Keşke ülkemizdede yapılsa yada ithaledilsede bizde edinsek. Kamp, doğa gezisi gibi aktivitelerde yanda taşımak için ideal. Hobi amaçlı atıcılık yapmaktada zevklidir. Avcılıktada çoğunlukla ikinci atış yalan olduğundan bence iş görür.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 25 Ağustos 2014, 22:07:55 »

Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 26 Ağustos 2014, 00:03:14 »
serkan bey bu paylaştığınız tek kırmanın aynısını özkanlar diye bir antalya firması yapıyor sitesinde yok ama kataloğunda var.
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2014, 00:05:08 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 26 Ağustos 2014, 00:05:46 »

Bende buna bayıldım.

ben de çantasına bayıldım  ;)
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 26 Ağustos 2014, 00:21:44 »
aslında dipçiği uzayan kısalan,  hatta gerektiğinde sökülüp kabzayla kalabilen,
içten şoklu, gerektiğinde namnu uzatma takılabilen fonksiyonel  bir tek kırma düşünmüştüm tam resimdeki gibi.

ancak içten şoklu yaptırmak mümkün olmadı. uğraşmadılar. yurt dışına yapıyoruz da yurt içine olmuyor dediler. ecnebininki para da bizimki tuvalet kağıdı mı deyip kavga etmeyi düşündüm ama vazgeçtim. dıştan şoklu buldum. gerektiğinde namnuyu uzatma işini o şekilde çözdük.

dipçiği söküp baktım,  taktik dipçiğin kabzası uydurulabilir ama tek kırmanın kasasında geriye doğru bir uzantısı var o yüzden kabza takılsa bile,  o uzantı yüzünden dipçik kabzaya girmiyor. zaten de yeteri kadar da katlanmıyor.  survivor amaçlı kullanıma s dipçik  kısa namnu,  daha uygun. dipçiğin içine de çakmaktır, el feneridir, oltadır alet edevat da konabilir.

« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2014, 10:45:43 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 26 Ağustos 2014, 00:47:58 »
serkan bey bu paylaştığınız tek kırmanın aynısını özkanlar diye bir antalya firması yapıyor sitesinde yok ama kataloğunda var.
Merakettim bu özkanlar firmasının tekkırmasını nette araştırdım bende bulamadım tekkırmasının resmini cismini. Neden sitelerinde yok onuda anlamadım bire bir kopyaladılarsa telif hakkı yönünden sorun olmasın diyemi acaba.
  Uzun kasası ve uzun kibar horozu bizim tekkırma kasalarına göre çok daha estetik duruyo bu tüfeğin.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 26 Ağustos 2014, 00:53:24 »
ben fuarda kataloğunu aldım orda var.
 fotoğraf makinem tamirde gelince resmini çekerim. aynısı.
tam katlanma , yer kaplamama açısından ingiliz dipçik olsa daha iyi olur bunlar.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2014, 11:57:50 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK