Gönderen Konu: darne çifte hakkında  (Okunma sayısı 17980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
darne çifte hakkında
« : 16 Kasım 2009, 19:02:31 »
Slm tüm ustalar ve arkadaşlara. 16 kalibre darne çift kırma almayı düşünüyorum ancak bu tüfekten anlamıyorum. Şu anda 16 cal aya pieper çifte kullandığım için 16 cal olması problem olmaz diye düşünüyorum. Ancak almak istediğim darne gravürsüz düz bir darne ve bunların puanlama sistemi nerdedir, namlu nasıl çıkarılır, avı nasıldır ve alırken neye dikkat etmek gerekir bunları pek bilmiyorum.Takdir edersiniz biraz değişik bir çifte. Konu hakkında bilgisi olan, kullanmış olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2009, 19:45:40 Gönderen: Hüseyin AKGÜN »
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK
İkamet: Antalya

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: darne çifte hakkında
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2009, 19:45:21 »
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2009, 19:47:26 »
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK

Çevrimdışı Erol BOZKURT

• *
« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2009, 08:31:25 »
darne çok güzel bir koleksiyon tüfeğidir alıp saklamak amacıyla çok ideal bir tüfek ama o kadar narin bir tüfekki insan onu avda kullanmaya kıyamaz
hunter06
1969-Ankara

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2009, 08:12:26 »
Bu hususda yardıma ihtiyacım var faal olarak darne ile avlanan arkadaşımız yokmu acaba ?
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK

Çevrimdışı Ragıp KAYTAN

• *
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2009, 09:17:53 »
elinizdeki darne muhtemelen puansız bir darne yani 0 puan. ama puanlama hakkında kimsenin tam olarak bildiği bişey yok. herkez kulaktan duyma bişeyler söylüyor. aynısı bende var. arasıra kullanırım tek saçması avı cansız düşürür. namluyu çıkarmak için kızak rayının ortasında bir mandal var hafif yukarı kaldırırsan namlu çıkar. puanlarıda zaten namlunun altında yazar.
kıymetli bir tüfekdir.
Ragıp KAYTAN
ULUBEY/UŞAK
      1978
505-4437271

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2009, 21:28:18 »
SELAM  HUSEYIN  DARNE  SILAHLAR   VE BOGLE  ESKI  SILAHLARIN NAMLULARI IYI  ISLENMIS  GUZEL  ALISIMLARDAN YAPILMISTIR  VE EN OZELLIYI  ISE    BU SILAHLAR  SIMDIKI GIBI   SIDANDART   FAPRIKADAN CIKMAMISDIR KONSERFE  KUTUSU  URETIR GIBI  YAPILMAMISTIR  BU SILAHLAR. 
ozel  yapilmis  el yapimi   cok titiz  uretilmistir  bu  silahlar.

bu   silahlar  el yapimi  olup  ozel   alisimlardan   yapilmistir  cok ozel  yapilmistir  bu  silahlar  saten eskisi   gibi  silahlari ozene  bezene  silah yapilmiyor    hep  ucuz  uyduruk   bir kac senede  orasi kopar  burasi  bozulur  namlu  siser  kotu  av yapar   yeni  silahlarin nasil cikacagina   bilmessin  toto  oynar gibi kimisi  guzel cikar kimisi  ise  yarazmaz  cikar   

ama  bu  silahlar  ogle  cikmaz  hemen  hemen   hepsi  guzel cikar silahlar  bazi darne  farkli  gorunumlu  olabilir  bu   avcinin  istediyi  sekilde  yapilmistir   ama  namlu  kalitesinden    kalite kaybi  yoktur  saten silahin en onemlisi  ve  onemli  olan  yeri  namludur  iyi namlu  olmasi  lazim  silahin kundagi  av yapmaz silahin goruntusu  av yapmaz silahin namlusu  av yapar.

burdan yola cikarak  bu  silahlar  zamaninda    cok  pahali  silahlardir   onun icin guzel  yapilmis ve  ozel  celik ve alasim kullanilmistir  namlularinda   artisi  diyer aksamlari  yuksek kalitede  mazeme  kullanilmistirki  ya kuflenir  yada kirilip dokulur. 
dededen   toruna kullanilir  bu  silahlar.     

asil  sana  bassetmek  istediyim bu  silahlar simdiki  pahali  verney  cirom  gibi   ve daha  yuksek kaliteli  av silahlarin atalari  olur bu  silahlar  simdiki   dortbin   besbin    evro   dolar  deyerindeki  pahali  silahlarin atalari  olur  bu  silahlar  cok eski  olduklarindan bu  silahlar  bogle ucuz  alinabiliyor.    ama  cok  avci bu durumlari   ve bu bilgileri  sayip  olmadigindan silah  cok eski  ise  yaramaz dusuncesi  ile  almiyor   boncuklu   uncuklu   silahi gorunce  cok iyi  av yapacak saniyor  ve  bu  gorunumu  guzel olan silahlari  aliyor  avci  silah bilgisi  olmadigindan  av yapmiyor ondan sonra  benim silah av yapmiyor  diye  dokuz kapi  caliyor.

burasina  cok  iyi  okumani  isterim  bu  silahlarda   cok ozel  sacma vardir    her  silahta  olmaz bu  eski  kaliteli  celiklerden  ozel yapim  bu  silahlarda  cok ozel sacma  vardir   eyer   bu  silahlarin  cok hassaz  fisek  ayari  vardir bu  hassaz  fiseyi  bulursan  ayarlarsan bu  silahi  bu  bassetdiyim   ozel  sacmalar  ortayi cikar     kac tane  vardir  bu ozel sacma iki, tane uc,  tane dort, tane  olur  bu sacmalar.  bazi  silahta  iki bazi  silahta  uc tane   bazi silahta dort tane olur bu  sacma sayisi  bir arada  gider bu sacmalar  ogle  gucludurki   bu sacmalar  kusunun gitdiyi  mesafeyi  kadar  gitdiyi bilinir  bu ozel sacmalar    bu bir kac tane olan bu sacmalar  yakin ise  domuz oldurecek kadar  gucludur  bu sacmalar
avi bu sacmalardan   isabet  etsin   yuz metrede  olsa  bile  av oldurur  bu sacmalar  cok guclu  ozel   sacmasi vardir  bu  silahlarin genellikle  bu  eski  kaliteli   silahlarda cok   bulunur bu ozel sacmalar  hele    firansiz  belcika  silahlarinda  bu  sacmalar  vardir ingiliz  silahlarindada  vardir bu   ozel sacmalar  bu  silahin baska sacmasi  olmazmi  oldurmezmi  oldurur  olur  bu benim  bassetdiyim  cok ozel   sacma  her silahta  olmayan   sayisi az   olan bir  unsurdur.   

genellikle  bogle  guzel namlulu  kaliteli   eski  av silahlarinda  vardir  saygilarimla  avciya
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2009, 22:20:51 »
Nurettin abi teşekkür ederim bilgin ve aktardıkların için...
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK

Çevrimdışı Mümtaz BÜYÜKMAÇAL

• *
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2009, 16:43:16 »
Mrb lar Hüseyin Bey,darne tüfek hakkında bilgi sahibi olabilmeniz açısından birkaç cümlede olsa fikrimi beyan etme gereği duydum.Darne silahları zarif ve bir o kadar da kaliteli silahlardır.Yalnız bu silahın kullanıcıları titiz ve dikkatli olmak zorunda zira silahın mekanik sistemi kırma silahlara göre değişik sürgülü sistemi var.Alışıldığında kırma silahtan daha pratik ve zevkli.Zeten avcılıkta zevk tatmini  değil mi? Ayrıca bu silahların 65 ve 70 mm fişek yataklı olanları mevcut.Namlu boyları 68 cm yani 27 inç.Namlu altındaki gömme yuvarlak daireler içinde ki büyütüçle bakıldığında (darne) yazar kaç adet varsa puanı o kadar demektir ki silahın extralarını ifade eder, (garavür işleme, spasiyalite V.S.) Bu silahlarda fişek seçimi önemli, diğer fransız  silahlarında olduğu gibi birazcık dolu seçerler.Ama önemli hususlarından bir tanesi eğer silahınız  65 fişek yataklı ise 70 mm lik fişekleri atmamanız gereki,.ha atmaz mı atar ama namlu geçit konisinden şişkinliklere ve hasara neden olabilir. Bende bir tane 12 çap darne var, silahı  değerli bir dostumun tavsiyesi ile almıştım, çok memnunum fişeğimi kendim doldurursam tartarak 1,50 mg. barut, 34 gram saçma ve power tapa ile yıldız kıvırarak güzel sonuç aldım.Saygılarımla
Mümtaz BÜYÜKMAÇAL
1961 KASTAMONU

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2009, 21:26:39 »
selam huseyin   akgun    ben seni  cok iyi anliyorum bu  silahlar konusunda  yenilerine  aliyoruzda ne  oluyor  hic bir ise yarimiyor.

sadece  bu silahlarda   yumusak demir  vardir  yuksek  gr.  fesekle  av yapmaz   eyer fisek  yatagi   70  cm   santimse   28  gr  veya 30  gr  fisekle   av yapar  bu  silahlar  genelde  dusuk giramazli  fiseklerde  iri  sacma  kullanirsan  olmaz     bes numara  alti   numara  yedi numara    sacmalarla  daha  iyi  av yapar  bu  silahlar  eyer  fisek haznesi  65  cm ise   usenmeyip fisekleri  kendin dolduracaksin    fisekleri  kes  ve doldur 

birde  bu  silahlarda  pilastik tapa  kullanma     kece  tapa  kullan  niye  diyeceksen   burasina iyi  okumani isterim 

bu  silahlarda  namlunun  icinde  KIROM    olmadigindan namlu icinde   sacma  atis esnasinda    sacma  namluya surte  surte  sacma  namluya  terk edecek   bunuda  kece tapa  sagliyor  pilastik   kadeh tapalar  sacmayi icine   hapiz etdiyinden sacmayi  sacmalar   ne namluyla  temas yapiyor  nede   borutla  temas  yapiyor dogru  duzgun  bu nedenle     kece tapa kullanacaksin bu  silahlarda  hem sacma   namlu  ile  temas edecek  hem  barutla  temas edecek  sacma    peki  ne oluyor  bogle olunca

bu  ozel alisimlardan yapilmis bu  silahlarda  bu  gibi celiklerde   sacma  guzel  isinir kivaminda isinir  iyi elektiriklenme  yapar  sacma    bu tip namlularda    avi   bir iki sacma isabet etsin  veya  bir cizik  yapsin avi  sacma  av olur     avi  cizip  gecen sacmada  yuksek  elektiriklenme  oldugundan  av duser    kalitesiz  silahlarda  bir  suru sacma iler  av gitmeyi calisir  sebet bundan   kaynaklanir   iyi  silahin oldurdugu   avin agzindan sari  su gelir    buna  eski  avcilar  sacma  yakmasi der    iyi olmayan silahlarda  kan haril haril kan cikar avdan  av gitmeyi calisir  veya  avci  avi yakalamak  icin ardindan kosar  bir suru av bogle  arazide kalmistir yarali   bu silah kalitesizdir.  onun  icin av hep yarali kalir  ama bu  eski kaliteli  namlularda  ogle deyildir  bir sacma ilse  avi yeter   

cunku   bu silahlar  bogle  guzel yapilmistir.

bu silahlarinda  ozel sacmasi vardir.   cok hassaz  fisek ayari  yapilir  bu silahlari  eyer bu fiseyi  bulursan  cok guzel av oldurur.

bu fiseyi  nasil bulunur  ve  nasil  olmasi gerekir  bu fisek   biraz biraz cesit  cesit  sacma  al    barut al bir  yeri tas dik bu tasin uzakligi  kirk  adim olmali ne  az nede uzak  bu mesafede  olmali  bunun  sebebine  yazarim ama  niye kirk adim diye uzun olacak yazi.
fisekleri  doldur doldur  duz bir  tas olmasina  ozen  goster    bogle  fisekleri  dene  ne zaman uygun fisek olmustur  dersen silahi   sacmalar  ucerli  dorderli  ikiserli   beserli   bir arada  yan yana  ust  uste   ucgen sekilde  tasin uzerinde  durursa  sacmalar 
ve  sacmalarin ortasi  siyah kenari  parlak  giri sekilde olursa sacmalar  sacmalar  tasin uzerinde biraz darbe yapmis sekildeyse   silahi  tam uygun  fiseyi bulmusundur.
artik  bu fisekle  nasil av olduruyor bir  bak bakalim silah
bu tasin uzerinde ucerli  sacak ayagi  dediyimiz bizim  duran sacmalar  adi vardir  eksi,  arti,  sok, adina  tasir  bu sacmalar    bu sacmalar  birbirine yakin gider veya ayrilmadan  hedefi  gider bu  ucerli  ikiserli dorderli sacmalar  bu sacmalar avin   uzerinde  kursun etkisi  yapar.    bu silahin ozel sacmasi  vardir    ya  iki tane ya uc tane  ya dort date  bu sacmalar  bogle  iyi ayarlanmis  fisekte ortayi  cikar     unutma    tasda  fisek ayarina  yapacaksin yukardaki gibi unsurlar  mutlaka  olusacak    sacmalar  gurup halinde  cok yakin bir arada duracak   kenari  acik giri   sacmanin   ortasi silah  duracak   tasi biraz tahris edecek sacmalar.
ondan sonra   bu silah nasil avyapar  bir bak  bakalim    unutma   bu silahlarin namlusu  yumusak demir  oldugundan cobuk isinir  yuksek fisekle av yapmaz.       ben bir fisek ayari yazayim sen burdan fikir cikar. nasil fisek doldurmalisin   
170 gr. baruta 270,280 gr  sacma  olmali     bogle  fiseyi    ya dort numara yada  bes numara  sacma  olmali   daha  ufak sacma bu giramazda  olmaz sacmalar fazla erir av  yarali kalir veya gider. saygilarimla avciya
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2009, 18:57:54 »
Bilgisini paylaşan herkese teşekkür ederim
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK

Çevrimdışı Nebil ÖZKÖKSAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 16 Aralık 2009, 23:10:02 »
Hüseyin kardeşim sen ustaların dediği gibi sakın 170 gr barut koymayasın darni olur bi el bombası.AMAN DİKKAT BARUT 1 GR 70 SANTİM OLACAK, saçmada 27 yada 28 gr nolur nolmaz ikaz edeyim dedim.Burada gençlere tavsiyede bulunan ustalar anlatmak istediklerini daha net herkesin anlayacağı biçimde yazarsa iyi olur.Ayrıca bazı tavsiyelerin trajediye dönüşmemesi içinde dikkati elden bırakmayalım.Çok okunuyor olurda biri yapayım der ALLAH CC korusun geri dönüşü olmaz...Tşk..
Nebil ÖZKÖKSAL
1961 İZMİR

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #12 : 16 Aralık 2009, 23:20:14 »
Nebil bey sizde iyi izah etmişsiniz  1 Gr 70 SANTİM.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Nebil ÖZKÖKSAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 17 Aralık 2009, 00:37:12 »
Osman bey benim bildiğim gramın küsüratı santim diye geçer daha hiç başka bi isimle tabir edenine denk gelmedim.Doğrusunu biliyorsan bi zahmet yazıverde bende öğreneyim kardeşim tşk..
Nebil ÖZKÖKSAL
1961 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 17 Aralık 2009, 17:01:05 »
Teşekkür ederim Nebil usta. düşük gramajda olan hazır fişeklerin  gruplaması iyi oldugu takdirde sıkıları kendim doldurmam diye düşünüyorum. Zaten hiç kendim sıkı doldurmadım,görmedim. Uyarın için teşekkür ederim abi.
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK

Çevrimdışı Onur SİLEK

• *
« Yanıtla #15 : 21 Ekim 2011, 04:01:45 »
peki bu dapne yle tek kurşun atılır mı?
uygun fiyatlı bi tane denk geldi.
ama ben sadece domuz avına gidiyorum,
ve sezonda 8-10 atış yapabilirsem kendimi şanslı sayarım.
bu durum tüfeğe ne kadar zarar verebilir,
yada atış sayısı az olduğundan verdiği zarar göz ardı edilebilir mi?
teşekkür ederim,
herkese kazasız-belasız avlar dilerim..
1981/keşan
istanbul-sefaköy

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir.
Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir"
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 21 Ekim 2011, 04:14:34 »
peki bu dapne yle tek kurşun atılır mı?
uygun fiyatlı bi tane denk geldi.
ama ben sadece domuz avına gidiyorum,
ve sezonda 8-10 atış yapabilirsem kendimi şanslı sayarım.
bu durum tüfeğe ne kadar zarar verebilir,
yada atış sayısı az olduğundan verdiği zarar göz ardı edilebilir mi?
teşekkür ederim,
herkese kazasız-belasız avlar dilerim..

darne ve kurşun simson ve 66 gr fişek... daha neler duyacagız....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR